Сектите-какво знаете за тях

  • 35 492
  • 364
  •   2
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 759
...Кръщенето не означава, че детето става член на църквата - когато порасне, почне да разбира и има установено мнение, ако иска да стане член на църквата, преминава през курс и тогава бива прието - когато решението е негово и осъзнато. Пълна свобода на избора.
                      Точно си става член. Аз поне не се сещам за християнско общество, в което това не е така  newsm78...

# 361
  • Мнения: 8 163
Момиче, става член на църквата, ама на хартия. Ей го на, моят мъж е кръстен, ама дори не се счита за християнин.

Вярата (дори в това, че няма Бог) е избор, не се онаследява. Тя е част от идентичността на човека и не би била вяра, ако е насилствена. Първото причастие и кръщението в повечето случаи се организират от родителите. Единствено голям човек може да прецени сам каква вяра да изповядва. Затова и, примерно, поне 2 от децата на Мун са напуснали и родителите си, и сектата.

Сектите не се насочват към деца, когато набират нови членове. Те търсят предимно млади хора (за да работят здраво), обезверени и търсещи, в идеалния случай несемейни, за да се осъществи по-лесно откъсването им от средата, в която са израстнали и съответно да е по-голяма зависимостта им от сектата.

В същото време знам за българско семейство (бивши служители на БАН), което е станало част от на сектата на Мун и след присъединяването си тези двама души 7 години са живели разделени, на принципа "брат и сестра". Заради това забавяне във времето жената е имала сериозни проблеми с бременности и износване на деца. Но това е изключение от правилото.

# 362
  • Мнения: 2 759
Момиче, става член на църквата, ама на хартия. Ей го на, моят мъж е кръстен, ама дори не се счита за християнин...
                       На хартия, де. За мен изобщо не е правилно малки деца да се кръщават. Защото това не е техен избор. Хартия-мартия, ставаш член на определената църква и толкова. А в душата никой никога не може да надникне. Освен Бог. Иначе какъв друг символ на принадлежност към определена църква има?

# 363
Millla
Цитат
Всъщност, geric, говорите за различни неща. Ти смяташ, че е възможно и добре да се преподава религия на по-малки деца, а Жозефинда мисли, че не е добре. Тя е радетелка на "История на религиите", което обикновено обхваща основните религии - това са различни неща.


PeaceАбсолютно си права, разминахме се нещо.Аз  обаче исках да уточня, че ако детето от малко е възпитано в такава среда и осведомено по религиозни  въпроси, после по-трудно би било вербувано от култове.А за История на религиите, да, в по-горните класове  би се възприела по-добре.То тогава човек се осъзнава и започва да си задава  разни философски въпроси.
                                    *********************************************

    Просто  не мога да се въздържа да пусна тези линкове.Те имат  донякъде връзка  с темата, но ще са в полза  по-скоро на  запознатите с  религията и култовете хора.А за другите ще са само някаква странна информация, граничеща с фантастика.Може да е истина, а може  и да е предположение.Но каквото и да е , хубаво е  да сме информирани.Който иска да го чете/гледа/ само като  фантастичен разказ.Обаче то е факт и по Дискавъри, а и не само там,  съм гледала за това нововъведение.За мен е сериозна заплаха, много по-мащабна и  ужасяваща от всеки култ  и секта.Макар , че само по себе си то е част от  култ.Един вид встъпване в култ, вричане  и тотално отричане от личната си  свобода и ...Но вие може и да решите друго.

http://www.againstverichip.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

http://www.againstverichip.dir.bg/_wm/library/?df=8&GDirId=e … 5551c31fe2b02e897

http://youtube.com/watch?v=S2ePkP1YW7Q&feature=related

http://youtube.com/watch?v=_v6xUGSrApk&feature=related

http://youtube.com/watch?v=FVmD4iTXRLE

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 22:08 от gerik

# 364
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
...Кръщенето не означава, че детето става член на църквата - когато порасне, почне да разбира и има установено мнение, ако иска да стане член на църквата, преминава през курс и тогава бива прието - когато решението е негово и осъзнато. Пълна свобода на избора.
                      Точно си става член. Аз поне не се сещам за християнско общество, в което това не е така  newsm78...
Ами да разкажа тогава, че да имаш и ти представа.   Grinning Става дума за The Church of Scotland, най-масовата християнска деноминация в Шотландия, протестантска по характер. Присъствала съм на доста кръщенета и това се обяснява на всяко едно.
Цитат
In the baptismal service those appropriate adults profess their own faith and promise to give the child a Christian upbringing. In the case of adult baptism the person himself or herself makes the appropriate promises.
В свободен превод - по време на кръщенето тези възрастни (изисква се поне един от родителите или близък роднина на детето да са членове на църквата или да желаят да станат такива) открито заявяват своята вяра и обещават да дадат на детето християнско възпитание. В случаите на кръщаване на възрастен, той/тя дават съответните обещания сами. Обяснението, което се дава на самото кръщене, е че детето още не разбира какво е станало, затова обещанията се дават от родителите и кръстниците, а когато порасне и осъзнае, ще има възможност да избере и тогава ще бъде добре дошло да стане член на църквата.

А ставането на член на църквата е отделна, съвсем друга церемония, на която се дава обещание "да дава съответната част от своето време, талант и пари за работата на Църквата по света" -  само лично.

С две думи, от кръщене до ставане на член на църквата има доста голяма разлика. Поне в тази деноминация.

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 21:40 от Millla

Общи условия

Активация на акаунт