Какво мислите за епидуралната упойка-за и против?

  • 18 464
  • 354
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 367
Аз съм решила второто си дете да раждам без епидурална упойка. Първото ми раждане беше със. Обаче ми я сложиха когато вече имах пълно разкритие (бях спокойна, не виках и не ми вярваха че ще раждам), точно преди да започна да напъвам. Контракциите боляха, но не беше нетърпима болка, но и досега си мисля, че ако не беше упойката можеше да мина и без епизиотомия. Имам съвсем малък разрез, много е вероятно да е именно заради това, че под влияние на упойката тъканите се отпускат и стават по-малко еластични. Затова второто-без!
Няма нищо общо упойката и епизиотомията.Просто тъканите ти са били по неразтегливи,пък и ако е било първо раждане-нормално е да има епизиотомия.По-скоро упойките дайстват-миорелаксиращо и обезболяващо.Помогналата ти е поне да не усещаш как те режат и шият и после Wink

# 91
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
За мен беше избор дали да раждам като безпомощно парче месо включено към жици и маркучи да пикая, но да не ме боли. Или да съм свободна да раждам както искам и да участвам в раждането с достойнство и да позволя на тялото да роди както то си знае.

Не исках да ме израждат, исках да родя.
това е когато упойката е спинална!Тогава няма усет от кръста надолу,при епидуралната упойка,иглата не навлиза толкова дълбоко като спиналната,само в епидуралното пространство и не си като парализиран!

Разбира се,че за Peace,два пъти раждах като баба ми 91 и 95г.,сега си избрах да родя по-цивилизовано,преди да ти поставят катетъра за упойката ти слагат местна упойка,не ме боля докатото слагаха катетъра,въпреки,че стана от 5-ия път,после през определени интервали,когато усетиш болка се слага нова доза упойка,през тръбичка,която ми залепиха на врата,не си напълно безчувствен от кръста надолу,усещах лека но поносима болка при контракциите,а след това и  напъните и се напъвах,когато беше необходимо,няма риск за бебето при този вид упойка,само при секцио с пълна упойка има опасност за плода Peace Да не говорим,до каква степен се отпускаш,само от факта,че не те боли зверски и получих пълно разкритие след като ми сложиха упойката за 40 минути! А риск има винаги,с или без упойка,секцио или нормално,божа работа!

# 92
  • Мнения: 617
Не ползвах никаква упойка при раждането си, но пък и то беше много леко. Реших да е без упойка защото последствията от една упойка може да са много по-сериозни от болката по време на раждането.

# 93
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Имах много тежко раждане, но благодарение на епидуралната го разбрах от лекарите. Следващия път отново ще си поискам. Това за мен е едно от най-хубавите открития на медицината Grinning

# 94
  • Мнения: 266
Чесно казано аз съм за упойката.Но за моя радост аз раждах без защото нямаше време.Мисля ,че след като я има защо да не се възползваме от нея,едва ли не е като едно "удобство"за нас.

# 95
  • Мнения: 142


  Аз съм против поради риска от засягане на нерви.

 Peace

Здравейте,
Риск от засягане на нерви е минимален, да кажа нищожен, защото просто иглата стига до епидуралното пространство (и оттам името на упойката) и не засяга гръбначния стълб.
Единственият риск е възможността за спадане на кръвното налягане, което се контролира с медикаменти.
Според мен най-важното е анестезиологът да е кадърен (тук например раздухаха случай за това как една акушерка сложила епидурала в ръката и майката починала впоследствие)
Поздрави

# 96
  • Мнения: 982
Раждах нормално,без упойка.Имам хубави спомени,раждането беше лесно.
И при следващо раждане,дай Боже,не бих искала упойка!

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
За - ако няма друг начин и нещо се закучи раждането. Не виждам как една родилка може да издържи 2 дни на непрестанни болки.

# 98
# 99
  • Мнения: 804
Родих много леко - голямо бебе с епидурална упойка. Не трябва жените да се мъчат като животни  Peace

# 100
  • Мнения: 982
Родих много леко - голямо бебе с епидурална упойка. Не трябва жените да се мъчат като животни  Peace
Моля,не обобщавай!
Не съм се мъчила като животно,а съм раждала без упойка!

# 101
  • Мнения: 1 492
Родих много леко - голямо бебе с епидурална упойка. Не трябва жените да се мъчат като животни  Peace
Моля,не обобщавай!
Не съм се мъчила като животно,а съм раждала без упойка!
Еее, не го приемай лично, де. Все пак раждането наистина не е песен. А и май животните не се мъчат чак толкова/поне така изглежда Grinning /


Кажете ми, кога да си поискам упойката? Кога се плаща? Въобще, какъв е реда?

# 102
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 964
Егоистично е някак си да се мисли само за собствения комфорт и как  трябва да не "раждаме като животни". Ами да, не сме животни. И като такива трябва да се позамислим и върху това дали и доколко упойката има ефект и върху бебето. Пък чак тогава всеки да решава сам за себе си какво трябва и какво не трябва.

# 103
# 104
  • Мнения: 138
аз съм за и имам намерение да се възползвам от нея като му доиде времето!

Общи условия

Активация на акаунт