как да се освободя от нелоялни наематели

  • 14 715
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
  Адвокатът ви е прав. На полицията /още по-малко пък на икономическа/ съвсем не и е в правомощията да вади бившите наематели от имота ви. Тя може само да съдейства на съдебния изпълнител. Освен това да, нямате право да им спирате тока, водата, да им изнасяте багажа на улицата и тем подобни - има си законоустановен ред за това, който ако не бъде спазен влече санкции. Съжалявам, че не ви се харесва, но това е положението и така трябва да бъде.
 
Справка що е самоуправство - НК:
Чл. 323. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
(3) Деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение.
(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага, ако деецът след възстановяването извърши отново същото деяние.
(5) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато деянието по ал. 1 е осъществено чрез сила или заплаха, наказанието е лишаване от свобода до 6 години.

# 61
  • Мнения: 4 965
 ...
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
...

Е, ама в този случай не важи ли това по отношение на наемателите  newsm78.
Пък и след като договорът е изтекъл, защо да не може собственикът да се разполага с имота си (да заживее в него, да спре тока и т.н.)?

# 62
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Алооооо, кой ще те съди  ooooh!. Я стига глупости. И как така няма да мога да си спра тока и водата в моята си собственост. Те ще ти трупат сметки които ТИ ще плащаш и ще стоиш и ще им се радваш. Как може толкова да сте страхливи  Thinking.
 Ако толкова не ти се разправя лично с тях давай ги на прокурора за да можеш да ги разкараш по- бързо, с адвокат после се занимавай. Трябва ти прокурор който да ти издаде заповед за да се махнат

# 63
  • варна
  • Мнения: 90
marid може и такъв да е законовия ред , но не работи ефективно . Абе във крайна сметка Нона е решила как да действа Simple Smile Дано скоро се реши проблема  Peace успех 

# 64
  • варна
  • Мнения: 90
тока може да се спре !! И го казвам от личен опит . Водата не може . Тези свети" недей това недей онова" за самоуправството ги дават хора дето не са попадали в такава ситуация . Реда бил такъв , аз казах какво трябва да се направи , ама в крайна сметка всеки си знае

# 65
  • Мнения: 6 155
Спирай тока!
Никой няма да те осъди за самоуправство само за това  Wink

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 ...
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
...

Е, ама в този случай не важи ли това по отношение на наемателите  newsm78.
Пък и след като договорът е изтекъл, защо да не може собственикът да се разполага с имота си (да заживее в него, да спре тока и т.н.)?

Не, не е това случая - наемателите не са били отстранявани от имота, че да са го заели самоволно - те са били пуснати вътре, заемали са го на основание договор и след покана са отказали да го напуснат.

По отношение на втория въпрос - житейската логика е такава, да, обаче пак казвам - щом за упражняване на правото има установен ред, то си длъжен да го спазваш. Иначе всеки ще почне да си установява правата с методи, каквито си реши /което, видно от повечето отговори в темата явно не се счита за притеснително/.

# 67
  • Мнения: 6 155
Нона, а договорът за наем с нотариална заверка ли е?

# 68
Договора не е нотариално заверен ,но има същата тежест в съда.
Благодаря на Marid за компетентното мнение.

# 69
  • Мнения: 6 155
Идеята ми беше да извадите изпълнителен лист(по стария ГПК), по новия - заповед за незабавно изпълнение и да преминете директно към изпълнително дело. Съдия-изпълнителят щеше да е един много по-бърз вариант.  Confused
Но след като не е нотариално заверен ще трябва да вървите по реда на бързото производство и едва след приключването на процеса да преминете към изпълнително производство.

Както виждаш "тежестта" не е една и съща. Wink

Поне поискайте обезпечение на иска.

# 70
Т.е. искаш да кажеш Biby да ми възстановят парите по делото?

# 71
  • Мнения: 6 155
Искам да кажа, че за да си сигурна, че ще си вземеш парите, които ти дължат наемателите  (и за които предполагам, че адвокатът ти ще заведе иск) може да поискаш от съда (дори преди да предявиш иск) да наложи запор върху движими вещи на наемателите ти или някоя друга обезпечителна мярка. А не да ги  гониш после и да се чудиш как да си вземеш парите.





Предпоставки за допускане на обезпечението
Чл.391. (1) Обезпечение на иска се допуска, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението и ако:
1. искът е подкрепен с убедителни писмени доказателства, или
2. бъде представена гаранция в определения от съда размер съгласно чл.180 и 181 от Закона за задълженията и договорите.
(2) Съдът може да задължи ищеца да представи парична или имотна гаранция в определен от него размер и в случая по ал.1, т.1.
(3) Размерът на гаранцията се определя от размера на преките и непосредствени вреди, които ответникът ще претърпи, ако обезпечението е неоснователно.
(4) Държавата, държавните учреждения и лечебните заведения по чл.5, ал.1 от Закона за лечебните заведения се освобождават от представяне на гаранция.
(5) Обезпечение на иска се допуска и когато делото бъде спряно.

Чл.397. (1) Обезпечението се извършва:
1. с налагане на възбрана върху недвижим имот;
2. със запор на движими вещи и вземания на длъжника;
3. чрез други подходящи мерки, определени от съда, включително чрез спиране на моторно превозно средство от движение и чрез спиране на изпълнението.
(2) Съдът може да допусне няколко вида обезпечения до размера на цената на иска по чл.69, ал.1.

# 72
  • Мнения: 3 861
Какво стана със случая, има ли развитие?
Питам защото аз тази вечер попаднах в подобна ситуация, утре сутринта съм при адвокат, но прочетох доста по темата и незнам какво да очаквам...

# 73
  • Мнения: 337
Незнам как ще се разберете, но не им се доверявай на тези адвокати на 100 %, защото ще мине време и ти ще плащаш всичко. А на гольо какво ще му вземеш, съдраните гащи.
Спирай тока, не може да не може, стани по-нахална и им кажи да си обират крушите, докато още могат да вървят. Не казвам да прибягваш до такива мерки естествено, но просто ги заплаши. Простете за грубиянството, но каквото повикало такова се обадило.
И помни, че и най-лошото споразумение е по.добро от най-доброто дело.
Това адвокат ми го е казал, приятел. Успех Peace

Последна редакция: чт, 03 апр 2008, 11:43 от cotton4e

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 74
По темата- никакво гонене, сменяне на ключалки и саморазправи- казвам го като полицай . Много дела за самоуправство съм водила и за много подобни случаи.
Вариант -освен казаното за действие по ГПК, подавате жалба в районното управление,че имате некоректни наематели, прилагата ксерокопие на всички документи , искате наемателите да бъдат предупредени с протокол за предупреждение по ЗМВР да спазват законите на страната. Това едно . Освен това, в жалбата цитирате телефонния разговор в който Ви се обещава плащане на наем, цитирате, че такова не е последвало- престъпление измама

Чл. 209. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
Лицата и са възбудили и са поддържали у Вас заблуждение че ще платят и по този начин са си набавили имотна облага- не са плащали наем.
Друг е въпроса че това дело няма и да стигне до съд/ по ред причини извършеното от тях не е напълно съставомерно/, но Вие като редови гражданин не сте запознати напълно със законите  Mr. Green Grinningи действията на органите и сте в пълното си право да подадете жалба. И така до безкрай- засипете районното с жалби ако от първата няма ефект,
 В районното със сигурност са се сблъсквали с множество случаи от този род, а и преписката задължително се изпраща за съгласуване с прокурор щом има данни за извършено престъпление- а Вие ще посочите такива /измамата/, и прокурора дава задължителни указания- ако открие престъпление за образуване на дознание, ако не- дава конкретни указания със срок за изпълнение по ЗМВР.
Сега като се замисля може да има самоуправство от тяхна страна, т.к. те заемат имота без законно основание- договора за наем е с изтекъл срок, ето още  едно престъпление и  още едно основание за жалба и ако  след надлежно предупреждение / протокол по ЗМВР да напуснат имота/ те не го направят в дадения от полицая срок- налице  е престъплението....
Съжалявам, че не мога да открия, но съм сигурна че имаше и престъпление свързано с неизпълнение на договор....но не го откривам в НК Embarassed
Така че ако имате нерви и възможност да се занимавате подайте жалба в РПУ-то от там може да ви дадат много актуална информация, по-добре от мен дето от две години само бебшки млека  и каши са ми в главата...

Общи условия

Активация на акаунт