Израел 3

  • 38 849
  • 265
  •   2
Отговори
# 120
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Весел празник!Петя,не се коси......който е прекалено запознат и не му е интересна темата,да не влиза  в нея......и в същия ред на мисли ,вместо да има претенции за размера на снимките,по добре да напише нещо градивно......

# 121
  • Мнения: 558
модераторите сами (без някой да се налага да ги информира) при "големи" снимки сменят изображението с линк,защото се натоварвал сървърът....

Криси, чети тогава немската или английската wikipedia и без това са по-надеждни  Peace предполагам,че Петя не е запозната по твоя въпрос подробно и за това е дала линк...хубаво би било да се обменя информация, а не един да седи и чете,пък и да ни сдъфква инфото....

# 122
  • Мнения: 2 952
  Криси  Hug , те отговорите не са пряко само към теб , има и други , които четат и не са запознати с уикипедията като енциклопедия.Пък и неможе да знае човек какво точно те интересува , нали малко разширяваме , нали обхващаме налко по-така за всички.Понякога когато се  зададе въпрос от някой въобще , отговора  е  за всички, накак си задаващият въпроса  подава  посока на темата , не че отговора е само за него и в десятката  Simple Smile .Освен това българския превод на уикипедията е много беден , много.Аз понякога чета от  други езици и превеждам - руски, английски, иврит....Всеки знае по някой друг  език, та може да допълва.И ти, Криси....ако видиш нещо интересно е немската версия - пиши....Ти си любопитен човек , търсач . А Тора ...охо....само да ще да чете човек  Simple Smile Което дадох е трохичка само.

  Кали, Жаклин , не се кося  Mr. Green.Приготвям се празнично.Довечера сме на гости на свекъра за празника - ще има песни за малките, подаръци сигурно - лакомства плодови, сушени плодове, ядки...какво ли не.Свекървата направила кекс със  плодове и ядки.Аз от  своя  страна си направих маникюр  със  цветчета  hahaha Joy  Не се яде , ама .....   Mr. Green Такива работи.

  Чудя се дали да не млъкна аз и да дам на някой друг да обясни за Кабала и по другите въпроси....ама знам ли  дали някой ще се   захване .....То не е длъжен човек да пише , нито да знае .Аз дадох  моя отговор за Кабала в предните теми.Сега пускайте търсачки, ровете в нета.Кабала е обширно понятие...Не препоръчвам да се  подхваща от  хора без много познния по темата.В противен случай ще стане една каша, знам го от опит.Кабала книги са се написали много, много се  е говорило, между всичко това доста глупости и повърхностни неща, които само забъркват картината на миш маш.Холивуд кабала е най-големия микс от повърхностни и удобни леки обяснения на нещо дълбоко като Кабала.Не  е астрология , не е само за гадаене на бъдещето. Ще си изровя  аз  отговора от предните теми за всеки случай, че Криси не помниш сигурно, то е нормално , мина време...пък и ти с твоя  диагонал четене  Simple Smile

 В първата тема намерих , 8-ма страница , ето  -  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=248324.140

 Естествено можете да допълвате , но често си мисля, че няма много такива отговори , затова  по естествен начин моето мнение остава само, но то никак не е всеобхватно, нито мисля , че съм всезнаеща.Така, че  - давайте , кой каквото може и знае  Wink

Пепеляшка, не  е от модератор, от потребител е,знам.И за правилата по снимките знам Mr. Green.Няма значение, оставете.  Simple Smile 

 

# 123
  • Мнения: 323
видях,че сте писали за кабала,но съм забравила.Извинявайте,но все пак това е много общо,което сте обяснили.Понякога в сайтовете се изписва какво ли не,невинаги е вярно.Затова се обръщам към вас като надежни източници на инфромация.Друго е когато човек е чел и е запознат с дадена тема.

# 124
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
   ОООООООООООО здравейте,
   Честит празник и ние ще празнуваме, ама утре, защото извън Израел празниците понякога не съвпадат с тези в Израел. Ако някой се сеща защо, моля да обясни, защото аз съм огорчена от една тема в Клюкарника и не мога да мисля ( то кога ли съм могла  Mr. Green).
    Писах само за да знаете, че чета постоянно и ми е интересно.

    За Кабалата, не съм на ясно, защото това го разбират само най-умните и религиозни евреи. Кабалата, не е книга, а учение. Знам, че трябва да си достигнал някакви висоти на себеотдаване към Г.... ( на иврит не се споменава името без основателна причина) за да учиш Кабала. Затова Кабалата не се проповядва като религия, даже не като част от еврейството, а се изучава цял живот.

       bouquet

# 125
  • Мнения: 558
айде и аз да дам своя принос за Кабалата. Преведох един текст на равин Michael Laitman:

Кабала е точна наука,която дефинира нашето място във вселената.Дава ни отговори на фундаментални въпроси от нашето битие: защо съществуваме, от къде идваме, защо сме на този свят,къде отиваме,когато пътят ни тук на земята свърши?
Кабала ни дава от една страна  обхватни познания за спиритуалистичните светове, от друга с изучаването на  един допълнителен “сетивен орган”,с чиято помощ изучаващият има възможност да влезе в контакт със спиритуалистичните светове.
Наричат я “тайната наука”, защото всичко,което “учащият” научава- като познания и усещание, остава скрито за другите.
Кабала произлиза от еврейското 'lekabel' – приемам, получавам.Тя описва всички причини за нашите действия като “стремеж за получаване”. Целта на всяка човешка постъпка е желанието да изпитаме радост и наслада.Проблемът е,как да получим максимум удоволствие с минимум действие. Всеки се стреми да отговори на този въпрос по собствен начин.
Човешкият стремеж към блаженство расте и се развива според определени правила.На първото стъпало е силното желание към скотски радости, следва стемежът към богатство и престиж, следващото стъпало е стремежът към власт, много рядко се развива като поредно стъпало желанието за “lekabel”.Това желание предствлява и върхът на пирамидата, това е чистият стремеж към спиритуалност. Веднъж усетил това желание, човек търси начини да го задоволи.
Чрез съзнателното изживяване на всички тези стъпки човек опознава своите способности и своите граници.
Освен това Кабала се занимава и с по-възвишени светове, с корените на нашите чувства и мисли.Тъй като нямаме контрол над тези светове, не знаем как и защо възникват нашите чувства и мисли.Можем само да се учудваме на усещанията ни за сладост,горчивина,благост, тъга и т.н.
Можем да определим Кабала като “математиката на чувствата”.Тя разглежда съвкупността от чувства и желания , анализира ги и прави за всяко явление, всеки нюанс на чувствата и възприятията вид математическа формула, съответстваща на даденото спиритуалистично ниво.
При изучаването на Кабала, задачата ни е да да свържем чувствата с разума.Начинаещите смятат, че предмет на Кабала са сборове, матрици, тези,които продължат нататък откриват зад фасадата на точната наука техните възприятия и започват да разбират, а напредналите знаят какво изкуство е това и кое име съответно неговата енергия,посока и качества трябва да се произнесе.
Тази наука е прастар изпитан метод, с чиято помощ  човек да получи по-висше съзнание и да достигне спиритуалност.Това е истинската цел и предопределеност – да се постигне всичко, на което един човек е способен, като мислещо и чувстващо същество, най-висшето от всички божи създания.

статията намерих тук

Последна редакция: пн, 21 яну 2008, 15:32 от pepelja6ka

# 126
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
айде и аз да дам своя принос за Кабалата. Преведох един текст на равин Michael Laitman:

  Благодаря, за превода!
  bouquet  Радвам се да се срещнем в тази тема, а не там където бяхме забелязани  Crazy  ooooh!

# 127
  • Мнения: 323
Много,много благодаря за този отговор на пепеляшка,но аз не разбрах как възниква Кабала и след като може да се тълкува като нееврейско учение защо евреите се занимават с нея.Вкъщи имаме кабала ,но тя е на немски,а моето ниво не е чак толкова добро,че да мога да я чета и разбера.
Сетих се за нея защото намерих една книга на бг.език тя е арабски хороскоп,но е толкова сложно обяснена,че така и нищо не можах да изчисля.После се натъкнах на едно клюкарско немско списание и прочетох,че по кабалата се гадаело и реших да питам.
Ако наистина тази книга може да се нарече "математика на чуствата" това означава ли,че който я разбере владее себе си и може безпроблемно да упражнява контрол над всяка ситуация.Нещо като да държиш съдбата в ръцете си много здраво.

# 128
  • Мнения: 558
но аз не разбрах как възниква Кабала ....
за разлика от откритията,  възникването на идеите не може да се определи.все едно да знаеш как се е появила идеята за свободата...

повече например тук
доста е дълго и изглежда интересно,с дървото на живота и т.н. , но нямам време за превод в момента...ако искаш, си упражни немския и ни систематизирай нещата Simple Smile

# 129
  • Мнения: 2 952
   Ето на ...кабала  е доста отвлечена , за да бъде точно понятие с определение ....Браво , Пепеляшка , че   допринасяш  към темата и си си направила труд.

   Криси, евреите се занимават с кабала , защото от там  започва идеята за нея, но тя  е далеч по-обширна от   едно общество-  еврейското, понеже разглежда човекът като цяло и това я прави универсална.Често започващите курс кабала стават по-религиозни отколкото са били.Може би нещата са  свързани , не съм  навлизала дълбоко, но чета кабала.Може би е до настройка на човека и  характер, както и податливост на течения и промени, търсения душевни някакви...знае ли човек.

  Карол, тази вечер  е празника , зпочва и утре е цял ден.Нали денят започва от залез до залез -  от тази вечер до утре вечер е празника.А за празнуването извън Израел с  1  ден разлика идва от там , че  в миналото  са пращали   вестоносци за  разгласяването на дадени събития и празници и това е отнемало време и понякога е имало разлики .....та остава по традиция така някъде все още на онези дни....Общо взето си е на 1  ден де.

  Излизаме да празнуваме , чао ви! bouquet

# 130
  • Мнения: 720
Петя ,душа  искаме като имаш време пак да пуснеш от онези''големите ''снимки Grinning

Ние тук нали сме си самички/без роднини/ ,така хубаво ми става като разправяш за празниците,как ще се събирате,кой каква торта направил....такива работи. Да ви е сладко и весело на вашия празник  Peace

# 131
  • Мнения: 323
блазя ви,че празнувате толкова много,весел празник и от мен.

# 132
  • Мнения: 2 952
    Harriethahaha  снимки а ? Снимков пост ще има , постене додето ми дойде акъла колкото го имам   Joy Ядохме  сума ти сушени плодове - ананаси , сушени сливи , фурми и разни други  хиляда вида работи , де да ги знам какви са  Mr. Green Ама да опитам , нали е сладко  Laughing  Даже дренки сушени май имаше.....  Оф....осладихме се , мани....

    Криси, мерси !


     Та  за снимките - уж пост ама немога - ето за празника, утре цял ден  ще е всъщност пак  - 

      Ялла, Ту Бишват  самеах ! (за нечетящите иврит ивритоговорящи  Mr. Green ) =  Хайде ! Весел  Ту Бишват !

      То при  евреите само празници да искаш  hahaha

      Лека нощ  Wink (хапнахме , пийнахме ....ей тия  трите работи  нали знаете .... Flutter )

# 133
  • Мнения: 2 952
 Момичета, добро утро!

  Ето малко за КАБАЛА от мен.Кабала е за Тора , това , което философията е за науката.Като науката - Тора дава фактите.Като философията Кабала дава  абстрактната картина на фактите.Известен автор на книги по Кабала и учител в Израел и чужбина е  равин Либерман.Той обяснява някои от основните стълбове в Кабала също за начинаещи.

  - Дървото на живота. Бариера между безкрайността на Създатля и  душата на човека.Кабала говори , че  човек неможе да приеме духовния свят такъв , какъвто е.Затова , за да  се приближи той до човека , трябва да се "съкрати" чрез дървото на живота.Всяка дума има своето значение.Ето ги :

  Кетер (כתר) — Корона
 Хохма(חוכמה)— Мъдрост
 Бина (בינה) — разбиране, ум, интелект

     7-те по-долу са свързани с чувствата «Сефирот чувства» (ספירות הרגש):

Хесед (חסד) — Милосърдие, милост, благодеяние
Гвура (גבורה) — Строгост, доблест, героизъм, могъщество
Тиферет (תפארת) — Красота, роскош
Нецах (נצח)— Победа, вечност
Од (הוד) — Слава, величие, великолепие
Есод (יסוד) — Основание, основа
Малхут (מלכות) — Царство

 Всички тези 7 имат връзката си с характери от Тора  по реда :  Авраам, Ицхак,Яков, Моисей, Аарон, Иосиф, Давид.

 Ето за дървото на живота още - http://www.ucalgary.ca/~elsegal/Sefirot/Sefirot.html   (английски)

 То също отразява  характера на Създателя като един лъч светлина минаващ през призма и пречупващ се в различни цветни лъчи, но идващи от един източник.Как може цялото да  е  съчетание на множество параметри.Това е човешкото виждане за връзката на създателя  със  света.Значи - всеки от 10-те компонента има 10 подкомпонента и т.н.

  Истинската Кабала не е червено конче  с хамса на ръката  Mr. Green Иска се постоянство , за да се изучи  , а ние тук курс няма да отворим ....но поне малко да  ни са ясни основните понятия като "Дървото на живота" например.

  Лек ден и леко с философиите , че  често водят до главоболие , показвайки ни колко много не знаем  Mr. Green

   Peace

 


 

# 134
  • Мнения: 323
здравейте и от мен.Сега вече моето любопитсво е задоволено малко.Аз в моя роден град вкъщи имам дървото на живота растение,рядко се полива и бавно расте.
Много е интересно това,което сте написали,ще се опитам поне малко да го разгадая.

Общи условия

Активация на акаунт