пътуване до бг без таткото. проблем при връщането?

  • 4 679
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 875
ooo, сливче, сега те виждам, че си се разписала в темичката ми.  Heart Eyes ще ми трябва декларация, защото нали ще ходим с малкия първо до друга държава. за виждането, лошото е, че работя до четвъртък включително втора смяна и после ми остава само петък да си стегна багажа.  Sad  надявам се ивончето да е добре!!!

и понеже да стигнеш от моя град до осло е по-далче отколкото да стигнеш от осло до рим, пратих моя днес да пита в съда дали може да му заверят такава декларация тук (при нотариус) и са му казали, че може (но, и че досега не са заверявали подобно нещо  Rolling Eyes ). декларацията ще е на английски, а в бг ще я преведа и на български, ако трябва. дали ще ми свърши работа? 

# 31
  • Мнения: 102
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах,че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

# 32
  • Мнения: 3 804
Здравейте,
аз направих  декларацията за пътуване, но една и за двете деца, после чух, че трябвало отделна декларация за всяко едно от децата. Моля, майките с две деца да споделят опит!
моите  и 3те са на една декларация,не са ми правили проблем,но попитай в посолството все пак

# 33
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.

синът ми е бил в 8 европейски държави (в някои е пътувал само с мен, веднъж или два пъти само с баща си), никога не са ни искали каквото и да е било освен паспорта при влизане/излизане в Шенгенската зона.

Между другото някъде тук из форума срещнах,че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

това се регулира изключително и само на базатоа на двустранни международни спогодби - "Европейско" правило няма  Laughing Така че провери си как стои въпросът между държавите, които те засягат

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 15:29 от Loreley

# 34
  • Мнения: 1 783

и понеже да стигнеш от моя град до осло е по-далче отколкото да стигнеш от осло до рим, пратих моя днес да пита в съда дали може да му заверят такава декларация тук (при нотариус) и са му казали, че може (но, и че досега не са заверявали подобно нещо  Rolling Eyes ). декларацията ще е на английски, а в бг ще я преведа и на български, ако трябва. дали ще ми свърши работа? 
на нас в САЩ ни я завериха на български направо и издадоха апостил. първо я нотаризирахме, после отидохме в щатския secretary of state, не знам еквивалента на офиса, и там ни я завериха. те в крайна сметка заверяват подписа, не друго. ако е официален документ, тогава трябва да е на местния език, но когато е личен, няма нужда.

# 35
  • Мнения: 199
Здравейте на всички!
Прочетох внимателно темата, защото и на нас ни предстои пътуването без таткото.Но единствено което не разбрах:тази декларация трябва ли да бъде ПРЕВЕДЕНА и ЗАВЕРЕНА в Посолството на държавата където ще пътуваме.?????????
Ще ходим до Русия. Аз съм с руско гражданство ,детето е с двойно.Таткото е българин.Живеем постоянно в България.Ще ходим на гости  при родителите ми.
Питам ,защото преди 2 години пак така пътувахме и в руско Посолство ни казаха че трябва превод и легализация/нещо от този род, естествено -се заплаща  тази "услуга"/.
В София на летището ни ги взеха и оригинал на български и превода на руски..........Така и не разбрах, за какво е превода ,ако всичко остава на българска граница, т.е в София???????????????  newsm78
 Искам да попитам,тези които пътуват до Испания например, превеждат ли разрешително  на испански, да Англия -на английски и заверяват ли ги в съответните  посолства?
Благодаря на всички предварително. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 3 880
Искам да попитам,тези които пътуват до Испания например, превеждат ли разрешително  на испански, да Англия -на английски и заверяват ли ги в съответните  посолства?
Това изискване е от българска страна, т.е. българите искат да видят дали бащата (българин) на българчето, което напуска България знае за това и е съгласен. Испанци, англичани и т.н. не ги интересуват тези неща, при тях детето влиза и излиза както всеки друг чужденец. Съответно няма нужда и от превод, защото никой няма да иска да го чете Wink

Не знам защо така са ти казали от руското посолство, най-вероятно сте случили на някоя, която не е била много наясно, но не си е признала....

# 37
  • Мнения: 780
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах, че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

Писах и в една друга тема: щом децата са с гражданство на определена страна, те трябва по закон да напускат и влизат в страната с паспорт на същата държава (отделен е въпроса, че някои гранични служители в БГ си затварят очите). В твоя случай, щом са БГ граждани се подчиняват на законите на БГ при влизане и излизане от нея, няма значение дали имат друго гражданство и какво. Затова са искали декларация.. защото са българчета и българският закон за напускането на страната с един родител е такъв.

п.п. Децата ми и аз сме с по 2 паспорта, защото сме с двойно гражданство, и пътуваме с всичките: излизаме и влизаме в Австралия с австралийските, излизаме и влизаме в БГ с българските.

# 38
  • далечно
  • Мнения: 1 029
е добре, ама моето дете е с двойно гражданство, но не съм му правила бг паспорт. Не ми се занимава...иначе си има ЕГН и акт за раждане на български. Де факто как биха могли да знаят от гранична полиция, че той е И българин - виждат му унгарския паспорт, ми аз може да съм избрала да не го правя българин при все че му се полага...

# 39
  • Мнения: 199
Благодаря те за бърз отговор Biba Sparrow
  bouquet

# 40
  • Мнения: 847
Мисля , 4е вси4ки сте прави и всяка изхожда от нейното положение.
Това което аз знам като закон:
За деца от смесен брак -с майка или баща 4ужденец,които имат БГ паспорти,не само са записани с ЕГН , а на които дефакто им е направен и бг задграни4ен паспорт.
При напускане на държавата в която се живее,никакъв пробле, не трябва декларация.
При влизане в БГ , същата работа...Но при излизане, ще ви попитат (най-малкото ) дали имате декларация от бащата за напускане на странат,нищо 4е детето е с двойно гражданство.
Декларацията е на български , прави се в съответното посолство или консулство.
При деца на двама бг родители , живеещи в европейска страна и не притежаващи 4ужди паспорти , е необходимо такава декларация при напускане на БГ.
Друг е въпроса , 4е: в първия слу4ай , Бг-я е ве4е в европейския съюз, и такава декларация не трябва ...има го в сайта на МВР...но служителите на летището да кажем питат превантивно... Whistling...
Та за заклю4ение - ако искаш да си сигурна си извади такава декларация.Не се знае на какъв служител ще попаднеш и в какво настроение ще е. ooooh!

# 41
  • Мнения: 780
е добре, ама моето дете е с двойно гражданство, но не съм му правила бг паспорт. Не ми се занимава...иначе си има ЕГН и акт за раждане на български. Де факто как биха могли да знаят от гранична полиция, че той е И българин - виждат му унгарския паспорт, ми аз може да съм избрала да не го правя българин при все че му се полага...

Предполагам, че има начин да разберат ако искат: по имена, място и дата на раждане - тези данни ги има във всеки един паспорт, вкарват ги в компютъра и ще им излезе дали има такова българче или не. Предполагам могат да използват и данните на  българския родител/и, за да установят дали децата са им българчета. Но както казах, не на всички им се занимава.

Между другото, авторката казва, че са и искали и е показала актовете за раждане на децата - така са разбрали.

Аз имам друг въпрос. Не ме засяга пряко, но ми стана интересно. Длъжни ли са родителите да носят и да предоставят за справка актовете за раждане на децата? Акта за раждане не е част от документите, необходими за задгранично пътуване, нали?  newsm78

И още един въпрос. Доколкото знам български граждани могат да пътуват само с лична карта в страни от ЕУ. Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?

# 42
  • Мнения: 3 880
Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?
Със задграничен паспорт. Съвсем без документ за самоличност не може Wink

# 43
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а, как ме стреснахте - да не би доброжелатеството да го направя бг гражданин да ме задължава да му извадя бг паспорт  newsm78
ве4е по4вам да губя края на на6ите документи от три държави  Whistling

# 44
  • Мнения: 199
Декларацията е на български , прави се в съответното посолство или консулство.
Това не разбрах...... newsm78
А ако живеем в България, отиваме с детето без таткото в Русия?
Все пак да уточня,че детето-с двойно/българо-руско гражданство/- декларация на български, заверена нотариално, нали.
А не заверена в руско Посолство.??????????
Сама се обърках и сигурно и вас ви обърках.

Общи условия

Активация на акаунт