За и против ранното връщане на работа

  • 5 247
  • 114
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 479
Зависи каква е целта на занятието. Най-доброто за детето е да бъде с майка си и тя да го научи на всичко, което му е необходимо и може да поеме на тази възраст. До 3-годишна възраст учат и растат най-бързо. Като животинчета са, които се привързват към този, който се грижи за тях. Според мен най-подходящо е това да е майката, а не някаква леличка.
Ако майката не иска да остане вкъщи, никой не може да я принуди да го направи.

Останах си вкъщи да отгледам децата и мисля, че това беше най-естественото и разумно нещо, което мога някога да направя в живота си. Да е жив и здрав таткото, той ме подкрепи и не му беше никак трудно, защото и той мисли, че най-добре е децата да са с майка си. Да, той пое основната грижа за изхранване на семейството.
Сега имаме деца, с които сме много близки, познаваме се взаимно много добре. Започват да се виждат и плодовете на това общо решение и на целия труд. Трудно е, отглеждането и възпитаването на човек сигурно е по-трудно от стъпването на Луната. И много отговорно. Затова предпочитам моите деца да бъдат отгледани от мен, поемайки всички рискове за "грешки" във възпитанието. Работата няма свършване, децата порастват много бързо и докато се усетим, вече  станали за женене. В днешно време е нормално човек да си сменя работното място или професията на всеки 4-5 години. Но не може да се смени децата или да ги спре да растат, че да поработи малко върху кариерата си.
newsm10

# 76
  • Мнения: 1 062
Зависи каква е целта на занятието. Най-доброто за детето е да бъде с майка си и тя да го научи на всичко, което му е необходимо и може да поеме на тази възраст. До 3-годишна възраст учат и растат най-бързо. Като животинчета са, които се привързват към този, който се грижи за тях. Според мен най-подходящо е това да е майката, а не някаква леличка.
Ако майката не иска да остане вкъщи, никой не може да я принуди да го направи.

Останах си вкъщи да отгледам децата и мисля, че това беше най-естественото и разумно нещо, което мога някога да направя в живота си. Да е жив и здрав таткото, той ме подкрепи и не му беше никак трудно, защото и той мисли, че най-добре е децата да са с майка си. Да, той пое основната грижа за изхранване на семейството.
Сега имаме деца, с които сме много близки, познаваме се взаимно много добре. Започват да се виждат и плодовете на това общо решение и на целия труд. Трудно е, отглеждането и възпитаването на човек сигурно е по-трудно от стъпването на Луната. И много отговорно. Затова предпочитам моите деца да бъдат отгледани от мен, поемайки всички рискове за "грешки" във възпитанието. Работата няма свършване, децата порастват много бързо и докато се усетим, вече  станали за женене. В днешно време е нормално човек да си сменя работното място или професията на всеки 4-5 години. Но не може да се смени децата или да ги спре да растат, че да поработи малко върху кариерата си.




 Peace

# 77
  • Мнения: 24 467
Judy, ...
И да, смятам, че деца, зарязани от майките си на 1-2-3 месеца са ощетени.
Е, аз пък не наричам тръгването на работа от страна на майката "зарязване". Защо да не наречем "зарязващ" тогава и бащата, нали и двамата са родители?  Laughing Не съм кон с капаци, знам, виждала съм на практика, че майчинство ползват и редица бащи, които се справят не по- зле от майките. Зависи от толкова много неща. По тази логика жените в редица държави все си зарязват децата, тъй като майчинството е, както вече дадох пример, до 4 месеца на бебето, да речем, или до 6. Ох тези жени, поголовно не следва да мислят за поколение, те не стават за майки, определено!
...Не мисля, че има смисъл да се ражда, само за да се създават работни места за детегледачките.
Не си разбрала нищо от написаното от мен и други по този въпрос- никога целта не е бивала тази.  Laughing Мислилите по въпроса знаят отговора, на немислилите- тук няма смисъл да се обяснява, не това е темата, за гледачките и яслите има толкова теми.  На настроените предварително и нежелаещи да приемат чужди схващания пък няма смисъл да се обяснява това където и да било. Все едно с убеден комунист да си говорим за принципите на пазарната икономика.

Все си мислех, че желанието да имаш дете е свързано именно с желанието да се грижиш за него - ...
Тъй де, но тази грижа не означава задължително 24 часово стоене всеки ден до бебчо. Тази грижа, отново казвам, не продължава до 2 г. или колкото там всеки си е възприел за себе си, навършена възраст на детето. Продължението на  тази "логика" вече бе разгледано- ами в очите на висящите в къщи цял живот жени пък тези, които тръгват на работа след 2 години са същите такива едни престъпни натури- безотговорни и нехайни, като нас, дето пък не дочакваме това време в твоите очи. Майка, ходеща на работа, може да е ,вече го писах, по- полезна за детето си, по- грижовна и предоставяща по- добро възпитание, от неходещата на работа. Просто няма нужда да се спори по въпроса. Може да се напише цяла книга.

...А отношението на непоносимост се забелязва много ясно. Самият израз "Колко време ще издържа вкъщи с детето" си показва, че жена, която си поставя подобен въпрос, вече е настроена, че гледането на дете е някакво мъчение, ....
Тук отново се опитваш да прокараш собственото си виждане по въпроса, като го проектираш върху хора с друг тип мислене. Разсъждавайки така ще останеш определено далеч от обективността, неотчитайки факта на коренната разлика между нас, отделните личности. "Мъчение" е не гледането на детето /май трябва да го обясня, тъй като определено виждам, че не ме разбираш, въпреки, че не е необходимо да го правиш, разбира се, не държа изобщо на това/, а откъсването за дълъг период от време от други неща, които са част от личността на човека, за което също писах. Не всяка личност е едностранчиво разположена житейски. Често тя има редица проявления, което не я прави по- лоша или по- добра, а просто по- различна. Многостранното развитие на човешкия индивид въобще пък не означава незадълбоченост или лошо качество при проявлението в една от насоките й на развитие. По твоята логика бащата е "егати егоиста"  Laughing, тъй пък въобще не стои в къщи при бебето, само на работа ходи, сигурно защото за него е кошмар да гледа едно бебе.  Laughing Ето, продължавайки така изразената от теб логика може да се стигне наистина до абсурдни изводи.

Затова и се зачудих, какво получава една жена от раждането на дете, ...
Всяка жена сама знае за себе си своя отговор. Тя първо е човешко същество и не живее в средновековието, ограничена само с дома и грижите за него и децата. Тук просто в обяснения въобще няма смисъл да се впускам. Излишно е за мнозинството, тъй като хората от години знаят причините.


Нито оставането в къщи, нито тръгването на работа, повтарям, са фактори, които определят "правилното" и "качествено" отглеждане и възпитание на един човек. И едното и другото могат да бъдат доведени до крайност.
Всеки сам решава.Важното е да се подкрепяте взаимно и да си помагате при отглеждането на детето.Друго няма значение.

Именно това е от значение.

Последна редакция: чт, 20 дек 2007, 10:03 от Judy

# 78
  • Мнения: 858
Колкото човека,толкова и мнения.Най-правилното решение е онова което ще вземете двамата заедно.Важно е да бъде оптимално за всички членове на семейството без да има някой жертващ се.Няма нищо по-хубаво от една доволна и щастлива жена и майка,защото тогава тя е много по-способна да дава максимума от себе си и за бебето и за съпруга си и за самата нея.Обикновенно планове правени преди да се роди бебето биват бързо преформяни.Ще вземете решението когато дойде момента за това.Успех  Hug

# 79
Аз не съм ЗА ранното връщане. Искам да отделя колкото мога повече време на детето си!

# 80
  • Мнения: 4 555
Judy, не съм съгласна с теб, но не ми се занимава да пиша подробно, защото вече си казах мнението и не смятам, че има смисъл от подобен спор. Никого нямам намерение да убеждавам.
Понеже питаш - да, за мен (а не според обективната вселенска истинност), жените в Западна Европа и САЩ, които се връщат на работа няколко седмици след раждането на децата, ги зарязват. Аз така възприемам този процес, ти го наричай както искаш. Уточнявам, защото попита дали така ще го нарека. Да, така го наричам.

Няма нужда да даваш крайни примери със гледане на детето до 18 годишна възраст, защото очевидно не става дума за това.
Не съм отричала нуждата на майката да се занимава и с други неща (аз например вече работя и то не заради пари), ставаше дума за нагласата по време на очакване на появата на детето - "Няма да издържа дълго с него, веднага ще го дам на някой да го гледа, за да се върна на работа". Зададох си въпроса, щом с такива чувства се очаква появата на детето, то защо е направено? Получих като отговор само заяждане.

Колкото до "качественото" и "правилното", никога не съм засягала тази тема. Има адски много майки, които си гледат сами децата, но не го правят качествено или правилно според общоприетите критерии. Тази тема е съвсем, съвсем различна и сега ще ти покажа разликата с един пример.
На една майка един милиардер й предлага да осинови детето й, да го отглеждат водещите педагози в света, да го обучават на всички науки и изкуства, да е заобиколено от най-добрите грижи и никога да не му липсва нищо. В замяна, той ще го вземе от бебе и тя никога няма да го види повече.
Реакцията на подобно предложение общо-взето би дала отговор на въпроса ми, водена от какво желание, една жена решава да стане майка.
Надявам се, че си умна жена и този път ще разбереш за какво говоря.

# 81
  • Мнения: 24 467
Карина, избягвам да квалифицирам хора, още повече такива, които не познавам, като умни и не чак до там.
Това, че не ми допада тезата ти и че я оборвам с лични аргументи не означава, че не я разбирам. Да не си съгласен с някого съвсем не означава, че не го разбираш. Затова за трети път ти пиша, че не си длъжна да се съгласяваш с мен, т.е. да ме "разбираш".
Същото важи и за прословутото "заяждане"- интересно защо след като ти не си съгласна с моята позиция аз не наричам така написаното от теб. Ползвай си аргументи, оспорвай теорията ми, конкретни мои постановки, но не прави изводи за мен, за себе си, за нечия личност генерално от това. 
"Крайни" примери винаги могат да се дават, когато доразвиваш дадена теория. Твоята история го потвърждава. Тя също е "крайна", т.е. не точно по въпроса, но аз лично не я намирам за излишна.
По нея конкретно лично аз ще напиша, че не бих приела това предложение, тъй като сама мога да осигуря на децата си това, от което считам че се нуждаят и материалното им подсигуряване не би ги лишило от емоционално, духовно  и интелектуално общуване с мен самата. Тези неща могат да се съчетават от хора, които имат желание и умеят да го направят. Те не са противопоставими непременно и взаимно изключващи се. Докато дадения от теб пример е нещо много по- различно, при него подсигуряването на детето изключва контакта с родителите. Това не е на практика изобщо реалност в нормалния случай с работещи родители.
Нещо повече- работата е част от живота на съвременния човек, аз лично включвам и жената, като равнопоставена с мъжа и в тази ситуация. Не- ходенето на работа отдалечава човекът от реалните житейски ситуации. Колкото по- дълъг е този период, толкова отдалечаването е по- голямо и забележимо. Не искам децата ми да се отглеждат и възпитават от жена- майка, която няма реална връзка с живота. И да уточня- това важи за крайностите, разбира се, но тези крайности не идват изведнъж, а до тях се стига постепенно. За мен лично две години са крайност. За друг такава са 2 месеца, за трети- такава крайност не съществува, те могат да пребивават в дома си спокойно и цял живот. Въпрос на лично виждане и настройка.  

# 82
  • Мнения: 4 555
Не, има много голяма разлика между разбиране и съгласие. Аз например те разбирам много добре какво казваш, но не съм на същото мнение. Смятам това за съвсем нормално положение на нещата. Не може всички да мислят еднакво.
Но ми се струва, че ти не разбираш моята позиция, защото оспорваш неща, които аз не съм твърдяла. Например нуждата от работа, социални контакти и т.н. Аз никога не съм твърдяла, че жената няма нужда от такива или че трябва да се работи само за пари. Дори дадох пример, че съм се върнала (частично, разбира се) към служебните си задължения вече. Т.е. дори от личен опит ми е пределно ясна нуждата от "нещо друго" в живота на жената, различно от дете и домакинство. Но ти продължаваш да ме убеждаваш, че жената имала и такава нужда, явно мислейки си, че съм на обратната позиция.

Същото и с примера ми. Той е нарочно преувеличен, за да покаже една примерна "идеална" среда за отглеждане на дете. Подробностите можеше да са други според различните ценности на всяка майка. Въпросът беше дали ще се избере "идеалното" или личния контакт. И с това не правех аналогия между дългото гледане на дете и връщането на работа, а отговорих по повдигната от теб в предишното ти мнение тема за "факторите, които определят "правилното" и "качествено" отглеждане и възпитание на един човек."

Както и да е. До тук не се разбрахме, явно и да продължим диалога, пак няма да се разберем, така че няма защо да го продължаваме.

# 83
  • Мнения: 24 467
Карина, когато пиша не го правя с цел само да отговоря на теб. Пиша в подкрепа на изложената от мен теза, а не с единствената цел да оборвам теб. Затова и редица от мотивите ми не са свързани с конкретно твърдяни от теб неща.
Освен това във форума не се води диалог само между двама души. Когато излагам позиция го правя с ясното съзнание, че четеш не само ти и пиша не само аз. Аз лично не държа да  постигна консенсус с теб, а да мотивирам позицията си и го правя.
От къде си сигурна, че не съм разбрала мотивите ти, напр.? Нали именно това пиша и аз: "Да не си съгласен с някого съвсем не означава, че не го разбираш.".
Ако се появят интересни аргументи за обратната позиция отново бих ги обсъдила, независимо дали са твои или не. Често го правя по други теми и, разбира се, едни опоненти приемат дискусията като нещо полезно и не приемат лично като обида или заяждане една различна позиция, докато други се засягат именно на лична основа. Различни хора, различни манталитети, различна чувствителност. Не обсъждам, напр., позиции като "Съм за...", "Не съм за...", защото са неаргументирани и за мен не са интересни.
Твоята позиция съм я обсъдила именно защото не съм била и не съм съгласна с конкретни твои съждения. Написала съм и защо не съм съгласна.

# 84
  • Мнения: 3 367
..аз съм от майките "зарязали" според изказването по-горе и 2те ни деца на 6 седмична възраст е НЕ-роднини  (ясла,ситери от произход различен-америк,.българка и пакистанка)
*
аргументи за-цедих кърма,не спрях кариера градена 15 години,не намерих време да се отегча у дома,децата ме обогатиха много без секунда усещане че съм направила компромис с мен си, парите не са маловажни,но 80% отиват за детегледане та не са решаващи ; връзката с децата ни не е различна от това, на което съм свидетел при приятелки, които са си у дома ; моят темперамент не би позволил много седене без работа и знам че рано или късно щеше да стане лошо за всички
*
аргументи против-понякога въртележката деца-работа идва много,сами сме и всяка минута в която не сме на работа сме с децата,иска много мислене как да се намери време и енергия за театро и приятели; домакинството търпи компромиси,решила съм кое е важно и кое не и дори вече не се дразня че не сварвам за всичко; не мога да полагам доброволен труд където децата ходят на у-ще защото съвпада с моето работно време; не мога да пътувам колкото ми се иска с децата поради кратки отпуски ;

# 85
  • Мнения: 2 131
Извинявайте, ама наистина това тук се превърна в диалог между двама души. Не виждам защо трябва да има засегнати - всеки си изразява мнението и целта не е да си променяме мнението взаимно.

# 86
  • Мнения: 2 960
Извинявайте, ама наистина това тук се превърна в диалог между двама души. Не виждам защо трябва да има засегнати - всеки си изразява мнението и целта не е да си променяме мнението взаимно.

 и аз  съм за Peace

# 87
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Зависи как се чувства самата майка, кое я зарежда и я прави щастлива и пълноценна. За детето най- важното е да има усмихната и спокойна майка, за да бъде щастливо и то. Докато бях бременна си правех планове да гледам бебето вкъщи 6 м. и след това да търсим детегледачка, за да се върна на работа. Само че когато станах майка ми се стори абсолютно невъзможно да си оставя детето на някой друг. Всякакви притеснения и желания за работа отидоха на заден план/ отбелязвам, че наистина много си обичам работата/. Никога не съм се чувствала толкова щастлива, не ми е скучно, нито се чувствам затъпяла, както съм чувала от други майки. Ще остана вкъщи и ще се грижа за сина ми до септември другата година, когато ще е на 2 г. и половина и ще тръгне на ясла или градина.
Познавам майка, която се върна на работа, когато детето беше на 3-4 мес. Тя самата излъчва щастие, детето също е супер лъчезарно. Затова казвам, че всеки прави избора за себе си и няма универсално правилно и неправилно. Важното е вътрешното усещане.

# 88
  • Мнения: 343
Според мен е леко излишно да се правят подобни планове предварително. Раждането промени доста от моите предварителни представи за нещата на 180 градуса. Joy
Обожавам си работата и преди да родя смятах, че гледането на бебе не е много интересно занимание и няма да имам търпение да се върна. Да, ама не. Чувствам се прекрасно вкъщи с нея и работата въобще не ми липсва. Нито социалните контакти. Въпрос на приоритети.
Гледането на моето малко момиченце за мен изобщо не е досадно задължение, а огромно удоволствие. Старая се да изживея пълноценно всяка прекрасна секунда. С пари много неща могат да се купят, но не и това.

# 89
  • Мнения: 2 960
Тук намиран много истински думи на истински любящи майки.Кой какъв приоритет поставя пред себе си е въпрос на термерамент ,нагласа и още куп обстовятелства,които никой не може да предвиди преди да се е появила малкото сладко newsm32.Когато ставам сутрин преди да отида на работа ,приготвям бебето ,правя му храната за закуска и го оставям на майка ми. Той е щастлив с нея , аз отивам на работа ....но се връщам на обяд....това напълно ме удовлетворява. От една страна съм отделена от него за не повече от четири часа и половина ,от друга страна не прекъсвам контактите с колегите си.
    yes Това съчетаване на нещата в този момент напълно ме удовлетворява...Едва ли обаче бих оставила малкия си син цял ден с майка ми ,детегледачка или някой друг. Наистина при раздяла за повече време  той страшно ще ми липсва. Ето така съм решила моя въпрос с връщането на работа и гледането на сина си. За мен това е  решението ,за друг  bowuu има друго правилно решение.

Общи условия

Активация на акаунт