За корупцията в ПИРОГОВ...

  • 8 814
  • 115
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 3 196
Никои не обвинява само здравната каса,но това че те сурнат пари и от касата и отделно заплатите им,от това че имат частни кабинети,отделно им се плащат и нощните,а да не говорим колко взимат от касата само за една операция,раждане или друго.

Болниците са търговски дружества и заплатата на персонала се определя от постъпленията от Здравните пътеки. А заболяванията по тези пътеки са оценени на около 25 - 35 % от реалната цена. Заплатата и издръжката на болницата като цяло се формира от разликата между приходите и разходите. Затова болниците имат много разсрочени плащания и дългове. А няма пари за нова апаратура, иновации, подобряване на болничния бит. Тези модерни болници, които имат всичко съвременно, са бездънна каца, в която са наливани неясни пари.

Здравеопазването струва много скъпо, то има и стратегическо значение. А относителния дял на Брутния вътрешен продукт за него е много малък. Ако сте навътре в нещата, ще разберете че без официално доплащане, каквото отдавна трябваше да бъде одобрено от парламента, няма да има съвременни болници (друг е въпросът че има стари, излишни и губещи болнични заведения). Затова на този етап е въведен платения избор на екип, който се разпределя официално в самата болница и има за цел да пресече корупцията.

Това разбира се е само част от проблемите. Колкото до манталитета на лекарите, преди 35 години аз получавах по волята на Партията минималната за тогава заплата, но на монтьора, водопроводчика и прочее дефицитни специалисти плащахме в плюс (много по-плюс), а се радвахме на някоя шльоковица или заклано пиле. Това продължи много дълго време. Ние работехме защото бяхме дали Хипократова клетва, която обаче не хранеше семейство. Същите тези монтьори или продавачи ми викаха "докторче", защото се чувстваха по-високо от мен (имам пред вид от нас - съсловието). А ние трябваше да се унижаваме, за да получим дадена занаятчийска услуга или да купим хубав зеленчук, защото тогава банани имаше само на Нова година.

А също и в онова далечно време забраниха частната практика на лекарите и съвсем обезглавиха инициативата. От този момент започна чиновничеството. Когато се чувстваш неоценен, вече не ти пука. В професията навлязоха партийни функционери и уволнени военни, заеха ръководните места, изтласкаха мислещите и инакомислещите (защото Партията не прощаваше). Настъпи тотален упадък, който не спря даже и след рухването на Берлинската стена.

Така постепенно стана геноцида на интелигенцията (включвам техническите науки, изкуствата), мнозина избягаха и продължиха да бягат след демократичните промени, а малкото (които останахме) берем горчивите плодове на старото наследство, но все пак се стремим на учим младото поколение на почтеност.

Дано сте ме разбрали, защото сте млади и хубави, но ако не сте ме разбрали, питайте Вашите родители.

# 91
  • Мнения: 982
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!

# 92
  • Мнения: 2 657
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!

 Peace
Вие сте прекрасен човек  bouquet


п.п.данос е сещате коя съм Wink

# 93
  • Мнения: 5 531
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!
Peace
Д-р Оги вие сте напълно прав. Моят дядо беше хирург, така че всичко което казвате за съжаление е много точно и вярно. (аз си спомням колко много обичаше професията си, и как даваше всичко от себе си.)

# 94
  • София
  • Мнения: 7 078
Doktor Оgi, всичко, което казвате е абсолютно вярно и наистина работата на такива лекари като ВАС е неоценена, да, системата ни е кошмарна. Грешите обаче, защото вие разсъждавате ръководен от вашите принципи и условия на работа  (идвала съм при вас със сина си и съм си тръгвала спокойна и удовлетворена, възхитена съм, че с вашите ангажименти имате време и за форума). А тук говорим за "лекарите - изнудвачи", за лекарите, на които, ако не дадеш пари предварително, няма да получиш дори това, за което им плаща държавата-личните им умения и опит, изключвам техника, консумативи и лекарства. Има такива лекари,  които биха оставили човек да умре, защото не си плаща, лекари пишещи грешни диагнози, за да смучат пари от касата - ето за тях е темата и всички грозни думи в нея.
 А пред вас и малкото като вас - поклон, за това, че оставате в нашата държава, навсякъде в чужбина за трудът  и знанията ви, щяхте да сте възнаградени мнооого богато.

# 95
  • Мнения: 1 820
Подкрепям мнението на момичетата за Вас д-р Оgi.От малкото време което съм член на този форум ми беше достатъчно да разбера че сте кадърен и ценностен човек с принципи.Kакто казах вече такива лекари са малко.За съжаление хората се узлобяват и стават негативни,както казвате Вие-просто спира да ти пука.И за това си мисля че е виновно правитеството ни.Да тук говорим за лекарите изнудвачи както каза buni.А такива които като вас са съвестни и вапреки мизерията и всичко останало си гледат работата може само да им благодарим!Искренно Ви благодаря и се надявам да има повече такива хора като Вас!

# 96
  • Мнения: 179
Doktor Оgi, всичко, което казвате е абсолютно вярно и наистина работата на такива лекари като ВАС е неоценена, да, системата ни е кошмарна. Грешите обаче, защото вие разсъждавате ръководен от вашите принципи и условия на работа  (идвала съм при вас със сина си и съм си тръгвала спокойна и удовлетворена, възхитена съм, че с вашите ангажименти имате време и за форума). А тук говорим за "лекарите - изнудвачи", за лекарите, на които, ако не дадеш пари предварително, няма да получиш дори това, за което им плаща държавата-личните им умения и опит, изключвам техника, консумативи и лекарства. Има такива лекари,  които биха оставили човек да умре, защото не си плаща, лекари пишещи грешни диагнози, за да смучат пари от касата - ето за тях е темата и всички грозни думи в нея.
 А пред вас и малкото като вас - поклон, за това, че оставате в нашата държава, навсякъде в чужбина за трудът  и знанията ви, щяхте да сте възнаградени мнооого богато.

И аз искам да се присъединя към казаното тук.

Поклон и цветя за Вас ,докторе ! smile3501 newsm51

# 97
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Аз за съжаление съм се сблъсквала и с двата вида лекари.
Когато оперираха свекър ми от камъни в бъбреците в продължение на цяла седмица го подготвяха за операция и не го оперираха. Това означава - вечер след 8 нито храна нито вода, сутрин гладен жаден и притеснен седи и чака до обяд за операция и в един момент му казват че е отложен за следващия ден без да му обяснят защо. Всички ние (мъжа ми, сестрите му, мъжете им, аз и свекърва ми) също седим и чакаме с него. Не смеехме да го оставим сам защото беше диабетик и от глад и притеснение получаваше кризи. Пари не са ни искали. След цяла седмица притеснено чакане мъжа ми и сестрите му намериха хирурга, сгащиха го в кабинета и му дадоха пари. Може да излезе че на сила са му дали. Обаче на следващия ден свекър ми беше опериран с цялото внимание на което са способни в болницата и след това докато се възстановяваше въпросния хирург го гледаше като собстен баща. Защо предните дни беше отлаган а след като взеха парите го оперираха? Нищо в състоянието му не се е променило.

Другата страна на медала. Малкия ми син преди година беше опериран. Отношението към нас беше прекрасно, целия персонал беше внимателен, в това число и санитарките. Не ни поискаха един лев а като разпитах след операцията какво да подаря на хирурга изрично ме предупредиха да е само някаква почерпка която ще оставя в стаята на сестрите а доцента ще дойде да се почерпи там. Има и такива хора.

# 98
  • Мнения: 161
Dentsmile права си че корупцията я има на всякаде,но извиняваи ама какво значи "Факт е,че българина не е свикнал да плаща за здравето си"Ами аз ли4но не смятам че това е нормално а камо ли да свикна с него!Нито пак че има лекар дето ще откаже да спаси живот,ако не си платиш. Naughty
Д-р Оги е отговорил много точно на голямата част от коментара ти.Така че аз ще си спестя думите,защото виждам реакциите тук.Пак казвам,че не съм за корупцията,но и не съм съгласна,че лекарят е длъжен да работи за нищо . Лекарят не може и да стачкува. Спомнете си стачката на транспортните работници и горе-долу по същото време стачката на Пирогов. И общите изказвания - браво на шофьорите и  уууу за лекарите,защото са дали Хипократова клетва.
 Здравеопазването не е безплатно никъде по света.Да,има страни където не плащащ за много услуги,но застраховката е съвсем различна от тукашната.Касата плаща малък процент от реалната стойност на дейностите и както се обясни вече тези пари се разпределят между голям броика хора. Така че по каса лекарите за повечето дейности работят без пари.
Коментарите са излишни.Не трябва да има корупция,но и заплащането трябва да се промени .
Няма безплатно здравеопазване ,така че българина трябва да разбере това,а управляващите да регламентират нещата.Ако има закони и се спазват ,корупция няма да има.
Но определено няма да се оправим и ще си бъдем овците в стадото още дълго време.Особено докато има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!

# 99
  • Мнения: 524
Dentsmile, по твоята логика, много хора трябва да се откажат да се лекуват (въпреки, че се осигуряват) и понеже все го дъвчеш този фризьор с 50 то лв. , както ти казаха по-напред -  аз, като нямам пари няма да ходя на фризьор, но като нямам пари и доктора ми каже: -Ами, мога да помогна на детето ви, но трябва да ми дадете .......лв. (не декларирани, пари за които няма да плати данък), кажи аз какво ще правя в такъв случай? Не се мъчи, ще ти кажа - ще ходя да паля свещи, дано Господ му помогне, няма да му купувам лекарства, защото няма от къде да взема пари и после ще съм - лошата, безотговорна майка, която не иска да даде пари да си лекува детето. Нали се сещаш, че като съм добре финансово, няма да чакам да ми искат, ще се "отблагодаря" както мога. Господ да дава здраве на лекарите, които си вършат всеотдайно работата, без задни мисли.

# 100
  • Мнения: 292
Казвате, че здравеопазването навсякъде по света се плаща (вярно че излиза от моята заплата, но това него усещам), но тук (Мадрид) аз никога не съм дала и една стотинка за да ме прегледат, включително когато бях нелегална и неосигурена. За операция също не съм плащала,а на мои много близък му се наложи да му правят ...... Кажете ми тогава, не можели да вдигнат здравните осигуровки, а ми трябва да "плаща ме" ние. И както казаха и други момичета, като се оплаква от малката заплата на доктор ..... ами да не е ставал, да си е избрал друга професия. Или гледаме къде се вземат супер заплати и тогава учим дадената специалност  newsm78 ??? Не се ли следва това което ти е на сърце. И дали това ще дам пари на лекар за да обърне повече внимание на детето ми или на някои друг ...... зависи от много ама много неща.

# 101
  • Варна
  • Мнения: 428
Много може да се говори за проблемите в нашето здравеопазване и каквото и да кажем, все ще е малко. Аз ще споделя един пример. Миналото лято се наложи да се консултираме относно едно рядко заболяване с  професор в Белгия, който е име в световен мащаб.
Консулта с него, който продължи около 1 час, с разглеждане на преведени епикризи и т.н., ни струваше точно 30 евро на свободен прием в болницата. Този човек продължава да ни консултира по e-mail , когато и да се обърнем към него, периодично му изпращаме резултати от изследвания, той ги коментира, променя дози, лечение и т.н. Всичко това по мейла, след 1 консулт с него!
Всички знаете хонорарите  на тукашните професори.
Освен това направихме един куп кръвни изследвания, част от които не могат да бъдат направени никъде в България. Това ни струваше към 70 евро. Само за пример ще кажа, че във Варна една кръвна картина ще ми струва около 50 лева ако е без направление.

Всеки може сам да си направи изводите. Само ще кажа, че проблемите не са толкова в липсата на пари, а в липсата на добра организация и мениджмънт. Защото директорите на болниците не трябва да са лекари, а мениджъри, икономисти и добри администратори. 

# 102
  • Мнения: 1 820
Dentsmile аз ли не мога да те разбера,ти мен ли не зная.Никой тук в тази тема не говори за заплатите на лекарите,а за корупцията при тях!Ние обикновените хора трябва да вадим пари от джоба си за да са отплатим за работата на лекарите ли?Аз не ти говоря за това че няма да си платя,а само за корупцията която има и винаги ще я има.И мога да ти кажа и защо ще я има-Не защото " има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!" ще ти кажа само че съм убедена че такава майка на света няма!Хората не напразно когато стигнат в задънения тунел започват да теглят кредити,да продават имоти и да пускат по форуми молби за помощ!Но тежкото е понякога че въпреки вс вече е късно докато успееш да събереш парите!Всеки родител-не само майката би обърнал и света за да спаси детето си!И не ми говори за фризьори и таксиметрови шофьори защото на детето ми или моя живот не зависи от него!И ако нямаш пари както ти е казала Виза ще палиш само свещи и ще се молиш.Това че така се разсъждава че трябва да си платиш за да ти обърнат внимание-Ето за това корупция винаги ще има!И понеже ти месиш фризьори и таксиметри,аз ще ти намеся полицаите например.Карат с бясна скорост,убиват хора и деца,не спазват никакви закони които ги има-спира ги полицая,вади се парата и пича подминава!Това е!Защото така и за виновния е ок,и за полицая!Но това може да е твоето дете,твоят близък!Кажи ми ти защо тогава след като има закони за патищата най-голямата корупция е в МВР?
Аз не говоря да не плащам а говоря за това че не е нормално да плащаш за да ти назначат операция или др.Бих платила за да са по добри консумативите,за лекарствата за всичко,но не и за това че трябва да има внимание!ТЕ СА ДЛЪЖНИ!З-то някои може да има пари за консумативи но друг да няма даже и за внимание.И какво правим тогава?За това говоря.А за консумативите вече е друго,там вече въпроса е на правителството.Ако хората са  доволни мислиш ли че няма сами да си платят накрая?!И понеже го приемам лично само ще ти кажа че аз за твое сведение бих дала и живота си за детето си и не само аз,а всяка майка!Ще плащам ДА ако недай боже се наложи за да има и внимание и консумативи и всичко!Но не законите а ние сме си виновни,з-то научихме тези от които зависим да им плащаме!От такива разсъждения и от такива дето казваш ти които блеят...

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 20:53 от paneva_82

# 103
  • Мнения: 161
Dentsmile, по твоята логика, много хора трябва да се откажат да се лекуват (въпреки, че се осигуряват) и понеже все го дъвчеш този фризьор с 50 то лв. ..............
Dentsmile аз ли не мога да те разбера,ти мен ли не зная.Никой тук в тази тема не говори за заплатите на лекарите,а за корупцията при тях!Ние обикновените хора трябва да вадим пари от джоба си за да са отплатим за работата на лекарите ли?Аз не ти говоря за това че няма да си платя,а само за корупцията която има и винаги ще я има.И мога да ти кажа и защо ще я има-Не защото " има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!" ще ти кажа само че съм убедена че такава майка на света няма!
Не вярвам да има лекар на света,който да откаже помощ на нуждаещ се ако не му се плати.Навсякъде има личности без достоинство и корумпирани,но един такъв не прави цялата гилдия равнопоставена..И пак казвам,че не съм за корупцията,за искането на пари,но не съм съгласна,че лекаря е длъжен!!! Всеки служител си има определени отговорности, които е длъжен да изпълнява. И други,които са чисто човешки и зависят само от неговата личност и желание да се отзове на нечия болка. Нещата са взаимни.
А за майките,които според теб ги няма - аз лично съм била свидетел на такива и за това съм се хванала и за фризьора,защото коментара на майката беше такъв - за тези пари щяла да си направи незнам каква си прическа, но да не била луда да ги дава за здравето на детето си.
Била съм и свидетел как при хирургична манипулация в държавно заведение ,при поставяне на упойката ,детето изпада в колапс и просто си заминаваше.По чиста случайност в същото време в съседен кабинет имаше анестезиолог ,който се притече зарязвайки платената си работа и 30мин реанимираха детето.Накичената със злато майка/свидетел на ставащото / , не каза дори едно благодаря.Помолиха я да заплати на анестезиолога само лекарствата ,които бяха използвани / не времето,труда,усилията на лекаря/ . Няма да описвам поведението и. Защото ако беше моето дете щах да му целувам ръцете на човечеца.И мога да дам още доста примери.
Вместо да обяснявате как лекарите са длъжни ,кажете едно благодаря на труда им. А мизерни хорица ще има винаги във всяка една професия.

# 104
Относно плащането в Пирогов - в детската урология това е още преди стартирането на Здравната каса. Разбирам желанието на д-р Оги да защити колегите си и името на професията, факт е обаче че корупция там имаше много преди болниците да станат дружества. Тогава тарифата на въпросния анестезиолог беше 50лв.
Вярно е и това, че всички работници, майстори и т.н. взимаха много пари, защото тогава "работническа класа" беше по-тежка дума от "семейство на служители", а това трябваше да си напише човек в автобиографията. Същото беше и отношението на работник към инженер. Това ли е пречупило лекарите работещи в детската урология да станат толкова подкупни и да забравят защо са избрали лекарската професия? И как не е успяло да пречупи всички? Защо д-р Оги не е пречупило вас? Ако не Ви е приятно, не отговаряйте на този въпрос.

Аз смятам да спра участието си в темата с този пост. Ве виждам смисъл просто - лекарите ще си защитават колегите, пациентите ще прдължават да си викат, като няма кой да ги чуе, нито корупцията ще спре, нито ще се промени нечий мироглед.
Пожелавам ви да не опирате до лекар, защото никога не знаете дали е доволен от живота и дали парите му стигат. Спомням си защо един професор по урология (в сегашната Александровска болница)  му беше отнета титлата "професор" още преди стартирането на здравта каса, и това не беше заради подкупа който е искал, а заради това доколко далеч е стигнал да крещи това из коридорите "ще си умреш като куче щом не искаш да платиш". Нещата не са се променили отпреди 10 години.

Общи условия

Активация на акаунт