Обща култура; културни интереси; сериозни разговори

  • 11 795
  • 158
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля си, че в България хората все още имат много повече обща култура и участват много по-активно в културният живот, отколкото тук. Не само по-възрастното поколение, но и младото. Много от студентите, които познавам никога не са били на театър, прочели една сериозна книга, не са били на концерт, да не говорим за изложби. Замислих се, че познавам много българи тук, които също след идването си, са прекъснали всякакъв културен живот.
Как е при вас? На мен ми звучи страшно, че един ден аз или моите деца ще последваме тази линия на липса на културен живот.

А за общата култура направо се плаша....Като чувам колко малко хората знаят, как децата не получават никаква обща култура и не са стимулирани да търсят такава.... ми настръхва косата.

Има ли подобен проблем -тенденция при вас? И какви са вашите размисли по този въпрос.

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 20:14 от Kalinka

# 1
  • Мнения: 403
Изминалите години след напускането ми на България бяха толкова заети с утвърждаване, работа, малки деца...Дори за краткото удоволствие да отида на кино нямах/ нямам време. Напоследък като че ли се събуждам от дългогодишен сън и потребността ми от т.нар. "културни развлечения" отново е на дневен ред. Само че аз съм много "национално" пристрастна и нямам голям "апетит" за местните(в моя случай, датските) културни предложения. Но съм си обещала, че ще "им дам шанс" преди да съм ги отхвърлила. Но поне се стремя да водя децата на детски театър , когато ми е въжможно.
Често вечер си препрочитам любима българска или друга световна класика и не мисля, че ако вече не ходя на театър или концерт както ходех често в София, то културните ми потребности са намалели или изчезнали. Просто приоритетите ми за момента са други. Колкото до поколението на децата ми: в глобален план нещата не са както бяха в моето детство. Важното е да са щастливи.

# 2
  • Мнения: 3 098
Иденти4но е и тук.
Малко,много малко хора възпитават децата си в интерес към науката,изкуствата.
Предпо4итат да ги оставят на у4илище с мисълта,4е там ще направят каквото трябва за тях.
Тези,които го правят най_4есто са по_заможни хора,на които това е 4аст от живота или такива с по_широк мироглед.
Мен пък ме плаши пълната липса на заинтересованост,неинформираност.Ужасно много хора съм срещала,които са тукашни,а не познават добре града си,не знаят в другите области какво е,как живеят хората.Не знаят,4е в седмицата има толкова много детски спектакли,на които можеш да заведеш детето си,вместо в Макдоналдс,например.
Има кампании по телевизията в тази насока,родителите да дадат пример на децата си,да 4етат(например).
А ти за себе си защо се плашиш?Това 4е е голям процента на нежелаещите културен живот,не озна4ава,4е и ти трябва да живееш така. Wink Ходи си на концерти,изложби,театър,каквото ти се прави и от каквото имаш нужда.

# 3
тук положението е траги4но
обЩата култура е много, много ниска...
има изклЮ4ения, разбира се, но като цяло в на4алото е плаШеЩо, после си понижаваШ о4акванията и свикваШ

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
gioia,
 за мен е страшно, ако си дам сметка, че съм свикнала....Все едно го приемам за нормално ( така бих се чувствала)....

Марица,
аз ходя много, ама понякога няма с кого да споделя  Sad, защото никой не ходи. Културните разговори са сведени до минимума, а колегите ми са преподаватели. Ама дори и да няма разговори за култура, то няма и сериозни разговори ( точно поради липсата на зантересованост). Липсват ми серизоните разговори..... Sad Sad Sad 

# 5
gioia,
 за мен е страшно, ако си дам сметка, че съм свикнала....Все едно го приемам за нормално ( така бих се чувствала)....


ами то си е нормално за тук  Grinning, просто не е необходимо да ставаШ като тях в това отноШение
спомена за разговорите в службата: тук примерно си аут ако не знаеШ кой е вкарал гол в неделя  Mr. Green
има изклЮ4ения, разбира се (за Щастие и Шефът ми е от изклЮ4ениата  Grinning)...

# 6
  • Мнения: 403
Цитат на Марица:
"А ти за себе си защо се плашиш?Това 4е е голям процента на нежелаещите културен живот,не озна4ава,4е и ти трябва да живееш така.  Ходи си на концерти,изложби,театър,каквото ти се прави и от каквото имаш нужда."
 
 

Съгласна!

Аз и в България като ходех на театри не споделях преживяното с всичките си познати/респ. колеги. И семейството ми е достатъчно.  Жаждата за такива преживявания не ми се влияе от общото ниво. Във всяко общество си има прослойки с различни интереси.

# 7
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тук също положението е трагично. Преди известно време гледах по телевизията някаква статистика, според която книги има във всяко седмо домакинство Shocked. Имаме приятели на ниво и други, с които е трудно да говориш за друго освен общи приказки. За съжаление и в Бг тенденциите са същите, младото поколение е не знае нищо и няма никакви интереси. Според мен всичко зависи от семейството, как да четат децата и да ходят на театър, като родителите им не го правят. Тези неща се възпитават от ранна възраст, но за съжаление голяма част от младите родители предпочитат да пуснат анимация на детето си, вместо да му прочетат книжка или да го заведат на куклен театър. За изложби и музеи пък да не говорим, има атиняни, които през живота си не са се качвали на Акропола и солунчани, които не знаят за какво е използвана Бялата кула Sad. Тъжна работа, но пак подчертавам и у нас на там вървят нещата.

# 8
  • Мнения: 3 098
....

Марица,
 Липсват ми серизоните разговори..... Sad Sad Sad 
И на мен.
Единствено с мъжът ми мога да разговарям на всякаква тематика тук.
Липсва ми и още как,та било дори за инзвънземните,има ли ги или не да поговоря с някой. Laughing

Тeopr,права си,вси4ко зависи от родителите.Затова от бебе моята дъщеря е "прика4ена"за нас,където и да отидем.На година и половина ве4е беше обиколила вси4ки музеи из града. Grinning

# 9
но пък за сметка на това можеШ да си говориШ на дълго и на Широко кой как прави рагуто и в  крайна сметка слага ли домат или не.... както и коя моделка с кои футболист ходи  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 3 521
И тук, и в България имам познати между двата полюса на много висока и много ниска обща култура.
Възхищавам се на познатите ми в БГ, че успяват въпреки безумното работно време, което имат да ходят на театър, изложби, екскурзии, да четат книги( и да си ги купуват!!!), да не посещават единствено "моловете" и да мъкнат децата по алианси и тренировки по плуване.
Като цяло давам голям "+" на тукашното общество, за това, че има и други теми за разговор освен новият сезон на "Биг брадър".
Децата на германските ми познати ходят на езици, спорт, балет, разни музикални школи...предимство е, че на майките не се налага да се метнат непосредствено след раждането обратно в Матрицата и имат предоволно време за писане на домашни и учене на уроци по история и география - нещо, което за работещата от 8 до 18.30 българка е доста трудно
В България образованието е на добро ниво, но корупцията е е*ла майката на всичко - купени дипломи, платени изпити, за матурите да не говоря, че са абсолютен смях, трансфери от Уни в Уни, специалности, създадени само за да вземат нечии деца необходимото "висшУ"...тук поне такива неща са рядкост.
С две думи - тъпанари и коне с капаци има на всякъде, също и хора, с които ти е приятно да общуваш. въпрос на подбор на среда е, но не мога категорично да кажа - "Да, тук са супер захлупени" или "Да, тук са супер начетени".

# 11
  • Мнения: 1 062
Явно тук е по различно. Ходим много често на концерти. Ама то сигурно, защото половината фамилия свири в един оркестър Joy Но залите са винаги пълни. Ходили сме и на театър, балет, мюзикъли.....Хората ходят ( как обаче са облечени е друг въпрос), но нивото на представленията не е нещо особено ( освен ако не гостуват чуждестранни артисти). Тук идеята е, че всичко се прави за удоволствие. Е, да ама като не репетираш достатъчно.....Театъра  е прекалено модерен за моя вкус, там където би трябвало да има балет - има акробатика например...Не твърдя, че всички постановки са лоши обаче. Поне хората, които познавам четат, и то много.

# 12
  • Мнения: 1 049
От 2 години ходим на театър, мюзикъл, виж концерти по рядко,  въпрос на вкусове. Последният път заведохме детето на мюзикъла на Питър Пан. Малкият беше очарован. Според мен зависи много от личната нагласа. Ако аз не възпитам интерес в детето към културата не вярвам друг да го направи на мое място.

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Съгласна съм, че зависи от средата и че в България също се променят нещата. Не казвам и тук са захлупени, а там не. И все пак има една голяма разлика: в България има много по-голям шанс за сериозен разговор, отколкото тук. Поради липса на обща култура и интереси, много хора тук нямат мнение. В България съм общувала и с много хора без образование, но имащи поне някаква обща култура и не винаги сме говорили за ядене и пазар.
Сигурно и българските преподаватели си говорят за подобни неща, но съм сигурна, че за 5 месеца някой ще отвори приказка за нещо прочетено ( дори и да е само във вестника), чуто, видяно.  Писна ми да слушам повърхностни разговори ( а и като не мога да вземам участие  Confused )Разбира се, не всички са така, но е масово явление.

rkb, те и тук залите са пълни, но с хора над 55 годишна възраст.

# 14
  • Мнения: 3 241
Аз смятам, че е по-скоро до определен кръг хора, а не до държава. В България познавам умни хора, които са решили, се е по-лесно да се ходи на чалга дискотека или да се гледат само екшън филми. Тук също има хора с много ограничени интереси, така че - както си го направиш Simple Smile
Имам тук приятели, с които сме ходили на музей и театър, а има други, които в България не са чели и една книга. С една дума - примери всякакви. Но трябва да се полагат усилия както за нас, така и за децата и да се намират приятели или познати с подобни интереси.

# 15
  • Мнения: 1 062
Kalinka, тук са от всякакви възрасти, обикновено цели семейства.

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Kalinka, тук са от всякакви възрасти, обикновено цели семейства.

Тук много рядко ще видиш дете. По-малките ги водят на детски представления ( които са мноооого рядко. Не живея в столицата, но сигурно в Русе има повече представления за деца, а е по-малък град). И евентуално на мюзикъли, които са в пъти по-скъпи. Така че, явно не е до парите.

# 17
  • Мнения: 249
И аз заставам зад ркб, че в Норвегия е доста добре в културно отношение. Аз поне ходя на представления много по-често, отколкото в Бг. Но пък и зависи много къде живее човек. По големите градове в никакъв случай не могат да се сравняват със селата, а с тия дистанции тук, едва ли много хора ще се емнат да пътуват 100 км за театър или мюзикъл. А и живеещите в малки отдалечени села са по заинтересувани от лов и ферми, отколкото от култура. С две думи - зависи от средата.

# 18
  • Мнения: 945
Калинка, според мен просто си попаднала в такъв кръг. Тук в Германия концертните zали са пълни, театрите и мюzикълите също, zа някои места ти трябва месеци, zа да си вzемеш билет. Почни да ходиш и ти и ще видиш как ще си промениш мнението.

Колегите ми са също доста раzностранно раzвити (особено zа програмисти). Един свири на цигулка, 2 пеят в хорове. Колежката ми редовно ходи с дъщеря си на детски театрални постановки. 

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Калинка, според мен просто си попаднала в такъв кръг. Тук в Германия концертните zали са пълни, театрите и мюzикълите също, zа някои места ти трябва месеци, zа да си вzемеш билет. Почни да ходиш и ти и ще видиш как ще си промениш мнението.

Колегите ми са също доста раzностранно раzвити (особено zа програмисти). Един свири на цигулка, 2 пеят в хорове. Колежката ми редовно ходи с дъщеря си на детски театрални постановки. 

Гери и тук трябва месеци преди даден концерт да вземеш билет, залите са също пълни, но пак повтарям, че под 55 години са много малко хората. Аз ходя редовно и затова имам впечатления.
  Не знам за кръга, но и в Университета беше същата история с липса на сериозни разговори ( колеги, преподаватели) . И в работата в PR. И в 4-те училища, в които съм била. Така че познавам страшно много хора и не съм се ограничила.
Познавам и много, които пеят в хорове.....Същата история.

Според мен е просто трудно да проведеш един сериозен разговор, поради липсата на обща култура. Дори и да започна някакъв разговор замира бързо ( дори и да се отнася за нещо, което става тук). Питах моите ученици да ми препоръчат някой холандски автор ( те са 14 годишни). Ами, не можаха. Може в България младото поколение да не чете, ама поне знаят няколко имена..... Thinking   

# 20
4акай сега, едно е обЩа култура, друго е ходене на театри, трето е трудности с комуникацията ...

# 21
  • Мнения: 3 521
Питах моите ученици да ми препоръчат някой холандски автор ( те са 14 годишни). Ами, не можаха. Може в България младото поколение да не чете, ама поне знаят няколко имена..... Thinking  

Мне, в немско им спукват дупетата в училище, вкл. и задължителна литература за ваканциите. Учат си стандартната Западно Европейска класическа литература, история, латински. Повечето възрастни четат доста и ако ги попиташ за автор няма да ти отговорят "Даниел Стийл"...повечето са на ясно и с политическата и икономическата ситуация в страната. Имат си мнение, отстояват си го...май по-скоро бих ги определила като начетена нация, естествено типичният баварски селянин си има други грижи на главата - крави, селскостопански двор, етц., но определено не е "абдал". Зле са ниската градска класа - защото тя общо взето вегетира...както и навсякъде предполагам.

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
4акай сега, едно е обЩа култура, друго е ходене на театри, трето е трудности с комуникацията ...

Трудности с комуникацията лично нямам. Знам как общувам с приятелката ми чилийка или словенка, рускини, българки. Мога да си говоря с всички, както за ядене и дрехи, така и за опера. Първото не ми е по вкуса, но като няма как и за манджи ще говоря.
 Доста често общата култура помага за комуникация. Като говориш нещо да те разбират, защото знаят малко повече за дадено нещо. Последно се шашнах как млади хора ( на по 30-35) никога не бяха чували за Малкият принц ( по повод на един подарък). Може да не си я чел, ама от обща култура да знаеш за какво става въпрос.....Та темата бързо премина към с какво ще се храни детето....( майката е с висше образование и заемаща отговорна длъжност в социална организация)..... 

Индианката, няма такова нещо задължителна литература за ваканциите. Децата не са чували за Ромео и Жулиета ( не ги питаш въобще за Шекспир). И пак казвам: не, да си чел, а да знаеш в общи линии за какво става въпрос. По география и история се изучават само и предимно неща за Холандия, но не и за други страни.   

Не знам....

# 23
  • Мнения: 7 914
Но пък и зависи много къде живее човек. По големите градове в никакъв случай не могат да се сравняват със селата, а с тия дистанции тук, едва ли много хора ще се емнат да пътуват 100 км за театър или мюзикъл. А и живеещите в малки отдалечени села са по заинтересувани от лов и ферми, отколкото от култура. С две думи - зависи от средата.
абсолютно съм съгласна Peace

В малките градове.. ако има някакви културни интереси те са насочени повече към книгите и то библиотеката...нооо то идва май с пенсионирането.. или с професията "домакиня"  Rolling Eyes
въпреки, че всички съседки, с които общувам са на ниво кой какво е направил напоследък Rolling Eyes... и да дават съвети за ежедневието  Mr. Green

# 24
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
звездичка, така е. Но аз говоря за град с 100 000 човека и 643 000 в провинцията.
Живяла съм летата в България в село с 300 човека и доста хора имаха добра обща култура и интереси, с които сме имали различни разговори: през ядене, политика и други култури....

# 25
  • Мнения: 2 032
Ммм, ами тези наблюдения не зависят ли в голяма степен от кръга, в който се намира човек. Не бих обобщила.

Нито си правя илюзии като Калинка, че село в България с 300 човека кипи от "култура", нито си мисля, че и тук са хванали попа за брадата.

Познавам хора в България, които са мултимилионери, но на театър или опера или изложба (да кажем, макар и шаблонно) не са стъпвали нивгаж, познавам и най-обикновенни хора (като майка ми, пенсионерка), която следи афишите какво ли ще дават в провинциалния театър и ходи, когато може. Но не бих обобщавала нито за едните, нито за другите.

Не, хората около мен не са тъпи, неосведомени, необразовани и некултурни обаче. Даже напротив.

За цялата страна е глупаво да се обобщава.

# 26
  • Мнения: 2 379
На мен специално изложбите са ми основен културен интерес.
От както съм в Италия, съм посетила много, много страхотни изложби.
2 различни изложби на Пикасо, още Миро, Ван Гог и Гоген, Магрит... графики на Матис, вклЮчени към една друга по_голяма изложба... и други.
Дори и само под носа ми, във вила Олмо в град Комо, ежегодно има различни експозиции, които са на най_голямо световно ниво.
А когато отидохме до Бреша за изложбата на Ван Гог и Гоген, чакахме на опашка 2 часа, за да влезем. Опашката си беше от италианци. Все пак Бреша не е Рим или Флоренция, които са пълни с чуждестранни туристи. Simple Smile
Така че, чувствам се презадоволена. Аз в България такива неща и с такава честота не бях виждала.
Който иска да гледа, гледа. Който не го интересува, гледа "Спортна неделя" по ТВ. Simple Smile

# 27


това е в подкрепа на Калинка Simple Smile)

# 28
  • Мнения: 1 132
Всичко зависи от средата  на общуване и кръга от приятели.Смешно е да се правят такива генерални изводи.Аз не  смятам, че всички в Холандия са с ниска обща култура и  интересите им са ограничени до намаленията  в магазините. Или поне средата и приятелите ми не са такива.
А в село с 300 души нито в България, нито в Холандия "кипи" бурен културен живот!

# 29
  • Мнения: 6 167
Като оставя настрана общото ми мнение, че не са с особено широк кръгозор, има няколко неща, които ми правят положително впечатлелие тук:

Например, почти всяка вечер в Стани богат хора достигат доста напред по стълбата на въпросите, за разлика от бг изданието. Сигурно не е мерило, но понеже го гледам това предаване и съм забелязала.

Другото нещо, което ми прави силно впечатление  е, че малките населени места, селата имат културен живот.
Италия ми се струва пълна с поети и художници, който може да държи четка участва и в изложби, имам чувството, че това е страната на самодейността. Ние обичаме да се мотаме по разни селски прояви особено в летни вечери из областта и мога да ви кажа, че е пълно със самодейни селски театри, вечери на поезията на местния диалект и тн. Пълно е например с пазари на антики в най-забутани селца. Миналото лято ходихме  буквално на Дарън Дере сред едни чукари, където в подземието на селската кръчма хората бяха направили галерия , която е целогодишно отворена.

Виж, ако говорим за познания за света, обща култура там мисля, че хората са  зле, наистина. Широко разпространена е и  нагласата " От Витоша по-високо нема, от Искъро по-дълбоко нема", в италиански вариант не знам как звучи.
Задоволяват се с елементарна информация, тоест , кой ще е изгонен от Биг Брадър, пазара на футболистите...

# 30
  • Мнения: 7 914
звездичка, така е. Но аз говоря за град с 100 000 човека и 643 000 в провинцията.
Живяла съм летата в България в село с 300 човека и доста хора имаха добра обща култура и интереси, с които сме имали различни разговори: през ядене, политика и други култури....
аз говоря  за град с 100000 жители, в които живея...
виж в А'дам колкото пъти съм ходила все съм посещавала някое хранещо душата местенце и те винаги са били пълни( претъпкани), ноооо говорим за А'дам Peace

# 31
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за мой най-голям срам живея на 500 м. от театъра и не съм успяла да го посетя.  #Cussing out
изпуснах една постановка на Теди Москов, на втората половинката не искаше да дойде с мен, много авангардна му се стори.
по изложби, музеи, църкви ходим. само до театъра не се вреждам. трябва да вземем билети за месец напред,а  толкова напред не мога да планирам  Rolling Eyes

беше ми много странно, когато един път отидахме на театър в едно село.
сигурно селото е от 50 къщи, театърът беше с общинската сграда, т.е. нещо като селската библиотека.
бях много скептично настроена, защото актьорската трупа бяха от селото Tired

просто бях очарована  Hug, пиесата беше по английски разказ, всички играха супер професионално, декорите бяха до детайл изпипани, а в паузата имаше шампанско!  Crazy супер беше, направо не очаквах Party

колкото до общата култура: единият ми колега е германист и има високо мнение за общата си култура, както и за знанията си след следването.
скоро му препоръчах един автор, който е пропуснал  Joy
не му стана драго, но лека-полека разбира, че разговор с мен си струва, защото на повечето теми, които зачеква много бързо стигаме до задълбочен разговор, от който всеки извлича нещо.

определено немците успяват да ме учудят с задълбочените си познания в различни области.
във влака / автобусът почти всеки чете книга и то не само любовни романи или кримки.
е има и доста задръстени, ма къде ли ги няма де. Crazy

# 32
  • Мнения: 1 550
Както в България, така и в чужбина е определяща средата, в която си израснал. Не бих казала, че тук в Холандия общата им култура е по- ниска. Поне моето обкръжение се състой от образовани и добре информирани хора с разностранни интереси. Отделно дето има неща, които аз сама не знаех. Например знаеш ли, Калинке, че канадците са освободили Холандия от немската окупация? Аз не го знаех, както не знаех и куп други неща, защото нас са ни ги предавали по разбираеми причини по друг начин. Разбира се, че има много неща, които аз знам, а те дори не са ги чували. Но аз далеч не знам всичко и едва ли има човек, който всестранно да е осведомен. Аз съм от поколението на израсналите по време на социализма и имаше доста пропаганда тогава. Нямаше компютри и никаква свястна телевизия. Помня и организираното посещение по театри и т.н., защото това беше начина да се напълнят залите и да се отрази дейност. Не бяха масово организирани мероприятия от любов по изкуството във всеки случай. Четяха се много книги, защото нямаше други занимания. Сега има Интернет и достъп до повече информация. Но мое лично наблюдение е, че все по- малко българи ходят по културни прояви заради сегашното икономическо състояние в страната.
Ние редовно ходим например тук по музеи и ми прави приятно впечатление, когато видя семейства с деца. А това е често явление тук (Амстердам). Преди да се роди синът ни ходихме редовно по концерти, опери и балет. Но след раждането приоритети ни се промениха. За да отида на опера вече една такава вечер ми излиза около 200 Евро (билети, транспорт и детегледачка). Не мога да ходя всеки месец. За сега водим малкия по различни музей и детски театър, но поотрасне ли искаме да му покажем и стойностните неща в живота.
До като беше жива свекърва (почина на 74) ми беше член на какви ли не клубове- литературен, архитектурен, за защитените птици, бридж и какво ли не още. Всеки път се опитвах да си представя баба ми на такива сбирки Crazy Коментарът е излишен, нали?
Така, че всички ми се струва доста относително.

# 33
  • Мнения: 403
Виждам че първоначално обявената тема е обогатила/променила  заглавието си и затова и аз бих добавила, че общи интереси намирам винаги със себеподобни, независимо от географското ми разположение.  Себеподобните винаги се откриваме и не е задължително да бъдем от същата нация. Не деля нациите на "по-културни" и "по-некултурни". Не "меря" общата си култура с броя на посещенията си в музеи, театри и пр.

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 22:16 от mireille

# 34
  • Мнения: 7 091
На мен страшно ми липсват такива културни събития! В НЙ Сити има страшно много неща-  музеи, изложби, постановки, мюзикъли. Тука, какво да ви кажа, не е като да няма, ама нивото е ... Confused За съжаление не мога да ходя толкова често, колкото искам, дори и на хубавите, поради други обстоятелства, но така или иначе карам поне 40 мин в едната посока за да стигна до съответното място.  Rolling Eyes

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
 Naughty Мнението ми не изразява: "Тук всички са така",  а че е явно явление, тенденция, която забелязвам и леко ме плаши. Със сигурност не всички хора са такива и не навсякъде, но все пак поддържам мнението си, че при доста хора ( не всички !!!) общата култура е бедна, културният живот и серизоните разговори са сведени до минимум докато в България все още не е така ( поне от наблюдения от лятото, когато говорих и с много непознати хора там)

Не, не е задължително да ходиш по музеи, за да имаш обща култура. Ходенето на такива места може само да я обогати.

По отношение на общата култура: не е задължително да знаеш милион неща с детайли, за да кажеш да имам обща култура / имат обща култура. Дребни неща са също достатъчни. Чела съм по малко от руската, френската , английската  или холандската литература ( например), ама ако някой ми каже Достоевски , Балзак или  Annie M. G. Schmidt имам представа, че са автори. Не очаквам хората да са ги чели, а по-скоро малък проблясък, ако някой спомене,че е бил в музея на Балзак. Реакция: А, френският автор...А не : Кой е Балзак? Е, това ми липсва...

До голяма степен има вина и телевизията, което е много тъжно. По тукашната телевизия няма  сериозни предавания. Всичко е за игри, за къщи, състезания,сериали и т.н. Футболни състезания и други спортни мероприятия се обсъждат с часове в най-гледаното време.  Документалните  филми са кът и се излъчват в 12 през нощта. За толкова години тук не съм видяла един филм / предаване за холандската история, например. Ето, това ме смущава.....

Милен@,
да знам за канадците  и холандците. Всяка година на 5 май в нашият град канят все още живите канадци на посещение и има специален маршрут, който се извървява в тяхна чест и който завършва при военното гробище, където има възпоменателно тържество.

# 36
Аз имам наблюдения върху студентите в Германия. Повечето имат доста богата обща култура. Редовна практика е в общежитията група студенти да се абонират за вестници и списания. Най-често Die Zeit, Spiegel, Focus. Определено чете народът ...

Културни мероприятия има за всеки вкус и залите са пълни не само с по-възрастни хора. Лятото е направо рай - дни на отворените врати на музеи и галерии, концерти, театри и какво ли не на открито (много от тях безплатни).

Определено съм много доволна. Grinning От телевизията също, въпреки че не гледам чак толкова често. Ако някой ден ми се наложи да живея на друго място, много ще ми липсват Arte, 3Sat, Phoenix.

Имам наблюдения и върху БГ студенти в Германия. Често някой, който е от 4-5-6 години тук, не знае къде се намират държавният театър и опера в града, какви големи фестивали има, ... За чалгата, която редовно се чува в общежитията, мисля няма нужда да споменавам.  ooooh! Разбира се, далеч не всички са такива. Simple Smile

Някой по-нагоре беше споменал за "Стани богат". И на мен ми е направило впечатление, че в Германия често има хора, които стигат доста нагоре и то базирано на знания в какви ли не области.  Shocked В България също съм гледала предаването няколко пъти, но там рядко някой да е блеснал с особени познания. Може просто такива предавания да съм нацелила.

Но да, съгласна съм, че не може да се обобщава. Навсякъде има различни хора. Simple Smile Лично аз съм по-доволна от телевизия, преса, културни мероприятия в Германия. При това не живея в особено голям град.

# 37
  • Мнения: 1 550
Милен@,
да знам за канадците  и холандците. Всяка година на 5 май в нашият град канят все още живите канадци на посещение и има специален маршрут, който се извървява в тяхна чест и който завършва при военното гробище, където има възпоменателно тържество.

Но едва ли си го знаела преди да дойдеш тук Thinking След като нас години напред друго ни беше набивано в главите.

За телевизията не съм съгласна, защото сега има такова разнообразие от канали и програмите - документални, исторически и т.н. От предлаганите 90 канала, винаги мога да намеря нещо, което да ми грабне вниманието.

За дълбоките разговори в БГ- освен политика и цени, малко са другите неща, които вълнуват хората. И с основание, при ежедневните кризи, които трябва да преодоляват. Между другото тук, в Холандия съм водила най- задълбочени и философски разговори. Вярно, със състуденти по психология.

Където съм влязла до сега в холандска къща има завидна библиотека. Нещо, с които сред-статистическия българин не може вече да се похвали. Отново поради финансови причини и преосмисляне на приоритети. За библиотеките споменавам по повод на това, че общата култура не се определя от посещенията по музеи, театри, и други културни мероприятия. С последното съм напълно съгласна, поради проста причина, че все сам избира как да се осведоми за всички станало и ставащо около него.

Та, пак стигам до извода- определяща е средата, където си израснал и образованието, което си получил. За това и казвам за мен всичко е относително и не ми се иска да поставям който и да е в каквито и да е рамки. Просто отказвам да категоризирам холандците, българите или която и да е друга нация. Така както на мен ми е неприятно да ме определят по какъвто и да е начин.

# 38
  • Мнения: 1 194
Странно Thinkingмоите впечатления тук пък са точно обратните:познатите ми французи имат пъти по-богат културен живот от познатите ми българи...
 А за общата култура, мисля, че е нещо много относително: зависи от интереси, професия, възраст, едни хора знаят едно, други друго...Не може да съдим другите.
Ето тийновете с тяхната "манга"... ами то си е цял паралелен свят. Аз лично нищо не знам за това, нито за компютърните игри в мрежа и куп други неща. Мога ли да ги съдя, че не знаят за Виктор Юго примерно, като от тяхна гледна точка аз също нямам обща култура по горепосочените примери... newsm78

# 39
  • Мнения: 1 761
На мен не ми липсват нито сериозни разговори, нито културен живот.Мисля,че тези интереси и отношението към книгите,театъра,изложбените зали се възпитават още в детска възраст.Но никой не може да притежава познания за всичко.Точно затова срещите с различни хора,дори и такива, които на пръв поглед не изглеждат кой знае колко "културни"могат да са много полезни.
Ходя често на изложба,слава Богу, тук е разрешено да си водиш бебето в количка с теб,когато посещаваш музей.А и обществените библиотеки имат почти всеки месец разни мероприятия,посветени на конкретен автор или течение в литературата.Достатъчно е да обичаш да четеш и да имаш карта за библиотеката.
На концерти също ходя често- с мъжа ми.Понякога,ако наистина искам да посетя нещо,за което в Хага няма билети или е в неудобен за нас ден, ходим в друг град, а хлапето оставяме на свекитата.Веднъж чак близо до Зволе пътувахме,за да слушаме МАтеус ПАсион от Бах.Много ми хареса и изобщо не съжалявам за 4-те часа път до там и обратно.Но за сметка на това пък, рядко ходим по ресторанти-не,че не обичаме Laughing
А за възрастните хора по концертите-ами те имат повече възможности, ползват намаления, имат и по-евтини абонаменти за концерти.Едно семейство с деца трябва да предвиди освен пълната цена на билетите и пари за детегледачка,което накуп става доста.Изобщо-културният живот е лукс,който не всеки има възможност да си позволи.И това не винаги означава,че ако не ходиш на театър не си интелигентен, не се интересуваш или не си достигнал до съответното интелектуално ниво.Понякога хората инвестират времето за културни мероприятия в учене вечер или допълнителна работа.
Сега съм организирала групата ми от курса по английски да ходим един ден заедно на изложбата на Пикасо в Gemeente museon.Нямах представа дали се интересуват от изложби, но им предложих и се съгласиха.
Калинка-според мен,ако потърсиш препоръка за холандски автор не от децата, а от родителите им, можеш да получиш много интресни предложения.Все пак на учениците интересите им са съвсем различни,а освен това те не гледат на теб като на приятел,трябва да се съобразяват как се държат.Не мисля,че биха споделили,че коментират "Емануела" помежду си,но е напълно възможно да са я чели...Хората, с които можеш да отидеш на опера не е задължително да са ти колеги,да са холандци или да са ти много близки.Аз като професионален музикант дори съм останала с впечатление,че тези,които идват в залата са интелигентни хора,които просто нямат с кого да споделят интересите си за момента,но успяват да създадат много приятни разговори помежду си,запознават се,разменят си информация,дори се сприятеляват.Има много такива общества и контактите в тях са много интересни и полезни.Но за работещи е малко трудно да са от най-активните,затова си останала с впечатление,че са предимно пенсионери-те имат време.

Не мога да сравня с България, тъй като там пък средата ми беше само от артисти.

# 40
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Милен@,
не много голям % от хората имат дигитална телевизия с 90 канала, затова си базирам мнението върху основните 10 с програмата им през седмицата, примерно,  и ще видиш явната липса на сериозни предавания.     

За сериозните разговори: не съм напълно съгласна с теб. Хората не говорят само за политика и пари.

kartinka,
права си, че е лукс и когато имаш деца си правиш сметката, но това е времето, в което, ако имаш желание, учиш детето какво е концерт, театър и т.н. Знам, че  е много скъпо и в същото време забелязвам как родители с образование харчат по 200 евро за Ефтелинг, без да се замислят, но ако е за концерт им е скъпо. В България хората също си правят сметката, но там е по-скоро билет за театър или хляб, дето се казва. А тук не е невъзможно....

Отивам да пусна една тема в Клюкарника. Много ми е  интерсно какво ще отговорят живеещите в България. ....

# 41
  • Мнения: 2 379
Отивам да пусна една тема в Клюкарника. Много ми е  интерсно какво ще отговорят живеещите в България. ....
Aма разбира се, че всички ще кажат, че ходят на театър всяка неделя и никога не слушат чалга. Naughty

П.П. Освен това такава тема вече имаше. Един потреботел, май Борис се казваше, питаше много изненадан "Ама наистина ли съм прост, ако никога не съм бил на театър, опера и разни такива?!" Laughing Та там имаше интересни разсъждения.

# 42
  • Мнения: 2 093
Впечетлението ми от Торонто е че има много богат културен живот- театри, концерти, книги, фестивали, дори и бьлгарски актьори са давали представления. Като цяло културата има повече американски/ английски облик, но определено има по нещо за всеки вкус. Моя проблем е че все още не сьм срещнала хора- бьлгари или канадци, които да се интересуват като мен и сьответно да посещаваме мероприятия заедно, така че в този смисьл ми липсва културния живот. Тук преобладаващ е спорта ( хокей, баскетбол) и гледането на телевизия с всичките реалити шоуа и сериали. Другото което ми прави впечетление е цената на билетите/ книги и т.н. Дьржавата не подпомага изкуството и сьответно цените се определят от пазара и тьрсенето.

 

# 43
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

П.П. Освен това такава тема вече имаше. Един потреботел, май Борис се казваше, питаше много изненадан "Ама наистина ли съм прост, ако никога не съм бил на театър, опера и разни такива?!" Laughing Та там имаше интересни разсъждения.

Не съм видяла тази тема, но може и сега да се появят интересни неща...

# 44
  • Мнения: 1 550
Калинка, в една друга тема вече писах, че когато става въпрос за живота в чужбина, мнението на всяка една от нас е нейната лична интерпретация по темата. В случая, говорейки за обща култура на холандците, аз си задавам въпроса в една и съща страна ли живеем?! Моите впечатления от холандците, по конкретно общата им култура, са положителни. Това може да се дължи на факта, че имам късмета да познавам достатъчно ерудирани холандци.
Искаше ми се да питам за твоето определение за "сериозно предаване", след като тук националните канали излъчват спорт, какви ли не актуални предавания и репортажи, документални филми и очерци. Но не ми се влиза в излишни спорове.
Очевидно ти имаш някакво изградено мнение за холандците, а аз нямам за цел да те убеждавам колко е висока общата им култура.
В крайна сметка става въпрос за различни гледни точки и не е толкова важно коя от нас е права. Стига всяка една от нас да е доволна от мястото, където живее и от хората, които я заобикалят Peace

# 45
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Милен@,
в една сме  Wink
Да, според всеки определението "сериозно предаване" сигурно е различно. За мен такова предаване е нещо, от което научавам нещо ( не само кой кой гол е вкарал  Wink и безкрайни разговори защо станало така, а не така) или да ме накара да се замисля. 

Не, нямам изградено мнение. Само малко факти базирани на наблюдения. Разбира се, не всички са така. Но пак повтарям: виждам го като факт,  че хората предпочитат да говорят за повърхностни неща.

Тази тема няма за цел кой прав, кой крив. Поне до момента всяко едно написано мнение е ценно....

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
абе, само на мен ли ми е писнало от българската повърхностна многознайЩина?  newsm78
вси4ки специалисти по вси4ко, а всъЩност по ниЩо? Rolling Eyes
имам 4увството, 4е това е поредното ни избиване на комплекси.

след първона4алния ми Шок, от тукаШната ниска т.нар. обЩа култура, в рамките на година и половина/две, ми се наложи да преразгледам и ли4ната си такава. оказа се понеже, 4е половината ми съвременна история е гола_вода : по обясними при4ини  Confused. няма да давам примери, 4е ве4е съм го правила, ама факти4ески най_важните събития от Втората Световна Война ми бяха напълно непознати.

във всеки слу4ай, не виждам никаква полза от това, 4е съм 4увала някой автор/художник/композитор, ако после конкретно нямам интереси към тази област и съответно, освен "ах, да", друго не мога да кажа по въпроса.
да ре4ем, на Шурето, сигурно Ще и се сторя много проста  Laughing
на някой, който се занимава с атомна физика, съЩо.

разни хора, разни интереси, имам приятел, който може да мине вси4ки кръгове на "бъди богат" (и постоянно го навиваме да отиде Wink), заЩото има страхотна памет, но ежедневните му 4етива го слагат в група "масова литература" и ми е трудно да поддържам някакво т.нар. културно ниво по въпроса, за сметка на това си имаме други обЩи теми.
имам друг, с който водя безценни дискусии за манджи и 4естно смятам, 4е 4овек с богата кулинарна култура не може да е прост Rolling Eyes

тъй оплЮваният спорт, не влиза ли в графата "обЩа култура"?  Shocked
политиката, съвременното обЩество, икономиката съЩо.
малко ми е трудно да си се представя в културна обмяна, анализирайки 'нам кой си роман  Thinking
ако имам нужда от такава, Ще се запиШа в някоя организация по въпроса и Ще си организираме литературни ве4ери на тема.  Laughing

пс. като гледам к'во се продава по книжарниците в България, малко ми е трудно да повярвам на прехвалената обЩа култура на българина  ooooh!

май съм малко хаоти4на тая сутрин и ниЩо не се разбира  Stop

# 47
  • Мнения: 2 379
да ре4ем, на Шурето, сигурно Ще и се сторя много проста  Laughing
Няма такова нещо. Joy

Калинка, прочетох ти въпросите в КлЮкарника и смятам, че е доста утопично да се мери култура, по начина, по който ти искаш да класифицираш нещата.
"Водите ли сериозни разговори и на какви теми?" не е въпрос, на който може да се отговори по смислен начин. Според мен.
Аз съм съгласна с Феиам, че няма полза от общата култура, ако не може да се вкара в употреба, така да се каже.
А употребата на обща (и каквато и да е било) култура си личи в стила на живот. На индивида и на обществото. Така си мисля.

# 48
  • Мнения: 6 167
А ти как знаеш какво може да "ти влезе в употреба".
Това е малко като спора ми с един колега от провинцията, от нам-колко си години в София, който каза, че не знае къде е Зала България 'щот не ми е трябва".  Да обаче, ти как знаеш че нещо  те интересува, ако не знаеш за съществуването му.  И аз съм малко хаотична днес, дано се разбира.
Моята идея за обща култура е общи познания в различни сфери, породени от любопитство, любознателност и тн.
За съжаление повечето хора с богата обща култура, които познавам не са особено реализирани (като  позиция, заплащане и тн), факт.  Което  ги прави ' специалисти по всичко, многознайковци и тн' и не са много уважавани  - най-много да ги стигматизират, като 'избиващи комплекси". Просто това е подход към живота, който май не се котира особено , въпреки, че има една страшна книга " Съзаклятието Водолей", която твърди, че света не е на тесните специалисти, а на хората с визия, широк мироглед и познания в много сфери.

пс: И аз не харесах въпросите в Клюкарника, доста обвинително звучат.  " Водите ли сериозни разговори". По кой? По Калинка  Wink

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 12:36 от Lennie

# 49
  • Мнения: 2 379
Ето сега ...
От снощи чета и не мога да спра да си повтарям "Ай стига, бе! Shocked" по повод на загиналата учителка и тежко ранените й съратници.
Изливали химични вещества от буркани и бутилки в шахтата пред блок в "Хаджи Димитър" в София. И избухнали.
Учителката загинала.
Учителка по биология с втори профил химия в 1 СОУ в София.

Каква е тази култура, която излива нещо в шахтата пред блока и избухва? Thinking

# 50
  • Мнения: 2 032
Калинка, и аз видях въпросите по тази тема в Клюкарника, ама не ми се сториха много добре прецелени. На теб отговорите дадоха ли ти някаква информация? На мен не.

Опасно е да обобщаваме, особено когато не можем да вземем предвид конкретните обстоятелства. Също е трудно да сравняваме страни с различни стандарти или даже градове с различни възможности. Да, на мен в Лондон ми е много по-лесно да ходя на театър, балет и опера, отколкото ако живеех в Михайловград (май му промениха името, ама  едно време така се казваше едно градче в северо-източна България). Това не ме прави особено културна, просто така са се стекли обстоятелствата: имала съм късмет, може би.

Достъпът до изкуството рядко е уталитарен. На "обществото" не му дреме, че аз съм видяла един-коя си изложба или че ми са изпърхали пеперудки в корема, когато съм чула увертюрата към любима опера или че съм си организирала почивката да съвпадне със сезона във Верона.

Това, което искам да кажа, е че така като се зададат въпросите, човекът от другата страна става дефанзивен. Особено когато задаващият ги взема за дадено, че той си е ОК, ама другите май не са.

# 51
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Защо да не може да се отговори на този въпрос? Да, разговорите за спорт също могат да са сериозни, но поне за мен измерението на "сериозен разговор"е не кой е вкарал гол вчера и на кое място е отбор Х. Та според мен сериозен разговор е такъв, който те накара да се замислиш, да си поразровиш информацията / общата култура в мозъка, да разсъждаваш, да дискутираш.

По отношение на въпросите и отговорите от БГ ми беше интересно да прочета, че написалите споделят, че предимно нямат време / или финансово да водят културен живот. Все още при много тенденцията "Сенсео апарат" вместо културно събитие / книга не изпъква ( сигурно има и такива, така че не казвам, че няма такива хора).

# 52
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Дайте идеи да ги променя и ще го направя.

А какво е за вас един сериозен разговор?

# 53
  • Мнения: 2 379
А ти как знаеш какво може да "ти влезе в употреба".
Това е малко като спора ми с един колега от провинцията, от нам-колко си години в София, който каза, че не знае къде е Зала България 'щот не ми е трябва".  Да обаче, ти как знаеш че нещо  те интересува, ако не знаеш за съществуването му.  И аз съм малко хаотична днес, дано се разбира.
Моята идея за обща култура е общи познания в различни сфери, породени от любопитство, любознателност и тн.
За съжаление повечето хора с богата обща култура, които познавам не са особено реализирани (като  позиция, заплащане и тн), факт.  Което  ги прави ' специалисти по всичко, многознайковци и тн' и не са много уважавани  - най-много да ги стигматизират, като 'избиващи комплекси". Просто това е подход към живота, който май не се котира особено , въпреки, че има една страшна книга " Съзаклятието Водолей", която твърди, че света не е на тесните специалисти, а на хората с визия, широк мироглед и познания в много сфери.
Лени, драга, на 100% съм съгласна и с теб. Grinning
Далеч съм от мисълта, че общата култура е нещо, което правиш от практически подбуди.
Но Калинка каза, че не иска хората да четат Балзак, а да възкликват "Ааааа, Балзак, да, чувал съм го..." при споменаване на името му. Mr. Green
Аз се опитвам да кажа, че, ако ще търсим мерило на обща култура (до тук стигнахме в тази тема и в тази от КлЮкарника), според мен не трябва да гледаме кой какво прочел и на колко концерта е отишъл, щот не се знае кой какво е разбрал.
По_добре да се гледа стил на живот и степен на адекватност. Един примитивко ще се провали по тези показатели. Не е ли така?

А иначе за тесните специалисти и широкия мирогед...
Преди време писах едно есе. Темата не мога да си спомня как точно беше формулирана, но беше именно за степента на невежество и степента на обща култура на съвременното общество.
И аз там малко заклеймих тенденцията към тясно профилиране на знанията и с голяма лЮбов говорих за Ренесансовия тип личности.
И Йордан Ефтимов прочете есето (тези от вас, които са с по_богата обща култура, ще знаят кой е той Wink) и ми каза, че съм доста старомодна. Laughing

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 12:59 от sciura piccolina

# 54
  • Мнения: 6 167
За Италия ( без обобщения) забравих да кажа, че е трудно да се води 'сериозен разговор' в смисъла на ' бистрене на една тема до малките часове'. Не знам какви са вашите (на момичетата от Ит.) впечатления.
Тези хора нямат култура на изслушване, всеки говори един през друг, скачат от тема в тема, нямат търпение да задържат 'сериозен разговор' повече от 3 минути и  в крайна сметка се изумявам, че те всъщност се разбират.
В общи линии и в Бг и тук хората все повече избягват да се 'натоварват'. И в БГ вече ги няма онези среднощни разговори за демокрацията ( например). Хората гледат да хапнат , да пийнат, да обменят елементарна информация кой как е и да се разотидат по каютите, защото утре са на работа.
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

# 55
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
А ти как знаеш какво може да "ти влезе в употреба".
Това е малко като спора ми с един колега от провинцията, от нам-колко си години в София, който каза, че не знае къде е Зала България 'щот не ми е трябва".  Да обаче, ти как знаеш че нещо  те интересува, ако не знаеш за съществуването му.  И аз съм малко хаотична днес, дано се разбира.
Моята идея за обща култура е общи познания в различни сфери, породени от любопитство, любознателност и тн.
За съжаление повечето хора с богата обща култура, които познавам не са особено реализирани (като  позиция, заплащане и тн), факт.  Което  ги прави ' специалисти по всичко, многознайковци и тн' и не са много уважавани  - най-много да ги стигматизират, като 'избиващи комплекси". Просто това е подход към живота, който май не се котира особено , въпреки, че има една страшна книга " Съзаклятието Водолей", която твърди, че света не е на тесните специалисти, а на хората с визия, широк мироглед и познания в много сфери.

пс: И аз не харесах въпросите в Клюкарника, доста обвинително звучат.  " Водите ли сериозни разговори". По кой? По Калинка  Wink

аз смятам, 4е тези хора са достатъ4но реализирани в собствените си о4и, заЩото изпитват потребност да знаят, а не заЩото търсят признание за богатата си обЩа култура. и такива трудно бих ги нарекла многознайковци, или избиваЩи комплекси.
колкото до книгата, която не съм 4ела, смятам 4е е утопи4но... има области в които е задължително да си "тесен" специалист.
аз придавам смисъл, 4е на хората с визия, интереси и т.н просто им е по_лесно да се приспособят към разли4ни ситуации, бидейки лЮбопитни и отворени по натура, а това е все по_важно условие за успех.

# 56
  • Мнения: 6 167
Така е, не може всички да са ренесансови деятели, трябва някой и да бачка.  Laughing
Упорито и концентрирано.

# 57
  • Мнения: 2 032
Калинка, понякога човек научава повече като наблюдава, без директни въпроси.

Лени, бистренето на теми до раните часове при мен е въпрос на консумиран алкохол, не на култура  Wink

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Далеч съм от мисълта, че общата култура е нещо, което правиш от практически подбуди.
Но Калинка каза, че не иска хората да четат Балзак, а да възкликват "Ааааа, Балзак, да, чувал съм го..." при споменаване на името му. Mr. Green

Ами, може и да не възкликват, ама да не ме гледат като извънземно. Айде, за Балзак ще ги разбера ( било преди векове  Laughing), ама за други неща....Сутринта колежка в Университета, с  образование, занимаваща се със студенти и даване на информация написа на един студент, че живее в Съветският съюз. Сигурно моите разбирания са криви и е нормално. За какво й е да знае.

# 59
  • Мнения: 2 379
Лени, бистренето на теми до раните часове при мен е въпрос на консумиран алкохол, не на култура  Wink
И при рускоговорящите е така. Simple Smile

# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За Италия ( без обобщения) забравих да кажа, че е трудно да се води 'сериозен разговор' в смисъла на ' бистрене на една тема до малките часове'. Не знам какви са вашите (на момичетата от Ит.) впечатления.
Тези хора нямат култура на изслушване, всеки говори един през друг, скачат от тема в тема, нямат търпение да задържат 'сериозен разговор' повече от 3 минути и  в крайна сметка се изумявам, че те всъщност се разбират.
В общи линии и в Бг и тук хората все повече избягват да се 'натоварват'. И в БГ вече ги няма онези среднощни разговори за демокрацията ( например). Хората гледат да хапнат , да пийнат, да обменят елементарна информация кой как е и да се разотидат по каютите, защото утре са на работа.
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

дай си време, Ще си намериШ хората  Laughing
и Ще се нау4иШ да се надвикваШ с тях  Mr. Green

(генерално си права, де, амо то и липсата на време те кара да преска4аШ от тема на тема... както когато си с приятели, които не виждаШ отдавна, а искаШ вси4ко да си разкажеШ  Rolling Eyes)

# 61
абе от понеделника ли е, 4е не вдявам или май и вие не знаете за какво то4но пиШете или темата стана на аз съм супер културен, ама другите са прости и не ме разбират
определено в клЮкарника имаШе доста по_свежи коментари ...

# 62
  • Мнения: 2 379
Ние не знаем за какво пишем, пък ти знаеш. А иначе другите са прости и не ме рабират.
Не те разбрах. Simple Smile

# 63
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
абе от понеделника ли е, 4е не вдявам или май и вие не знаете за какво то4но пиШете или темата стана на аз съм супер културен, ама другите са прости и не ме разбират
определено в клЮкарника имаШе доста по_свежи коментари ...

аз съм проста,  другите пове4е, има ли съмнения?  newsm78 Twisted Evil

пп. погледнах и темата в КлЮкарника, еми обЩо_взето подобни на тукаШните ми се струват отговорите... може би по_синтетизирани само  newsm78
не видях неЩо свежо, което да не е казано и тук, освен, ако нямаШ предвид на4ина на изказване... ли4но поради аудиторията, избягвам да си (из)пускам 4увството за хумор, 4е не се знае  #Crazy

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 14:06 от feiam

# 64
  • Мнения: 1 132
Стана ми интересно и прочетох темата в Клюкарника. Oт написаното не останах с впечатление, че българите са с по-богата обща култура, по-възвишени интереси и пр. Напротив, затвърди се мнението ми, че всичко зависи от средата, в която си попаднал или по-точно, която сам си си създал. Калинке, явно не си случила на добра среда в Уни-то. Имам приятелка, която почна да учи на 26 години (в Холадния), а колегите и бяха на 18 год. . Ами на тях им се живееше, купонясваше, а тя вече беше минала през този етап, та докато завърши не можа да намери общ интерес с тях  и постоянно се оплакваше. Но не заради ниската им обща култура, а защото бяха различни поколения.
Относно Сенсео апарат или културно събитите-ами влез в една отчетна тема и виж голяма част от родителите трудно свързват двата края и вместо да запознаят детето с изкуството ще му купят топло яке за зимата или ще платят курс по език.
Понякога и аз се чудя дали живеем в една и съща страна ...

# 65
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Но не заради ниската им обща култура, а защото бяха различни поколения.

Относно Сенсео апарат или културно събитите-ами влез в една отчетна тема и виж голяма част от родителите трудно свързват двата края и вместо да запознаят детето с изкуството ще му купят топло яке за зимата или ще платят курс по език.
Понякога и аз се чудя дали живеем в една и съща страна ...


1. Да, вярно е за поколенията. Надявах се това да е причината, докато не започнах да общувам със студенти на разменни начала. Разбира се, живее им се на хората и хахо хихи, но има и интерес, и повече познания за света. А са повечето по-малки от средният студент, когото познавам.
2.Както вече споменах ясна ми е ситуацията: хляб или билет, която е в БЪлгария. Именно затова тук ме смущава, че има родители, които са готови да дадат Н евро за дрешка на детето ( примерно) или Н за нов предмет, а в същото време казват: "О, много е скъпо да се ходи по театри / концерти"  ( и става въпрос за набл0дения върху даден тип хора). Не ги осъждам, че го правят, ако така звучи.
3. Ела ми на гости. Така ще видиш, че все пак сме в една страна.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 13:57 от Kalinka

# 66
  • Мнения: 1 132
Калинке, по т. 2 се изкаваш типично за човек без деца. Като децата ти искат Плейстейшън или на зоологиуческа градина не става да ги заведеш на балет примерно. Естествено ако финансите ти позволяват, ще направиш и двете. Като ти се народят 2-3 деца  и ти се променят приоритетите, тогава ще погледнеш нещата под друг ъгъл. Е, тогава ще ти дойда на гости да си говорим за памперси и каши Wink .

# 67
  • Мнения: 945
Калинке, темата се превърна малко "Всички срещу теб", zа което се иzвинявам. Но не мога да стърпя...
Струва ми се, че ти определяш като хора с добра обща култура предимно теzи, които имат същите поzнания като теб. Но има толкова много неща, които и аz и ти и всеки един от нас не zнае. Аz примерно не zнам с кои страни граничи Кения. Мен мие е все тая, но вероятно кенийците са дълбоко потресени от мен. Обичам рок муzика и съм горе долу добре zапоzната със стиловете и групите. А има хора, които дори не са чували zа тях, но могат да ти пречислят всички проиzведения на Моцарт.
Аz примерно zнам къде се намират Таджикистан, Киргистан, zнам им националната валутата, zнам коя религия иzповядват там хората. Мога да си пообщувам с теб на тема правителствата им, бъдеще раzвитие. Но ако ти не zнаеш нищо zа теzи страни, няма да те помисля zа глупава...
Спред мен ти виждаш предимно негативните неща в хората около теб и вместо да търсиш положителните им качества, си се съсредоточила предимно в техните недостатъци и пропуски в zнанията.
Но темата все пак стана доста интересна...

# 68
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мопси,
т. 2 може да бъде и хора без деца, при които се забелязва същата тенденция.  Wink

Гери,
не си права  ( но може и така да е прозвучало и ако не ме познаваш лично не би знаела ). Обожавам да научавам нови неща от хората. Неща, които не знам. Точно, защото аз не знам всичко. Дори сигурно има хора, които знаят много повече от мен. Няма по-голямо щастие , за мен, да се срещам с такива личности. Сигурно за Таджикистан ти знаеш повече от мен. Супер! При мен ще звънне звънчето, че поне съм чувала името на тази държава ( това е пример). За мое съжаление, такива звънчета рядко звънват ( поне от моите наблюдения).

 Naughty Не определям хората като глупави и никъде не съм го казала. Споделих мнение, че общуването е повърхностно и че материалното взима връх.
Темата е полезна, накара доста да изразят мнение, базирано на знания и опит. Стана сериозна тема. Почти съм сигурна, че би останала предимно повърхностна, ако я бях започнала с колегите си.

Не знам защо да гледаш критично и да споделиш какво мислиш винаги се определя тук, като " виждаш негативното, не ти харесва това и онова". Повод за размисъл, наблюдение и заключение ме прави все още това, което съм. И к'во да направя, като съм сериозен човек по сериозните теми.  Thinking 

# 69
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мопси,
т. 2 може да бъде и хора без деца, при които се забелязва същата тенденция.  Wink

Гери,
не си права  ( но може и така да е прозвучало и ако не ме познаваш лично не би знаела ). Обожавам да научавам нови неща от хората. Неща, които не знам. Точно, защото аз не знам всичко. Дори сигурно има хора, които знаят много повече от мен. Няма по-голямо щастие , за мен, да се срещам с такива личности. Сигурно за Таджикистан ти знаеш повече от мен. Супер! При мен ще звънне звънчето, че поне съм чувала името на тази държава ( това е пример). За мое съжаление, такива звънчета рядко звънват ( поне от моите наблюдения).

 Naughty Не определям хората като глупави и никъде не съм го казала. Споделих мнение, че общуването е повърхностно и че материалното взима връх.
Темата е полезна, накара доста да изразят мнение, базирано на знания и опит. Стана сериозна тема. Почти съм сигурна, че би останала предимно повърхностна, ако я бях започнала с колегите си.

Не знам защо да гледаш критично и да споделиш какво мислиш винаги се определя тук, като " виждаш негативното, не ти харесва това и онова". Повод за размисъл, наблюдение и заключение ме прави все още това, което съм. И к'во да направя, като съм сериозен човек по сериозните теми.  Thinking 


Калинка,  мисля, 4е идеята на Гери, както и моята, беШе, 4е с разли4ни хора можеШ да говориШ на разли4ни теми. не можеШ да претендираШ вси4ки да имат твоите интереси.
при положение, 4е това не те смуЩава, а напротив, ти действа стимулираЩо, не би трябвало да имаШ проблеми. при това си в някаква, все пак академи4на среда, не мога да повярвам, 4е никакъв средно интелектуален разговор не може да се спретне  Shocked

ах, да, за повърхностното обЩуване... ами ли4но, ако не ми "звънне звън4ето" за Що за 4овек имам насреЩа си, мога да остана на повърхностно ниво за ве4ни времена... знам ли, може би някаква кра4ка към тези хора трябва да направиШ...  Rolling Eyes

# 70
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Какво е Сенсео апарат?

Хората са различни, също и интересите и обкръженията им, какво е определението за култура?
Повечето май си я представяме в западния й вид, та и от това сме лимитирани. Един духовно "напреднал" йоги, който не е чувал нито за Балзак, нито за Верона, културен ли е?

Т.е. няма смисъл от темата, отговаряйте ми на най-първия въпрос, и я заключвайте.  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 7 914
Какво е Сенсео апарат?

машина за страхотно кафе Party

точно с подобен каймак го прави Heart Eyes

# 72
  • Мнения: 907
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

 Joy Ааа не. Това е преливане от пусто в празно  hahaha

Какво толкова сте научили за 2та световна. От тази страна е била същата пропаганда както от нашата. Опитват се да омаловажат ролята на Съветския съюз. Не че съм върла защитничка на Съюза, но е неоспорим за мен фактът, че всички тези "освобождения" на Холандия от канадците и на французите от разните му "съюзници" са станали далеч след като Съв. съюз е предопределил изхода от войната и съответно изнесъл на свой гръб тежката част. Това даже германците го признават - тези, с които може да се водят сериoзни разговори по темата Wink

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 01:55 от MegiX

# 73
  • Мнения: 232
И аз да питам
Например знаеш ли, Калинке, че канадците са освободили Холандия от немската окупация? Аз не го знаех, както не знаех и куп други неща, защото нас са ни ги предавали по разбираеми причини по друг начин.
какво за Холандия са ви го предавали по разбираеми причини по друг начин?Че Трети Украински Фронт,под чието командване е била и БА ,са освободили Холандия ли?Е,посмали малко....Може би не ти е било интересно и сега приписваш незнанието си на "предаването по разбираеми причини"Много е лесно и безопасно всичко да се свали вьрху "разбираемите причини".Да,има неща,дето всеки си ги поуйдурдисва,както му хареса,например,на канадците не им е приятно да им се напомни,че са се включили вьв войната,когато всичко е било предрешено и заедно с "великите "братя американци са отишли почти само за подялбата и да се "разтоварят" над Дрезден,например.Е,някьде положението се е позакучвало,та е трябвало някой да даде рамо на Изток,ама за това много не говорят,май.
То сигурно и за сегашните войни са все в бяло,ама хайде,това е друга тема.

# 74
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

 Joy Ааа не. Това е преливане от пусто в празно  hahaha

Какво толкова сте научили за 2та световна. От тази страна е била същата пропаганда както от нашата. Опитват се да омаловажат ролята на Съветския съюз. Не че съм върла защитничка на Съюза, но е неоспорим за мен фактът, че всички тези "освобождения" на Холандия от канадците и на французите от разните му "съюзници" са станали далеч след като Съв. съюз е предопределил изхода от войната и съответно изнесъл на свой гръб тежката част. Това даже германците го признават - тези, с които може да се водят сериoзни разговори по темата Wink

Меги, не става въпрос за интерпретация на събитията, а за факти, които изобЩо не сме у4или и не са били Широко достъпни.
после ако някой си е 4ел специализирани трудове, ок, добре за него.  Peace

... или се изложих, Щото трябваШе да кажа, 4е ми е толкова богата обЩата култура, 4е ниЩо ново тук не нау4их  newsm78

пп. малко ли4на интерпетация по въпроса за културата: като 4е ли (поне на моето поколение) цензурата е била по_полезна, отколкото т.нар. "свобода на словото".
лЮбопитство, подлагане вси4ко на съмнение от едната страна; приемане на фактите като 4иста монета от другата... няма нужда да продължавам, нали?  Rolling Eyes

# 75
  • Мнения: 907
Меги, не става въпрос за интерпретация на събитията, а за факти, които изобЩо не сме у4или и не са били Широко достъпни.
после ако някой си е 4ел специализирани трудове, ок, добре за него.  Peace

... или се изложих, Щото трябваШе да кажа, 4е ми е толкова богата обЩата култура, 4е ниЩо ново тук не нау4их  newsm78

пп. малко ли4на интерпетация по въпроса за културата: като 4е ли (поне на моето поколение) цензурата е била по_полезна, отколкото т.нар. "свобода на словото".
лЮбопитство, подлагане вси4ко на съмнение от едната страна; приемане на фактите като 4иста монета от другата... няма нужда да продължавам, нали?  Rolling Eyes

И аз за факти говоря, де. Както ние само от съветската страна бяхме заляти с фактите, така и тук са били заляти само с фактите на другите съюзници. Всеки може да научи и другите факти, да. Ама дори на 50 годишнината от края на войната толкова статии прочетох, от които да се чудиш дали Съв. съюз въобще е участвал във войната  Thinking. Чак неудобно ми стана.
И аз нещо такова си мисля за цензурата, между другото. Отсейваха при нас поне по-значиталната литература, а не пускаха всяка порнография. Е и други неща отсейваха, ама нейсе. Сега избор голям на всякакви теории, езотeрики и пр.  Mr. Green Малко ме съмнява, че ще допринесе за общата култура на следващите поколения.

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 10:49 от MegiX

# 76
  • Мнения: 2 379
От всичко трябва да има, да, а после изборът е въпрос на лична отговорност.
Извинете, ама откъде накъде нЕкой трябва да ми отсява? Crossing Arms
Не съм съгласна с това романтично залитане по цензурата.

# 77
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
От всичко трябва да има, да, а после изборът е въпрос на лична отговорност.
Извинете, ама откъде накъде нЕкой трябва да ми отсява? Crossing Arms
Не съм съгласна с това романтично залитане по цензурата.

мисля, 4е не ме разбра, ама ти си малка, къШ  Mr. Green

# 78
  • Мнения: 2 379
 Laughing
Ок, къш, но продължавам да ви чета.

# 79
  • Мнения: 1 550
MegiX, далеч не съм имала за цел да омаловажавам ролята на СССР. Трудно се пренебрегват над 20 милиона руски жертви. Но факт, които сме учили в училище е, че СССР стига до Берлин. За това и соц. лагера се простираше до Източна Германия. До преди 10 години руснаците бяха все още в Източен Берлин.
Колкото до ролята на САЩ, по време на войната са снабдявали с кораби (Либърти се казват корабите) руснаците с различни бойни провизии. За това и Аляска, която преди е била руско владение е отстъпена в последствие на американците.

Neroli, българската армия се включват във военните действия след като фашистите са напуснали нашата страна, през втората фаза на Втората Световна Война. Преди това България е била страна- съюзник на Фашистка Германия, но благодарение на цар Борис, българи не са се сражавали на страната на Хитлер. По време на освободителните офанзива на руснаците нашата армия е служела като окупационен корпус в Сърбия, след което е изпълнявала същата роля в Унгария. България е дала 32 000 жертви. Но по- далече от Унгария нашата армия не е стигнала.
Не знам какво точно си опитала да кажеш с постинга си Thinking. На мен ми звучи малко неясен. Ако си търсила повод да се заядеш с мен - Stop! Малко трудно се поддавам на провокации!

Това, което всъщност исках да кажа е това, което feiam е казала

Меги, не става въпрос за интерпретация на събитията, а за факти, които изобЩо не сме у4или и не са били Широко достъпни.
после ако някой си е 4ел специализирани трудове, ок, добре за него.  Peace

Разбира се, че има пропаганда както тук, така и в БГ. Но има много неща, които сега тепърва научаваме!
Нещо, което мен ме озадачи е, че никъде в нашите учебници по история не се споменаваше за ролята на цар Борис по време на втората световна война. Благодарение на него 50 000 български евреи са били изпратени в Израел. България няма български евреи изпратени в конц. лагери. Това за мен е повод на национална гордост. Ние сме единствената страна, която е спасила евреите си! Но понеже заслугата е била царска, никога не е бил споменаван този факт. А в същото време благодарните български евреи издигнаха монумент в знак на благодарност.

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 13:48 от Милен@

# 80
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
MegiX, далеч не съм имала за цел да омаловажавам ролята на СССР. Трудно се пренебрегват над 20 милиона руски жертви. Но факт, които сме учили в училище е, че СССР стига до Берлин. За това и соц. лагера се простираше до Източна Германия. До преди 10 години руснаците бяха все още в Източен Берлин.
Колкото до ролята на САЩ, по време на войната са снабдявали с кораби (Либърти се казват корабите) руснаците с различни бойни провизии. За това и Аляска, която преди е била руско владение е отстъпена в последствие на американците.

Neroli, българската армия се включват във военните действия след като фашистите са напуснали нашата страна, през втората фаза на Втората Световна Война. Преди това България е била страна- съюзник на Фашистка Германия, но благодарение на цар Борис, българи не са се сражавали на страната на Хитлер. По време на освободителните офанзива на руснаците нашата армия е служела като окупационен корпус в Сърбия, след което е изпълнявала същата роля в Унгария. България е дала 32 000 жертви. Но по- далече от Унгария нашата армия не е стигнала.
Не знам какво точно си опитала да кажеш с постинга си Thinking. На мен ми звучи малко неясен. Ако си търсила повод да се заядеш с мен - Stop! Малко трудно се поддавам на провокации!

Това, което всъщност исках да кажа е това, което feiam е казала

Меги, не става въпрос за интерпретация на събитията, а за факти, които изобЩо не сме у4или и не са били Широко достъпни.
после ако някой си е 4ел специализирани трудове, ок, добре за него.  Peace

Разбира се, че има пропаганда както тук, така и в БГ. Но има много неща, които сега тепърва научаваме!
Нещо, което мен ме озадачи е, че никъде в нашите учебници по история не споменава за ролята на цар Борис по време на втората световна война. Благодарение на него 50 000 български евреи са били изпратени в Израел. България няма български евреи изпратени в конц. лагери. Това за мен е повод на национална гордост. Ние сме единствената страна, която е спасила евреите си! Но понеже заслугата е била царска, никога не е бил споменаван този факт. А в същото време благодарните български евреи издигнаха монумент в знак на благодарност.

ах, тук Ще трябва да те опровергая малко  Rolling Eyes
аз съм завърШила средно '86 година  Embarassed Embarassed, по мое време си се у4еШе това.

ако не помня зле, Дания съЩо не е депортирала евреите си (което не озна4ава, 4е няма насилствено депортирани, де), техният цар ли крал ли, Кристиян 'нам кой си, не е позволил дори да им заШият еврейската звезда на дрехите, заплаШвайки, 4е Ще си сложи и той такава.

ама ето, напр. в Италия за датските евреи се знае, а за българските, ако не беШе Мони Овадия, никой ниЩо нямаШе да 4уе  Rolling Eyes
4акай, 4е промених темата  Embarassed

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 14:49 от feiam

# 81
  • Мнения: 1 550
Feiam, това за Дания не го знаех- признавам си чистосърдечно. Благодаря за което. Научих нещо ново.
Вярно, че темата кривна малко в друга посока. Но за мен това е пример за сериозен разговор.
А и нали целта на темата не е да се определи кой е по- и  най-  Thinking

# 82
  • Мнения: 907
Да, темата отива на другаде, задълбахме ние със сериозните разговори ...
Но не мога да се въздържа. Ама аз съвсем не отричам, че мноооого история просто не се е предавала у нас, интерпретация също имаше. Но това го има и продължава да го има тук, това е което исках да кажа. Откак БГ се отвори, хората разровиха де що има история, а тук някак си си остават апатични и продължават в духа едно си баба знае, едно си баe.
През 80те г. наистина вече се споменаваха плахо заслугите и на ц.Борис и на Стамбoлов в BG.
Аз никога не съм обичала историята в у-ще поради начина и на предаване - история на БКП си беше всъщност. Но случайно знам, че Аляска е продадена по царско време мнооого евтино, а не е дадена за награда на американците, бъркаш  Naughty.

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 14:50 от MegiX

# 83
  • Мнения: 1 550
Но случайно знам, че Аляска е продадена по царско време мнооого евтино, а не е дадена за награда на американците, бъркаш  Naughty.

MegiX, права си, но комунистите не са признавали тази сделка и за това са сключили т.нар. "заем- наем" договор с американците, според които американците ще ги снабдяват с боеприпаси и всичко необходимо за войната. За това след края на войната руснаците са преотстъпили Аляска на руснаците. Но не като награда, а под формата на заем, който са изплатили на американците.

Feiam, между другото по международни официални документи България също е предала 14 000 евреи на германците. Но това е друга тема. Може би за това е известно, че Дания е единствената страна спасила евреите си и за България нищо не е било споменавано до сега.

Но спирам до тук, че съвсем се отклоних от първоначалната тема.
Извинявам се, ако някой е сметнал всичко това за неуместно Peace
На мен ми беше интересно да чета разни военни хроники и исторически книги. Интереса ми се породи от книгата на Никола М. Николов "Световната конспирация". Може би, повечето от вас са я чели. И ако е вярно, че една малка група влиятелни хора преразпределят света и решават какво да стане, всички наши спорове кой и какъв принос е имал са излишни Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 232
Но случайно знам, че Аляска е продадена по царско време мнооого евтино, а не е дадена за награда на американците, бъркаш  Naughty.

MegiX, права си, но комунистите не са признавали тази сделка и за това са сключили т.нар. "заем- наем" договор с американците, според които американците ще ги снабдяват с боеприпаси и всичко необходимо за войната. За това след края на войната руснаците са преотстъпили Аляска на руснаците. Но не като награда, а под формата на заем, който са изплатили на американците.

Feiam, между другото по международни официални документи България също е предала 14 000 евреи на германците. Но това е друга тема. Може би за това е известно, че Дания е единствената страна спасила евреите си и за България нищо не е било споменавано до сега.


Милена,извинявай,ама за Аляска си в голяма грешка!Не ти знам източниците,ама ако и другите ти знания са такива #Crazy.Аляска е била продадена от имп.Алексаньр 2,още през 1867г.Каква война,какво отстьпване?Както и да е,сигурно си права,то как ли не са ни промивали мозьците някога hahaha....Имаше един сьветски виц-"Не ни е яд на Александьр,че е продал Аляска,а че не е продал и Чукотка заедно с нея"За цар Борис,дето изпратил евреите в Израел сьщо ми е много интересно.Какьв Израел през 1943 година?Айде,спирам да се провокирам с теб.Сигурно имаш някаква нова информация,щом си така уверена.А че италианците не знаят нищо за неизпращането на евреите от "старите земи"в концлагери,а само от "новоприсьединените"-Македония е нормално.Те колкова неща не знаят JoyПьк и трябва ли целият свят само с евреите да се занимава?

# 85
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Но случайно знам, че Аляска е продадена по царско време мнооого евтино, а не е дадена за награда на американците, бъркаш  Naughty.

MegiX, права си, но комунистите не са признавали тази сделка и за това са сключили т.нар. "заем- наем" договор с американците, според които американците ще ги снабдяват с боеприпаси и всичко необходимо за войната. За това след края на войната руснаците са преотстъпили Аляска на руснаците. Но не като награда, а под формата на заем, който са изплатили на американците.

Feiam, между другото по международни официални документи България също е предала 14 000 евреи на германците. Но това е друга тема. Може би за това е известно, че Дания е единствената страна спасила евреите си и за България нищо не е било споменавано до сега.


Милена,извинявай,ама за Аляска си в голяма грешка!Не ти знам източниците,ама ако и другите ти знания са такива #Crazy.Аляска е била продадена от имп.Алексаньр 2,още през 1867г.Каква война,какво отстьпване?Както и да е,сигурно си права,то как ли не са ни промивали мозьците някога hahaha....Имаше един сьветски виц-"Не ни е яд на Александьр,че е продал Аляска,а че не е продал и Чукотка заедно с нея"За цар Борис,дето изпратил евреите в Израел сьщо ми е много интересно.Какьв Израел през 1943 година?Айде,спирам да се провокирам с теб.Сигурно имаш някаква нова информация,щом си така уверена.А че италианците не знаят нищо за неизпращането на евреите от "старите земи"в концлагери,а само от "новоприсьединените"-Македония е нормално.Те колкова неща не знаят JoyПьк и трябва ли целият свят само с евреите да се занимава?

Neroli, ти видя ли заглавието на темата и за какво се говореШе до преди няколко поста, или се приказваШ, колкото да се намираШ на приказка?  newsm78

# 86
  • Мнения: 3 521
Четейки последните 2 страници затвърдих отново мнението си, че от всеки българин би станал прекрасен политик или треньор по футбол...Аляска, Македония и евреите - евала-ашкулсум-машала!
Дано поне Калинка си е задоволила душевните терзания!

# 87
Четейки последните 2 страници затвърдих отново мнението си, че от всеки българин би станал прекрасен политик или треньор по футбол...Аляска, Македония и евреите - евала-ашкулсум-машала!
Дано поне Калинка си е задоволила душевните терзания!

само гроздовата и зелевата салатка липсват  Joy

# 88
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Четейки последните 2 страници затвърдих отново мнението си, че от всеки българин би станал прекрасен политик или треньор по футбол...Аляска, Македония и евреите - евала-ашкулсум-машала!
Дано поне Калинка си е задоволила душевните терзания!


ммм, даа, имаШе да си говооорим обЩи приказки, опссс, да си показваме обЩата култура...  Twisted Evil

# 89
  • Мнения: 907
Четейки последните 2 страници затвърдих отново мнението си, че от всеки българин би станал прекрасен политик или треньор по футбол...Аляска, Македония и евреите - евала-ашкулсум-машала!
Дано поне Калинка си е задоволила душевните терзания!

 Shocked И на каква основа правиш това заключение? Обща култура  Thinking  Laughing

Да се върнем на темата. Периодичните референдуми тук карат хората да мислят. Т.е. убедена съм че повечето мислят. А и нещо друго има - приемат чуждото мнение по простата причина, че щат не щат трябва да живеят с него. Та това е за мен част от културата. Има съответно сериозни разговори. Друго, което ми направи обаче впечателние като дойдох беше инфантилността на някои 20-30г. състуденти. Според мен узряват повечето доста по-късно  Laughing.

# 90
  • Мнения: 6 167
Индианката Джоунс, евала, машала.

Меги, аз да попитам нещо да си обогатя познанията - вярно ли е , че в Швейцария в някои кантони правото на гласуване за жените е дадено през 70тте на 20в? Това като каза 'референдуми' се сетих...

# 91
  • Мнения: 907
Индианката Джоунс, евала, машала.

Меги, аз да попитам нещо да си обогатя познанията - вярно ли е , че в Швейцария в някои кантони правото на гласуване за жените е дадено през 70тте на 20в? Това като каза 'референдуми' се сетих...

Айде пак челъндж към общата ми култура  Wink
1971 с референдум  Laughing се приема закона, който разрешава и на жените да гласуват, но на федерално ниво. До 1991 в кантон Апенцел жените не могат да гласуват на кантонално и общинско ниво. Основанията са много смешни - понеже мъжете традиционно гласували с оръжие на мегдана, а жените нямали такова. Тогава от Берн им нареждат да оставят тези врътки, защото заради тези глупости Швейцария напр. не е могла да подпише някаква харта за правата на човека (май тази хелзинската). Та раздават карти и на мъже и жени, с които да гласуват в крайна сметка. А още по-смешно е, че някои женки направили клуб, който бил против това жените да гласуват, щото си имали "бог знае колко други работи за уреждане".

# 92
меги, специално за Италия съм много против референдумите, тъй като има огромен процент от хора, кои наистина ниЩо не ги интересува и за които е постижение даже да отидат и да гласуват. Има и откоровено невежи, които просто не могат да разберат за какво става дума. Има и много които полу4ават инструкции за вота на неделната служба в църквата (те пък вси4ките глсуват) ... поне до тук опитът ми е силно негативен ...

# 93
  • Italia
  • Мнения: 4 492
меги, специално за Италия съм много против референдумите, тъй като има огромен процент от хора, кои наистина ниЩо не ги интересува и за които е постижение даже да отидат и да гласуват. Има и откоровено невежи, които просто не могат да разберат за какво става дума. Има и много които полу4ават инструкции за вота на неделната служба в църквата (те пък вси4ките глсуват) ... поне до тук опитът ми е силно негативен ...

Малко офф топик... Специално за последния референдум, който спрягаха тук за промяната на избирателния закон аз си бях много ЗА, 4е ина4е ако се гласува с настояЩия избирателен закон Ще стане " Пременил се Илия,погледнал се,пак в тия." Thinking

А ина4е по темата,понеже съм с доста ограни4ена обЩа култура ако се съди по резултатите от последните игри на Тривиал Пърсуит ( тукаШно издание  Twisted Evil ) Ще си замъл4а благоприли4но и Ще гледам да си я обогатя подобаваЩо. Joy

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 19:15 от mcdirock

# 94
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
меги, специално за Италия съм много против референдумите, тъй като има огромен процент от хора, кои наистина ниЩо не ги интересува и за които е постижение даже да отидат и да гласуват. Има и откоровено невежи, които просто не могат да разберат за какво става дума. Има и много които полу4ават инструкции за вота на неделната служба в църквата (те пък вси4ките глсуват) ... поне до тук опитът ми е силно негативен ...

ми то и за нормалните избори важи това горното  Sick

# 95
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Четейки последните 2 страници затвърдих отново мнението си, че от всеки българин би станал прекрасен политик или треньор по футбол...Аляска, Македония и евреите - евала-ашкулсум-машала!
Дано поне Калинка си е задоволила душевните терзания!

Таквиз нема. Споко....... Laughing Laughing Laughing

# 96
  • Мнения: 1 783
ох, много забавна тая тема станала  Laughing

Бубка, ти пък как не знаеш за сенсео, аз кафе не пия, а пък знам. ама е поредната клопка - купете си машината, че после си купувайте и пакетчетата с кафе, и не вярвам че е по-хубаво от традиционното еспресо. ама аз нали не го пия, че може и да си измислям.

По темата - моята обща култура се обогати в пъти, откакто заминах. преди беше една такава фиксация на това колко пари имам, че не ми оставаше много време за развитие на обща култура. никога не съм била супер знаеща история, малко повече география, балзак не съм чела, четях други книги, театър никога не съм обичала, ама кино гледам и знам повече за кино от средностат. човек за киното, е сега с ниска обща култура ли съм? newsm78

сега пост-бебе, съм обсебена от кой, кога, колко пишал, акал, ял, колко думи казал, и другите прекрасни вдяваници с детегледането. ако имам време след това си говоря за втората световна война и Балзак. най-често или спя или работя.

# 97
  • Мнения: 2 254
Хм...не може ей така да се обобщи:там има повече култура от тук,тоя може да води сериозен разговор,а оня не(каквото и да означава това).
  Какво като някой живее на 5 преки от операта,пък не я посетил нито веднъж.
  И какво от това,че ти знаеш всичко за операта,а съседът ти не е бил никога на опера.Той пък знае всико за това как се препарират животни.
  И тук и там съм имала културни интереси и съм си ги задоволявала всячески.
 Събеседници си подбирам по ред критерии.
 И не,не всички американци са задръстени.И не,не всички българи са със свръх богата култура....

# 98
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
... За цар Борис,дето изпратил евреите в Израел сьщо ми е много интересно.Какьв Израел през 1943 година?...

Oще преди създаването на Израел са се местели евреи в Палестина, декларацията на лорд Балфур е от началото на 20ти век (ама не ми стига общата култура коя година точно, ще гугълвам).   Mr. Green

Разбрах защо не знам за Сенсео - на домашни еспресо машини вяра нямам.

# 99
  • Мнения: 11 318
Големи сте сладурки!
Темата е много приятна и ще се радвам да помогна с нещо в дискусията.

# 100
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз имам нужда преди да се включа в темата да си изясня следния въпрос `що е то обща култура и културни интереси и кой точно ги определя като такива?`. това за да не се изложа като си изтъкна културните интереси и се окаже, че те не се приемали като такива. или казано с други думи -

Калинке, темата се превърна малко "Всички срещу теб", zа което се иzвинявам. Но не мога да стърпя...
Струва ми се, че ти определяш като хора с добра обща култура предимно теzи, които имат същите поzнания като теб. Но има толкова много неща, които и аz и ти и всеки един от нас не zнае. Аz примерно не zнам с кои страни граничи Кения. Мен мие е все тая, но вероятно кенийците са дълбоко потресени от мен. Обичам рок муzика и съм горе долу добре zапоzната със стиловете и групите. А има хора, които дори не са чували zа тях, но могат да ти пречислят всички проиzведения на Моцарт.
Аz примерно zнам къде се намират Таджикистан, Киргистан, zнам им националната валутата, zнам коя религия иzповядват там хората. Мога да си пообщувам с теб на тема правителствата им, бъдеще раzвитие. Но ако ти не zнаеш нищо zа теzи страни, няма да те помисля zа глупава...
Спред мен ти виждаш предимно негативните неща в хората около теб и вместо да търсиш положителните им качества, си се съсредоточила предимно в техните недостатъци и пропуски в zнанията.

# 101
  • Мнения: 3 932
Мали-и-и, аз докато се чудя къде, колко и каква точно ми е общата кУлтурКа и темата взела невероятен обрат...бре що се обогати моят мироглед  bowuu...да ми завиди човек, тя културата по хората ходи!

А сега по темата, доколкото ми позволява общата култура  Mr. Green да се изкажа.
Общуваме с интелигентни и общоКултурни хора, разговорите на маса и не само засягат известни, спорни и неспорни  събития от близкото и далечно минало, с лек поглед към светлото бъдеще и това, докато не натежат главите и не вземем да оправяме Българията, ма май отдавна не сме го правили ( Outta Joint) това последното.

Културните ми интереси напоследък са на екологична основа, глобално затопляне, рециклиране, енергоспестяване...един вид театър, но от глобален мащаб. За друг театър, шанс нема, освен ако не е детски.

На кино ходим рядко, по повод липсата на баби, но пък си дънлоудваме последните филми, или тези, които са ни препоръчали...окултУряваме се с подръчни материали.
Книжки си четеме всякакви от библиотеката, сверяваме часовника с нета също така,
Не се предоверяваме на телевизора.

Ми Общо взето това ни е Общата култура...за Кения не се наемам да коментирам  Mr. Green



# 102
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ама, че забавно било тук.

# 103
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Хм...не може ей така да се обобщи:там има повече култура от тук,тоя може да води сериозен разговор,а оня не(каквото и да означава това).
  Какво като някой живее на 5 преки от операта,пък не я посетил нито веднъж.
  И какво от това,че ти знаеш всичко за операта,а съседът ти не е бил никога на опера.Той пък знае всико за това как се препарират животни.  И тук и там съм имала културни интереси и съм си ги задоволявала всячески.
 Събеседници си подбирам по ред критерии.
 И не,не всички американци са задръстени.И не,не всички българи са със свръх богата култура....


въх, аз писах, писах, пък то можело с 2 изре4ения да се каже  ooooh! Laughing

Големи сте сладурки!
Темата е много приятна и ще се радвам да помогна с нещо в дискусията.

ми айде де. кажи Що е то обЩа култура и вирее ли извън родината, или трябва да си я пренасяме като бактерията на киселото мляко  Rolling Eyes Twisted Evil

# 104
  • Мнения: 11 318
Феиам, голяма си скица.
Аз лично все още не знам точно какво животно е обща култура.
Това, че знам примерно кой е написал Набуко или Вълшебната флейта не ме прави по-образована от някой, който знае къде се намира пустинята Атакама.
Може би е въпрос на мироглед.
За мен е по-важно да си попрочел известно количество книжки, да си послушал качествена музика (класика, съвременна и от различни страни), а си се радвал на преживяването наречено театър, опера, балет, да можеш да немрия наслада от разглеждането на архитектурни забележителности и тн.

# 105
Мали-и-и, аз докато се чудя къде, колко и каква точно ми е общата кУлтурКа и темата взела невероятен обрат...бре що се обогати моят мироглед  bowuu...да ми завиди човек, тя културата по хората ходи!

А сега по темата, доколкото ми позволява общата култура  Mr. Green да се изкажа.
Общуваме с интелигентни и общоКултурни хора, разговорите на маса и не само засягат известни, спорни и неспорни  събития от близкото и далечно минало, с лек поглед към светлото бъдеще и това, докато не натежат главите и не вземем да оправяме Българията, ма май отдавна не сме го правили ( Outta Joint) това последното.

Културните ми интереси напоследък са на екологична основа, глобално затопляне, рециклиране, енергоспестяване...един вид театър, но от глобален мащаб. За друг театър, шанс нема, освен ако не е детски.

На кино ходим рядко, по повод липсата на баби, но пък си дънлоудваме последните филми, или тези, които са ни препоръчали...окултУряваме се с подръчни материали.
Книжки си четеме всякакви от библиотеката, сверяваме часовника с нета също така,
Не се предоверяваме на телевизора.

Ми Общо взето това ни е Общата култура...за Кения не се наемам да коментирам  Mr. Green





заЩото не гледаШ новините ли?

# 106
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Феиам, голяма си скица.
Аз лично все още не знам точно какво животно е обща култура.
Това, че знам примерно кой е написал Набуко или Вълшебната флейта не ме прави по-образована от някой, който знае къде се намира пустинята Атакама.
Може би е въпрос на мироглед.
За мен е по-важно да си попрочел известно количество книжки, да си послушал качествена музика (класика, съвременна и от различни страни), а си се радвал на преживяването наречено театър, опера, балет, да можеш да немрия наслада от разглеждането на архитектурни забележителности и тн.


не ми подбивай реномето на заядливка, моля  Crossing Arms Laughing

ти 4илийско вино не пиеШ ли?  Sunglasses

(е, не в сегаШното ти състояние, де  Laughing)

# 107
  • Мнения: 907
Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ... Или това е всезнайко  Mr. Green ?

# 108

не ми подбивай реномето на заядливка, моля  Crossing Arms Laughing

ти 4илийско вино не пиеШ ли?  Sunglasses

(е, не в сегаШното ти състояние, де  Laughing)



моята обЩа култура стига до бялото такова  Grinning

меги, много вдигна летвата

# 109
  • Мнения: 1 909
А, не е задължително ако има обща култура, да има и дар слово  Grinning


Я да опитам и аз да формулирам едно "мъдро" мнение тука, пък вие ще кажете дали има нещо такова.

Моите впечатления са, че българите, като по-малка държава, сме (били?) по-отворени към повече различни култури. Учим езици, интересуваме се повече от география, от история, защото все си търсим мястото, дори и само психологически.

Специално за французите ми се струва, че поради огромната история, литература и въобще роля на държавата си, са много наясно и имат доста задълбочени знания и културни интереси за френските си работи, но доста по-малко за неща навън или несвързани по някакъв начин с Франция.  

Важи ли това и за местата, където сте? Thinking

# 110
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
А, не е задължително ако има обща култура, да има и дар слово  Grinning


Я да опитам и аз да формулирам едно "мъдро" мнение тука, пък вие ще кажете дали има нещо такова.

Моите впечатления са, че българите, като по-малка държава, сме (били?) по-отворени към повече различни култури. Учим езици, интересуваме се повече от география, от история, защото все си търсим мястото, дори и само психологически.

Специално за французите ми се струва, че поради огромната история, литература и въобще роля на държавата си, са много наясно и имат доста задълбочени знания и културни интереси за италианските си работи, но доста по-малко за неща навън или несвързани по някакъв начин с Франция.  

Важи ли това и за местата, където сте? Thinking

тц  Rolling Eyes


не ми подбивай реномето на заядливка, моля  Crossing Arms Laughing

ти 4илийско вино не пиеШ ли?  Sunglasses

(е, не в сегаШното ти състояние, де  Laughing)



моята обЩа култура стига до бялото такова  Grinning


е, и аз предпо4итам бялото. 4ервеното ми е малко... банално  Rolling Eyes

Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ... Или това е всезнайко  Mr. Green ?

аз всезнайкото не го приемам като гореописания субект  Rolling Eyes

# 111
  • Мнения: 11 318


не ми подбивай реномето на заядливка, моля  Crossing Arms Laughing

ти 4илийско вино не пиеШ ли?  Sunglasses

(е, не в сегаШното ти състояние, де  Laughing)
Ама ти сериозно ли се имая за заядливка
Не ме изкушавай, че на мен малко ми трябва и да се предам на чилийците. Peace

# 112
Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ... Или това е всезнайко  Mr. Green ?
всезнайкото се има за описаното, но всъЩност е въздух под налгане  Mr. Green

# 113
  • Мнения: 3 521
всезнайкото се има за описаното, но всъЩност е въздух под налягане  Mr. Green

И ДЪРЖИ да вземе отношение по всеки въпрос.

# 114
  • Мнения: 3 932

Ми Общо взето това ни е Общата култура...за Кения не се наемам да коментирам  Mr. Green
заЩото не гледаШ новините ли?

Не точно, но те тука6ните  новини не се отдалечават mного от Кебек...един вид инфорmационно затъmнение се получава...

# 115
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


не ми подбивай реномето на заядливка, моля  Crossing Arms Laughing

ти 4илийско вино не пиеШ ли?  Sunglasses

(е, не в сегаШното ти състояние, де  Laughing)
Ама ти сериозно ли се имая за заядливка
Не ме изкушавай, че на мен малко ми трябва и да се предам на чилийците. Peace

аз изобЩо не, абсолЮтно съм набедена от недоброжелателни елементи  Rolling Eyes

(по 4аШа може  Rolling Eyes)

# 116
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ... Или това е всезнайко  Mr. Green ?

Това е енциклопедист Wink.
Ходенето на опера, балет и четенето на нобелови лауреати, също не правят съответния човек, такъв с висока обща култура. Да не говорим, че простия човек също може да бъде заведен на културно мероприятие, а след това да му гледаш сеира hahaha. Определени видове изкуство (опера, балет и т.н.) трябва да ги харесваш и разбираш, за да ги посещаваш, а не ходиш да ги гледаш за да кажеш, че си културен Wink.

# 117
  • Мнения: 1 909
Feiam, как да го разбирам това ТЦ?  newsm78

Тъкмо гледам че Минервата разправя нещо подобно за Кебек - те като франкофони, явно не се отличават много  Grinning

# 118
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ...

Според мен това е обща култура.  Naughty И не е задължително да знаеш / имаш представа от всичко.

# 119
  • Мнения: 2 379
Човек с голяма обща култура не е ли този, който в много области (спорт, музика, география, история, литература, кулинария, бизнес, медицина, анатомия, астрономия  Crazy) може да се изкаже, начетен е, има подплътено собствено мнение, а пък ако може и да води по-задълбочен разговор със специалист от всяка област, има и дар слово да каже каквото знае и и ... Или това е всезнайко  Mr. Green ?

Това е енциклопедист Wink.
Ходенето на опера, балет и четенето на нобелови лауреати, също не правят съответния човек, такъв с висока обща култура. Да не говорим, че простия човек също може да бъде заведен на културно мероприятие, а след това да му гледаш сеира hahaha. Определени видове изкуство (опера, балет и т.н.) трябва да ги харесваш и разбираш, за да ги посещаваш, а не ходиш да ги гледаш за да кажеш, че си културен Wink.
Ми то, оказа се, че по никакъв начин човек не е в състояние да се обогати културно. Joy
Вие вече всичко започнахте да отричате.
И най_умният си е малко прост, нали ... Laughing

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 16:30 от sciura piccolina

# 120
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?

# 121
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Feiam, как да го разбирам това ТЦ?  newsm78

Тъкмо гледам че Минервата разправя нещо подобно за Кебек - те като франкофони, явно не се отличават много  Grinning

Тц=НЕ  Rolling Eyes

# 122
  • Мнения: 2 379
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
Нещо не го разбрах този пример.
Понеже в родния му град няма опера и ходи на опера в София, това го вкарва в графата "селянин"?
Мен специално ме изуми четенето на нобелови лауреати при теб. Айде, някой може и да се напъне да изслуша една опера за единия имидж, щом така казваш, ама да прочете нобеловите лауреати ... едва ли. Simple Smile
До някакви крайности започна да се стига.
Както и да е.

# 123
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
Нещо не го разбрах този пример.
Понеже в родния му град няма опера и ходи на опера в София, това го вкарва в графата "селянин"?
Мен специално ме изуми четенето на нобелови лауреати при теб. Айде, някой може и да се напъне да изслуша една опера за единия имидж, щом така казваш, ама да прочете нобеловите лауреати ... едва ли. Simple Smile
До някакви крайности започна да се стига.
Както и да е.

и аз не разбрах примера  Rolling Eyes
а за нобеловите лаурати, заЩо не :Памук, Дорис Лесинг, Самуел Бекет, КамЮ, Фолкнер, Грас, Неруда, Маркес... нормална литература, нема нужда от кой знае какви интелектуални напъни  Laughing

# 124
  • Мнения: 1 783
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
И аз не го рАзбрах... нямали опера и балет и затова ходели в София, че и билетите им били евтини?? така както е написано, излиза че обичат, ама или нямат опера и балет в техния град и няма къде да ходят и затова ходят в София, или билетите в техния град са по-скъпи и затова ходели в София. нито едното от двете е лошо, но и не говори за обща култура, ама може и да не съм разбрала, какво казваш  newsm78

Според мен Калинка не е попаднала на хора с нейните интереси и това няма нищо общо с общата култура. Пожелавам ти да намериш някой, с който да можеш да си говориш за нещата, които те интересуват, където и да е на ново място винаги е трудно.  Peace

# 125
  • Мнения: 1 909
Все пак на опера ходят хората. Ако става за въпрос, билетите за трамвай са още по-евтини. Money

Добре де, Феям, ще се задоволя с това ТЦ, може пък някой повече да ми отговори  : Outta Joint

# 126
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Да посещаваш културни мероприятия заради евтините билети, за мен си е чистосърдечна простотия. Ако наистина харесваш операта, отиваш в близкия град, в който може да го направиш и не мислиш за цената. Надявам се сега да съм се изразила разбираемо.
feiam,четенето на изброените от теб автори не е напън, когато се четат от интерес, а не за да се каже че са прочетени.

# 127
  • Мнения: 1 783
Да посещаваш културни мероприятия заради евтините билети, за мен си е чистосърдечна простотия. Ако наистина харесваш операта, отиваш в близкия град, в който може да го направиш и не мислиш за цената. Надявам се сега да съм се изразила разбираемо.

без обида, ама това изказване е леко тесногръдо... не знаеш, колко пари са имали, за каквито и да са се представяли, самото предпочитание да посетиш културно мероприятие вм. да изпиеш парите в кръчмата или да си купиш някой парцал говори за себе си  Peace

# 128
  • Мнения: 2 379
Абе я да ви попитам, на колко от вашите езици изобщо съществува изразът "обща култура"? Laughing
На италиански има, ама никога не съм чувала да се споменава често, да се бистри и да се употребява с такава тежест, както на български.
Дали не е малко нашенска си снобария това мерене на ... обща култура? Thinking
Ние българите сме си малко сноби и да не кажа по_скоро комплексари на тема образованост, култура, история ...
Втори по интелигентност след евреите, нали така беше. Mr. Green

# 129
  • Мнения: 907
Allgemeinbildung е на немски, употребява си се. Може и да не е толкова често, ама по принцип хората не се мерят тук по обща култура, май да, права си.

http://www.allgemeinbildung.ch/   Wink

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 18:17 от MegiX

# 130
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
без обида, ама това изказване е леко тесногръдо... не знаеш, колко пари са имали, за каквито и да са се представяли..........

Във много неща са ме обвинявали, не и в тесногръдие Thinking. Никога не говоря за неща, които не знам Peace.

# 131
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Абе я да ви попитам, на колко от вашите езици изобщо съществува изразът "обща култура"? Laughing
На италиански има, ама никога не съм чувала да се споменава често, да се бистри и да се употребява с такава тежест, както на български.
Дали не е малко нашенска си снобария това мерене на ... обща култура? Thinking
Ние българите сме си малко сноби и да не кажа по_скоро комплексари на тема образованост, култура, история ...

Втори по интелигентност след евреите, нали така беше. Mr. Green

те туй ми беШе съмнението в първия пост по темата Thinking

# 132
сноби и комплексари има навсякъде
в темата лъсна и от двете, но не вярвам в България да има по_голямо присъствие на такива от колкото в другите страни ...

# 133
  • Мнения: 2 093
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град. Така всеки ще научи нещо ново и темата може да е хем интересна хем полезна. Сьщо Калина ще има вьзможност да си задоволи културната празнота която изпитва.

Ето нека да започна пьрва

В гр Стратфорд, който се намира на час-два от Торонто се провежда известния Стратфорд Шекспир фестивал, който продьлжава от Април до Ноември. Идеята на фестивала е да представи предимно постановки на Шекспир, но сьщо така и постановки от различни автори (от Грьцката драма до сьвременни ) и участват едни от най-добрите американски и канадски актьори. Фестивала е открит от Том Патерсон, журналист от Стратфорд, който сьздава фестивала с идеята да популяризира града, който през 50-те се преврьща на сметище за отпадьци на стари влакове. Тук ще копирам някой от постановките който се представят
Hamlet - by William Shakespeare
The Taming of the Shrew - by William Shakespeare
Romeo and Juliet - by William Shakespeare
All's Well That Ends Well - by William Shakespeare
Love's Labour's Lost - by William Shakespeare
The Music Man - by Meredith Willson
Cabaret - book by Joe Masteroff, lyrics by Fred Ebb, music by John Kander
Caesar and Cleopatra - by George Bernard Shaw
Fuente Ovejuna - by Lope de Vega
The Trojan Women - by Euripedes
Emilia Galotti - by Gotthold Ephraim Lessing
Palmer Park - by Joanna McClelland Glass
Moby Dick - by Morris Panych
Krapp's Last Tape / Hughie - by Samuel Beckett / Eugene O'Neill
Her Infinite Variety - by Peter Hinton
There Reigns Love - by Simon Callow

ето и сайта на театьра, за тези които проявят интерес.
http://www.stratfordfestival.ca/

Искам само да добавя че града е много приятен с паркове и река която преминава покрай града, чудесно място за пикник и разходки.

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 21:01 от Chrisimommy

# 134
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
Впечетлението ми от Торонто е че има много богат културен живот- театри, концерти, книги, фестивали, дори и бьлгарски актьори са давали представления. Като цяло културата има повече американски/ английски облик, но определено има по нещо за всеки вкус. Моя проблем е че все още не сьм срещнала хора- бьлгари или канадци, които да се интересуват като мен и сьответно да посещаваме мероприятия заедно, така че в този смисьл ми липсва културния живот.
 

Потърси в нета дали няма някакъв културен клуб и се запияи в него(поне тук в Калгари има такъв) и ако си член на клуба ползваш доста отстъпки от цената, а и те информират за всяко нещо което предстои да се случи.

Преди да дойда тук изчетох доста неща по форумите от сорта "как няма културен живот", което е пълна глупост. Няма, защото голяма част от нашите санародници тук не се интересуват. Например за джаз концерт на известен в Канада български музикант от огромната зала бяхме всичко на всичко 3 българи, чак ме беше срам.

# 135
  • Мнения: 3 932
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град.

Да-а-а, ама на мен ми е по-интересно какво другите разбират под обща култура, културни интереси и сериозни разговори, а ако искам да се запозная с културните мероприятия в даден град (държава), ще цъкна в гугъла.
Без да се заяждам ни най малко, нямам нищо против чесането на езиците, определено го предпочитам пред копи-пейста.

# 136
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Май няма на английски понятие за обща култура...

# 137
  • Мнения: 2 093
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град.

Да-а-а, ама на мен ми е по-интересно какво другите разбират под обща култура, културни интереси и сериозни разговори, а ако искам да се запозная с културните мероприятия в даден град (държава), ще цъкна в гугъла.
Без да се заяждам ни най малко, нямам нищо против чесането на езиците, определено го предпочитам пред копи-пейста.



Всеки вьзприема т. н. култура различно. На мен ми е интересно да науча какво хората гледат и предпочитат в различните дьржави и за това и предложих тази насока на темата. Не е необходимо да е описание на представление, може да е стил, течение, явление, популярни книги. Интересно е че никой не отликна на предложението ми след като всички притенидрат че имат обширни културни познания. Явно темата не е за култирните интереси, а за културата на надприказването.   

 





# 138
  • Мнения: 232
[

Neroli, ти видя ли заглавието на темата и за какво се говореШе до преди няколко поста, или се приказваШ, колкото да се намираШ на приказка?  newsm78
quote]
Feiam,форумите са за това.Всеки тук си приказва...За имп.Александьр и Аляска сым учила из разни висши училища.Биля,както сега казват,презентация сьм правила.Предполагам и ти,ако многознайковски почна да те убеждавам,че в "Градушка"Яворов с"Като няма прокопсия,плюл сьм в тази орисия!"е призовавал селяните на бунт,ще ми покажеш незнанията ми, нали?
Аман,доста години от живота ми слушах обяснениякак за всички несгоди/дори и лични/са виновно монархо-фашизмьт и турското робство.За последващите глупости -сега комунизмьт е виновен.Досадява този подход.
А евреите-имаше в живота ми един Еселсон,та покрай него знам всички европейски дьржави как са подходили кьм Еврейския вьпрос.Труд бих могла да напиша-без Гугьл.

Да се вьрна кьм главната тема-обща култура нямам никаква-добре,че имам приятели-опитват се да ми влеят малко оттук,оттам.

# 139
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град.

Да-а-а, ама на мен ми е по-интересно какво другите разбират под обща култура, културни интереси и сериозни разговори, а ако искам да се запозная с културните мероприятия в даден град (държава), ще цъкна в гугъла.
Без да се заяждам ни най малко, нямам нищо против чесането на езиците, определено го предпочитам пред копи-пейста.



Всеки вьзприема т. н. култура различно. На мен ми е интересно да науча какво хората гледат и предпочитат в различните дьржави и за това и предложих тази насока на темата. Не е необходимо да е описание на представление, може да е стил, течение, явление, популярни книги. Интересно е че никой не отликна на предложението ми след като всички притенидрат че имат обширни културни познания. Явно темата не е за култирните интереси, а за културата на надприказването.   

 

може би заради 4асовата разлика  Grinning
невъзможно ми е да ти синтезирам възможностите за културни мероприятия в Милано и околностите, въпросът е до колко средностатисти4еския милан4анин (в това 4исло и аз) е заинтересуван и се възползва от тези възможности по една или друга при4ина ...


# 140
  • Мнения: 1 783
Интересно е че никой не отликна на предложението ми след като всички притенидрат че имат обширни културни познания. Явно темата не е за култирните интереси, а за културата на надприказването.   

Заради часовата разлика е  Peace

В Минеаполис има културни събития непрекъснато, да се чудиш от кое да избираш - страшно много театри, повече от 30-40 - класически модерни, авангардни, етнически, детски; много галерии, със сигурност повече от 30-40; един музей на модерното изкуство, с чудесна постоянна изложба и много гостуващи, историко-художествен музей, и много по-малки - на града, на етнически групи, един прекрасен музей на съветско-руското изкуство, единствен в страната, детски музей и разни други; има симфоничен оркестър, камерен оркестър; няколко малко балетни компании; опера; клубове с музика на живо - колкото щеш срок, кънтри, джаз, каквото ти е кеф и ти се слуша или танцува. Сега са започнали да организират едни партита - baby loves disco, където в някой от тези клубове организират следобедни мероприятия за родители и деца и пускат музика за танцуване (не само диско Simple Smile), ама това е на национално ниво - правят го в във всичко по-големи градове. Зимата е дълга, затова през лятото има по н-брой мероприятия на ден - концерти на открито, театър на открито, кино на открито почти всичко е подходящо за деца, организират много забавления за тях и зиме и лете, абсолютно на всякъде можеш да си ги заведеш. Има концерти в църкви, има авторско четене на книги на нови автори във всички библиотеки. Има клуб по български танци, организиран от американци-ентусиасти. Има частни (организирани от ентусиасти отново) клубове за хора, които говорят или искат да упражняват чужд език - френски, италиански, немски, японски, китайски. Кино - няколко салона, където показват некомерсиални и арт филми и безброй много за холивудски продукции, за това много завиждам на градове, като НЙ, ЛА, Бостън и Вашингтон. Библиотеки - много и те имат мероприятия.
Както се вижда, аз съм много доволна от града, не е нещо невероятно, но аз и не бих могла да си позволя да ходя на невероятните, защото и цените им са невероятни, макар че често гостуват какви ли не продукции, тъй че ако ми се искаше бих могла да отида. Но културният ми живот е много по-богат от когато и да било в Б-я. Не казвам, че в Бг е по-малък просто ми е по-различно някак. Харесва ми това, че е много семейно ориентирано.
Питахте, казах Simple Smile

# 141
  • Мнения: 2 093
 Biz все едно описваш Торонто, абсолютно сьщото е тук. В Тороно се провежда междонароден филмов фестивал и е доста забавно да видиш на живо големите Холивудски звезди. Сетих се че има доста класове за бебета и мами, салца-бебе, уйога-бебе. Аз живея до един парк, кьдето цяло лято организират безплатни концерти. Дори преди 2 години, когато бях бременна, отидохме да слушаме украйнски цигулар и си спомням как бебето подритваше в корема ми в такт с музиката. За сьжеление платените мероприятия не са много евтини. До сега сьм гледала само две бродоуей-тип шоус- Мама миа и Хейр Спрей, а има толкова много други.Абсолютно си права, че тук има много повече неща от колкото в Бьлгария, единствено проблема е че са разпрьснати в града и човек трябва да следи програмите за да знае кьде,какво става.

Татяна, тази идея за клуба е доста добра. За сьжеление, аз сьм си малко пасивна и по скоро бих предложила на познат да отидем на тятьр, отколкото да се запиша в клуб.

# 142
  • Мнения: 1 783
Biz все едно описваш Торонто, абсолютно сьщото е тук. В Тороно се провежда междонароден филмов фестивал

ох, как ми се ходи на този фестивал.... забравих да кажа, че и ние имаме филмов фестивал на всичкото отгоре Simple Smile е не толкова супер, като Торонто-вския, ама все е нещо + театрален фестивал в края на лятото, но fringe, т.е. нестандартен театър, много е забавен, ама аз нали не съм много по театъра и не ходя редовно

# 143
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Май няма на английски понятие за обща култура...

General knowledge

# 144
  • Мнения: 1 783
Май няма на английски понятие за обща култура...

General knowledge
да ама не означава същото, иначе и аз го видях в речника има още well read, accomplished, educated, но нито едно няма същото значение

# 145
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град.

Да-а-а, ама на мен ми е по-интересно какво другите разбират под обща култура, културни интереси и сериозни разговори, а ако искам да се запозная с културните мероприятия в даден град (държава), ще цъкна в гугъла.
Без да се заяждам ни най малко, нямам нищо против чесането на езиците, определено го предпочитам пред копи-пейста.



Всеки вьзприема т. н. култура различно. На мен ми е интересно да науча какво хората гледат и предпочитат в различните дьржави и за това и предложих тази насока на темата. Не е необходимо да е описание на представление, може да е стил, течение, явление, популярни книги. Интересно е че никой не отликна на предложението ми след като всички притенидрат че имат обширни културни познания. Явно темата не е за култирните интереси, а за културата на надприказването.   

 

може би заради 4асовата разлика  Grinning
невъзможно ми е да ти синтезирам възможностите за културни мероприятия в Милано и околностите, въпросът е до колко средностатисти4еския милан4анин (в това 4исло и аз) е заинтересуван и се възползва от тези възможности по една или друга при4ина ...


а и може би, заЩото от време на време се налага да поработи 4овек  Laughing

освен казаното от Джоя, Ще се съглася с едно мнение (да ме проЩава авторката, не ми се връЩа да видя 4ие беШе), според което има разли4ни периоди с разли4ни приоритети. в момента не се подвизавам много културно, гледам да съм обЩо_взето в 4ас с неЩата, които ме интересуват, но изоставането е поголовно  Confused
но знам, 4е след 2 години Ще имам пове4е време за себе си и се надявам да понаваксам неЩо  Rolling Eyes

ах, и Ще си призная 4естно, 4е при билети гратис, посеЩавам мероприятия, които не влизат в основните ми интереси. заЩо да не отида да видя неЩо, за което не бих платила, но при възможност бих пробвала?  newsm78
пра_дядовците ми са били селяни, тъй 4е сигурно си го нося  Laughing

# 146

а и може би, заЩото от време на време се налага да поработи 4овек  Laughing

освен казаното от Джоя, Ще се съглася с едно мнение (да ме проЩава авторката, не ми се връЩа да видя 4ие беШе), според което има разли4ни периоди с разли4ни приоритети. в момента не се подвизавам много културно, гледам да съм обЩо_взето в 4ас с неЩата, които ме интересуват, но изоставането е поголовно  Confused
но знам, 4е след 2 години Ще имам пове4е време за себе си и се надявам да понаваксам неЩо  Rolling Eyes

ах, и Ще си призная 4естно, 4е при билети гратис, посеЩавам мероприятия, които не влизат в основните ми интереси. заЩо да не отида да видя неЩо, за което не бих платила, но при възможност бих пробвала?   newsm78
пра_дядовците ми са били селяни, тъй 4е сигурно си го нося  Laughing

аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

# 147
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

а и може би, заЩото от време на време се налага да поработи 4овек  Laughing

освен казаното от Джоя, Ще се съглася с едно мнение (да ме проЩава авторката, не ми се връЩа да видя 4ие беШе), според което има разли4ни периоди с разли4ни приоритети. в момента не се подвизавам много културно, гледам да съм обЩо_взето в 4ас с неЩата, които ме интересуват, но изоставането е поголовно  Confused
но знам, 4е след 2 години Ще имам пове4е време за себе си и се надявам да понаваксам неЩо  Rolling Eyes

ах, и Ще си призная 4естно, 4е при билети гратис, посеЩавам мероприятия, които не влизат в основните ми интереси. заЩо да не отида да видя неЩо, за което не бих платила, но при възможност бих пробвала?   newsm78
пра_дядовците ми са били селяни, тъй 4е сигурно си го нося  Laughing

аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

ей, голЕма си гражданка, на4и  Mr. Green

# 148

а и може би, заЩото от време на време се налага да поработи 4овек  Laughing

освен казаното от Джоя, Ще се съглася с едно мнение (да ме проЩава авторката, не ми се връЩа да видя 4ие беШе), според което има разли4ни периоди с разли4ни приоритети. в момента не се подвизавам много културно, гледам да съм обЩо_взето в 4ас с неЩата, които ме интересуват, но изоставането е поголовно  Confused
но знам, 4е след 2 години Ще имам пове4е време за себе си и се надявам да понаваксам неЩо  Rolling Eyes

ах, и Ще си призная 4естно, 4е при билети гратис, посеЩавам мероприятия, които не влизат в основните ми интереси. заЩо да не отида да видя неЩо, за което не бих платила, но при възможност бих пробвала?   newsm78
пра_дядовците ми са били селяни, тъй 4е сигурно си го нося  Laughing

аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

ей, голЕма си гражданка, на4и  Mr. Green

педпо4итам да си гледам си ес ай по кабелната, дето съм си я платила   Grinning

# 149
  • Мнения: 3 932
...аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

Еmи, така не се обогатява обща култура  Mr. Green не-е-е  Naughty, аз оби4аm да ходя на mероприятия, за които ина4е не бих се сетила ако са гратис, о6те по-добре, как ина4е 6те разбере6, 4е не ти харесва не6то след като дори не си си направил труда да се заинтересува6.

# 150
...аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

Еmи, така не се обогатява обща култура  Mr. Green не-е-е  Naughty, аз оби4аm да ходя на mероприятия, за които ина4е не бих се сетила ако са гратис, о6те по-добре, как ина4е 6те разбере6, 4е не ти харесва не6то след като дори не си си направил труда да се заинтересува6.

аз да не съм на 12 години, 4е да не знам какво ме вле4е и на какви меропирятия има вероятност да захъркам  Grinning

# 151
  • Мнения: 1 783
 Laughing
ей и аз много не-общо-окултурена значи излязох, гратис има ли ходя, що пък не, пък дават ли и за ядене е супер  Mr. Green

# 152
  • Мнения: 3 098
Този месец във Валенсия програмата е доста богата.Набелязала съм си две посещения в театър и един детски спектакъл.

# 153
  • Мнения: 1 800
Май няма на английски понятие за обща култура...

General knowledge
да ама не означава същото, иначе и аз го видях в речника има още well read, accomplished, educated, но нито едно няма същото значение

най- близкото е well rounded Peace

по темата- при нас има много интересни изложби, концерти и тн. друг въпрос е, че сега с малко дете не можем да мръднем никъде. Преди ходехме с мъжа ми, когато можехме -концерти, мюзикъли, музеи....

# 154
  • Мнения: 1 783
Май няма на английски понятие за обща култура...

General knowledge
да ама не означава същото, иначе и аз го видях в речника има още well read, accomplished, educated, но нито едно няма същото значение

най- близкото е well rounded Peace

верно, забравих за това, ама пак не е същото... newsm78

# 155
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Май няма на английски понятие за обща култура...

General knowledge
да ама не означава същото, иначе и аз го видях в речника има още well read, accomplished, educated, но нито едно няма същото значение

най- близкото е well rounded Peace

верно, забравих за това, ама пак не е същото... newsm78


Според моят речник ( Collins Cobuild):
General knowledge: is knowledge about many different things, as opposed to detailed knowledge about one particular subject.

A има и доста книги в Амазон с използване на това понятие:

# 156
  • Мнения: 1 959
Аз съм за: cultural awareness

# 157
  • Мнения: 3 932
...аз пък не бих отиШла да гледам неЩо само заЩото имам билети гратис  Twisted Evil Mr. Green

Еmи, така не се обогатява обща култура  Mr. Green не-е-е  Naughty, аз оби4аm да ходя на mероприятия, за които ина4е не бих се сетила ако са гратис, о6те по-добре, как ина4е 6те разбере6, 4е не ти харесва не6то след като дори не си си направил труда да се заинтересува6.

аз да не съм на 12 години, 4е да не знам какво ме вле4е и на какви меропирятия има вероятност да захъркам  Grinning

Що бе, ако не си играла досега на кегли, откъде си сигурна, че няма да ти хареса, ако не си чела Камю, не можеш да кажеш, че не го поансяш...да продължавам ли, това беше идеята на постинга ми.

# 158
......
Но пак повтарям: виждам го като факт,  че хората предпочитат да говорят за повърхностни неща.

Ти май по гръб не падаш а , като латерна си знаеш едно и също.  Mr. Green Яявно е че хората и средата в която се двожиш са повърхностни , та какво се чудиш че няма за какво друго да говорите освен за повърхностни неща? Или може би хората разбират че  ти си тази която не можеш да говориш за други неща освен за повърхностни и затова те водят такива повърхностни разговори с тебе.

Общи условия

Активация на акаунт