ИЗРАЕЛ

  • 56 403
  • 579
  •   1
Отговори
# 135
  • България
  • Мнения: 1 090
Абе,не е траги4но там явно Wink Laughing,но 4овек като не знае..,затова има нужда  да се говори и за хубавите работи,то и за България ако 4ете6 новините, всеки ден убииства,грабежи,престъпления,катастрофи,какво ли не ,ама зависи пак от 4овека,от на4ина му на живот,за да влезе в тази статистика,мисълта ми е, 4е е много лесно 4овек да забрави хубавите не6та и да вижда само негативните...
А за Ерусалим съм 4увала, 4е е доста размирно на места наистина Peace

# 136
  • Мнения: 2 952
  pina, тук като кажеш , че си българин и те питат да не си от Варна  hahahaХазарта и казината рук са  забранени , освен в Елат , той е със статус на  безмитна зона ....там по хотелите има казина.То всеки втори е ходил във Варна , защото като влязат в тур  агенциите тук  им предлагат пакети - самолетен билет в 2 посоки и хотел , чартъри , удобно им е и не им идва скъпо.
  norah , размириците са най вече по  границата с Ливан  и по границата с Ивицата Газа(аза се нарича тук) ако видиш картата.Навътре в самата държава няма ткива неща, военните картини са от там (най-вече  изнесена на чужда територия или по и около самата граница).Това - информативно , не с цел да обсъждаме политически и военно темата.
  Тел Авив  е вечно буден град , не заспива , всички студенти са натам по квартири , заведенията работят с пълна пара , младежки град , много светлини и шум, всякакви откачалки (ама не ти прави впечатление , защото е Тел Авив ...то там  всичко има), плажната ивица е страхотна , там  са  едни от най-големите хотели в страната след Елат (Ейлат, все това).Ще намеря  снимки и от там....ние  живеем наблизо и често ходим , плажа е разкошен , обаче постоянно играят мат-кот - едни кръгли като за тенис на маса палки ли да ги кажа ама по големи и с едно топче , без мрежа , ей така ...прас прас ...свистене  само се чува , влудяващо е , сега са ги ограничили щураците по-назад да играят , зад чадърите  с хората ...то е луда работа .... так так так  само се чува .... hahahaМацките в Тел Авив се пекат и те по доста оскъдни бански  Rolling Eyes не само в БГ  hahaha
 

# 137
  • България
  • Мнения: 1 090
Петя,уморихме те с на6ите въпроси Grinning,ама поне се "успокоихме" ,4е там животът си е нормален,не само нормален ,ами направо раи bowuuИ мъжа ми 6те успокоя,ако тръгна натам някои ден  WinkНа моята приятелка в Ерусалим да не и мисля много,много ,а Wink Joy

на мен ми попадна една книга"Кабала" с много странни ритуали,например не трябва да поздравява6 в тъмното 4овек,понеже еди какво си,можело да е вампир и т.н. newsm78
Но друг ден затова ,4е те изморихме ве4е...

Лека ве4ер ,моми4ета Hug

# 138
  • България-София
  • Мнения: 573
Цитат
Интересното в ивтита е, че глаголите вървят в мъжки и женски род и няма как да не се получи сконфузно, овен ако не уцелиш...После една колежка ме светна да говоря в множествено число

unik, от казаното от теб оставам с впечатление, че ползваш Иврит. Но се озадачих, защото в Иврит уважителна форма няма и с един човек да говориш в мн.ч. не е прието Thinking
Дори децата си говорят с учителките на малки имена. Такива думи, като леля, чичо, кака, бате, бай... няма също.
Веднъж стана дума, че в българския език има уважителна форма и им обяснявах на колегите. Едната ми вика- все едно сме кралски величества или страдаме от раздвоение на личността. На Иврит наистина звучи ужасно смешно, ако кажеш на един човек нещо от сорта: Бихте ли ми подали формуляра= атем йахолим леавир ли ета тофес. Сигорно ще започне да се оглежда- на мен ли говорят  Thinking

Да ползвам иврита и си абсолютно си права, че няма уважителна форма в него. Работих в проектантска фирма и по един проект обикновено работят по няколко души, та като ми кажат, че "Бар" липсва аз не казвам да ми се обади (той или тя), а казвам да ми се "обадят", в смисъл Бар или някой, ангажиран с моя проект. В никакъв случай мн. число при директен разговор, то по гласа вече се разбира тя или той, макар и тогава да не е много сигурно. Споделям любовта към Негев (пустинята) и сама не мога да обясня защо се чувствам толкова особено, когато пътувам през нея...
Малко геоложки факти за образуването на Мъртво море:
Преди много, много години  е имало разместване на Европейската и Азиатската тектонски плочи (едната на север, другата - на юг) съпроводени със съответните природни катаклизми - земетресения, предизвикали издигане и осушаване на част от дъното - територията на Израел сега. Образували се "езера" в ниските й части - Кинерет и Мъртво море. Плочите се разминават с 800 м и процесът продължава, макар и незабележимо, по няколко сантиметра на 100 години. Има едно място, където може да се види доказателство за това - крепостна стена построена от кръстоносците, минаваща перпендикулярно на "прелома" се е сцепила и разликата  между двете части е около 50 см вече. Намира се някъде по долина Йордан, но не мога да се сетя къде по-точно беше (мамите от там да помагат). Предполагам това е и процеса описан и в Библията като събитията около разрушаването на Содом и Гомор...
Място, което много ме впечатли пак в този регион е Месада. Веднъж като уникален дворцов комплекс, изграден насред пустинята от Ирод. На върха на непристъпно плато и със всичките му удобства (римска баня дори), и с уникална система за събиране на водата от дъждовния сезон (ноември-април), достатъчна за цяла година. Втори път - като място дало убежище на последните "бунтовници" (въстаници май е по-подходящо Rolling Eyes) от Великото еврейско въстание. След 4 г.(докато построят рампата по която да стигнат до крепостта) римска обсада крепостта пада, но преди това хората взимат решение се самоубият, за да не станат роби. Първо мъжете убиват жените и децата си, после с жребий 10 мъже убиват останалите и накрая себе си.Баба с 2 или 3 деца успяла да се скрие и така историята чрез Йосиф Флавий стига до нас. Римляните влязли в разрушен и опожарен град, но какво било изумлението им, когато намерили един непокътнат склад със зърно и провизии - един вид евреите им показали, че от глад и жажда не са страдали, напук на обсадата на римляните.... Потресаваща история и спирам до тук, защото се уморих. Снимки - после...

# 139
  • Мнения: 720
  защото от ежедневие  в израел не стават  НОВИНИ ,а рекламата за туризъм я няма , защото  се плаща  Grinning.Та така....  




там си имате доживотна  реклама .......дадена ви даром Peace

# 140
  • Мнения: 323
Аз съм много впечатлена от разказите за тази страна,с удоволствие ги чета и научавам нещо ново.Благодаря на всички,коѝто се страят да подържат тръпката за историята и културата на Израел.
Днес успях да накарам и мъжа ми да разгледа и прочете малко от вашите писания за Израел,накрая свалихме и няколко снимки за нас.Научихме неща,които не знаехме и разбира се това се оказа доста интересно.Следващата стъпка е да успея да го накарам да посетиме Израел,въпреки че тоѝ засега бленува Египет.

# 141
  • София
  • Мнения: 261
И аз да се запиша. Благодаря на Tali Dan, за поканата в този форум. Hug
          Много е интересно всичко. Ще ми трябва време да го прочета и да го осмисля, че имам и много друга работа. Предстои ни посещение в Израел за Нова Година и въпреки че е екскурзия и е организирана и с екскурзовод, ще ми се да съм по-подготвен какво ще виждаме. От опит знам, че поназнайвайки нещо повече за местата, които ти показват е по-впечатляващо. Ще сме само три дни, вече толкова места искам да видя...
          За съжаление ще пиша като се върна на 02 януари. Сега само ще съм консуматор на информацията.

# 142
  • Мнения: 2 952
mariangeorgiev, няма нужда от покани , форума е отворен за всички, но поне те е насочила , браво  Simple Smile  А къде ще ходите , сигурно са ви казали .

unik, ето  малко и от мен за  МАСАДА (месада още):



  Това е планински връх , покрит с  древни руини , намиращ се в пустинята НЕГЕВ , близо до МЪРТВО МОРЕ.Масада идва от иврит  за "крпост".Понеже е трудна за  достигане  е идеална за крепост, укрепление. Два двореца са били построени там през 1 век преди Христа от дейския цар Ирод Велики.След неговата  смърт Масада е окупирана ор  римляните.След това  Масада става  убежище  за еврейски бегълци , които се бунтуват срещу  римското управление.След като  римляните превземат Ерусалим около 1000  юдеи избягват в масада.Римляните си поставят за цен да превземат Масада като последен пункт  за  доказване  на силата си и последно място за притискане на юдеите. Осем отряда (15  000    римски войници  в отряд)  заобиколили Масада.Юдеите се  защитавали отгоре само с камъни.Битката била загубена.Не намерих данни за това , че са се самоубили .Ако има  то по никакъв начин не е свързано с юдеизма като религия.Самоубийството е забранено.Сигурно по човешко решение  виждайки какво ги чака са направили това за съжаление.

  norah, по повод Кабала....Канала е юдейска мистика, тя не е пряко свързана с  юдеите само , може да се изучава от хора   с други религии също , защото повече обръща внимание на философията на живота , на душата, как да приемаме съдбата си , ударите , що е щастие , що е мъка ....такива неща.Аз не смея да коментирам Кабала , защото това е т. нар.  "скрито знание" , то е нещо твърде дълбото , за да се подхване от краката за главата.Книги много са се изписали , но не всички са верни, достоверни.С кабала се  занимават  най-вече равини (юдейски свещеници) , които целия си живот са изучавали Танах (свещената книга на юдеите , т.е. Стария завет от християнската Библия), Коран, стари  скрипти и скролове, в които една дума значи много неща , всяка буква има свой номер , подредба , кодове, а едно несмислено на пръв поглед изречение може да отвори код към цяла съкровищница от  знания.Многог от книгите са  изучавани на Арамит (стария език , на който се е говорило по Христово време и преди това  рук  по тези места  като общ език , официален).Кабала са дълбини , твърде  трудни за една тема от този форум.Кабала  е  безкрайна , както и курсовете , които се провеждат тук.На съпруга ми големия брат ходи.Всеки може да иде ( не е нужно да си религиозен) , да се включи по всяко време  (зщото няма начало на курса) , това не е курс за 1 г. например и си се изучил.Курса не свършва , можеш да посещаваш цял живот.Все има какво да научиш.Та изобщо , дано ме разбрахте , но предлагам  да не се гмуркаме във води , които не познаваме , аз не се наемам , ще е глупаво и объркващо.Надявам се поне стана малко ясно що е Кабала ако това е  възможно изобщо  Simple Smile. Мадона нали изкара  кабала курс (бърз и скъп  Simple Smile ) , стана също юдейка с името ЕСТЕР (както царица Естер от стария завет на хр. библия) и току виж половин  Холивуд тръгна с червени кончета  , завързани на китката .....кой знае , кой не ....но Кабала стана модерна.А тя е древна колкото света.

# 143
  • Мнения: 2 952
А сега малко за  ТЕЛ АВИВ , лудият , вечно буден град  Crazy



Тел Авив  е вторият по големина град  след Ерусалим.Разположен е на средиземно море.Комерсиален , финансов , производствен център на Израел.Южно  до Тел Авив с една  формална граница ....даже няма такава....е Яфо, бивш арабски град, днес е смесено населението там , има много българи.Затова се говори  за Тел Авив - Яфо , защото са едно на практика.Яфо съществува от 4000 години.Сградите там са  в стар стил -

  През 1909 еврейските заселници  създават Тел Авив на пясъчните дюни , северно от Яфо.Тел Авив в превод  значи "The hill of springs" пролетни възвишения , тепета ли как да го преведа.Новото предградие растяло бавно , първо под отоманско  управление , после  под британско....Следват антиеврейски бунтове в Яфо през 1921г. и еврейското население се пренася в Тел Авив, което изведнъж увелияава  броя на населяващите го.По времето на изгряващата Нацистка Германия  еврейското население мигрира  насам и населението на Тел Авив сеувеличава от 45 000 на 145 000 за 5г.(1931-1936 г.).
  По време на Войната  за  независимост евреите вземат контрол на Яфо.През 1950 Тел Авив и Яфо се превръщат в едно.През 50-те много емигранти от  европа идват в Тел Авив .Градът процъвтява, обликът му става все по-европейски и ето това е Тел Авив днес.

  Ето малко мои снимки от Яфо:

 http://farm2.static.flickr.com/1392/940627481_7d9d868c05_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1310/940628267_dbbd747ade_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1045/941473548_28dfb943c5_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1336/940628061_6023ddda6a_m.jpg    (на 1  страница от темата ги има пак)

Ето малко от Тел Авив , до плажа :

http://farm2.static.flickr.com/1432/941467408_73cbecf615_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1405/941468210_8a6a948a53_m.jpg







 

# 144
  • Мнения: 2 952
Още за Масада

Има филм такъв от 1981 , исторически , драма  -     


Това е МАСАДА - 
Това са БАНИТЕ -


# 145
  • Мнения: 71
Страхотна темичка.Чета Ви с огромен интерес!
Моята връзка с Израел, е едно дългогодишно приятелсто с един много специален човек за мен!По-късно, ще се включа и аз с някои въпросчета! Simple Smile

# 146
  • Мнения: 2 952
добре дошла  Simple Smile

# 147
  • София
  • Мнения: 261
          Настаняването ни ще е в Нетаня (Netanya), в Парк Хотел. Не знам точно как се пише на български, а и не видях досега нещо за този курорт. Първият ден е посещение на Йерусалим и Витлеем. Вторият ден е до Мъртво море и Масада, а третият е на север - Галилея, Назарет Йерихон и река Йордан. На четвъртия ден е волна програма и вечерта летим за София.
          Това е възможно най-кратко, за да не обременявам хората, които четат за красотите на Израел.

# 148
  • Мнения: 2 952
Ето го хотела -   

Приятно прекарване , страхотно е, щом за  3 дена ще видите толкова много места!!!  Peace

# 149
  • Мнения: 2 952
  Сетила съм се за пешеходците - ни в клин , ни в ръкав пък аз ....защото се разхождахме днес малко .....
  Ми те направо на почит  Mr. Green Харесва ми това тук.Спитрат на пешеходеца  дори на местата , където няма пешеходна пътека и то без  физиономии  Rolling Eyes Whistling и т.н. Това ми направи впечатление още от самото начало като дойдох, хем се заглеждах да видя лицата на спиращите шофьори...никой не се ядосваше  , че му се пречкаш, така са свикнали.А тротоарите са пригодени , така , че инвалидите да се придвижват навсякъде свободно.Помислено е за тях на всяко място!Тук за такива хора , възрастни предимно се   грижат филипинки и филипинци, които живеят в дома на  болния  или на стария , на този , за когото се грижат и са 24  часа  на разположение.Тежък е този труд, но повечето от тях  са  законно.Отворен е този канал за филипинци.Има и българи знам , които незаконно  са  тук със същата работа за няколко години.Филипинците получават към 500 $ на месец за това , но не плащат квартира , нито храна.На съпруга ми и двете баби са с филипинки.Това дава много спокойствие на младите.Децата им плащат на филипинка , вместо  на старчески дом.Въпреки , че старческите  домове тук са като хотели , казвам ви.С едни стъклени стени на  приемната долу и с  едни Плазми по стените , едни саксии с цветя и едни красиви стаи.В един такъв дом  се внася 70 000 (около) $ за да влезе старецът и после  пенсията пак натам отива.До нас има един такъв  старчески дом (български се нарича ,но вече не са само българи, руснаците са в друг  - по ефтин, по-далечко надолу , но пак хубав).Ще трябва най-нахално да ида да го снимам. hahahaТе бабите там са едни  мацки  Flutter Играят карти , разхождат се Веднъж  с малкия  сме в една градинка и едната баба дойде , ходила да си купи цветя за стаята , една кокона с една шапка   bouquet....накъде се отплеснах аз пък .... то е писане , то е чудо .... Crazy
  Приятно ви четене....после пак. Wink

Общи условия

Активация на акаунт