10.05.2004-15.05.2004

  • 6 305
  • 68
  •   1
Отговори
# 60
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
НИСКО ВЪГЛЕХИДРАТНА ДИЕТА

НВД (Ниско Въглехидратна Диета) е система на хранене използвана предимно от спортисти за топене на мазнини и подържане на тегло!

Ограничете въглехидратите за сметка на мазнините! Тогава тялото ви започва да произвежда ензими, които да превръщат мазнините в енергия.
Колко време трябва да се храните така за да достигнете максималните стойности на тези ензими? От 2 до 6 месеца. Това е дълъг период от време, но усилията си струват. През периода на адаптация ще се чувствате по-малко енергичен от преди това. След периода на адаптация ще станете динамит. Най-трудни са първите 2 седмици.

Същността на НВД е спазване на следните пропорции :
50 - 60 % от общите калории - мазнини
30 % от общите калории - белтъчини
10 % - 20 (25) % от общите калории въглехидрати

НВД включва хранене със: месо, сирене, кашкавал, масло, яйца, кисело мляко, риба, колбаси, зеленчуци с ниско съдържание на въглехидрати (зеле, салата, краставици, домати, броколи), ядки (в по-ограничено количество - съдържат въгл. и са много калорични)

Неподходящи :
растителни мазнини (с излючение на зехтина)
хляб и всичко от брашно, картофи, ориз, сладки плодове като банани, смокини, фурми и др.

Няма часово ограничение!
Важното при НВД е, че калориите не трябва да падат под 1.200 за да се избегне така наречения ''защитен механизъм''на организма! Организмът реагира на слабото подаване на ккл., като забавя обмяната на веществата, а при НВД огранизмът се насочва към гликогена, складиран в мазнините. При това хранене организмът топи мазнини (не можем да топим мазнини ако не приемаме мазнини). При ниска кръвна глюкоза (намален прием на въглехидрати) организмът започва да разрушава запасите си от мазнини, за да снабди гладуващите си тъкани с гориво. Топят се изцяло мазнини!

Максимални количества въглехидрати за денонощие - 120 гр.

Храни се с продукти богати на В - витамини, те гарантират бързо стопяване на мазнини и запазване на енергията. От В - групата са биокатализатори на метаболизма в организма. Те помагат за усвояването на аминокисилините и предотвратяват натрупването на мастни клетки. Съдържат се най-много в млечните продукти, гъбите, свинското месо, рибата, гроздето, цитросовите плодове /всички зеленчуци и плодове са в рамките на 5% въгл. с изключение на някой, напр. картофите имат двойно повече!/

Ето примерно дневно меню: 1.200-1.400 ккл.
закуска: 30гр.сирене или кашкавал, яйце, месо, кремвирш, колбас (гр. зависят от ккл. в продукта!)
обяд: 2 яйца + 60-70 гр. сирене + ½ краставица и 1домат
вечеря: пилешко или свинско филе + топено сирене, гъби или пълнени чушки с яйца и сирене + 100-200 гр. кис. мляко

Предимства на НВД :
1. контролира се апетита
2. не се гладува
3. не се “изяжда” мускулната тъкан
4. премахват се натрупаните мазнини

Тази диета е особено ефикасна, имайки предвид, че хората наблягат основно на храни с висока концентрация на въглехидрати като хляб, ориз, картофи, спагети и пр. Такива храни карат хората да се чувстват преяли, тежки и апатични, а когато количеството на подобна храна се ограничи в дневното меню, енергията на човек се покачва значително.

Диетата акцентира на елиминиране на въглехидратите от менюто (особено през първите дни). Така организмът ще започне да се освобождава от кетоните (много малки фрагменти въглерод - странични продукти от непълното изгаряне на мазнини), в количества достатъчни да доведат до значително снижаване на телесното тегло. Тъй като въглехидратите са основното гориво за организма, генериращо енергия, при липсата им той ще използва за тази цел складираните мазнини, и поради факта, че и кетоните се елиминират, гладът изчезва и в резултат на това - теглото намалява. Спазвайки този режим на хранене ще подобрите обмяната на веществата в организма си и ще защитите костите си.

Ограничавайки храната, богата на въглехидрати можете да постигнете бързи резултати, но съветът ми е да включите все пак в диетата си 100 г въглехидрати, изяждайки например 200 г печени картофи, спагети или ориз, както и плодове с високо съдържание на въглехидрати като бананите.

Варивата (грах и леща), които едновременно съдържат висок процент въглехидрати и протеини, така както и съчетаването на кореноплодни зеленчуци (моркови, ряпа) с плодове с ниско съдържание на вода (ананас, манго и сушени плодове са еднакво добра храна, и включвайки ги в диетата си, вие ще се чувствате много по-бодри и жизнени, отколкото ако напълно изключите въглехидратите от менюто си.

Ако спазвате подобна диета (и не консумирате достатъчно количество плодове и зеленчуци) не забравяйте, че организмът ви ще се нуждае от завишени дози витамин С, витамини от В-комплекс, калий и фолиева киселина.

# 61
  • Мнения: 1 497
Зъхи, скъпа, та това е Аткинс!!! Може да се сваля, но е много нездравословна.

# 62
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Знам, че е на Аткинс, но не съм съгласна, че е нездравословна!  Rolling Eyes Чета книгата на Аткинс и ми се струва, че е точно обратното! Но всеки си знае за себе си, де!  Wink

# 63
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Теодора
Зъхи, скъпа, та това е Аткинс!!! Може да се сваля, но е много нездравословна.


Кое е нездравословното в нея...???  Rolling Eyes
Мъжът ми за 4-5м. свали с "тази диета"- 20 кг.
Докъто беше на нея се ограничаваше от много неща!  Wink
Сега си хапва всичко, но без хляб и не е мръднал в килограмите  Shocked   Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
Успех на всички!
 Grinning  Sunglasses  Laughing

# 64
  • Мнения: 1 497
Ами то е ясно какво е наздравословно. Огромни колкичества мазнини от животински произход, за сметка на зеленчуците и плодовете. Самия Аткинс умря преди няколко месеца от инфаркт именно в резултат от "диетата" която е практикувал, но за да не им намалеят продажбите го отрекоха. Може да има резултати в краткосрочен план, но не се препоръчва като стил на живот. За мен например разделното хранене е много по-разумно като концепция и като идея.

# 65
  • Враца
  • Мнения: 5 204
и на мен ми се мерна нещо, че НВД не била никак добра за здравето, но какво ли не пише вече за всичко, включително и за гладуването с чай и ябълки. скоро ми поадна едно мнение  на едно момиче, което е спряло да консумира всичко, което съдържа захар и каза, че резултатите са смайващи. аз лично веч еосми ден не ям нищо сладко (като преди това просто умирах за сладички неща) и се чувствам добре. единствено сега заради това, че оставаме до късно, а аз не издържам на това, пия пепси, но това, което е с подсладител.
а това момиче препоръчвше тази книга
http://helikon.bg/book.php?book_id=863826

# 66
  • Мнения: 1 497
Точно това четох за една жена, която от много пълна успяла повече от 30 год, да поддържа теглото си. но аз не мога за сега....

# 67
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Теодора
Ами то е ясно какво е наздравословно. Огромни колкичества мазнини от животински произход, за сметка на зеленчуците и плодовете. Самия Аткинс умря преди няколко месеца от инфаркт именно в резултат от "диетата" която е практикувал, но за да не им намалеят продажбите го отрекоха. Може да има резултати в краткосрочен план, но не се препоръчва като стил на живот. За мен например разделното хранене е много по-разумно като концепция и като идея.


Леле, верно ли е умрял от инфаркт?!  Shocked Измамникът му с измамник! А било полезно това хранене и пазело дори от инфаркти и инсулти?! Imp

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Теодора
Ами то е ясно какво е наздравословно. Огромни колкичества мазнини от животински произход, за сметка на зеленчуците и плодовете.

 #Crazy  #Crazy  #Crazy  #Crazy  #Crazy  #Crazy  #Crazy
глупости!
Зъхи-верно ли й се върза???

Общи условия

Активация на акаунт