Обяснете, какво означава кризата по борсите за нас?

  • 2 101
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 074
Трета тема за два дена пускам, но това:

http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1151028

много бих искала някой сведущ да ми го разясни. Целият свят очевидно много сериозно се тресе, но аз не разбирам в общи линии нито дума от тази статия, нито разбирам как се отразява това на нас и защо всички са в паника?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 840
Много обичам да се паникьосвам и аз, така че - няма да чета статията, но ще чета коментарите тук, сигурна съм, че ще се стресирам подобаващо.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Еееей сега ще долети Селинджър да просветлява Mr. Green

# 3
  • Мнения: 2 401
Ами как - някои от нас са в прединфарктно състояние,  други вероятно са в след.. Sad, виж в клуб Хоби има една темичка....

# 4
  • Мнения: 2 401
Еееей сега ще долети Селинджър да просветлява Mr. Green

Той определено би просветлил, стига да е изтрезнял милия...

# 5
  • Мнения: 4 300
Ако някой даде отговор на този въпрос, най вероятно ще е чудесен кандидат за Нобелова награда.
Колкото ни засегна кризата след 11.09 , толкова ще ни засегне и тази най вероятно.
И адмирации към Селинджър, ама борсата ни само името й е борса. Още е в бебешка фаза, спадът на Софикс  е в голяма част резултат от прочетеното по сайтове и вестници, а не реално икономически обоснован. Може да се хвърли и едно око във форума на инвестор.бг Wink
ПРедимството на това, че икономиката ни е слабо развита, е че по малко ни засягат кризи. Колкото си по близко до дъното , толкова по малко усещаш вълните Mr. Green

# 6
  • Мнения: 2 032
Zanda, купи си вестник "Капитал" в петък и прочети, по-добре.
(Този форум няма да те освети особено по темата.)[/
b]

# 7
  • Мнения: 11 314
Рокси донякъде е права. Ама само донякъде.
Защото кризата почна в Щатите. Статията хич и не я прочетох. От инсинуации няма нужда.
Кризата е банкова - заради лоши кредити, заради кофти инвестиции и жилищни кредити.
Нещата са много дълбоки, но опираме пак до политика.
Спокойствие ще настъпи като се знаят окончателните кандидати за президентските избори в Щатите на демократите и републиканците. Дотогава всеки ще тръпне, защото няма да се знае накъде ще задуха вятъра след изборите през ноември.
Доколко ще се отрази това на България, идея си нямам, зависи каква политика ще води правителството и чии подметки ще лиже.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Истината е, че и големите анализатори не знаят какво ще стане, така че съвсем няма как да се предвиди как ще се отрази това на БГ.

# 9
  • Мнения: 7 263
Истината е, че и големите анализатори не знаят какво ще стане, така че съвсем няма как да се предвиди как ще се отрази това на БГ.
Точно  Peace

# 10
  • Мнения: 161
Този срив не засяга ли само притежаващите  акции и облигации???  Или може би свързаните по един или друг начин с инвестиционни фондове... Мисля , че щом всички продават - съответно е удобен момент да се купува -  както са слезли нивата - те някой ден ще се качат и тогава...някой пак ще спечели  Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
какво става ли? Борсата е хазарт. Никой не знае какво и защо става, но звучи добре. Обикновено кризите означават надценяване на акциите, много оптимизъм, накрая един въздух под налягане, стремглаво спускане надолу на цените на акциите на най-важните компании и балонът се пука предимно за обикновените хорица, които са решили да се правят на акционери.

# 12
  • Мнения: 738
В сегашната криза обаче не става въпрос за надценяване на акциите, нито за балони... Напротив, в момента повечето са адски подценени!
 Вечерница е права. Peace

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Американците намалиха лихвите. Сега чакаме да видим как ще реагира пазара Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 1 074
За съжаление Капитал в дадения момент не мога да си купя.
Аз питам съвсем простичко -това ще доведе ли до инфлация например? До спад в кредитирането, повишаване на лихва. Гадая, не разбирам. Не искам да ми говорят за акции, това не го разбирам, а с какво конкретно ще ни удари. В какво ще се изрази това?

Струва ми се, че точно тук му е мястото, просто защото се посещава от всички и има сведущи хора по въпроса.

# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

# 16
  • Мнения: 2 032
Не съм икономист, ама в момента нямама работа, и драскам.

Аз питам съвсем простичко -това ще доведе ли до инфлация например?

Зависи от монетарната политика на българската банка, но инфлацията, крайно простичко казано, е увеличване на цената на стоки и услуги или намаляване на покупателната стойност на парите: те се влият от други фактори (търсене и предлагане). Не само по себе си. Например, най-лаишки, да кажа че цените на месото, житото, млечните продукти и подобни на световните пазари се повишават поради повишеното клъопане в Китай и Индия, плюс лошата за производителите минала година, а не заради капиталовите пазари.


До спад в кредитирането, повишаване на лихва.


Да, защото сегашната криза започна като рязък спад в кредитирането. Банките и един на друг не си дават пари (по-точно дават си, ама с висока лихва), страхувайки се, че някои интитуции са на ръба на несъстоятелността. Няма ликвидност в банковата система и капиталовите пазари и скоро няма да има.

Не искам да ми говорят за акции, това не го разбирам, а с какво конкретно ще ни удари. В какво ще се изрази това?

Няма да е толкова лесно да се взима кредит. По-скъпо ще е. Това ще важи и за местните фирми, и за някои инвеститори в Бг, следователно по-бавно ще се движи икономиката, потенцилано по-малко работни места ще се откриват. Също- пенсионните фондове в момента губят много пари (това, между другото, не е страшно, освен ако не планираш да се пенсионираш утре, цикълът на пазара ще се обърне, няма начин).

Но прочети все пак умните хора в Капитал, не мен; те това работят, така да се каже.

# 17
  • Мнения: 215
Кризата по борсите лично за мен означава доста големи загуби на левове, каквито съм инвестирала във взаимни фондове тук в Бг.

# 18
  • Мнения: 161
КalinaN , ako ne e taina... v kym koi investicionen BG fond si se nasochila? chisto liubopitstvo! Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 1 074
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

Раде, а как например се е отразила предната криза от 11.09?
Разбирам, че това е гадаене, но как в миналото се е получило?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 074
Не съм икономист, ама в момента нямама работа, и драскам.

Аз питам съвсем простичко -това ще доведе ли до инфлация например?

Зависи от монетарната политика на българската банка, но инфлацията, крайно простичко казано, е увеличване на цената на стоки и услуги или намаляване на покупателната стойност на парите: те се влият от други фактори (търсене и предлагане). Не само по себе си. Например, най-лаишки, да кажа че цените на месото, житото, млечните продукти и подобни на световните пазари се повишават поради повишеното клъопане в Китай и Индия, плюс лошата за производителите минала година, а не заради капиталовите пазари.


До спад в кредитирането, повишаване на лихва.


Да, защото сегашната криза започна като рязък спад в кредитирането. Банките и един на друг не си дават пари (по-точно дават си, ама с висока лихва), страхувайки се, че някои интитуции са на ръба на несъстоятелността. Няма ликвидност в банковата система и капиталовите пазари и скоро няма да има.

Не искам да ми говорят за акции, това не го разбирам, а с какво конкретно ще ни удари. В какво ще се изрази това?

Няма да е толкова лесно да се взима кредит. По-скъпо ще е. Това ще важи и за местните фирми, и за някои инвеститори в Бг, следователно по-бавно ще се движи икономиката, потенцилано по-малко работни места ще се откриват. Също- пенсионните фондове в момента губят много пари (това, между другото, не е страшно, освен ако не планираш да се пенсионираш утре, цикълът на пазара ще се обърне, няма начин).

Но прочети все пак умните хора в Капитал, не мен; те това работят, така да се каже.

Това последното не е задължително да е истина. Имам колега, който по никой начин не е икономист, нито журналист, но списва в "Капитал". Той просто отговаря за съответната страна, чиято култура е учил. Не казвам, че не е начетен, чудесен е, просто не е икономист.

Иначе става ми малко по-ясно. За пенсионните фондове не съм оптимист и без рецесии Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички гадаят. Изписани са купища с формули и учебници, анализи и прочее, но досега позналите (защото става въпрос за познаване) са малцина. Отдавна съм се отказала да правя опити за прогнозиране, защото няма никакъв смисъл. Сигурно 90% няма да са съгласни с мен, но това е положението. Останалото е прах и въздух за населението.

Раде, а как например се е отразила предната криза от 11.09?
Разбирам, че това е гадаене, но как в миналото се е получило?

E, 11.09 беше събитие, което никой не очакваше (така казват). Беше атака в центъра на Ню Йорк, където са повечето най-важни финансови институции. Нямаше как да не се отрази.
Ние, хората имаме склонност да търсим зависимости, да търсим модел и това е напълно нормално. Лошото е, че не винаги излиза сметката, а колкото несигурността е по-висока, то всеки "успех" в нечия прогноза се помни дълго време.

При обичайни условия, когато животът си тече общо-взето нормално, нищо не се знае.

----
Някой каза нещо за заемите и лихвите. Според мен в момента в БГ ситуацията със заемите е направо катастрофално. Всяка банка раздава пари на почти всеки, който отиде и си поиска. Особено потребителски кредити. Както се вдигат цените, а заплатите не, то след време ще стане ясно как хората няма да могат да си покриват кредита. Това италианците го сърбаха преди 2 години, сега е наш ред. Не стига, че тук лихвите по кредитите са много високи, а и се раздават както дойде.
Та, наполно нормално е (независимо от борсите и т.н.) тук да се затегне режима за одобряване за потребителски и жилищни кредити както си е по цял свят. А при положение, че и сега хората са готови да плащат високи лихви, защо да не плащат и малко по-високи?

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 20:11 от RadostinaHZ

# 22
# 23
  • Мнения: 215
КalinaN , ako ne e taina... v kym koi investicionen BG fond si se nasochila? chisto liubopitstvo! Simple Smile

Бенчмарк-2
Ти Би Ай Хармония
Ти Би Ай Динамик
Капман Макс
Капман Капитал

не знам от какво значение е. всичките се сринаха ужасяващо много. Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

# 25
  • Мнения: 3 751

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

Според опитът на САЩ - рецесия (падат цени на жилищата, намалява кредитирането, намалява стабилността на банките - някой фалират заедно с парите на бедните хора)
Според мен е силно казано рецесия., няма да стигнем чак до там.

Има ли още неясно?

# 26
  • Мнения: 161

Бенчмарк-2
Ти Би Ай Хармония
Ти Би Ай Динамик
Капман Макс
Капман Капитал

не знам от какво значение е. всичките се сринаха ужасяващо много. Rolling Eyes
[/quote]
А! никакво значение, нали написах , че е чисто любопитство Simple Smile Някак излиза, че в България май-май не е много "модерно" да се инвестира във фондове. А лично за мене, аз таман се бях ориентирала към Капман, и бях решила да мине януари от новата 2008г Simple Smile... явно добре съм направила  newsm78

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Абе не е много сигурно, че няма да има и рецесия в Бг. Аз не съм икономист, никак даже. Можа и да се лъжа Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 1 074

Четох това и други подобни. Както казах, не мога да проумея и дума от това. Ясно, сринали са се акциите, но какво означава това НИКОЙ не желае да обясни?
Какво се случва, когато се сринат акциите, особено под външен натиск?

Според опитът на САЩ - рецесия (падат цени на жилищата, намалява кредитирането, намалява стабилността на банките - някой фалират заедно с парите на бедните хора)
Според мен е силно казано рецесия., няма да стигнем чак до там.

Има ли още неясно?


Ирония ли долавям?
Благодаря за обяснението все пак.

# 29
  • Мнения: 5 370
Още един лаик на хоризонта-аз- ама на няколко пъти се спомена спадането на цените на жилищата.
Това до какви промени ще доведе в кредитите? Говоря за кредити за недвижимо имущество?
И дали тази вълна ще "залее" и България?
Сори , ако са ми много тъпи въпросите, това е една от сферите, в които нищичко не разбирам. Embarassed

# 30
  • Мнения: 3 751
Още един лаик на хоризонта-аз- ама на няколко пъти се спомена спадането на цените на жилищата.
Това до какви промени ще доведе в кредитите? Говоря за кредити за недвижимо имущество?
И дали тази вълна ще "залее" и България?
Сори , ако са ми много тъпи въпросите, това е една от сферите, в които нищичко не разбирам. Embarassed

Хипотетично: ако фирмата в която работиш изтегли бизнеса от БГ или фалира, защото акциите и на борсата са се сринали - оставаш без работа.
Обаче това се случва на няколко фирми, безработицата се качва (хипотетично), няма много предложения за работа или ако има те са за малки заплати - иначе фирмите няма как да изплуват.
Как ще покриваш евентуален кредит - няма как, банката прибира жилището или го продаваш за някаква цена само и само да средства за храна и преживяване докато се стабилизират нещата.

Това е твърде опростено обяснение, на неща които може изобщо да не се случат.

# 31
  • Мнения: 5 370
Още един лаик на хоризонта-аз- ама на няколко пъти се спомена спадането на цените на жилищата.
Това до какви промени ще доведе в кредитите? Говоря за кредити за недвижимо имущество?
И дали тази вълна ще "залее" и България?
Сори , ако са ми много тъпи въпросите, това е една от сферите, в които нищичко не разбирам. Embarassed

Хипотетично: ако фирмата в която работиш изтегли бизнеса от БГ или фалира, защото акциите и на борсата са се сринали - оставаш без работа.


Shocked Shocked
Ау, дано това си остане хипотетично!!!!!! ooooh!

# 32
  • Мнения: 161
Световното падане на индекса приключи за руския пазар - там локално за държавата започна изкачване... Гледах новините Simple Smile

# 33
Рокси донякъде е права. Ама само донякъде.
Защото кризата почна в Щатите. Статията хич и не я прочетох. От инсинуации няма нужда.
Кризата е банкова - заради лоши кредити, заради кофти инвестиции и жилищни кредити.
Нещата са много дълбоки, но опираме пак до политика.
Спокойствие ще настъпи като се знаят окончателните кандидати за президентските избори в Щатите на демократите и републиканците. Дотогава всеки ще тръпне, защото няма да се знае накъде ще задуха вятъра след изборите през ноември.
Доколко ще се отрази това на България, идея си нямам, зависи каква политика ще води правителството и чии подметки ще лиже.

И какво ще стане ако спечелят Републиканците, което всички знаем, че няма как да стане....какво ще стане ми кажи ти само

# 34


Зависи от монетарната политика на българската банка

Кои са инструментите за монетарна политика на една централна банка и кои от тях е запазила БНБ при фиксиран курс и валутен борд, а? Кое от кого зависи?

Да, защото сегашната криза започна като рязък спад в кредитирането.

Няма криза. Има повишено ниво на риск, което води до преоценяване на активи, кредити и т.н. Криза има само в главите на тъпаците.

Но прочети все пак умните хора в Капитал, не мен; те това работят, така да се каже.

Точно в Капитал ще са умните хора - умни финансисти у български вестник за по 1500 лева ще работят. Не мисля.

# 35
  • София
  • Мнения: 38 489
Така ... освен Капитал, може и да прочетете "Търговска Къща" на Джеймс Клавел. Там си е казано как става тая работа с кризата в банките и политиката.
И по-пресен пример - "Дневникът на един медиен терорист" от оня руснака.

Не се връзвайте на американските политически глупости.

За съжаление няма да ни огрее и 3% лихва при ипотечните кредити. Mr. Green
Ох, поне да паднат цените на имотите. Ама едва ли.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 838

Бенчмарк-2
Ти Би Ай Хармония
Ти Би Ай Динамик
Капман Макс
Капман Капитал

не знам от какво значение е. всичките се сринаха ужасяващо много. Rolling Eyes
А! никакво значение, нали написах , че е чисто любопитство Simple Smile Някак излиза, че в България май-май не е много "модерно" да се инвестира във фондове. А лично за мене, аз таман се бях ориентирала към Капман, и бях решила да мине януари от новата 2008г Simple Smile... явно добре съм направила  newsm78
[/quote]

Аз също съм се ориентирала точно към Капман, вероятно другия месец ще направя нещо по въпроса, като имам достатъчно време. И Юг Маркет също може би.

# 37
  • Мнения: 161
аз пък се огледала и към ЕЛАНА, по-малки рибки са от Капман, но се справят Simple Smile, по друг начин им се отразяват "кризите"  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт