Близначе, разказът ти ме разтърси! Баба ти е била герой!
И двете ми прабаби ( които знам) са раждали в болницата. Едната - по майчина линия се е омъжила на 16 г, още не е имала менструация. Когато й дошъл цикълът, си помислила, че умира. Има 2 деца, родени в болница. Малко преди това нейна сестра (Серафима, била е една от големите красавици в София) починала след раждане у дома. Мъжът й (офицер) избягал от фронта, за да я види преди да умре, за което бил наказан. Затова прабаба ми отишла да си ражда в болница. Другата ми прабаба си е раждала двете деца също в болница (и тя е била градско чедо). Но не знам дали са имали неуспешни бременности.
За майките на моите дядовци нищо не знам. Дядо ми по майчина линия е имал още 5 братя и сестри, даже не ги познавам, майка също. От това, което рядко ми е разказвал за живота им на село, сигурно майка му е раждала децата си на нивата. Другият ми дядо има още 3 сестри. За майка му знам, че е била голяма проклетия, но се била научила сама на село да чете и била много религиозна (смятала, че Господ й е помогнал да се научи да чете). Почти съм убедена, че е раждала децата си у дома, защото дядо ми не знаеше точната дата, на която е роден - била отишла по-късно да го запише при попа и имаше колебания дали се е родил на 19, 20 или 21 ноември. И двамата ми дядовци са 17 набор.
Баба ми по майчина линия е раждала 3 пъти в болница(братчето на майка ми е починало на 3 месечна възраст). Има и 2 аборта - един в 3, един в 6 месец (била носила големи дини!).
Явно никой не ги е жалил тези жени, а ние сега се оплакваме с всичките ни модерни облекчения като памперси, перални и полуготова храна.