Децата на несемейни родители

  • 8 902
  • 103
  •   1
Отговори
# 60
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
"извънбрачно дете" според мен е термин, който изчезва от употреба вече.
освен това....ако детето се чуства обичано и добре във всяко едно отношение у дома....какъв е проблема?
ако някой на улицата го обижда...определено ще си има работа с мен!:)
единственото, което има значение е детето да расте в семейство, обградено от обич....всякакви други бюрокрации и обществени мения не ме интересуват. Ще се постарая то/те да имат ясна представа за тези неща и да не се поддават на подхвърляния от улицата.....

# 61
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Хубаво написах "Good posting" за Афродита:), само дето забравих да кажа какво мисля по въпроса. При нас ситуацията е следната - аз не желаех да подписвам, просто защото не виждам смисъл в това. 3 години си живяхме така - много си ми беше хубаво искам да ви кажа. Като забременях обаче тогавашният ми приятел и настоящ съпруг пожела да подпишем - изтъкна ми сума си причини , най-вече в името на детето. Да, подписахме, бяхме ние двамата и кумовете ни. И до ден днешен родителите ни не знаят, че сме подписали - и хак им е - спукаха се всякакви роднини да обясняват как ще ме зареже като родя, как ...всякакви подобни тесногръдо-дебилни латино - развои на събитията. Затова решихме, че никой няма да знае - и без това само на нас ни влиза в работата. Може като порасне Бимбото да направим църковен брак - смятам, че ще си заслужава преживяването.
 Не виждам абсолютно никаква разлика в това дали имаш подпис или не, ама никаква. Ако не броим разбира се нагласата на някои, че подписа ти дава финанова или друга изгода, което май-май не е точно тъй:)

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 6 983
Ние се подписахме заради децата. За съжаление дори собствената ми майка се оказа от тесногръдите хора и се срамуваше  от мен, докато се омъжих. Не искам никой да се отнася с децата ми като с хора втора категория!
Следващата година искаме да сключим църковен брак, наше тържество, на което да присъстват и децата ни!

# 63
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 493
Цитат на: anny
..Организирахме си свадба но само с църковен брак, така хем ще сбъдна мечтите си хем няма да се чувсвам зависима... Всъщност дата ни е 30.05 и тържеството още не е минало, надявам се да е весело... Мисля си че не е важно дали ще има подпис или не , всеки да постъпва така както му харесва! Но е важно родителите да се обичат тогава детето ще бъде щастливо...[/list]


 Shocked Това как го направи, само църковен брак не е допустим и няма статут на официално сключен брачен съюз без граждански преди него Rolling Eyes А и не го допускат, навсякъде по църквите искат брачното свидетелство от гражданското, преди да започне церемонията. Преди време искаха дори и същото такова на кумовете...Много съм любопитна за твоя случай как са се съгласили Rolling Eyes

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 336
Цитат на: nadja zheleva
Цитат на: Vache
Цитат на: nadja zheleva
Оказа се доста по сложно да се определи кой трябва да упражнява родителските прова! Доста по-сложно отколкото при брак и евентуален развод...по-добре помислете ..


Кое му е сложното... в СК пише, че и двамата родители имат еднакви задължения и отговорности към децата си, това важи при сключен брак или както е в нашия случай с припознато дете. Т.е. независимо дали бащата живее с мен или не той има равни права и задължения с мен. Така е и при брачните двойки. Друг е въпроса ако аз или той поискаме родителските права. Дори си мисля, че в случай без брак е по-лесно даже майката да извоюва правата, защото винаги можеш да разиграеш сценка "Аууу, г-н съдия аз като забременях той отказа да се оженим и после не се грижи за нас и т.н...."  Grinning. А ако е имало брак се приема, че хората са се оженили и е най-естествено да се родят деца, значи и двамата еднакво са го искали".

Ти просто си нямаш идея за какво говоря- той може да вземе детето, естествено след като вече е обсъждана раздялата, и няма закон, правилник или каквото и да е решение, което да може по някакъв начин да вземе детето от него и да го върне при теб! Можеш да видиш детето си едва след като държиш в ръката си съдебното решение за упражняване на родителските права,  а това решение може да излезе след две-три години !! И познай едно три годишно дете дали ще те познае след три годишна раздяла- ти ще бъдеш абсолютно чужд човек за него!При развода съдията определя временно упражняващ родителските права и обикновенно това е майката, определя го още при подаването на молбата за развод! Когато нямаш брак и двамата имат равни права върху детето, който го вземе пръв и го крие докато решението излезе печели "джакпота"! А когато хората тръгнат да се разделят по някаква причина обикновенно единия е губещ и обикновенно губещия се озлобява жестоко ! Той едва ли иска да се обвърже сам с дете , но за да не е на твойто...


това не е вярно
при спор се отива в полицията или прокуратурата, като още прокурорът може с разпореждане да определи с оглед интересите на детето при кой да остане
същото може да се направи в дирекция социално подпомагане, която сезира служебно прокуратурата като надзрорен орган по закрила на детето
а иначе още със завеждането на иска за упражняване на родителски права може да се иска постановяване на привременни мерки

аз съм привърженик на брака, но не съм сключвала брак - на този етап не виждам смисъл - с тати сме заедно 13 години и за мен това е излишен разход, но не се заричам, че никога няма да сключа такъв - това наистина е повод за добър купон и готино сватбено пътешествие

а относно извънбрачните деца - в последните десетина години нещата доста се промениха - просто страшно много хора започнаха да живеят без брак и някакси обществото израстна и това не прави такова впечатление
между другото от десетина мои приятелки само две са сключили брак
освен това мои познати се разведоха, защото мъжът е едноличен търговец, имат 2 деца и той няма никакъв шанс да получи кредит за бизнеса - като се разведоха нямаше абсолютно никакъв проблем

# 65
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Благодаря на всички за интереса и мненията !

Ще се опитам да отговоря на въпросите от мненията ви . Дано не стане много объркано .

Не живея в малък град или пне не мисля че Варна е малка.
Приятели мога да си избирам , но роднини не . И много тъпо се получава когато сме на мило семейно тържество нанякоя баба въпросната ДАМА да си дърпа детето и да го държи на стрна от моето , което щъка навсякъде . Дамата е тесногръда това ми е ясно и не ме дразни . Даже аз живея в гетото - Възраждане и мъжа ми е прост чиновник ..... но не това е темата.

Не мисля че брака защитава материалните интереси на детето . Мъжа ми е дете на разведени родители . Не познава баща си . От 7ми клас не го е виждал Wink . Има само един касетофон и няколко детски дрешки от него . Това му е наследството. А и осигуровка , която не помня колко пари беше докато завърши следването си Wink С баща му сме комшии. Колите ги държахме на един паркинг. Скоро след като ТАТИ научи че нашата кола е там , той си махна колата от там.

Нямам нищо против брака , но не мисля че той ме защитава по някакъв начин . Нашите родители също бяха много против това да си имаме дете без брак даже не ни познаваха за около 2 месеца , но като се роди бебо , който вече е голям на 1год. и 10 месеца стана детето на баба и дядо . Сега вече не им пука и на тях.

Не знам Бог дали ни вижда или си има други по - съществени грижи , но ние се обичаме , обичаме си и детето и бих подкрепила тезата че сме щастливо семейство без брак вече 8 години Wink Дано станат и 80 Wink

# 66
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: Gloria
[познати се разведоха, защото мъжът е едноличен търговец, имат 2 деца и той няма никакъв шанс да получи кредит за бизнеса - като се разведоха нямаше абсолютно никакъв проблем


BOJE!!! в каква държава живеем.....да ти е мило и драго....
насърчава раждаемостта, та чуе ли се....
да не говорим като си търсиш работа и разберат, че имаш две малки деца...просто те отсвирват, защото видиш ли, може те да започнат да боледуват и край.....

на фона на всички други пороблеми това с брака ми се вижда най-безобидно:).....

# 67
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Благодаря на всички за мненията и интереса. Вярно че темата се измести малко , но на мен ми е интересна .

Ще пробвам да отговоря на въпросите .

Не живея в малък град освен ако някой не смята Варна за малка.
Мога да си избирам приятелите , но не и роднините и е голяма смешка когато на мило семейно тържество ДАМАТА държи своето дете настрана от моето . Тя е тесногръда това ми е ясно и неме дразни .

Не  мисля че брака защитева материалните и финансови интереси на детето ми . Нашия татко е дете на разведени родители . Но това което има от татко си е че не го познава (не са се виждали от както той е бил 7 - ми клас а сега е на 32), един касетофон иняколко детски дрешки и снимки Wink

Не съм против брака . Може някой ден и ние да се подпишем , но за сега не виждам смисъла на тая церемония . Нашите родители не бяха много съгласни да имаме дете без брак . Изолираха ни за около 2 месеца , но като се роди бебо , който вече е на 1 год. и 10 месеца не можеха без да си гледат внучето Wink Вече на никй не му пука женени ли не сме Wink

Иначе мога да кажа че сме щастливо семейство вече 8 години Wink дано да станат и 80;-)

# 68
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Mimito
И много тъпо се получава когато сме на мило семейно тържество нанякоя баба въпросната ДАМА да си дърпа детето и да го държи на стрна от моето , което щъка навсякъде . Дамата е тесногръда това ми е ясно и не ме дразни .


Мими, ами остави я "дамата" да си дърпа детето и да го държи настрана, нали нейното (жалко за него) бива ограничавано, а не твоето. Нали тя е тесногръда, а не ти!!! Значи ти няма от какво да се срамуваш, ти си над тези неща, важното е да си на положение и да стоиш с гордо вдигната глава, пък тя нека си дърпа детето, прави се, че не съществуват  Grinning
Ми, че тя така може да се държи за куп други неща...

# 69
Цитат на: Vache
Цитат на: nadja zheleva
Ти просто си нямаш идея за какво говоря- той може да вземе детето, естествено след като вече е обсъждана раздялата, и няма закон, правилник или каквото и да е решение, което да може по някакъв начин да вземе детето от него и да го върне при теб! Можеш да видиш детето си едва след като държиш в ръката си съдебното решение за упражняване на родителските права,  а това решение може да излезе след две-три години !! И познай едно три годишно дете дали ще те познае след три годишна раздяла- ти ще бъдеш абсолютно чужд човек за него!При развода съдията определя временно упражняващ родителските права и обикновенно това е майката, определя го още при подаването на молбата за развод! Когато нямаш брак и двамата имат равни права върху детето, който го вземе пръв и го крие докато решението излезе печели "джакпота"! А когато хората тръгнат да се разделят по някаква причина обикновенно единия е губещ и обикновенно губещия се озлобява жестоко ! Той едва ли иска да се обвърже сам с дете , но за да не е на твойто...


Виж сега... не разбрах дали това ти се е случило или говориш, защото си го чула отнякъде... защото според мен нещата не седят точно така... Бащата или майката могат да вземат детето без значение дали има брак или не... Това за джакпота може да важи и ако имате брак. Какво пречи на мъжа ти да вземе детето и да отида да живее другаде и ти да нямаш достъп до него. Само дето ти ще заведеш дело за развод, а аз дето съм без брак ще заведа дело за родителски права. Съмнява ме, че един развод по вина (защото ако се е стигнало до там единия да крие детето едва ли ще е по взаимно съгласие) няма да се проточи точно толкова дълго... доказване на вина, делби и т.н.... Казваш определя се временно упражняваш родителските права. А ако подам молба за родителски права, какво става... нали пак се определя временно упражняващ. Каква е разликата в твоя и моя случай? Съда и в двата случая може да ги даде тия права на бащата, макар че за дете на 1 година силно се съмнявам... обикновено се дава предимство на майката...
И в двата случая ако някой иска да е гаден, ще бъде, ако иска да открадне детето ще го направи и последствията ще са едни и същи...Не разбирате ли, че децата са равни и на първо място са интересите им, за всеки съд.
и изобщо не съм съгласна, че такова дело ще се точи 2-3 години... не е вярно, че няма закон. Има Семеен кодекс и куп други закони.
И сега ще ти кажа още нещо не в полза на брака, разбира се чисто формално... Ако мъжът ти те напусне, но нямате развод защото той не ти го дава, точат се дела и пр. простотии, или той е изчезнал в чужбина ти си ДЛЪЖНА да го вписваш в декларациите за доходи  - примерно за детски. ДЛЪЖНА си да го пишеш, а аз не съм. Това, че е признал детето ми не означава, че живеем заедно. Аз декларирам само себе си и детето. Знаеш ли колко хора не взимат помощи примерно, защото трябва да декларират още един и не могат да си оправят формално нещата...

мила моя, говоря от личен опит, отпреди няколко месеца...
когато съд определи временно попечителство можеш с полиция и прокуратура да издириш детето и да си го вземеш. В семейния кодекс не е определен реда при тези случаи.. сложно е .. повярвай

# 70
  • Мнения: 21
Бременна съм в 3-тия месец. Живея с таткото от 2 години. Таткото не се престраши да попита: "Искаш ли да се омъжиш за мен?" А аз не исках да го притискам.  Планирахме бебо и вече не искам да се омъжа, само защото съм бременна. Това не е причина.  Така че ще си останем безбрачни поне докато се роди, а сигурно и след това.
Сега искам да ви кажа за какво съжалявам най-много, че нямам брак:
На пощенската ни кутия няма да пише само "Иванови" , а г-н Ла Ла, г-жа Бла Бла и дечурлига.
Предполагам, че на много лица вече е изписана широка усмивка, а някой ми се смеят и с глас, но всеки с проблемите си, нали:) Мойте са такива:)
Е признавам че ще ми е доста страно да не нося същата фамилия като детето си, но с това предполагам се свиква.

А дали се отразява на децата, съжалявам но все още незнам.
Но с брак или без брак нека се обичаме, и да обичаме децата си:)

# 71
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Ypa
На пощенската ни кутия няма да пише само "Иванови" , а г-н Ла Ла, г-жа Бла Бла и дечурлига.


Е, недей така Simple Smile. Майка ми например така и не взе фамилията на баща ми. Аз лично много се колебаех, но в крайна сметка взех фамилията на мъжа си, която е доста странна и ми създава малко неудобства понякога Simple Smile.

А семейство се прави от хора, които се обичат и се уважават независимо дали са подписали или не са!

Лека бременност ти пожелавам и прекрасно бебе!

# 72
  • Мнения: 21
Голям пропуск.

Забравих че и никога няма да стана г-жа:) Все ще съм г-ца:)

Не че има нещо лошо в това, но май ще е малко смешно като стана на 50. А непознатите пък ще си мислят, че съм стара мома:)

Кога започнахте да мислите за себе си като за госпожи, а не като за госпожици?Simple Smile

Извинете ако на сериозната тема прибавих малко весела нотка, но мисля че имаше нужда:)

# 73
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Ypa

Кога започнахте да мислите за себе си като за госпожи, а не като за госпожици?Simple Smile


Аз лично още празнувам първи юни!   bigdance2  Може би защото съм си едно голямо дете  passifier . Та за госпожата -  мисля, че и на 100 години да стана пак няма да се възприема толкова на сериозно  Innocent   love001 .

Поздрави!

# 74
  • Мнения: 21
Цитат на: Margarita
Цитат на: Ypa
На пощенската ни кутия няма да пише само "Иванови" , а г-н Ла Ла, г-жа Бла Бла и дечурлига.


Е, недей така Simple Smile. Майка ми например така и не взе фамилията на баща ми. Аз лично много се колебаех, но в крайна сметка взех фамилията на мъжа си, която е доста странна и ми създава малко неудобства понякога Simple Smile.

А семейство се прави от хора, които се обичат и се уважават независимо дали са подписали или не са!

Лека бременност ти пожелавам и прекрасно бебе!


Абсолютно съм съгласна с теб. Но всяко момиче си е мечтало да бъде булка, и всички други малки неща, който следват. Когато порасне започва да разбира какво точно значи да си булка и т.н. И й остават само малките неща... От моята мечта остана пощенската ми кутия, нищо друго.
Не страдам от несбъднати мечти. Просто сред толкова мнения, ми се дощя да кажа аз за какво страдам:)

А познавам много хората които се развеждат и казват, че ако не били сключили брак, все още са щели да са заедно.
Предполагам че чувството че вече си вързан сигурно изнервя някой хора и те искат да се развържат...

Но както вече казах, нямам никакъв опит. Само съм слушала слухове.

Бъдете весели:)

Общи условия

Активация на акаунт