пътуване до бг без таткото. проблем при връщането?

  • 4 677
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Когато си в България,декларацията се вади от нотариус,а ако си в чужбина и ще пътуваш за България се вади в посолство или консулство.

# 46
  • Мнения: 780
а, как ме стреснахте - да не би доброжелатеството да го направя бг гражданин да ме задължава да му извадя бг паспорт  newsm78
ве4е по4вам да губя края на на6ите документи от три държави  Whistling


Мисля, че е точно така. Българче излиза от и влиза в БГ с БГ паспорт.  Simple Smile

Как пътуват децата тогава (имам предвид, че те нямат лични карти)?
Със задграничен паспорт. Съвсем без документ за самоличност не може Wink

Ми то тогава по-сложно (и по-скъпо) излиза за детето да пътува.  newsm78 Дали няма да измислят нещо от сорта на вписване на децата в паспортите на родителите? Ама то пък нали родителите не са длъжни да имат паспорти... Как пътуват гражданите на други ЕУ страни? С паспорти или имат и те лични карти, с които могат да излизат и влизат в други страни?

Май поизместих темата, но ми стана интересно  Mr. Green Тук няма такова чудо като лични карти... и се замислих какъв изобщо е смисъла от тях?

# 47
  • Мнения: 3 880
Как пътуват гражданите на други ЕУ страни? С паспорти или имат и те лични карти, с които могат да излизат и влизат в други страни?

Германците пътуват из Европа само с лична карта, дъщеря ми е само с немско гражданство и тъй като е малолетна и все още няма право на лична карта, пътува със задграничен паспорт, който й направихме непосредствено преди първото й излизане в чужбина (детските паспорти са по-евтини от тези на възрастните, долу-горе на цената на личната карта, така че не е голяма набутвация Wink)

# 48
  • Мнения: 102
Здравейте,
Миналата седмица напуснахме България.Децата ми са с чужди паспорти но са родени в БГ.Таткото е чужденец.Досега никога не са ми искали каквато и да е декларация,даже и когато съм пътувала сама с децата.Сега обаче ми поискаха актовете за раждане на децата и ми казаха че тъй като децата са родени в БГ,независимо че са с чужди паспорти трябва да носим декларация.(в случай че пътуваме по отделно)В противен случай не можем да напуснем страната.Мъжът ми беше меко казано възмутен .
Така че ако някой има информация дали текста от официалната страница на МВР който беше пуснат по нагоре е актуален ще бъда благодарна.
Досега никога не  са ми искали какъвто и да е документ за децата,(освен паспорта) когато съм напускала границите на държавата в която децата ми имат гражданство.Нека мамите на децата които имат чужди паспорти да кажат дали са имали проблеми при напускането на съответната държава.
Между другото някъде тук из форума срещнах, че в случай на двойно гражданство когато и двете гражданства са от страни членки на Европейската общност трябва да се избере едно от двете.Ако някой има инфо по темата Laughing

Писах и в една друга тема: щом децата са с гражданство на определена страна, те трябва по закон да напускат и влизат в страната с паспорт на същата държава (отделен е въпроса, че някои гранични служители в БГ си затварят очите). В твоя случай, щом са БГ граждани се подчиняват на законите на БГ при влизане и излизане от нея, няма значение дали имат друго гражданство и какво. Затова са искали декларация.. защото са българчета и българският закон за напускането на страната с един родител е такъв.

п.п. Децата ми и аз сме с по 2 паспорта, защото сме с двойно гражданство, и пътуваме с всичките: излизаме и влизаме в Австралия с австралийските, излизаме и влизаме в БГ с българските.

В описания случай ставаше въпрос само за декларация.Питах  въпросните служители дали трябва да извадим И БГ паспорт-казаха не сте задължени.Вече съвсем се обърках.
По нагоре в темата прочетох,че в официалния саит на МВР,децата двойни граждани не са задължени да представят декларация от другия родител.
Кажете ми сега на кого да вярвам newsm78
Бихте ли ми казали в кой закон пише,че сме задължени да извадим БГ паспорти.За да не се окаже че пак имаме проблем следващия път.

# 49
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Не само германците, но и българите пътуват само с ли4на карта (бг). между страните в шенгенското споразумение няма граници и грани4на полиция/пас контрол. затова и на лети6тата има гейтове които са "за шенген" и такива, които не са - последните са отведени така 4е да минава6 през пас контрол

# 50
  • Мнения: 3 880
Не само германците, но и българите пътуват само с ли4на карта (бг). ....
Да де, zа българите zнаем, Мили се интересуваШе как пътуват теzи от другите държави и ако може само с лична карта, то как пътуват децата, които оЩе не притержават такава (справка_три поста по_нагоре Wink) zатова дадох Германия zа пример, zаЩото само с нея съм zапоzната... Peace

# 51
  • Мнения: 109
Бихте ли ми казали в кой закон пише,че сме задължени да извадим БГ паспорти.За да не се окаже че пак имаме проблем следващия път.

Закон за българските документи за самоличност
Чл. 12 (2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.

Не е казано изрично, че детето трябва да има издаден паспорт, но е казано, че следва да се легитимира с български документи за самоличност, което предполага вадене на паспорт.

# 52
  • Мнения: 413
Е добре де, има закон, ама що трябва да вадим и български паспорти на "чужбинските" ни деца? 
 Аз през юли ще ходя до България за две седмици, за да покажа бебчо на рода и приятелки и  това значи ли, че не мога да се върна в Австрия след две седмици, защото таткото, който си е чист чужденец не ни е направил декларация или че бебчо е само с Австрийски паспорт.

Ами по закона за българските паспорти, за да издам на сина ми и български паспорт, трябва да представя акта му за раждане, да попълня молба-декларация и двамата родители да се подпишат, че са съгласни с издаването на паспорт - Ами като единия е чужденец и не подлежи на БГ законите и Като го няма, няма да идва с нас в БГ, тва значи ли, че не мога да си изляза от България с бебето си чужденец"????   или че задължително трябва да му изкарам и български задграничен паспорт, защото има и българско ЕГН????

# 53
  • Мнения: 780
Понеже повечето мами тук говорят за страни от Шенген, за които не е необходим паспорт за родителите, не са необходими визи, изглежда нерезонно детето да има БГ задграничен паспорт.

Хайде да излезем от Шенген и да вземем например Австралия, за чиито граждани се изисква виза да пребивават в България повече от 3 месеца. С кой паспорт ще влезат децата ми в БГ в качеството си на БГ граждани? С кой паспорт ще влеза аз в БГ в качеството си на БГ гражданка? С българския естествено. Влизам в държава, в която имам гражданство, легитимирам се с БГ си документи.
Обратно: прибираме се в Австралия. Излизам от БГ с БГ паспорт. Децата - също. Не мога да избера да излезат с австралийските, за да избегна декларацията примерно. Как влизам в Австралия? С австралийския паспорт - като техен гражданин. Иначе - виза. Изрично пише и в закона тук, че гражданите на Австралия влизат и излизат от страната с австралийски паспорти. Така е за всяка държава, не само за Австралия или БГ. Не може да си гражданин на една държава и да искаш да се ползваш с привилегиите на това да си гражданин, а да не изълняваш задълженията си. Положението е принципно. Като ставаш гражданин тук се полага изпит и въпросите са 2 основни групи: права и задължения.

Не знам в момента как се вади задграничен паспорт на дете в БГ. Но и не намирам за ненормално да се изисква подписа и на двамата родители (независимо дали бащата е чужденец). Изборът дали детето да е с БГ документи е на родителите и от там отново произтичат задължения, пък били те и пътуване до БГ, за да се подпишат документи за издаване на паспорт. И тук (в Австралия) се изисква подписа и на двамата родители положен през свидетел.

За декларациите. Не ми се е налагало, но не виждам разлика в това дали детето е с двойно с гражданство или не, дали родителите са и двамата българи или не. Щом детето е българче по документи и излиза от страната само с единия родител, е необходимо съгласието и на другия.  И в Австралия е така: ако реша да си ида в БГ с двете деца, ще ми трябва декларация от сърпуга ми, че е съгласен за това. Абсолютно същото е и в БГ и не виждам какво толкова неразбираемо има. Та да се върна на питанката на orchestra: тъй като децата не са били със задграничен БГ паспорт, са ти поискали актовете за раждане (което за мен е неправомерно - никой не е длъжен да ги носи или показва, те не са документ за пътуване извън страната). Показвайки ги, си доказала, че децата са БГ граждани. Щом са такива, следва да има декларация от другия родител, че е съгласен да напуснат страната.

Стана дълго, но се опитах да съм максимално ясна. Накратко: щом си гражданин на една държава, спазваш нейните закони (ползваш се от права, но имаш и задължения, не може само права да се искат). В БГ си българин, ползваш БГ документи, подчиняваш се на БГ закони.  Peace

Да се редактирам/поправя: сега прочетох цитираната извадка от страницата на МВР. За постоянно пребиваващите деца в чужбина с двойно гражданство и родител чужденец. Според нея не трябва такава декларация в тези случаи. Да се надяваме, че информацията да е актуална.  Peace

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 02:31 от mili46

# 54
  • Мнения: 109
Clementina, аз не твърдя, че законите са направени по нашите желания. И за мен ще е по-лесно без декларации, паспорти и т.н., ма няма начин да мина без тях.
Има и един друг закон - за гражданската регистрация. По силата му, в 6-месечен период от съставяне на акта за раждане от местния орган по гражданско състояние (чуждестранния) българският гражданин (в случая ти) е длъжен да се снабди със заверен препис или извлечение от съставения акт и да го предаде или изпрати на българския дипломатически или консулски представител в страна, в която пребиваваш, като същевременно му съобщи постоянния си адрес в Република България. Имаш възможност да го представиш и направо на длъжностното лице по гражданското състояние в общината по постоянен адрес в България, заедно с легализиран и заверен превод на български език. А длъжностното лице по гражданско състояние в съответната община в България ще състави акта за раждане, а след това ще изпрати при поискване или служебно, удостоверението за раждане на Министерството на външните работи, което пък ще го препрати на дипломатическото или консулското представителство за връчване на заинтересуваните лица (връчване в случай, че не си го получиш сама, а си ползвала услугите на консулството).
Та искам да кажа, че ако си спазила този закон, означава, че бебо е вече в регистрите на населението като български гражданин и съответно митническите органи ще ти искат декларация-съгласие. Декларация се прави заради детето, а не заради бащата. Затова
Ами като единия е чужденец и не подлежи на БГ законите
е несъстоятелен аргумент. Знам, неудобство е всичко това, което имаш предвид - няма го, няма да идва с вас в България, но идеята на декларацията не е "да затрудним максимално гражданите", а друга.
Все пак има светлина в тунела - като австрийски гражданин, и който живее постоянно извън страната, такава декларация няма да ти е необходима (ако вярваме на написаното в сайта на МВР).
И аз докато пиша, виждам, че mili46 също е била доста обстойна и доста права за всичко.  Peace

# 55
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мария Газела, правото се основава на логиката, на това, което наричаме common sense... Значи, ако таткото е чужд гражданин, а майката е българка, логично е в чуждата държава да се изисква декларация (за  да предпазят детето от отвличане, защото и двамата родители имат равни права и отговорности, свързани с това дете); в България на излизане, на границата детето се представлява от майката, която пътува с него и е бълг. гражданка, и няма логика да се възпрепятства връщането при бащата. Мисля, че точно това се опитваха да кажат и по-горе цитираните майчета  Peace

За това е нормално да има разлики в изискванията към деца на чужди граждани и към документацията на деца, чиито родители са бълг. граждани.

# 56
  • Мнения: 109
Разбирам, Меntha, аз дори не споря кое е по-логично в конкретната ситуация. В тази връзка е и последният ми коментар относно "светлината в тунела". Да, съвсем логично е да не правят проблеми на границата, при положение, че детето се връща при другият родител. И вероятно заради това на сайта на МВР (съжалявам, че не мога да кажа че и другаде освен там) може да се прочете това логично решение. Можеш да видиш дори, че лично аз съм дала линк към него.
В този свят без граници обаче е трудно да се определи кое дете може да бъде потенциално отвлечено и какви са намеренията на родителите относно местожителството им (и дали майката се връща при бащата, или ... давам съвсем отвлечени примери, нямащи нищо общо с конкретната ситуация). Аз цитирам закони, които не правят разлика дали детето живее в или извън България, а се основават единствено на критерия "гражданство". Може и смешно да звучи, но държавата България се опитва да предпази гражданите си (поне това е целта на разпоредбите и законите като цяло).
Дали можем с чиста съвест да наречем едното решение на проблема "здрав разум", а другото не, ако има аргументи и за двете?!   Peace

Между другото, ще ми купуваш риза. Приятно ми е, казвам се Мариела.  Hug

# 57
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И вероятно заради това на сайта на МВР (съжалявам, че не мога да кажа че и другаде освен там) може да се прочете това логично решение. Можеш да видиш дори, че лично аз съм дала линк към него.
Аз също не споря, просто изразих подкрепа към логиката на подобен закон.



Между другото, ще ми купуваш риза. Приятно ми е, казвам се Мариела.  Hug
Съжалявам за това, че те преименувах  Blush За ризата - пиши мерки и изисквания и я имаш  Grinning

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 15:27 от Mentha

# 58
ами ако бащата е чужденец и трябва да отидем и да изкараме паспорт на сина ми в общината трябва ли преводач! не знам какви са им правилата! всеки път ме връщат за различно нещо а не ми казват всичко ,което трябва да имам наведнъж! не е много приятно!

# 59
  • Мнения: 3 804
документите за паспорт се подават в полицията ,а не в общината,аз извадих паспорта на малката и без подпис от бащата който е 4ужденец ,а за другите 2 превода4 не са ми искали,ама моя знае бг писмено и говоримо

Общи условия

Активация на акаунт