Сития на гладния не вярва

  • 5 826
  • 94
  •   1
Отговори
  • България
  • Мнения: 106
Здравейте ,искам да споделя с вас та дано ми олекне,защото ми е много болно на душата.Та случаят е следният: на квартира сме ,при сегашните хазаи сме от близо 4 години ,досега не сме закъснявали с наема повече от 4-5 дена и това най много 4 пъти за тези години.Винаги съм ги уведомявала предварително ,че ще закъснея,но този месец не им се обадих (в един вход сме и мислех ,че ако има някакъв проблем ще ми се обадят)Наема го плащаме на 7-8 число,но погасихме вноски в банката ,и така стана ,че го платих снощи.Качвам се при тях ,позвънявам ,показа се хазаина ,поздравих го и му подавам наема и той ми казва"Ти тоя път доста се забави".Толкова ми стана гадно,че само промърморих някакво извинение,,гледам винаги да съм коректна и точна спрямо тях,понякога се чудя дали те се поставят за момент на мое място да видят как се отделят пари за наем ,а същевременно да плащаш сметки и всички други разходи.Това е ,малко ми мина като го споделих с вас.

# 1
  • Мнения: 1 008
От човешка гледна точка, те разбирам. Гадно е, даже и обидно.
Но от позицията на наемодател ще ти кажа,че хазяите ти също имат право. От къде знаеш,че са "сити"? Те също по някакъв начин разчитат на парите от имота.

# 2
  • Мнения: 139
Представи си го иначе - работиш и уговореният срок за изплащане на заплата е денят "Х", ти си си направила сметките, е да, ама на деня "Х" парички не получаваш... Няма да ти стане приятно и със сигурност ще констатираш забавянето. Не е до сития и гладния в случая, а до уговорен срок.

# 3
  • Мнения: 46 516
Ти си некоректната страна.

Достатъчно е това, че проявяват разбиране и човещина, когато предупредиш, прави го друг път, а по-добре си изпълнявай задълженията навреме.

Никой не ти е длъжен все пак.

# 4
  • Мнения: 654
имаш право да се чувстваш гадно.знаем приказката за лошата дума/дърваря и мечката/.но  ако и те имат заем към банка.

# 5
  • България
  • Мнения: 106
Хазаите ми са пенсионери и наема го пращат на дъщеря си в София ,която живее там в собствено жилище и е доста добре осигурена.Ако знаех ,че с този наем покриват спешни разходи нямаше да се оплаквам.

# 6
  • Мнения: 4 841
Всъщност не би трябвало да те интересува за какво си харчат наема. Твоето задължение е да го изплащаш в срока, определен от договора, пък те ако искат могат и да го хвърлят в реката.
Аз също съм наемател, и също съм имала доста тежки моменти на финансови затруднения, но никога не съм си позволила да изляза извън уговорения срок. Нашата хазяйка живее в същия квартал, но транспорта е неудобен, та затова се срещаме предимно в събота или неделя. Дори и в тези случаи и звъня и я питам - Късно ли ти е да се срещнем в събота на 6-ти (примерно), или да измислим нещо през седмицата? Човек трябва да се отнася сериозно към задълженията си, да си прави добре сметката и да е коректен към околните.
А приказката за "сития и гладния" тук не е уместна, поне според мен. Ако преценяваш, че това жилище не ти е по силите, по-добре си намери по-евтино.

# 7
  • Мнения: 654
сама го каза ,,сития...."на един не му стига за хляб,на друг за самолет.не може да знаеш какво е положението при дъщерята.аз имам магазин и ми казват,,ти гладна няма да умреш,ще вземеш,,,но не може безразборно да се взема.много често се лишавам от неща които искам да имам защото не са ми приоритет.

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Представи си го иначе - работиш и уговореният срок за изплащане на заплата е денят "Х", ти си си направила сметките, е да, ама на деня "Х" парички не получаваш... Няма да ти стане приятно и със сигурност ще констатираш забавянето. Не е до сития и гладния в случая, а до уговорен срок.
Peace

# 9
  • Мнения: 654
съжелявам че и аз подех в грешната посока.нали става дума за изреченото.мисля че лоша дума не се забравя.

# 10
Не разбирам защо се нахвърляте върху момичето!!!Наемът е допълнителен доход за голяма част от наемодателите.Наемът не е основния им доход.След като  skarletini казва,че винаги е била коректна към тях,смятам не е станал голям проблем от това,че е закъсняла с наема и дори,че хазаите въобще не е трябвало да подхващат тази тема.
И ПРЕДИ ВСИЧКО НИЕ СМЕ ХОРА И БИ ТРЯБВАЛО ДА ПОДХОЖДАМЕ ЧОВЕШКИ КЪМ ХОРАТА.
Няма да коментирам ФАКТА,че огромната част от наемодателите в нашата страна не декларират наемите си пред данъчните или ако ги декларират,то винаги някяк си се оказва,че са необлагаеми и те не дължат данък за въпросния си доход.

# 11
  • Мнения: 1 172
Не виждам от какво си се обидила. Закъсняла си с наема, не си ги предупредила. Това, което ти е казал хазяинът ти е правилна констатация.
Кое точно те обижда? Извинението си е можело да му го кажеш предварително, и тогава да имаш претенции, че не ти влиза в положението. Ама пост-фактум е малко прекалено. Все пак сте в един вход, какво ти коства да идеш на 1во число и да им кажеш. Или да им предложиш вариант да им дадеш част от парите, пък след 5-6 дни останалите. Явно той е засегнат и е очаквал като предните пъти да го уведомяваш за закъснение.
Като сте толкова наблизо, покани ги на вечеря, или на следобедна почерпка и се изяснете.

# 12
  • Мнения: 46 516
... Няма да коментирам ФАКТА,че огромната част от наемодателите в нашата страна не декларират наемите си пред данъчните или ако ги декларират,то винаги някяк си се оказва,че са необлагаеми и те не дължат данък за въпросния си доход.


Типично: "Не е важно на мене да ми е добре, важното е на Вуте да му е зле!"  Mr. Green

А питаш ли се защо наемателите позволяват това?
Ще ти кажа - защото наемът иначе ще е по-висок, т.е. така им изнася и на тях, и на наемодателите, спестяват и двамата.

Само който не е бил наемодател не знае колко трудно се управлява имот. Може да попаднеш на свестни хора, може да попаднеш и на ненормални, както и свестните след време да ти го изкарат през носа, първо се започва със закъснения, после с неплатени сметки и накрая ти слагат ключа в пощенската кутия. Затова трябва да се спазват уговорките и от двете страни.

... смятам не е станал голям проблем от това,че е закъсняла с наема и дори,че хазаите въобще не е трябвало да подхващат тази тема ...

Проблемът е, че не е предупредила. Както виждаш, при предупреждение проявяват разбиране.

# 13
  • България
  • Мнения: 106
За това,че съм закъсняла сте прави и на мен  ми е гадно ,просто начина по който го каза ме нарани.Благодаря за мненията ,просто споделих какво ми тежи.Не искам темата да се превръща в спор наемодатели -наематели.

# 14
  • Мнения: 1 008
Не разбирам защо се нахвърляте върху момичето!!!Наемът е допълнителен доход за голяма част от наемодателите.Наемът не е основния им доход.След като  skarletini казва,че винаги е била коректна към тях,смятам не е станал голям проблем от това,че е закъсняла с наема и дори,че хазаите въобще не е трябвало да подхващат тази тема.
И ПРЕДИ ВСИЧКО НИЕ СМЕ ХОРА И БИ ТРЯБВАЛО ДА ПОДХОЖДАМЕ ЧОВЕШКИ КЪМ ХОРАТА.
Няма да коментирам ФАКТА,че огромната част от наемодателите в нашата страна не декларират наемите си пред данъчните или ако ги декларират,то винаги някяк си се оказва,че са необлагаеми и те не дължат данък за въпросния си доход.

Акак ще коментираш факта,че преди 3 години нашите "коректни наематели, младо семейство с малко детенце", които сме чакали и по 3 месеца с наема, се изнесоха, като невидимки, оставяйки 1360лв за парно, 2 неплатени сметки към БТК и една към НЕК? За мизерията няма да говоря, имайки предвид,че наново правихме ремонт,и то ремонт, не просто освежаване, въпреки,че апартамента се водеше Лукс?
Отношенията Наемател-Наемодател са вид бизнес отношения. Човещина трябва да има, но да обвиняваме,че някой си е поискал дължимите пари от собствеността си, в която също е вложил пари, айде няма нужда Stop

# 15
  • Мнения: 2 556
Аз ти влизам в положение. Било ми е кофти, ако съм в период на затруднения и някой ми го "намекне". Не обичам такива неща, но хич не ги мисли, по-добре си представяй как един ден няма да имате вече нужда от тяхната квартира и няма да се налага да се тревожиш за пари, това е моята тактика поне.

# 16
Не съм чула досега наемодател да обяви по-нисък наем затова,че няма да го декларира пред данъчните или че ще го декларира, но в значително по-нисък размер.Напротив вдигне ли един наема,веднага и другите следват примера му.

И както става ясно авторката на темата не е от ненормалните и некоректните наематели,кото първо започват със закъснения, после с неплатени сметки и накрая ти слагат ключа в пощенската кутия.

СПОРА Е БЕЗСМИСЛЕН!
ВСИЧКО Е ДО ЧОВЕКА.ИМА И СВЕСТНИ НАЕМОДАТЕЛИ И СВЕСТНИ НАЕМАТЕЛИ.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 6 326
Аз мисля,че ти е станало гадно точно ,защото ти самата се чувстваш гадно за това ,че сте закъсняли, а хазаина просто може да го е казал без умисъл да те обиди Peace ,все пак ако имаше някакъв проблем щеше да дойде ,да те притеснява и да пита постоянно и да се държи и говори по съвсем друг начин.

# 18
  • България
  • Мнения: 106
Благодаря Tess за милите думи,гледам оптимистично на живота ,но понякога проблемите ме натоварват доста ,а съм меко казано много чувствителен и емоционален човек  и това ми пречи понякога вместо да ми помага.

# 19
  • Мнения: 3 092
aз пък не разбирам за какво е проблема ... честна дума , че даже и тема да пускаш.... станало ти е гадно , е да де , ама и на тях така .
И аз плащам наем и сметки и знам че е тежко , ама и моите хазяи разчитат на тези пари .
Бих се чувствала  гадно ако шефа не ми изплати заплатата в петък , разбираш ли .
Станалото станало .Това е просто една случка с две огорчени страни .
Стегни се и гледай напред .

# 20
  • Мнения: 2 723
Ами и аз давам апартамент под наем.
Знам кога точно момичето ще ми донесе парите и разчитам на тези пари.
Ако тя закъснее, аз ще стоя гладна.
Ако се обади преди това ще я разбера, но ако не се е обадила и просто забрави да мине, аз с какви пари ще карам  Tired

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Живяла съм под наем дълго време. Съчувствам ти, но всъщност ти си в нарушение, а не хазяите. Защо не закъсняваш с вноските по банковия заем или с плащането на тока? Защото ще имаш проблеми, нали? Защо си решила, че е напълно нормално собствениците да правят компромиси и да се съгласяват със закъснението, независимо дали се обаждаш предварително или не?
 Едно от най-важните неща за поддържането на добри отношения с хазяите е да се плащат всички сметки точно и навреме. Един-два пъти може да се закъснее, но да е няколко пъти в годината е неприятно и подкопава авторитета на наемателя.

Хазяите могат да правят с парите каквото си поискат. Питаш ли банката или енергото или ВИК какво правят с парите, които плащаш? Не, и през ум дори не ти минава.

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 14:20 от RadostinaHZ

# 22
  • Мнения: 502
Не искам да се нахвърлям възху никого.Аз също съм живяла дълги години на квартира .
Но не виждам повод да се обиждаш. Ти си закъсняла, не си уведомила.А хазяите ти не са те изгонили заради закъснението. И защо смяташ, че те трябва да ти се обадят , ако има нещо.

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Животът е несправедлив!

# 24
  • София
  • Мнения: 6 363
За това,че съм закъсняла сте прави и на мен  ми е гадно ,просто начина по който го каза ме нарани.

е с какво толкова пък те нарани? по твои думи, казал ти е "ти доста се забави" - какво нараняващо и обидно има тук?

# 25
  • Мнения: 263
Ами според мен нищо кой знае какво не е казал човека!
За теб е неприятно, че имаш и този разход, а за него е кофти да закъснява наема. Но щом не се е обаждал да те притеснява и не се е опитвал да се кара с теб за закъснението единствената причина, поради която ти е станало гадно е, че и без това си се чувствала неудобно!
Но не мисля, че имаш прича особено да се вживяваш в случката и да си я слагаш на сърце!

# 26
  • Мнения: 3 880
Като отворих темата си помислих, че или ви е изхвърлил от жилището, тряснал ви е някаква глоба, заради закъснението или най-малкото е вдигнал градиозен скандал, а той просто е констатирал, че си закъсняла, което пък си е живата истина. Не разбрах какво те е обидило чак толкова, има къде къде по-безчовечни скандалджии, които си търсят и най-малкия повод да се заядат, ти за един коментар... Wink
Спомням си, че преди няколко години и ние се бяхме позабавили с една седмица да преведем наема на тогавашния ни наемодател (и ние заради разни затруднения тогава), като го срещнахме след това и той ни каза "Този месец се забавихте, старайте се да сте по-точни, защото по същото време много фирми (с които си има взимане-даване) си теглят парите от същата тази сметка и ако ги няма парите излиза на червено". Нито се разсърдих, нито се обидих- той беше прав, а ние в нарушение.
А и от къде знаеш, че "не вярва на гладния", ако му беше обяснила предварително, че е зле положението, можеше и да ти повярва, но така без обяснения от ваша страна....

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
skarletini, дръж се и горе главата! 
Толкова драматизъм... Очаквам продължение на темата.

# 28
  • Мнения: 122
Не взимай нещата толкова навътре. Предполагам, че не са искали да те засегнат, но така са се стекли обстоятелствата. Важното е, че сте успели да съберете паричките. Нали сте здрави в семейството. Обичаите се и това е. А ако се наложи пак да се забавите, предупредете и така няма да имат и те поводи да мрънкотят.  Wink

# 29
  • Мнения: 192
Моите наематели също се измъкнаха без предупреждение... Наистина, защо не се закъснява към НЕК, или мобилен оператор?

С новите съм решил - нотариален договор, данъци... сега като е 10% не е толкоз много, и запис на заповед в случай на неплащане или "изсулване като прани гащи".

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Затова в една тема за наемателите писах, че добрите наематели не са за изпускане и по-добре наемът да не се вдига по-дълго време, но хазяите да знаят, че къщата им ще се пази, сметките ще се плащат навреме и комшиите няма да се оплакват. Няма никаква полза от лошите отношения и алчността на дребно.
Извинете за отклонението.

# 31
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Хазаите ми са пенсионери и наема го пращат на дъщеря си в София ,която живее там в собствено жилище и е доста добре осигурена.Ако знаех ,че с този наем покриват спешни разходи нямаше да се оплаквам.
Те не са длъжни да ти казват какви разходи имат......,както не е твоя работа къде им отиват парите......След като са дали апартамента под наем ,имат причини-не всеки би дал собствено жилище да се ползва от чужди хора.Неприятно е ,но това е положението ,когато си под наем...........,пак проявяват разбиране хората......

# 32
  • Мнения: 14 654
Акак ще коментираш факта,че преди 3 години нашите "коректни наематели, младо семейство с малко детенце", които сме чакали и по 3 месеца с наема, се изнесоха, като невидимки, оставяйки 1360лв за парно, 2 неплатени сметки към БТК и една към НЕК? За мизерията няма да говоря, имайки предвид,че наново правихме ремонт,и то ремонт, не просто освежаване, въпреки,че апартамента се водеше Лукс?
Вие сте си виновни в случая, щом не сте изисквали всеки месец да ви се представят касовите бележки за платени сметки. Обикновено се оставя сума в размер на един месечен наем, който се връща на наемателите при изнасянето им ако всичко друго е било коректно. Нямаш основание да се оплакваш, точно както и авторката на темата  Peace

# 33
  • Мнения: 945
Много хубава поговорка... и важи на 100% zа теб.
Много вече ти писаха, че той просто е констатирал факт. Да не би да очакваш следващия път да ти поблагодари, че си zакъсняла само 5 дена? А какво прави с парите си не е твоя работа, още по малко да определяш той кога точно има нужда от тях и до колко дъщеря му е уредена. Ти живееш в чужда квартира и си длъжна да си плащаш редовно наема. Когато zакъсняваш с него си длъжна да предупредиш, а ако той се съгласи да чака, zначи е раzбран човек.

А я сега си предстви, че дъщеря му е трябвало примерно да си купи поредната доzа лекарства примерно zа инвитро процедура, а благодарение на теб е пропуснала подходящия момент zа zапочването и. Фантаzия е това моето, ама на съседа кокошката все пуйка се вижда, така и с тебе, хаzяина и дъщеря му били уредени...

Уф, не трябваше да влиzам в таzи тема, поядосах сега...

# 34
  • Мнения: 24 467
Представи си го иначе - работиш и уговореният срок за изплащане на заплата е денят "Х", ти си си направила сметките, е да, ама на деня "Х" парички не получаваш... Няма да ти стане приятно и със сигурност ще констатираш забавянето. Не е до сития и гладния в случая, а до уговорен срок.

Псолютно тъй!
Няма значение какво правят с парите- те им се дължат на определеното число. Няма значение колко имат. Ако щат и през балкона могат да ги изхвърлят.
Винаги съм приемала нещата така. По- лесно е, да знаеш, за теб е по- лесно когато разбереш, че при задължение най- доброто е своевременното и качествено изпълнение. При неизпълнение или забава виноватият е ясен.
Живяла съм достатъчно под наем. При това с бебе. Не съм от "неразбиращите".
Не е случайно прилагане все по- често и у нас на правилата, важащи за наемните отношения в чужбина- предплатен наем, понякога- няколко такива.

# 35
  • Мнения: 2 723
Вие сте си виновни в случая, щом не сте изисквали всеки месец да ви се представят касовите бележки за платени сметки. Обикновено се оставя сума в размер на един месечен наем, който се връща на наемателите при изнасянето им ако всичко друго е било коректно. Нямаш основание да се оплакваш, точно както и авторката на темата  Peace

Сигурно се шегуваш hahaha
Жената дава апартамента на ХОРА.
Тя не е виновна, за това, че другите са вандали и крадци.

А и едномесечния наем едва ли покрива всички разходи, които са си спестили.

# 36
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А и едномесечния наем едва ли покрива всички разходи, които са си спестили.
Практиката е едномесечен наем+касови бележки за платените сметки всеки месец. Наемодател, който не изисква всичко това може да си навлече големи неприятности.

# 37
  • Мнения: 2 723
Практиката е едномесечен наем+касови бележки за платените сметки всеки месец. Наемодател, който не изисква всичко това може да си навлече големи неприятности.

Къде го има това изискване?
Моята наемателка си плаща парното наведнъж. Или само защото живее под наем няма право на тази екстра  Shocked

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
За какво са им касовите бележки? Те така или иначе могат винаги, когато пожелаят да провелят дали сметките са платени. А наематерите така или иначе трябва да ги събират. Депозитът от един месечен наем е задължителен на днешно време.

Никси,
точно с парното най-гадно можеш да изгориш, ако го плаща през по-голям период. По-добре да си го плаща всеки месец.

# 39
  • Мнения: 2 723
Никси,
точно с парното най-гадно можеш да изгориш, ако го плаща през по-голям период. По-добре да си го плаща всеки месец.

Абе няма как да изгоря, защото се познаваме.
По-скоро принципен ми беше въпросът.

А и как така бягат тия хора бе? Нямате ли договор с данни от лична карта?


# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Практиката е едномесечен наем+касови бележки за платените сметки всеки месец. Наемодател, който не изисква всичко това може да си навлече големи неприятности.

Къде го има това изискване?
Моята наемателка си плаща парното наведнъж. Или само защото живее под наем няма право на тази екстра  Shocked
Не съм казала, че е изискване.
Отношенията ти с твоята наемателка са си твоя работа.

# 41
  • Мнения: 2 723
Отношенията ти с твоята наемателка са си твоя работа.

Чакай сега, мислех, че мога да задам въпрос без да ме нападат.
Извинявай, че те занимавам с моите работи  Stop

# 42
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Отношенията ти с твоята наемателка са си твоя работа.

Чакай сега, мислех, че мога да задам въпрос без да ме нападат.
Извинявай, че те занимавам с моите работи  Stop
Не те нападам ooooh!
Какво общо има какви са твоите взаимоотношения с наемателката ти? Ти ако искаш можеш да я пуснеш без пари, можеш да я оставиш да не си плаща сметките или да й ги плащаш ти. Сега схващаш ли?

# 43
  • Мнения: 14 654
Чакай сега, мислех, че мога да задам въпрос без да ме нападат.
Явно имаш голямо доверие на наемателката си, защото сте познати, но ако не бяхте, щеше бързо бързо да се сетиш, че ежемесечното плащане на всички сметки е важно за твоето спокойствие.

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А и как така бягат тия хора бе? Нямате ли договор с данни от лична карта?
Имах договор. Личната карта се оказа фалшива. Изнесоха ми мебелите, оставиха си сметките.

# 45
  • Мнения: 2 723
Не те нападам ooooh!
Какво общо има какви са твоите взаимоотношения с наемателката ти? Ти ако искаш можеш да я пуснеш без пари, можеш да я оставиш да не си плаща сметките или да й ги плащаш ти. Сега схващаш ли?

Сигурно ми говориш приятелски ooooh!
Един казва какво е положението при него, аз казвам какво е при мен.
Не съм нагрубила никого.
На всеки отношенията с наемател/наемодател са си негова работа, но все пак хората пишат и обсъждането на проблемите върви.
Или факта, че до сега на мен не са ми изнесли мебелите ме прави недостойна за темата.
Питам неща, които ме вълнуват като наемодател.
Сега схващаш ли?

# 46
  • Мнения: 2 723
Явно имаш голямо доверие на наемателката си, защото сте познати, но ако не бяхте, щеше бързо бързо да се сетиш, че ежемесечното плащане на всички сметки е важно за твоето спокойствие.

Добре де какъв е реда.
Мога ли да я задължа да си плаща сметките ежемесечно? И как точно да го направя? Само с устни договорки ли става или трябва да е упоменато в договора?

# 47
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Сигурно ми говориш приятелски ooooh!
Един казва какво е положението при него, аз казвам какво е при мен.
Не съм нагрубила никого.
На всеки отношенията с наемател/наемодател са си негова работа, но все пак хората пишат и обсъждането на проблемите върви.
Или факта, че до сега на мен не са ми изнесли мебелите ме прави недостойна за темата.
Питам неща, които ме вълнуват като наемодател.
Сега схващаш ли?
E кажи аз с какво те нагрубих. Ако съм те обидила- ще се извиня.
Ти чакай да ти изнесат мебелите за да започнеш да разсъждаваш като мен. Или да отидеш да направиш справка и да установиш, че наемателите ти не са плащали сметки откакто са се нанесли- и това ми се е случвало.
Казвам каква е практиката за да няма опарени. И това е масовата практика. Ти си избрала друго- ок, твоя воля Peace

# 48
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Добре де какъв е реда.
Мога ли да я задължа да си плаща сметките ежемесечно? И как точно да го направя? Само с устни договорки ли става или трябва да е упоменато в договора?
Можеш да направиш всичко, което решиш- апартаментът е твой. А как ще стане- това също е твоя работа.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Явно имаш голямо доверие на наемателката си, защото сте познати, но ако не бяхте, щеше бързо бързо да се сетиш, че ежемесечното плащане на всички сметки е важно за твоето спокойствие.

Добре де какъв е реда.
Мога ли да я задължа да си плаща сметките ежемесечно? И как точно да го направя? Само с устни договорки ли става или трябва да е упоменато в договора?

Напишете го в договора. Поне от моя опит и като наемател и като работила в агенция за имоти навремето, това беше едно от изискванията на хазяите, независимо дали са писани или устни. Струва ми се напълно нормално и удобно и за двете страни, ако са съвестни. По-добре е да е написано.

# 50
  • Мнения: 2 700
Мога ли да я задължа да си плаща сметките ежемесечно? И как точно да го направя? Само с устни договорки ли става или трябва да е упоменато в договора?

Аз не съм много опитна, защото отскоро съм наемодател, но както вече са писали имам един наем депозит. Сметките проверявам и плащам аз. Преди да отида за наема се обаждам и казвам кое колко струва, така че като отида на място парите са ми готови. Оставям копие от документ за извършеното от мен плащане (може и разписка).

Дано да не съжалявам за това си включване, защото напоследък ако се похваля с нещо и нещата вземат, че се ...

# 51
  • Мнения: 2 723
А как ще стане- това също е твоя работа.

Така е, моя работа си е, както твоите взаимоотношения с твоите наематели са си твоя работа.
Ако обаче ти не споделиш твоята работа и аз моята няма как да разберем какво е положението.
Защото освен некоректни и крадливи наематели има и съвсем свестни хора.

Напишете го в договора.
Благодаря ти за съвета, ще го имам предвид за следващия път.

# 52
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А как ще стане- това също е твоя работа.

Така е, моя работа си е, както твоите взаимоотношения с твоите наематели са си твоя работа.
Ако обаче ти не споделиш твоята работа и аз моята няма как да разберем какво е положението.
Ако питаш как съм решила аз- ок. В договора го няма упоменато, но аз изисквам всеки месец с наема да носят и платените сметки.

# 53
  • Мнения: 1 800
Аз също смятам, че ти си некоректната страна, въпреки че и аз като теб съм наемател, а не наемодател. Не виджам нищо лошо в думите на човека - просто по този начин ти е напомнил, че трябва да се спазват сроковете или поне да се предупреждава. Мисля, че ако ти първа беше подала парите с думите: съжалявам, че се забавих този път - нямаше да го има този проблем!

# 54
  • Мнения: 139
Само като чуя за некоректни наематели и  #Cussing out Sick (не всички са такива, обаче, за щастие).
Никси, чувам от скоро, че при отдаване на имот под наем, след подписване на договора, може да се отиде в "ЧЕЗ", "Софийска вода", "БТК" и да се смени партидата, като по този начин задължения не се трупат на имота, а на ползвателя на имота. И в случай, че случиш на плужеци, опитващи се да живуркат на нечий гръб, ще си ощетена единствено от неизплащане на наем, а няма да се налага и да им плащаш сметките.
Дано обаче си случила на хора и не си да не ти се налагат разправии.

# 55
  • Мнения: 2 700
"БТК" и да се смени партидата, като по този начин задължения не се трупат на имота, а на ползвателя на имота.

Питах в БТК точно с хипотезата дали задълженията си вървят към наемателите. Отговорът беше, че ако те напуснат без да си платят задълженията, оставам аз на топа на устата. И си закрих номера Laughing

# 56
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Моите наематели когато спряха да плащат телефонните сметки, БТК закриха номера.

# 57
  • Мнения: 1 008
Акак ще коментираш факта,че преди 3 години нашите "коректни наематели, младо семейство с малко детенце", които сме чакали и по 3 месеца с наема, се изнесоха, като невидимки, оставяйки 1360лв за парно, 2 неплатени сметки към БТК и една към НЕК? За мизерията няма да говоря, имайки предвид,че наново правихме ремонт,и то ремонт, не просто освежаване, въпреки,че апартамента се водеше Лукс?
Вие сте си виновни в случая, щом не сте изисквали всеки месец да ви се представят касовите бележки за платени сметки. Обикновено се оставя сума в размер на един месечен наем, който се връща на наемателите при изнасянето им ако всичко друго е било коректно. Нямаш основание да се оплакваш, точно както и авторката на темата  Peace
Не се оплаквам. Просто "бяхме хора" и проявявахме разбиране към наемателите- Мъжът ходеше да работи сезонно в Италия и съответно ни помоли да плаща парното в края на отоплителния сезон. Те живяха в апартамента 2 години- първата всичко беше наред, а на втората се изпариха.
Веднага след това в апартамента се нанесе момиче, на което вече следим сметките. Договор нямаме, което също не е редно. Този апартамент е двустаен в близък до центъра квартал и наемът е 180лв. Не сме го вдигали никога до сега. Преди една седмица и казах, че от април ще вдигнем наема, тя каза, че "това не е коректно спрямо първоначалната ни уговорка". Да, обаче всеки си гледа интереса. И предпочитам вместо да бъда милостив хазяин за смешни пари, да извличам дивиденти от вооженията си.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Договор, това е начинът. На мен ми се е случвало агенцията сама да предлага да подготви договора като предварително всеки си казва какво иска да се включи. Може да не е най-добрата застраховка, но поне е написано черно на бяло. За съжаление, ако се попадне на мошеници, независимо дали са хазяи или наематели, загубите са големи.

# 59
  • Мнения: 1 008
Договор, това е начинът. На мен ми се е случвало агенцията сама да предлага да подготви договора като предварително всеки си казва какво иска да се включи. Може да не е най-добрата застраховка, но поне е написано черно на бяло. За съжаление, ако се попадне на мошеници, независимо дали са хазяи или наематели, загубите са големи.
  Peace

# 60
  • Мнения: 94
От човешка гледна точка, те разбирам. Гадно е, даже и обидно.
Но от позицията на наемодател ще ти кажа,че хазяите ти също имат право. От къде знаеш,че са "сити"? Те също по някакъв начин разчитат на парите от имота.
И аз мисля така. Peace

# 61
  • Мнения: 2 556
Според мен темата се подразбра някак си грешно. Обикновено когато между хората има коректни отношения, никой не нарича 3-4 дневно закъснение "голямо забавяне". Просто ако човек е коректен, но моментно затруднен, приема по-трудно забележки по темата, това е. Истинската некоректност има съвсем друг облик.

# 62
  • Мнения: 1 265
skarletini подкрепям те с две ръце
Към Наемодетелите-1
  - когато сте се доверявали на хората 4 години , не трябва да правите неуместни коментари , нищо не са ви счупили или окрали и това закъснение е изключение
  -квартирите които се предлагат за обзаведени и затова с по-висок наем навсякъде са безобразни.Разпадащи след 10 дни употреба легла, столове, гардероби на възраста на хазайте/80г./.Цялото обзавеждане си е за кофите или в най-добрия случай е общо на цена 30 лв като го дадеш на някой ром.Като се счупят ползвателя ще купи чисто нов стол на цена примерно 60 лв/ бройката и така бабата е на голяма далавера за следващия.Пералните Перла 05 са с пари за ремонт колкото една втора употреба , но в договора пише че е към обзавеждането и работи.
  -След всяко отдаване под наем трябва да се направи козметичен ремонт-поне едни тапети да се лепнат.
Хазаина предлага човека да си направи ремонта пък той уж ще плати материалите , труда го третират като безплатен.И на човека нали не му се живее в кочина се примирява.
 -договора е нещо ,което "хем сърби , хем боли" , нали трябва да се плащат данъци , а и е добре съседите да не разбират.Договора няма голяма стойност-може да не платите, може и той да ви изгони когато си поиска от имота си.Делата са многогодишни и безрезултатни
 

# 63
  • Мнения: 1 265
Продължавам.
Към Наемодателите-2
  - в София най-оборотните сладкарнички не се посещават от редовите пенсионери , а от баби -рентиерки , които такъв наем прибират за съборетина в центъра/и не само/ , който е може би два или три пъти вашата заплата
   -сития на гладния ............... в случая е много уместна поговорка.Това са просто оправдания , за да съжеляваш хазаите и да им плащаш.Хазаиката в един стар офис споделяше , че праща наема-380 лв във Франция , за да се плаща тамошния наем на дъщеря и с тези пари.Когато си си надвил на харчовете и издържаш двама студенти в чужбина , работещи смятате ли , че 300 лв ги издържат.
 
Всеки си поема риска.Наемателя да бъде изгонен във всеки един момент и да остане на улицата, както и да го изненадат с по-висок наем , който да не му е по силите.
Хазаите си получават парите за жилището , но за никой човек няма гаранция какво ще направи .
На някои просто може да му писне и да сметне исканията за неоснователни , все пак парите всеки ги изкарва с труд и ако няма за храна .............

# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
Виола,

Хубаво правиш генерални изводи, но те важат за онзи сегмент от пазара, който е за бедните. Едните лъжат, че дават хубаво жилище под наем, а другите лъжат, че ще плащат редовно.
В "по-скъпия" сегмент никой с пари и с акъла си няма да наеме някаква съборетина и  меbeли отпреди 80 години. Не подценявай толкова хората.

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
грешка

# 66
  • Мнения: 1 265
Които иска съвременно обзавеждане дори и само на кухня с вградени ел. уреди 9000евро е в кв.Изток, сграда построена миналата година.
Масово жилищата са със старото си обзавеждане.Двеста и петдесет евро за двустайна панелка примерно в Люлин с "изоставени мебели" за какви социални прослойки са-семейни, студенти, самостоятелни.

Каквото и да си говорим един наем събаря всеки един бюджет , а които не се смята за беден , наема го принуждава да стане.

# 67
  • Мнения: 1 265
Поправка 900 евро.

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
Които иска съвременно обзавеждане дори и само на кухня с вградени ел. уреди 9000евро е в кв.Изток, сграда построена миналата година.
Масово жилищата са със старото си обзавеждане.Двеста и петдесет евро за двустайна панелка примерно в Люлин с "изоставени мебели" за какви социални прослойки са-семейни, студенти, самостоятелни.

Каквото и да си говорим един наем събаря всеки един бюджет , а които не се смята за беден , наема го принуждава да стане.

Няма такова нещо. Има си пазар за всички и за всичко. Това, което описваш е само едната страна на медала.
Човек, който е имал акъл да изкара пари, ще има акъл и да ги похарчи според изискванията си. Има една граница, над която съотношението цена/качество се променя в полза на наемателя. Въпросът е в изкарването на необходимото количество пари. Който има повече, той има и по-голям избор.

# 69
  • Мнения: 2 220
Много интересна тема. Искам да си сверя часовника с наемодателите (пък защо не и с наемателите). Когато квартиранти се изнасят и двете страни са в що-годе прилични отношения, но в апартамента се е получило нещо, което в началото го е нямало (например мухъл), смятате ли, че наемателите са отговорни за това и би трябвало да го премахнат? Или може би вината е в алуминиевата дограма и зверския конденз, или в старата панелка и поддръжка от този тип е отговорност на собственика на имота?

# 70
  • Мнения: 1 172
Много интересна тема. Искам да си сверя часовника с наемодателите (пък защо не и с наемателите). Когато квартиранти се изнасят и двете страни са в що-годе прилични отношения, но в апартамента се е получило нещо, което в началото го е нямало (например мухъл), смятате ли, че наемателите са отговорни за това и би трябвало да го премахнат? Или може би вината е в алуминиевата дограма и зверския конденз, или в старата панелка и поддръжка от този тип е отговорност на собственика на имота?

Отговорност на наемателя е да информира наемодателя, че съществува такъв проблем. Отговорност на наемодателя е да си го разреши. При нежелание от негова страна, в ролята на наемател, бих напуснала предсрочно жилището с аргумент, че не са ми предоставени нормални условия (има мухъл, независимо по какви причини се е появил) и бих искала неустойка от наемодателя. Ако обаче той се ангажира да оправи проблема, ще се споразумеем допълнително за компенсации.

# 71
  • София
  • Мнения: 62 595
Където е имало мухъл преди наемателите, ще има и след тях. Наличието на мухъл зависи от атмосферните условия и от самото жилището -  изложение, уплътнение, качество на ремонта, комшийски издънки и т.н., а не от наемателите. Зимата като вътре е 20 градуса, а навън е -18, а дограмата да не уплътнява добре, какво очаквате, да няма мухъл ли?

 А това, че хазяите понякога се правят на ударени и набеждават наемателите е друг въпрос. Тарикатаят. В жилищата, където не живеят наематели да не би да няма мухъл? В наема влиза и нормалтото изхабяване на жилището и мебелите и техниката при нормална експлоатация. Хазяите да не се правят на две и половина!

# 72
  • Мнения: 4 358
Чета ви и ви се чудя - такива съвети давате ooooh!малеееее вярвате ли си бе момичета че това в нашата Цървуландия е възможно.
По темата - какво да ти кажа, старци, разчитащи на този доход от панелката си която едва ли поддръжат.Закъсняла си - кофти, но случва се това е. Грешката ти е че не си им се обадила както друг път.
А сега конкретно какво ми направи впечатление

В наема влиза и нормалтото изхабяване на жилището и мебелите и техниката при нормална експлоатация. Хазяите да не се правят на две и половина!
Peace
Отговорност на наемателя е да информира наемодателя, че съществува такъв проблем. Отговорност на наемодателя е да си го разреши. При нежелание от негова страна, в ролята на наемател, бих напуснала предсрочно жилището с аргумент, че не са ми предоставени нормални условия (има мухъл, независимо по какви причини се е появил) и бих искала неустойка от наемодателя. Ако обаче той се ангажира да оправи проблема, ще се споразумеем допълнително за компенсации.

Това ми е доста странно някой вярва ли въобще newsm78.
Какви уговорки при липса на договор дори newsm78
Ще напуснеш, ако има къде да отидеш, а всяко местене е свързано с време, въобще не включвам разходите по преместването.

Още щях да пиша, но май е безмислено, чуда се ума си защо въобще се включвам. И без това темата май доста се е разводнила.
 

# 73
  • Мнения: 13 768
Където е имало мухъл преди наемателите, ще има и след тях. Наличието на мухъл зависи от атмосферните условия и от самото жилището -  изложение, уплътнение, качество на ремонта, комшийски издънки и т.н., а не от наемателите. Зимата като вътре е 20 градуса, а навън е -18, а дограмата да не уплътнява добре, какво очаквате, да няма мухъл ли?
...
В наема влиза и нормалното изхабяване на жилището и мебелите и техниката при нормална експлоатация. Хазяите да не се правят на две и половина!

А ако е нямало мухъл преди наемателите да дойдат!?
А ако мебелите и техниката са били здрави, а след напускането им се вижда, че всичко е разбито, изпочупено и  разсипано!? Тогава!? Дали атмосферните условия или "нормалната експлоатация" са виновни!? Или нещо не е наред с експлоатацията!?

Учудва ме това неприязнено отношение към наемодателите. Защо? Съгласна съм, че не е приятно да се лишаваш от част от дохода си, но нали срещу тези пари получаваш нещо. Нещо, от което имаш нужда. Нещо, за което въпросните изедници хазяи и семействата им също са търпели лишения, докато го построят и изплатят. Сега даром ли да ни го предоставят?

На авторката - защо всъщност си обидена? Нито са те притискали за плащането, нито са те нагрубили, дори не са поискали да не се повтаря. И наистина, защо си отсрочила плащането на наема, а не на вноските в банката!?

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 21:09 от птица

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Птица,

Обикновено хазяите много добре знаят какво и как оставят в апартамента. Но много често си мислят, че оставят злато и скъпоценни камъни и забравят преди колко време са купени мебелите и техниката и им се иска, ако може да прибират наем, а наемателите да не им ползват нищо, дори най-добре да не живеят там, а само да си плащат. Пералните се развалят във всички домове, колкото и да се експлоатират внимателно. Същото важи за котлоните на готварската печка и бойлера. Зимата е кофти за всички в София, а не само в един квартал.

Моля те, на всякакви индивиди съм попадала през тези дълги години. Много често собствениците се чувстват толкова емоционално привързани към вещите си, че им приписват стойност, която те нямат. То, не е лесно и да си хазяин, защото има една приказка - щом си си дал д...то под наем, не може всичко да ти е наред. Не може хем да искат всичко да им е като ново, хем да прибират наема. Ако искат, да открият музей и да сложат въжета около мебелите си и да късат билетчета.

Собствениците, които имат опит и не са алчни научават къде е границата и в повечето случаи се радват на добри отношения с наемателите си и с добре стопанисван дом.

# 75
  • Мнения: 13 768
Не те нападам. В предните ти постове видях, че разсъждаваш коректно. Цитирах те, защото си най-пресният пост, който до голяма степен синтезира общите настроения. А не можеш да отречеш, че имаше и доста странни изказвания и разсъждения.

...
и им се иска, ако може да прибират наем, а наемателите да не им ползват нищо, дори най-добре да не живеят там, а само да си плащат. 
Права си, има такива хазаи Peace Но го има и обратният вариант, нали! Или ако използваме твоята форма - има много наематели, на които им се иска, ако може да ползват чуждия имот, без да стопанисват и да се грижат за нищо, дори най-добре и да не плащат, а само да си живеят там.

Погледнете в темите от чужбинския форум как се стопанисват квартири в чужбина, как се поддържат и как се санкционира всеки наемателски пропуск.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
И тук ще стане някой ден. Засега единствено ни остава да разчитаме на добрата воля на двете страни.  Peace

# 77
  • Мнения: 6 167
Хазаите ми са пенсионери и наема го пращат на дъщеря си в София ,която живее там в собствено жилище и е доста добре осигурена.Ако знаех ,че с този наем покриват спешни разходи нямаше да се оплаквам.

Мъжът ми дава под наем едно място.
И човекът, който е наемател закъсняваше с плащанията, но го правеше много гадно - не вдигаше телефона, после връща мъжа ми, казваше ни, че нямаме нужда от пари и затова закъснява. Един ден направо казал на мъжа ми  ' ама какво ти е, за теб е все едно'.
Е да, ама не му е все едно. А и никой няма право да прави сметка на неговите пари има ли нужда или няма нужда.
Така или иначе, изпрати му писмо в законния срок, че няма да му поднови договора.
Моят съвет е, да говориш с хазяите и ако трябва да предоговорите датата на плащане, така че да ти е по-леко.

# 78
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
"Ситият на гладният не вярва" и "Всеки ден не е Великден" са двете ми любими типично български изречения.

Първото изразява много добре вечните оплаквания, че не ни върви, че живеем в гадна държава и все някой ни е виновен. Имам около себе си няколко такива примера, които го използват, но не знаят какво ми струва на мен да съм сита - колко безсънни нощи над учебниците и колко стрес и усилия в работата и колко време далеч от детето ми...

А второто пък казва, че неуспехът може да ни споходи, и то честичко и ние не сме виновни...

Бля, повръща ми се от подобни неудачнически реплики...

Когато имаш договор, бил той и устен, имаш срок. Не го ли спазиш - следват санкции, в твоя случай една нищо и никаква забележка. Изобщо нямаш право да се оплакваш ... станало ти е гадно, и на мен би ми станало... от факта, че съм се изложила и съм подходила непрофесионално, но да споделям и търся съчувствие...

# 79
  • Мнения: 1 172
Бъни, кое не ти се вярва? Че сме подписвали договор за всяка квартира и сме го заверявали нотариално? Това си е било наше условие да наемем жилище. И точно заради мухъл последните ни хазаи направиха цялостен ремонт на едната стая, включително и изолация, едва 3-4 месеца след като се нанесохме.

Живееш така, както сама си го направиш. Ако ти изнася да плащаш наем за мухъл, плащай. Аз не съм съгласна както и не съм съгласна с това, че няма къде да се отиде. Да, местенето е време и известни разходи. Но знаеш защо го правиш - защото знаеш какво е справедливо да получаваш с/у месечния наем.

# 80
  • София
  • Мнения: 16 035
За мухъла - какво да прави хазяина, ако при него мухъл не  е имало.?Ако е помолил квартирантите да не простират прането в стаята, а на остъклен балкон, да проветряват поне  всеки ден/не по няколко пъти на ден/, да включват аспиратора докато готвят? Как да се разбираме и търпим, ако те/наемателита/ само изтъкват, че плащат, а не полагат грижи за апартамента? Просто им заверявам нотариална покана за напускане в установения срок за предизвестие и майната им.

# 81
  • Мнения: 1 172
Aisha231 , нашият хазяин дойде и лично се започна с проблема. Потърсихме заедно мнението на специалист. Стана ясно точно защо се появява мухъл и как да се реши проблема. Съответно човекът си плати ремонта. След това проблем не е имало.
Когато има разбирателство и желание и от двете страни, проблемите се решават. Когато всеки си знае неговото и не иска да чуе мнение на независим специалист, нищо не се решава, само се губят време и средства в спорове, а мухълът си стои и руши както комфорта на наемателя, така и жилището на наемодателя. И досега с този човек имаме прекрасни взаимоотношения, въпреки че отдавна не сме му наематели.

# 82
  • Мнения: 4 358
Aisa 231 не живея под наем, но имам доста познати които живеят Sad
Подкрепям с две ръце изказването на radostina HZ
Птица,

Обикновено хазяите много добре знаят какво и как оставят в апартамента. Но много често си мислят, че оставят злато и скъпоценни камъни и забравят преди колко време са купени мебелите и техниката

Собствениците, които имат опит и не са алчни научават къде е границата и в повечето случаи се радват на добри отношения с наемателите си и с добре стопанисван дом.


 Peace Peace Peace
И тук ще стане някой ден. Засега единствено ни остава да разчитаме на добрата воля на двете страни.  Peace

Това по повод на факта как се стопанисват жилищата в Европа. И там съм била - ДЕПОЗИТА СЕ ПАЗИ ОТ БАНКАТА PeaceДА ДА ЗАБЕЛЕЖЕТЕ и никоя от страните не може да прави пазарлъци кой на кого дал, кога и защо.
Искам да видя това да стане и в нашата Цървуландия.
SV - браво на вас, но повече браво на хазяйте ви, явно не са дребни душици Peace. Такива като вас, на фона на това което се шири повсеместно, заслужава похвала.
Браво за хазяйте ти  Peace.Въпреки че една нотариална заверка на договора е само капчица в морето...................

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 10:12 от Бъни

# 83
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Апартамента ми е даден под наем, след основен ремонт и ново обзавеждане. Квартирантите след известно време си взели куче, немска овчарка. Държели го заключено вътре докато са на работа.... Комшиите ни се оплакаха, че чували някакъв звяр да вие много силно. Обаждам се аз по телефона - уж не било вярно. Мъж ми отиде на проверка- леле мале...... След хиляда кандърми и сълзи махнаха  кучето, взели декоративен заек..... Ама като се изнесат и докато оправям след зоокъта колко ли ще ме държи сита ....... Иначе пък мухъл нямаме.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Не пречи да поставите условие да не се отглеждат домашни любимци.
Все пак животното си е животно.

# 85
  • Мнения: 6 167
Как може да пускате чужди хора в имотите си без да договорите елементарни неща ( примера с кучето).
Истината е между двете страни, не само в едната. Затова хората правят договори пред нотариус ( браво на СВ!) с ясни права и задължения на двете страни.

# 86
  • Мнения: 4 841

Искрено ти съчувствам, че живееш в държава, наречена Цървуландия. Държавата е такава, каквито са и хората в нея. Ако ти се считаш за цървул, проблема си е твой. Има достатъчно форуми и теми, в които можеш да си плюеш страната, но има и едно бутонче "Информирай модератор", което определено ще натисна, ако продължаваш в същия цървулански дух.

Живея в България, под наем - вече около петнайсетина години. Винаги подписвам договор, винаги изпълнявам стриктно задълженията си и изисквам същото от отсрещната страна. С всичките си наемодатели съм се разделяла коректно, не съм имала никакви проблеми. ЗАЩОТО (подчертавам) - за да изискваш, трябва и ти да си коректен. Мисленето "Пролетарии от всички страни, бой по лошите буржоа-наемодатели!" не ми е присъщо, дори ми е смешно.

# 87
  • Мнения: 4 358

Имота е на този който го ползва по силата на наемнити си отношения. Наемодателя предоставя жилището си - т- е юридически той го преодстъпва за времето залегнало в договора срещу заплащане.
Много се дразня като чуя - моето жилище, леле боже моята къща - ами като ти е толкоз мила не я давай под наем. Тези който плащат разполагат с жилището ти това е.
А това, че условията могат да се договорят за да е добре за двете страни Peaceточно така трябва да бъде, но...........

# 88
  • Мнения: 1 172
Не пречи да поставите условие да не се отглеждат домашни любимци.
Все пак животното си е животно.

Преди много години ходихме на оглед на квартира. Вътре яко смърдеше на котка. Котката е била на собствениците и те до скоро бяха живяли там. Иначе апартаментът беше добър и хазяите бяха готини (доколкото може да се прецени от 1-2 срещи), но само заради миризмата не наехме жилището. Разбираемо е собствениците да имат такива претенции и да ги уговарят предварително. Аз по същата причина съм против домашно животно в нас. Пък и когато всичко важно е уговорено в началото, няма разминавания след това. Никой не е длъжен да си даде имота на конкретен кандидат-наемател и никой не е длъжен да наеме конкретно жилище. Затова са огледите и срещите - да се уговорят всички детайли и ако и на двете страни им изнася, да сключват "сделката".

# 89
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Как може да пускате чужди хора в имотите си без да договорите елементарни неща ( примера с кучето).

Ами имаме договор, изготвен от адвокат, и работим с посредничеството на уж уважавана агенция за недвижими имоти.... ами не са се сетили да сложат такова условие. Сигурно ти   ще се сетиш когато правиш такъв договор и те поздравявам най-искрено.  За жалост    професионалистите от нашият град на които сме се доверили не са се сетили, а  какво остава за аматьорите  и необразованите като мен. Иначе зайчето е много сладко и ако се проветри повече почти не се усеща специфичната миризма от него.

# 90
  • Мнения: 4 358

Живея в България, под наем - вече около петнайсетина години. Винаги подписвам договор, винаги изпълнявам стриктно задълженията си и изисквам същото от отсрещната страна.

 PeaceБраво на теб.Писах и преди,че тези случай на коректно отношение от двете страни са за поощтрение.
А за останалото - нещо не разбирам този остър тон. Не си ме разбрала явно - написаното винаги носи друг заряд от казаното очи в очи Wink. Не съм искала точно теб да зесегна или когото и да било, но ми е малко страно че така се палиш - нали знаеш никой никого не може да принуди да се чуства по какъвто и да е начин ако сам не позволиш това - та в този ред на мисли ми е малко странна твоята реакция. Аз заривам томахавката, която даже не съм вадила Hug.
Приятен ден.
П.С - видя се вече ,че има обидена от моето изказване.
За всички останали момичета, които са се почуствали засегнати  - моля за извенение Praynig Hug.Обичам форума, и не искам да съм причина за лошо отношение.
Изразът беше за всички, които по една или друга причина не желаят и не искат да спазват елементарни човешки и коректни отношения.
Много пъти писах за всички останали - БРАВО. Но просто трябва да станем повече Peace Това е.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 12:23 от Бъни

# 91
  • Мнения: 1 265
Хазаите на една позната я обвиниха , че е предизвикала мухъл в банята им-блажна боя.
След неиното изнасяне те я ремонтираха и поставиха плочки-фаянс и екстра според тях.
Обвиниха я , че не е проветрявала с отваряне вратата на банята.
Но причината е друга липсата на каквато и да е било вентилация в това помещение.Чия е вината-липсата на вентилация в такова помещение говори само за проблема.

# 92
  • София
  • Мнения: 3 114
Струва ми се малко прекалено да пускаш отделна тема за един все пак дребен случай. Ще видиш как от тази случка сега ще избуят спорове за взаимоотношенията наематели-наемодатели по принцип и накрая всички ще са забравили откъде е започнала дискусията.

Не смятам, че репликата на хазяина трябва да те обижда. Щом досега винаги си ги предупреждавала в случай на закъснение, хората са се притеснили защо не се обаждаш. Ако беше постъпила коректно и в този случай и ги беше предупредила, тази реплика нямаше да бъде изречена. Човекът се е чудил по какъв начин да ти намекне, че не им е било приятно. Разбирам, че ти е било неудобно заради закъснението, но така е станало още по-неудобно. След като за предишните пъти не са ти правили проблем, значи са разбрани хора и е редно и ти да бъдеш точна с тях. Приеми, че си допуснала грешка, и не се навивай повече за недоразумението.

# 93
  • Мнения: 647
Струва ми се малко прекалено да пускаш отделна тема за един все пак дребен случай. Ще видиш как от тази случка сега ще избуят спорове за взаимоотношенията наематели-наемодатели по принцип и накрая всички ще са забравили откъде е започнала дискусията.

Не смятам, че репликата на хазяина трябва да те обижда. Щом досега винаги си ги предупреждавала в случай на закъснение, хората са се притеснили защо не се обаждаш. Ако беше постъпила коректно и в този случай и ги беше предупредила, тази реплика нямаше да бъде изречена. Човекът се е чудил по какъв начин да ти намекне, че не им е било приятно. Разбирам, че ти е било неудобно заради закъснението, но така е станало още по-неудобно. След като за предишните пъти не са ти правили проблем, значи са разбрани хора и е редно и ти да бъдеш точна с тях. Приеми, че си допуснала грешка, и не се навивай повече за недоразумението.
Напълно подкрепям това мнение. Най-малкото считам , че заглавието на темата ти не е правилно.Не всички наемодатели са "сити"и не всички наематели-"гладни" . Както и обратното. Намекнал ти е човека , че не си коректна и ти си се обидила. И на какво основание ? Може би ако беше попаднала на наемодатели които да те изхвърлят от жилището защото не спазваш уговорените условия нямаше да си толкова чувствителна. За справка - аз съм наемател .

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 3 029
Цитат
...накрая всички ще са забравили откъде е започнала дискусията.

Заключвам поради изчерпване, а и по желание на авторката.

Общи условия

Активация на акаунт