Разчитате ли на контрацептивния ефект на кърменето?

  • 2 069
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Доколко разчитате на кърменето като контрацепция и докога?Досега с татето не сме се пазили,ама вече наближаваме 6-месечната граница и независимо че беба суче с пълна пара денем и нощем и лелята все така отсъства (дай боже по-дълго Mr. Green ),взеха да ме спохождат едни такива сънища,че пак съм бременна...Чак се замислих дали да не си направя някой тест Thinking

# 1
  • Мнения: 790
Гласувах с НЕ. Страх лозе пази!

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
И аз гласувах с Не!
Нашият контрацептивен метод е сленият: почти никакъв секс Mr. Green
Той е най-сигурният Laughing

# 3
  • Мнения: 7 106
Твърдо Нье  Laughing . Въпреки че ако знаех че ще ми дойде почти 11 месеца след раждането, може би щях да я карам малко по-смело.
Използваме противозачатъчния метод на Jade, а когато все пак се случи сме с прекъсвене по никое време Mr. Green, макар че и двамата искаме поне още едно бебче, но пък ако може да не е толкова скоро.

# 4
  • Мнения: 397
Shali какъв е този противозачатъчен метод??? На нас ще ни е за първи път и много ме е шубе на не хвана, щото докито ме предупреди,че вероятността докато кърмя е ГОЛЯМА Neutral Face

# 5
  • Мнения: 3 777
Не, има си презервативи.

# 6
  • Мнения: 397
А като съм алергична към презервативи Shocked След това ме сърби все едно съм хванала 3 доза гъби #Onfire

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Рада,докито говори за кърмене по бг-схемата - тричасов режим с нощна пауза от 9ч в края на втория месец - ако кърмиш така,и ще ти дойде бързо-бързо,и може да забременееш.
При изключително кърмене (на поискване,през нощта и без вода и т.н. и при незахранено бебе),ако не са минали 6 месеца след раждането и ако не се е възстановил цикъла,а бебе не прави повече от 4ч паузи между храненията,степента на сигурност е като на хапчетата - към 98%.
Но след шестия месец при невъзстановен цикъл намалява до 93%,защото бебето разрежда кърменията,включват се други храни и съответно нивата на пролактин (който подтиска овулацията) падат и е възможна овулация.Обикновено цикълът при появата на първата менструация е бил ановулаторен (без овулация),но понякога може и да е имало такава и без възстановен цикъл да се окажеш бременна.
При нас 6 месеца още не са минали,но май е време вече да възстановим контрацепцията (с голямо неудоволствие - от 2г не сме ползвали такива методи Sad )

# 8
  • Мнения: 397
Незнам Confused той близо 30 мин. ми говори колко е голяма вероятността да има овулация докато кърмя, дори и без менструация - все пак има дългогодишен опит + това работи и в агенция за сем. планиране -  4 год. ме предпазваше от забременяване и му имам доверие.
Но като се замисля и ти си права - логично е. От друга страна кумата ми има 2 породени деца и тя е забременяла още на 2-рия месец след като е родила - при изключително кърмене - по нейно време от изкусвените млека е имало само Хумана, която се е намирала изключително трудно......

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами това пък са данни от разните организации,занимаващи се с проучвания на кърмачки конкретно - ЛЛЛ,антрополози,които проучват лактационната аменорея в страни (и разни племена),където даже не са чували за изкуствено хранене и т.н.Включая си има цели програми за такъв продължителен естествен контрол над раждаемостта чрез кърмене - но той включва след 6-тия месец мерене на темп и отчитане на цервикалната слуз и пр. методи,така че не ми се вижда сигурен и изобщо след 6-тия месец не бих разчитала на кърменето.
И е много важно дали се е възстановила менструацията и кога - много мами тук във форума гласуваха в една анкета,че М им е дошъл още на 2-рия месец след раждането,независимо от цялото кърмене.
Ето тук превод на една статия от Сиърс по въпроса:
Кърмене и фертилност

# 10
  • Мнения: 397
ОК, но най интереснто ми е - как при липса на М и евентуално забременяване жената го усеща - да предположим, че не й се гади в началото, както беше при мен - аз почти не усещах първите месеци нищо.... Bulb

# 11
  • Мнения: 2 596
Не, пазехме се и докато кърмех.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Абе доколкото знам,много мами,които са забременели така,разбират чак като вземе да рита бебо Mr. Green Защото иначе по какво да разбереш - и без да съм бременна,направо ми се вие свят сутрин,когато беба е сукала 7-8 пъти през нощта и се събуди свежа като краставичка в 6.00 Twisted Evil Mr. Green

# 13
  • Мнения: 397
Ле ле еееее много късно Shocked ужас smile3516

# 14
  • Мнения: 3 550
Не, вижда ми се по-сигурно с презерватив.

# 15
  • Мнения: 1 194
Още от родилния дом ме предупредиха да не разчитам на кърменето като "противозачатъчен метод"(тук препоръчват на поискване, през нощта и тн)
Даже ми изписаха "противозачатъчни за кърмачки" Close , но няма кой да им се върже да ги пие(поне докто кърмех в началото).
Така, че въпреки тия писания не разчитай много на кърменето.
Да не забравяме , че в страните в Африка където кърмят дълго имат поне по едно бебе на година...

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Първото дете кърмих до 4тия месец, а М ми дойде края на втория. Така, че сама прецени Wink

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Естествено, че се пазим иначе  Grinning

# 18
  • Мнения: 1 072
Кой е контрацептивният ефект на кърменето? Аз не знам за такъв. Като родих специално ме предупредиха, че докато кърмя мога да забременея и че не е вярно, че не мога.

# 19
  • Мнения: 948
"Противозачатъчните за кърмачки" съдържат само един хормон (а не два като обикновените), и не намаляват лактацията.  Доста удобно, ако не сте привърженици на презервативите.

# 20
  • Мнения: 1 194
Цитат на: misholina
"Противозачатъчните за кърмачки" съдържат само един хормон (а не два като обикновените), и не намаляват лактацията.  Доста удобно, ако не сте привърженици на презервативите.

Да, знам, ама тези които на мен ми бяха дали си бяха най-обикновени естро-прогестативни, не си спомням как се казваха.

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Пазим се как иначе.
И на мен ми дойде на втория месец след раждането, то преди това почти не бяхме правили секс.

# 22
  • Мнения: 8 462
Отговорът е НЕ! Grinning

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Кой е самотният отговор "да"? Ще си признае ли?  Grinning

# 24
  • Мнения: 6 243
Цитат на: boo
Кой е самотният отговор "да"? Ще си признае ли?  Grinning
Хедра е  Wink

# 25
  • Мнения: 203
Ех момичета, да ви кажа, кърмя на поискване. Борко вече има около 6 часова пауза нощем, но цикъл имам от след 40 - тия ден. Дори вече бях пускала тема за кърменето и постинора , че с тати се разгорещихме скоро Embarassed  Stuck Out Tongue . Така че виждате, че кърмачка / на поискване/ може да има ДОРИ РЕГУЛИРАН ЦИКЪЛ след раждане - идва ми на 40 дни без отклонения:)

# 26
  • Мнения: 488
ООо, никакви такива, на мен като ми дойде още на втория месец след раждането....кърмене, не кърмене, туй то!
А пък сега идва когато си иска, така че познай, дали не съм на тръни постоянно...

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
К'ва съм заспа! Embarassed
Хедра, душо, да не ни зарадваш скоро с новина, че ще кърмиш в тандем? Wink

# 28
  • Мнения: 4 242
Разчитаме на здравината на презервативите Wink

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: Мери
Разчитаме на здравината на презервативите Wink

Само ги пази от Ива, че PoliaSP скоро се беше оплакала как нейния юнак чоплил презерватитите с цел - сестричка Laughing

# 30
  • Мнения: 4 629
Не и според мен кърменето не е надеждна контрацепция

# 31
  • Мнения: 2 807
не, не бих рискувала  Wink

# 32
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат на: boo
К'ва съм заспа! Embarassed
Хедра, душо, да не ни зарадваш скоро с новина, че ще кърмиш в тандем? Wink

Тц,няма - не че не ми се иска,ама съм самотен глас в семейството по въпроса Wink Пък и както казах,вече смятам да включа и друг вид контрацепция,защото сравнително безопасният период изтече Sad

# 33
  • Мнения: 7 106
Цитат на: radda
Shali какъв е този противозачатъчен метод???


 Grinning Ами аз се пошегувах с Jade, която казва :

Цитат на: Jade
Нашият контрацептивен метод е сленият: почти никакъв секс  .
Той е най-сигурният  .


Та и аз като нея, защото татито ни в момента го няма и съм сама, пък когато си е тук разчитаме на презервативи, които и двамата ненавиждаме Close  или в повечето случаи на старият метод на прекъсване на акта по никое си време Blush

# 34
  • Мнения: 1 383
Цитат на: rai4ka
Ех момичета, да ви кажа, кърмя на поискване. Борко вече има около 6 часова пауза нощем, но цикъл имам от след 40 - тия ден. Дори вече бях пускала тема за кърменето и постинора , че с тати се разгорещихме скоро Embarassed  Stuck Out Tongue . Така че виждате, че кърмачка / на поискване/ може да има ДОРИ РЕГУЛИРАН ЦИКЪЛ след раждане - идва ми на 40 дни без отклонения:)


Аз пък съм кърмила по БГ схемата - на 3 часа, без нощно хранене след втория месец, и със заменяне на кърменията едно по едно след петия. Дойде ми 7 месеца и половина след раждането, според мен овулацията ми се възстанови чак след отбиването - 9 месеца. Но не съм разчитала на кърменето за предпазване, няма и да то правя сега.

# 35
  • Мнения: 2 609
Не,ползваме презервативи Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 1 586
Хедра, гледам, че си остана самотен труженик на контрацепцията чрез кърмене  Laughing

Аз съм убедена теоретично в силата на този метод, но не ми достигна вяра да го тествам и на практика Wink Макар че чисто математически погледнато, вероятността за забременяване е същата и с презерватив.

# 37
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Надявах се поне ти да си го тествала и да се включиш - някои неща доста сходно ги възприемаме Grinning  Да ти кажа за второто да знаеш,след като аз съм единствената пробвала дотук - досега действа безотказно при посочените условия Grinning

# 38
  • Мнения: 307
Не , защото майка ми така раз4итала....и се появил брат ми:)

# 39
  • Мнения: 1 586
О, за периода след следващото раждане май нямам никакви съмнения, че ще го ползвам Simple Smile След като при кърмене на поискване цикълът ми се възстанови след 15 месеца (всъщност възстанови е силна дума, нередовен е още), съм много смела Simple Smile

Всъщност е интересен въпросът дали при кърмене по един и същ начин, организмът ще реагира еднакво. Т.е. очаква ли се ако кърмя на поискване другото си дете (а аз вече не мога да гледам дете по друг начин Wink ), цикълът да ми се възстанови относително по същото време. То всъщност зависи и от начина на сукане на самото дете май... Хубаво е да се пусне и една такава анкетка, но ще касае доста малък контингент майки - с поне 2 деца и то кърмени на поискване - не се срещат често такива Simple Smile

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат на: Andrea$
Всъщност е интересен въпросът дали при кърмене по един и същ начин, организмът ще реагира еднакво. Т.е. очаква ли се ако кърмя на поискване другото си дете (а аз вече не мога да гледам дете по друг начин Wink ), цикълът да ми се възстанови относително по същото време.

Казват, че да, т.е. при една и съща жена цикълът се възстановява горе-долу по едно и също време, ако кърми на поискване.

# 41
  • София
  • Мнения: 18 679
Естествено, че не разчитам.Ти пък.....От самото начало си се пазим, макар че ми дойде едва миналата седмица/пусти сливи с бисквити Imp /
 Laughing  Laughing  Laughing

# 42
  • Мнения: 392
Гласувах, че се пазим, но всъщност това е от както ме хвана шубето преди няколко месеца. Иначе първите 5-6 месеца разчитах на противозачатъчния ефект на кърменето. Струва ми се вярно че има ефект само при изключително кърмене на поискване.
Когато кърмех сина си се опитвах да спазвам 3 часови интервали, макар, че той изобщо не искаше и да знае. В резултат мензисът ми дойде на 6-ия месец и почти веднага забременях. Второто бебе го кърмех на поискване, но някак си тя по-малко сучеше и цикълът ми дойде още петия месец. Бързо-бързо си сложих спирала, ама нещо не ми хареса. Сега с третото цикълът ми се възстанови чак след 11 месеца! Обаче като знам как лесно "прихващам" и как ненавиждаме презервативите, за спирала не ми се и мисли, не знам какво да правя. Остава само метода "без секс" Sad
Ама мъжа ми не знае #Crazy  Не вярвам да се зарадва много

# 43
  • Мнения: 3 932
Не, ползвахме и др. методи за контрацепция

# 44
  • Haskovo
  • Мнения: 150
Пазим си се и по друг начин,периодично си правех и тестове за бременност,че то съгурност 100% няма.Вече ще ми е по-спокойно,защото" индикацията "ми се появи отново този месец за севте Confused ,не че особено ми липсваше ама.... Wink

Общи условия

Активация на акаунт