Условия за прием в детските заведения в София 2008-2009г IIра част

  • 21 715
  • 642
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 6 263
Ами, официално за миналата година има окло 3000 неудовлетворени молби за ясла и детска градина (цифрата е цитирана многократно от Йорданка Фандъкова), а 35000 - 1200  е доста повече, така че аз продължавам да съм на мнение, че посочените от тебе цифри не са коректни!

Давам ти и един цитат от сайта на НСИ, към които си дала линкове: НЕТЕН КОЕФИЦИЕНТ НА ЗАПИСВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА, Предучилищно образование, Групов нетен коефициент -  73.9%. НЕТЕН КОЕФИЦИЕНТ НА ЗАПИСВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА, 3 - 6 г., Нетен коефициент на записване на населението в образователната система по възрастови групи - 75.6%.

1. Изчисленията са на база предварителните данни за броя на населението към 31.12.2006 година.
2. Груповите коефициенти са изчислени в проценти като отношение на броя на учащите се по степени във възрастовите групи 3-6‚ 7-10‚ 11-14‚ 15-18‚ 19-20‚ 19-21 и 19-23 години към броя на населението в същите възрастови групи.  
3. Коефициентът е изчислен в проценти като отношение на броя на учащите се в съответните възрастови групи, независимо от степента на образование, към броя на населението в същите възрастови групи. Броят на учащите се и населението са изчислени към 31.12 на съответната година.

Това са данни от втория линк, който си дала. Ако изчислиш процент на приети деца в детските градини според твоите цифри - 1200 към 35 000, %-ът е малко над 3.  Joy Извинявай, но межди 3 и 70 процента разликата не е малка, нали!

# 541
  • София
  • Мнения: 6 263
Явно съм в голяма грешка - сега ги преброих в сайта всички регистрирани ОДЗ та в София и ги изкарах 30 на брой.
Ами нека предположим че всички приемат по 50 деца / това не е вярно защото някои приемат по 10, други по 20 / то това прави 1500 броя дечица в ясла.


 Hug

# 542
  • Мнения: 296
Тъй като в доста детски градини има някакви недоразумения с местата, мисля , че е редно там където 1+1 не е равно на 2 да се търси от всеки директор обяснение и да се запише като забележка-защо математиката не излиза (място при представянето на всяка градина има). Да се напише - местата за 1 ва група са толкова , защото, местата за ясла са толкова защото. Да е ясно приема само септември ли е или не е. 100% съм сигурна че в момента има "скатаване" на места.
Освен това, общината всеки месец отпуска определена сума като субсидия за всяка детска градина. И за 1 ден може да се направи съпоставка за колко деца е плащала до сега и колко бройки са изписали директорките.
Ако приема за детски градини е бил само септември - тогава са дадени пак отчети- всичко е в дигитален вид, да сравнят- колко бройки са подадени, колко са в момента и за всяко дете в повече да се търси обяснение, да не говорим, че има и отказали се деца по ред причини...

# 543
  • Мнения: 953
" Ами, официално за миналата година има окло 3000 неудовлетворени молби за ясла и детска градина (цифрата е цитирана многократно от Йорданка Фандъкова)"


И какво сега - има само около 1500 свободни места ?

Ако е имало "само" 3000 отхвърлени миналата година то тогава кой кого заблуждава.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 09:38 от IraSof

# 544
  • Мнения: 48 154
не е ли ясно откъде идват невъотвествията с бройките?! колко теми се изписаха за ясли и градини, в които има по 35 деца в група, вместо по 20?! сега тези 35 деца като се прехвърлят в градинска 1 група, която по норматив е 25 деца, директорките подават 0 свободни места( най- грубо казано)
ако данните бяха реални, а не нормативни...ама как да напишеш че е имало 40 деца в групата, като трябва да са 18-20?!
иначе сега сигурно ще приемат 25 деца по тази система, плюс още по 10-на поне в група по усмотрение на директорката- на познати, чрез спонсорство, спуснати от инспектората, от общината...

# 545
  • Мнения: 228
Имам 1 въпрос - в 10ти микрорайон ремонтираха една ясла - на картата на София е обозначена като 47 СДЯ.На оградата им пише, че приемат молби по нета - явно вече не са ясла.Някой знае ли какво са-одз, цдг??
На сайта на столична община пише, че е ОДЗ  Peace
47 ОДЗ Незабравка - Люлин 6 - карта
47 ДЯ - Модерно предградие/Люлин-10 - карта
Различни ДЗ са!

Ммдааа, май е така.Обаче на оградата на въпросната 47 ДЯ на 31.12 беше залепен лист, че приемат молби по нета..... и т.н и т.н.Това, което пише и по вратите на ОДЗтата. Започвам да си мисля, че някой го е залепил нарочно, за да няма опашки после... ThinkingТова ДЗ(47ДЯ), например, е ново( по-скоро отново работещо) - трябва да е отворило врати тия дни. Simple Smile
Но като гледам каква е ситуацията и с 1 гр., май по-добре да си подавам само за ОДЗ.

# 546
  • Мнения: 48 154
в момента ме вълнува и мен следното- регистрацията на директорката/ инспектората и на родител с еднаква сила ли са?
и доколкото разбирам всички ще бъдем чакащи до май месец, когато излиза класирането, нали

# 547
  • Мнения: 2 037
Като напиша kg.sofia.bg се отваря един сайт, като дам линка от предишната страница на форума - съвсем друго нещо? Повредата в моя "телевизор" ли е?

# 548
  • Мнения: 953
в момента ме вълнува и мен следното- регистрацията на директорката/ инспектората и на родител с еднаква сила ли са?
и доколкото разбирам всички ще бъдем чакащи до май месец, когато излиза класирането, нали

Аз както разбирам нещата няма значение дори кога си подал молбата - прави се класиране въз основа на ползваните предимства и ако остане  и за другите.
Редът на постъпване на молбата май няма определящо значение, защото класирането не излиза според реда на постъпването.

# 549
  • София
  • Мнения: 1 164
Като напиша kg.sofia.bg се отваря един сайт, като дам линка от предишната страница на форума - съвсем друго нещо? Повредата в моя "телевизор" ли е?
прочети по-предишната страница и ще разбереш

# 550
  • София
  • Мнения: 7 158
Бясна съм. Звъня в 57 ЦДГ Люлин - в системата има обявени 26 свободни места за І група, разговарям с директорката и тя ми казва, че е подала информация в общината за 50 свободни места за първа група. Жената изобщо не е наясно какво се е случило с останалите 24 места. Издънките им са грозни още от сега, какво да очакваме после...

# 551
  • Мнения: 1 266

Детето ми е родено октомври 2003 година.За прием 2008/2009 г. в коя група трябва да бъде прието-втора или трета.Моля ако има майки , който пускат децата си по-късно на детска градина да споделят свойте мнения.
В сайта за прием почти никъде няма прием за тези деца , а зная , че много от децата в дг носят бележки и почти не ходят на дг.

# 552
  • София
  • Мнения: 3 679

Детето ми е родено октомври 2003 година.За прием 2008/2009 г. в коя група трябва да бъде прието-втора или трета.Моля ако има майки , който пускат децата си по-късно на детска градина да споделят свойте мнения.
В сайта за прием почти никъде няма прием за тези деца , а зная , че много от децата в дг носят бележки и почти не ходят на дг.
Трябва да бъде 3 група.

# 553
  • София
  • Мнения: 545
Относно бройките - жената си каза, че от днес ще се въвеждат свободните места. Предполагам, че посочените в момента, са само примерни и никой не ги е "мислил" при вкарването. newsm78


Не са примерни-реални са, подадени официално. Mr. Green

Е, поне и Фандъкова ви го каза-системата е екстра.Да, ама не и е навремило на тази екстра и подобни екстри не се  пускат на реален прием да се тестват и прочее.Това налива масло в огъня, не помага по никакъв начин, даже обратно.Нито кампанията им разяснителната е налице, нито нищо.И ние тука кво-сами да се оправяме.Реално, трябваше първо тези нови градини да построят и паралелно с това да се разработва системата.И щеше да струва по-малко даже. Mr. GreenОтделно-кой реши да се прави търсачка в този сайт???Търсачка за има-няма 30-ина ОДЗ-та е смехотворно.Това е информация за една-две страници, ама те и търсене направили...да ви имам и системата и чудото...

Честно казано аз пък не си представям сайт без търсачка  Thinking
Детските градини са общо около 190 - 200 как ще си намериш градината, ако няма търсачка. На мен ми харесва пиша си 50 и ми излиза любимата Куики Simple Smile или си избирам Възраждане и хоп това, което ме интересува е пред мен !

# 554
  • гр.София
  • Мнения: 4 175
Е това, ако не дава възможност на директорките да продължат старата песен със спонсорствата на нова глас, не знам...

Дава възможност, разбира се, даже според мен с тази схема с обявяването на бройките се отваря още по-голяма възможност за вмъкване на свои хора.
И също, обърнахте ли внимание за районирането, каза, че ще е по решение на конкретната директорка. Както писах за моето ЦДГ първо желание, там така ми казаха. Какво ще направи тази директорка, ще прескача по списъка като скакалец, докато не си направи групите според предварителната заявка? Според"предимствата"? Ако имаше ясни критерии за районирането, които важат за всички, съм ЗА. Обаче така, НЕ!
Ще питам няколкото гродини, които ме интересуват, специално дали ще прилагат райониране.
Е, много интересно, как ще разберат дали детото живее в този район, като във формата за регистрация никъде не вкарваш адрес.

 Eliona, Фандъкова първо каза,че Дир-ките само ще могат да виждат кой подава молба,но не и да разместват нещо.
 А после каза,че по свое усмотрение,заедно с Родит.настоятелство ще могат да добавят деца-заради района или,както се спомена вече случаят с болното от хроничен бронхит дете.
 Те ще са извън бройката  явно.
 Слончето,сигурна съм,че от Общината натискат градините да обявят повече места. За да си изпълнят обещанието за решаване на проблема с градините. 
 Buni,това е суперлюбопитно!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт