към софиянци, съгласни ли сте с Карбовски и статията му в Стандарт днес?

  • 10 245
  • 204
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 7 209
Така. Твърде пространствен спор върху несъстоятелна статия на некомпетентен човек.
Живеем в свободно (все пак) общество.
Всеки има право да търси по-добър живот и да избере къде живее.
Смешно е да се спряга някаква теория на конспирацията и че западът видите ли нещо крои срещу нас.
Вместо да се търсят реални решения, които твърдя, трябва да се инициират от правоимащите, за да се завърти колелото в позитвна насока, се изправяме едни срещу други. Превръщаме се в опитни зайчета на максимата "разделяй и владей".
А пътят просто е друг.

# 181
  • Мнения: 1 294
Второто е - фактът, че повечето българи живеят в собствени жилища, е трън в очите на Запада и ЕС, и със сигурност ще намерят начин да се преборят с този "проблем" - и това, което предлага Карбовски в статията си, е един от начините.
А браво, не можа да се мине без класиката в жанра, неизменната конспирация на света срещу нас, че те нали нямат друга рабта и по цял ден правят сметки как да не прецакат.

Няма такъв филм беден пенсионер с имот за 200 000 Евро, и 1 стая под наем да даде пак ще има да си помогне и да си поема гражданските задължения, фасадите не се правят всяка година все пак. Айде моля ви, то бива хуманизъм и съчувствие ама с мярка все пак. Както каза някой по-рано в темата, колко благородници има дето обядняват и си продават замъците? Просто понякога така се случва в живота.
Извинявайте много, но въобще не мога да разбера защо очаквате от някого да се раздели със собствения си дом?!  Shocked От покрива над главата си?! Да го продаде и да го изаде?! И като свършат парите - ни имот, ни пари.
Абе извинявай, ами ти колко години мислиш, че живее човек? 200-300? А иначе сме си свободни, ама не чак толкова, че да не плащаме данъци и подобни.
Ама хайде наистина не е само това проблема на София.
Аз мисля, че София и сега си е достатъчно скъпа и нямам абсолютно нищо против, който иска и може да си го позволи да се премести да живее там. Жалко е естествено, че пък толкова други части на България се обезлюдяват, но това се естествени процеси които просто се случват.

# 182
  • Мнения: 2 037
Маги ДС, как реши държавата да поема разходите по фасадите!? На кого? Защо аз, понеже живея в къща и фасадата ми не застрашаваше никого, освен моето семейство, си направих  тотален ремонт на собствени разноски? Така е редно. Където и да живееш, трябва да си поемеш отговорността за околните и себе си. Освен това, животът е превратен, никой не "венчан" за жилището си и други нации са го преодоляли, но ние не. Като ти се открие по-добра възможност, се местиш.
Имам познат, стар ерген, живее в Лозенец, огромен апартамент, на родителите му естествено, Но не може да си го позволи! Има средния за страната официален доход и родителите му блъскат на село градина и стока само и само да има и за тримата и му помагат и за сметките! Питам аз, не е ли по-добре в този случай човека да се изнесе в някой двустаен, да даде другия по наем и тримата да си отдъхнат?

Чувала съм, че в Германия ако не направиш ремонт на ограда примерно след предписание , идват, правят ти я и после ти пращат сметката. Така може да е с куп неща и господин Журналиста вече няма са се чувства в евтин град (ама той евтин ли е)?

По-малко корупция, повече контрол, повече самосъзнание и усмивки, грижа не само за себе си. Пътят към чиста София въобще не минава през (по-) скъпа София.

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 23:38 от superslavy

# 183
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Истината е, че е абсурдно апартамент в центъра на София да струва повече от мезонет в околностите на Ню Йорк, пък било то и в по-див квартал.
Извинявай, но не бих си заменила софийския мезонет с такъв в див квартал на Ню Йорк - най-малкото, защото там вероятността да стана косвена жертва при някоя престрелка или обир ще е доста по-висока Mr. Green

# 184
  • Мнения: 6 167
Имам позната, която има апартамент на Оксфордстрийт, в който живее.
Общината подпомага живеещите в района с пари, защото зоната е твърде скъпа.
В Букурещ общината подпомага студентите по отношение на наемите, които плащат.
Чувала съм, че и в Москва има разни политики, да могат хората да живеят на скъпотията.
Подпомагали пенсионерите московчани.
София определено не е в час. За Карбовски да не говорим.

# 185
  • Мнения: 1 002
има много сгради по Витошка , Пиротска , Ботев и т.н. , които се дават под наем за големи пари , а отвън сградите са повече от зле изглеждащи , кой трябва да се погрижи за тях ?
едно е да подпомагаш пенсионер ( те и тук ги подпомагат за Коледа ) или студент със стипендия ,
 друго е  сграда на централно място да се руши и ли да изглежда зле , защото собствениците й не искат да се занимават с нея

# 186
  • Мнения: 6 167
не те разбрах явно.

Има и такива сгради, които умишлено се рушат в центъра.
Например сградата на бившото виетнамско търговско представителство.
Невероятна къща е това, празна е от 15 години, орнаментация, всичко е страхотно. Тази къща нарочно стои безпризорна. За да падне и да дойде някой дебеловрат инвеститор да вдигне бизнес сграда от 8 етажа. Има много такива сгради. Някои ги имам и на снимки.

Иначе живеещи в кооперации едва ли не им се занимава, защото ако не те, имат наследници, които имат интерес имота да държи висока цена. Кооперативната собственост обаче е такава, че един да е против не може да стане промяната. Не всички, достатъчно е един да 'няма възможност' или един да е в чужбина може година да го издирват и тн. 
Това, което според мен общината може да направи за тия хора, които трябва да си измажат кооперациите е да дава заеми ( нали има Общинска банка)  и да контролира за запазване на стила на сградите.  Щото от кооперации ЛИНД ( ЛИНД ги измаза до НДК) или ЗАГОРКА ( същия случай) в центъра на София направо  Sick  И май стават все повече...

Последна редакция: пн, 14 яну 2008, 01:17 от Lennie

# 187
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
Толкова не е в час Карбовски, горкият, че направо ми е жал за него. Имах някакви надежди, че ще помъдрее с годините и ще се извиси, че да вижда нещата оттам ясно, защого го харесвах как пише като млад. А то какво стана - все повече изпростява. Комунизъм/Фашизъм + Волен Сидеров - това е той. Какво предлага - да се изгонят хората, които не му харесват, от жилищата им... Да не се пускат пенсионерите в Сити-то... Срамота... ooooh!

Той бил съгласен да се увеличи двойно данъка - виждате ли ме, колко съм ларж... Колко е сега данъкът на жилище в София? Стотина-двеста лева годишно? 300? Та като се увеличи двойно, така ще се променят нещата, че Карбовски да се гордее... Олеле-боже! ooooh!

Само за сравнение, тук, където живея, общинския данък за къща-близнак е около 150 лири МЕСЕЧНО. При нас няма блокове, та затова давам такова сравнение. Има кооперации, но там не зная как стоят нещата. По принцип, данъкът зависи от оценката на имота, както и в България. Хората в т.н. общински жилища (които изглеждат като нашите блокове или като грозни кооперации, затова са и по-евтини) плащат по-нисък данък, а ако са без доходи, им се отпуска помощ за данъка или им се плаща директно от държавата. Не ги гонят от жилищата им.... Този данък се плаща и от тези, които живеят под наем, обаче, не само от собствениците. Така събраният данък представлява 20 % от бюджета на общината. Останалите 80 % идват от централния бюджет. Така че, става въпрос за разлика в стандарта. Простичко и ясно. И в същите тези градове пак има мръсни и неугледни квартали - където живеят съответните групи хора, несвикнали и не желаещи да пазят чистота. Въпреки всичките усилия на градските власти... Виж, снега го почистват. Опесъчават според прогнозата, не чакат да се заледи...

Така че Мартинчо да има много поздрави от старата ми шапка с неговите човекомразки идеи за красива София.  Писна ми да го гледам как слага определени групи хора след всичко друго и най-вече след собственото си удобство. Щял да се махне на село. Защо не го направи сега??? И да вземе да пише мемоари. Или да си дращи в дневник. Вместо да замърсява медийното пространство.... Нали ратува за чистота...

# 188
  • Мнения: X

secretgarden, ти отваряш цяла нова тема с този линк...

Наистина, ЗАЩО се позволява безнаказано да се рушат архитектурните паметници на Стара София?! Защо се допуска практиката на разни офшорки да купуват апетитните имоти със стари сгради-паметници на културата, които са в центъра, с цел сградите да се оставят на доизживяване и бавна разруха, докато паднат сами, за да се построи на тяхно място някой хотел, МОЛ или бизнес-център? Защо старата част на София (чиито великолепни сгради, по мое мнение, не отстъпващи по архитектурна стойност и външен вид на тези във Виена, например) не се пази и съхранява?! Как може цяла Европа да си пази архитектурното наследство, само ние да нехаем за нашето?

Ето каква красавица е била София през 1937 година:

Стара София

Модерен европейски град, страхотна архитектура, чисти широки улици...

Ето и снимки: http://www.kroraina.com/bugarash/bugarash/starasofia/stara_sofia.html

Прекрасно, наистина, но със снимките и ще си останем! Това, което не можаха да разрушат войната и комунизЪмът в стария център, като заличенат& … 082;а", демокрацията ще го довърши!

Ще се продават безценни културно-исторически паметници (като къщата на финансиста Яблански) на кипърски и други офшорки с 28-годишни собственички-българки, които да ги рушат, за да си построят заплануваната нова сграда или комплексче отгоре, а общината след дъъъъъъълго мъдруване ще им налага феноменални глоби в размер на 5 хиляди лева: http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=406012
 
Други офшорки и мутрафорки ще префасонират други безценни стари сгради в напълно кичозни нови, но уж със запазена фасада и облик: http://www.e-vestnik.bg/2653

Докато накрая от старата част остане едно голямо НИЩО!

И когато лудите се налудуват, чак тогава мъдрите ще се намъдруват.

Цитат
Идеята е общините или държавата да ремонтират принудително частни сгради-паметници на културата. Укрепването обаче ще се плаща от собствениците им. При започването на ремонта върху имота ще се учредява ипотека. Ако тя не се плати, сградата ще бъде одържавявана.
За това се договориха вчера главният архитект на София Петър Диков и шефът на Института за паметниците на културата Георги Угринов. Подобна възможност е предвидена в закона за паметниците на културата, но досега не е прилагана. София е първата община, която ще се възползва от този текст.
от тук


Цитат
Освен нашите закони сме ратифицирали и 2 конвенции – за опазване на европейското архитектурно наследство, а втората е за опазване на световното археологическо наследство. Те имат силата на закони за България, но за съжаление не се спазват. За архитектурното е даден механизъм за отчуждаване. Например къщата на Яблански – бившето китайско посолство на бул. “Цар Освободител”, срещу Народното събрание – имотът би следвало да се отчужди. В конвенцията е записано, че когато собственикът не полага грижи, общината или държавата му взимат имота и може да го дадат на прокурор. А подобни паметници могат да се превърнат в местни – общински центрове за развитие на изкуствата, за развлечения. Както е в много други европейски страни.
от тук

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 10:01 от Анонимен

# 189
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
аз не знам другоградците, какво се сърдят на софиянци, че града е мръсен ... като не им харесва да не идват ...те са тези, които правят града пренаселен ... аз искам да се махна, но няма къде да отида . ..тук съм родена, родителите ми също, бабите и те ...

Жасмин, затова идеята ми е общината да се грижи за облика на старите сгради в центъра на София ...  защото тук има история, това не е само жилищна площ ...ако се държи на това фасадите да останат същите , да са еднакви и в стила на Стара София, за това би трябвало да се грижи общината или Института за опазване на паметниците на културата (НИПК, ли беше  newsm78)

# 190
  • София
  • Мнения: 6 999
... аз искам да се махна, но няма къде да отида . ..тук съм родена, родителите ми също, бабите и те ...

Как така няма къде да отидеш? Светът е голям и широк място достатъчно има... Всички, които са дошли в София е "Имало къде да отидат" ли?  newsm78

# 191
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
... аз искам да се махна, но няма къде да отида . ..тук съм родена, родителите ми също, бабите и те ...

Как така няма къде да отидеш? Светът е голям и широк място достатъчно има... Всички, които са дошли в София е "Имало къде да отидат" ли?  newsm78

Гледай си работата , Иса  ...много си нагла

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
Може да отидеш, например, в някой малък град. Там въздухът е чист, работа колкото щеш, заплатите също са добри, жилищата евтини... изобщо, живот ще си живееш там! Ако някой тръгва да се маха отнякъде, няма значение къде ще отиде.

# 193
  • София
  • Мнения: 6 999
Гледай си работата , Иса  ...много си нагла

 Joy Joy Joy Силно аргументирано - досущ като горното изявление за това, че няма къде да отидеш.

# 194
  • Мнения: 1 002
аз не знам другоградците, какво се сърдят на софиянци, че града е мръсен ... като не им харесва да не идват ...те са тези, които правят града пренаселен ... аз искам да се махна, но няма къде да отида . ..тук съм родена, родителите ми също, бабите и те ...
направо не мога да повярвам , че някои мисли по този начин в 21 век ...толкова тесногръдо ...

Общи условия

Активация на акаунт