"Аз съм гаден, грешен сноб."

  • 4 738
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 577
Аз определено съм със селски манталитет, снобарството ми е много далечно понятие. Не мога да го докарам въобще - не ми се отдава. Mr. Green

# 61
  • Мнения: 1 052
Снобарията е приоритет на хората, които нямат с какво друго да запълнят живота си.
Аристократите..... какво шоу... още потрепервам.

# 62
  • Мнения: 19 317
Като чуя сноб и се сещам за Евгени Минчев и червата ми се преобръщат  Sick

# 63
  • Мнения: 649
Снобизъм по български
               По силата на историческите обстоятелства България няма своя аристокрация. Следователно не можем да си отгледаме и чистокръвни сноби в истинския смисъл на понятието. Въпреки това несъщински, но лесноразпознаваеми сноби сме си имали винаги. В годините на комунизма властващата каста по наложена необходимост изтъкваше повече от семплия си произход, макар че с годините правеше това с все по-голяма неохота. В същото време, от инстинкт за самосъхранение, много хора премълчаваха принадлежността си към едно или друго заможно семейство или род на потомствени интелектуалци. Още в първите години след 9 IX новата „аристокрация” реши да си открадне потекло, като нахлу дивашки в домовете на „гражданчетата”. Там с първобитна жестокост беше присвоена покъщнина, лични вещи и чужд живот. В началото това беше по-скоро отмъщение за собственото им оскотяване. Постепенно обаче започна шлайфането на грубите ъгли. Другарите се поддадоха на сладката мода да зарязват дългогодишните си огрубели „другарки” и да се женят за дъщерите на някогашни индустриалци и професори. По този начин се опитаха да се отъркат о оня непознат живот, който никога не бяха имали: животът на интелигентните разговори, тихите звуци на пиано и искрения интерес към изкуството. С времето претенциите на комунистическият сноб придобиха известна патина. Той все още усещаше колко плашещо близко е територията на вулгарността. Поради дълбоко скриваното си чувство за уязвимост, властовият елит използва неограничените си възможности, за да забрави напълно лумпенската си същност и да се докосне до световната култура – terra incognita за простосмъртните. Бързаше да осигури и западно възпитание за децата си (които днес със спокойна надменност са се отпуснали в депутатски и министерски кресла). Върхово постижение на този своеобразен снобизъм беше изтънченото увлечение на инфантата (Живкова) по далекоизточни религии и елитарна мистика. С нечовешки усилия на волята тя поддържаше докрая естетска линия на тялото и душата.

            За съжаление промените завариха наследниците на автентичния интелектуален елит смачкани, непретенциозни и напълно неузнаваеми. Точно тези, които носеха почтеността и достойнството в кръвта си, останаха безмълвно в сянката на събитията. Вследствие на бурния политически кипеж на повърхността изби мръсната пяна. Оформи се нов елит от спонсорирани от бившия режим главорези, които забравиха майките си и напуснаха завинаги селския коптор. Снабдиха се с диамантени копчета за ръкавели и се отдадоха на скъпи удоволствия като меценатство и колекционерство на произведения на изкуството. Вече ги издава само непроменения им безизразен поглед. Парадоксално, но има изгледи точно наследниците на днешните олигарси да създадат бъдещата потомствена аристокрация. Съществуват всички благоприятни условия за това. Вече едно поколение израсна с уроците на родителите си за пренебрежително безразличие към демократичните ценности - опасната неосведоменост започна да се предава по наследство...       

                 

            Така че и снобизмът ни е сурогат. А си мечтая за онзи, истинския, трогателно-префърцунен класически английски сноб. Мечтая си за безобидния му фарсов колорит, за неподражаемата му страст към висшето общество. Мечтая за него защото е забавен и здравословен. А от нашите може само да те е гнус.


Попаднах на тази статия и реших да я споделя с вас!

# 64
  • Мнения: 139
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

# 65
  • Мнения: X
Аристократите..... какво шоу... още потрепервам.

Що бе, Фрида? Концепцията му е уникална! Няма второ такова шоу!

# 66
  • Мнения: 2 018
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

Глей ся ко стаа  Joy Joy Joy

# 67
  • Мнения: 516
anna i mamma, запознай се с правилата на форума! Заповядай!: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4823.0
 Laughing

# 68
  • Мнения: 2 891
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 69
  • София
  • Мнения: 3 099
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

Пикаеш срещу вятъра, мацко!

# 70
  • Мнения: 9 814
Като чуя сноб и се сещам за Евгени Минчев и червата ми се преобръщат  Sick




 Peace И аз така. А  не искам да приличам на този. Значи не съм сноб и никога няма да бъда.

# 71
  • Мнения: 503
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

Пикаеш срещу вятъра, мацко!
И вятъръра не съм аз.

# 72
  • Мнения: X
Брейй,че разочаровани хора имало...не е хубаво това нещо Confused

# 73
  • Мнения: 1 470
Сноб в най визшата му форма-снобарея спрямо снобите!!!

# 74
  • Мнения: 606
Sujalyavam no shte produlja da si pisha na latiniza,dori i da ne e v tazi tema.Moje bi tryaba da otvorya nova tema v koyato da pishat vsichki koito predpochitat da izpolzvat latiniza.
Ti qall opredeleno si snobka-da mi kazvash kak da pisha.
 Naughty

Пикаеш срещу вятъра, мацко!
И вятъръра не съм аз.

 хихихи.
 бонбон, банан, бан.

Общи условия

Активация на акаунт