За корупцията в ПИРОГОВ...

  • 8 805
  • 115
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 524

Не вярвам да има лекар на света,който да откаже помощ на нуждаещ се ако не му се плати.
Има такъв лекар, сблъсквала съм се лично с него, той направи 2 операции на моето бебе и ми разказа за майка, която се е отказала да оперира детето си, защото няма средства, разказваше ми го с такава ехидна усмивка, че, ако бях мъж, най-вероятно щях да му разбия физиономията. Наистина не става въпрос за животоспасяваща операция, но.... Най-отвратителното е, че не му казах нищо, мълчах и кимах, защото след два месеца моето дете щеше да лежи в неговите ръце. Зная и за други случаи, но няма да ги споменавам, защото не съм била свидетел на тях. И за мен е невероятно как общо практикуващи лекари взимат повече пари от специалистите (които носят огромна отговорност), но ние родителите не носим отговорност за това, нашата грешка е, че когато тези хора протестират, трябва да застанем до тях и да ги подкрепим.

# 106
  • Мнения: 712
Проследих темата и ми стана болно... Не точно заради подкупите. Подкупът, бакшишът, задължителната почерпка са само върха на айсберга, крайният резултат.
Стана ми болно, защото тук, в България, все още не сме свикнали да си плащаме за здравето. Здравеопазването ни още е в една размита фаза, в която хем на никой управник не му стиска да каже, че няма безплатен обяд, хем на всички е абсолютно ясно, че няма как разходите по модерното здравеопазване на световно ниво да се покрият от мижавите здравноосигурителни вноски на работещите в България. И затова се стига до абсурди, като последния случй, когато на мъжа ми се наложи да се направи лека диагностична операция, дори по-скоро манипулация, която, ако като здравноосигурен му струваше 400 лв, ако не беше - 600. Т.е, какво излиза - за дейност, която струва 600лв, НЗОК плаща 200, но се бие в гърдите, че покрива заболяването с клинична пътека  Rolling Eyes
И дори ако не им придиряме на чиновниците и си затворим очите за похарчените суми (офиси, оборудване, информационни системи - неясно как и по какви критерии избрани), дори да си помислим, че всички пари от нашите здравни осигуровки отиват по договори с лекари и болници, пак е ясно, че 6%-те или 7% здр. осигуровки (изгубих му края колко точно са), трудно ще покрият разходите по съвременното скъпоструващо лечение, консумативи, упойки, че и труда на лекарите и другия персонал, а всички искаме най-доброто за себе си, за децата си, за близките си.
Парите, които влизат в системата са твърде, твърде малко. Като се замисли човек... здр. вноски на децата до 18год, на пенсионерите и на соц. слабите с право на обезщетение се поемат от държавата (и със сигурност сумата е минимална). Върху доходите на майките по майчинство не се дължат такива вноски. И какво остава - най-големите потребители на услугата здравеопазване - възрастните хора и децата - практически плащат най-малко. Да не говорим за "братята роми"...
И здравеопазването ни е на този хал. За това, в първия момент когато чух за случая в детската урология, реших, че докторът наистина е предложил на семейството по-добра упойка, нещо, което не се поема от касата. Видя ми се правдоподобно, може би защото така и не съм се сблъсквала с плащане "на ръка", за лекаря. Но пък винаги съм си доплащала нещо, никога касата не е покривала всичко, от което съм имала нужда  Sad
Според мен, целият проблем с корупцията сред лекарите може да се реши лесно - здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes

# 107
  • Мнения: 524
.... здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes
Никой не е против да плаща, против съм да плащам под масата. Управляващите няма да искат  да направят здравно застраховане, защото ще трябва да освободят хората  от задължение към тях или аз да реша, дали ще имам здравна осигуровка. Сега дори и в майчинство плащах здр. осиг. Вярно е, че осигуровките не са толкова големи, но ние сме 4ри членно семейство, голямото ми дете боледува по-често и съответно ползва мед. услуги, малката много рядко. Ние с мъжът ми се осигуряваме и не ползваме услугите, аз ги ползвах през двете си бременности, е къде отидоха нашите осигуровки за 7 години.

# 108
  • Мнения: 161
.... здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes
............................... е къде отидоха нашите осигуровки за 7 години.

За новите офиси и модернизиране на здравните каси и в джобовете на онези дето обясняват как имаме безплатно здравеопазване,но те самите се лекуват някъде в чужбина и дори не подушват бг болница, за да не се сблъскват със собствените си лъжи!

# 109
  • Мнения: 524
Dentsmile, този път подкрепям мнението ти, знам, че истинският проблем идва точно от тях, от големите лапачи, с големите коли и големите сгради. Така се разхвърляха на институции, че където и да се обадиш да искаш някаква информация, все не е от тяхната компетенция.

# 110
  • Мнения: 506
Със сигурност корупцията я има и няма друг начин при условие,че тя съществува навсякъде нашите институции.
Но за краткият си престой в Пирогов/урология/мога да кажа,че никой дори и не намекна за пари.Видях как се работи там,какви са условията и какво още освен лекуване трябва да правят лекарите.Възхитена съм как въпреки това лекаря беше запомнил името на детето ни и беше запазил усмивката на лицето си.Защото преди да влезем в отделението ,предния ден се чухме по телефона на обяд той излизаше от операционна,когато отидохме сутринта той беше стоял цяла нощ и оперира после цял до обяд,изписа ни в 16,00 след обяда и на другата сутрин той отново беше там с пациентите.Не знам какво да кажа освен,че се прекланям пред него и се моля всички лекари така да работят.

# 111
  • Мнения: 1 820
браво значи сте улучили на лекар,или просто сте му били симпатични или е бил на кеф.........

# 112
  • Мнения: 1 938
браво значи сте улучили на лекар,или просто сте му били симпатични или е бил на кеф.........

Що за коментар?!?   ooooh!

# 113
  • Мнения: 506
предполагам коментар на човек доста патил от некоректни лекари.Но аз си мисля,че са малко хората,които не биха взели ако им се дава,ако някой върви и пита ти искаш ли,а ти? все някой ще поиска ....До голяма степен ние като пациенти сме виновни за това състояние на нещата.

# 114
  • Мнения: 1 938
До голяма степен ние като пациенти сме виновни за това състояние на нещата.

Абсолютно!!!  Peace
Това казах и аз, но скочиха да ме разкъсат.  Grinning

# 115
  • Мнения: 1 820
Да плащала сам на лекари и съм се сблъсквала с коректни както и с другата страна.А за това че ние сме си виновни до някаква степен го написах и по прения път и съм съгласна с вас!

Общи условия

Активация на акаунт