Изравнените такси в частните детски градини

  • 12 949
  • 88
  •   1
Отговори
# 45
ДГ са част от децата, които са предвидени в републиканския бюджет, нали? Така, че отговорът е "да". Не забравяй да гласуваш за мен на изборите през 2009. Вице + министър на edu и всичко ще е наред "от там насетне".

# 46
  • Мнения: 4 877
ДГ са част от децата, които са предвидени в републиканския бюджет, нали? Така, че отговорът е "да". Не забравяй да гласуваш за мен на изборите през 2009. Вице + министър на edu и всичко ще е наред "от там насетне".

Нямаш проблеми, но да "понатиснете" още отсега да го заложат в бюджета за догодина (не остана време)+промяна в Закона за народната просвета, че не ми се чака 2010/11 г.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 412
4. " очевидно броя хора, които ще могат да си позволят частно образование за деца си ще намалее значително" - Мисля, че грешиш. Виж статистиката на столична община по този въпрос, а и разчетите ни показват нарастваща тенденция за следващите 2-3 години.
О, тук ще следя с интерес разчетите. Така изглежда на пръв поглед, но се задава рецесия, броя на децата в семействата се увеличава и по-трудно се плащат 2 увеличени такси, а не върви едното дете да е в частно у-ще, другото не.

Чудя се оказва ли влияние за увеличението на таксите една наредба на МЗ, в която са описани прекрасни условия за отглеждане на децата, но повечето държавни детски не отговарят на тях. Само, че държавните никой няма да ги проверява. А пише, че до края на годината всички детски трябва да се поправили. Т.е аз реших, че са предвидени пари за подкупи на хората от ХЕИ или за привеждане в съответствие с наредбата. Още тези настроения за изгонването на частните детски градини от обществените сгради, води до увеличение на цените, защото до сега е бил калкулиран малък наем.

Но си мисля, че в договорите на частните заведения трябва да има клауза, че увеличението на цената няма да е повече от 2 пъти инфлацията,  учат се деца, създават се приятелства и родителите трябва да са подготвени.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 00:14 от TanyaMG

# 48
  • София
  • Мнения: 6 999
...Но си мисля, че в договорите на частните заведения трябва да има клауза, че увеличението на цената няма да е повече от 2 пъти инфлацията.

Определено следва да можем предварително да си планираме разходите. Много е неприятно да ти съобщят новите цени пролетта. Дори да можем да си го позволим - никой от нас не си копае парите и искаме да видим нещо като рамка, в която ще се движат таксите.

Освен базата, бих искала да разбера и как се повишава квалификацията на преподавателите - защото за мен това е много по-важно и по-трудно за преглъщане от всякакви битови условия. 

# 49
@ TanyaMG

Прегледах набързо мненията ти от твоя профил и разбирам, че активно се интересуваш от идеи за бизнес и то като че ли с уклон към образователни услуги. Какво чакаш - скачай в реката и се учи да плуваш, .... ако ти стиска. Успех.

"О, тук ще следя с интерес разчетите. Така изглежда на пръв поглед, но се задава рецесия, броя на децата в семействата се увеличава и по-трудно се плащат 2 увеличени такси, а не върви едното дете да е в частно у-ще, другото не."

------------Къде я видя тази задаваща се рецесия. Аз ежедневно се отипвам професионално да се занимавам с подобна материя и не мога да я видя още. Това да не е Америка. Лошото начало, купона за Европа още продължава и ще свърши вероятно около пролет/лято 2009. Тогава очакваме с колеги да се отпишат доста активи от големите EU фирми и да стане весело за всички ни. Но ВСЕ ОЩЕ е рано. Ще му мисли догодина по това време. Живей спокойно и за момента. А за 2-те такси работи малко повече, напр. ставай един час по-рано сутрин и готово.


"Чудя се оказва ли влияние за увеличението на таксите една наредба на МЗ, в която са описани прекрасни условия за отглеждане на децата, но нито една държавна детска не отговаря на тях. Само, че държавните никой няма да ги проверява. А пише, че до края на годината всички детски трябва да се поправили. Т.е аз реших, че са предвидени пари за подкупи на хората от ХЕИ. Още тези настроения за изгонването на частните детски градини от обществените сгради, води до увеличение на цените, защото до сега е бил калкулиран малък наем."

------------------Частният сектор обикновенно намира начин и се оправя по-добре от държавния. Капитализъм.


"Но си мисля, че в договорите на частните заведения трябва да има клауза, че увеличението на цената няма да е повече от 2 пъти инфлацията. Въобще учат се деца, създават се приятелства и родителите трябва да са подготвени"

----------------------Искаш административно да регулираш пазара, така ли. Това е лош подход в общия случай. Социалното общуване няма как в капитализма да не бъде класово. И в България това вече започва също да личи. От мелодраматични и популистки изказвания имат нужда само ... ти знаеш кои.




# 50
@ isa

Видях профила и мненията ти. Явно си имала вземане-даване с частните училища, макар и като настойничка на сестра / или дъщеря, не разбрах точно/. Всички знаем какво бихме искали от конкретната услуга и кое трябва да е с по-голям приоритет. По трудно е реализацията й , Иса. И то от двете страни купувач/продавач. По лесно е да мърморим, критикуваме и да даваме мъдри съвети. Така сме устроени. Дали ти си дала всичко от твоя страна ?

# 51
  • София
  • Мнения: 6 999
... Дали ти си дала всичко от твоя страна ?

Дъщеря ми е в частна детска градина/за 3-та година/, сестра ми смени две частни училища...

Намирам въпросът ти за неуместен.  Naughty За това съм избрала частното образование - за да ми се налага аз да правя 'нещо си', освен точно да си плащам таксата. В частното образование съм клиент и смятам ми се дължи - не съм длъжна аз да напътствам кой как да си върши работата. А повишаване на квалификацията на служителите е задължително в която и да е област ако искаш да повишаваш нивото на обслужване.

Моята работа е с хора. Когато си повишавам цените - се аргументирам защо го правя и какво ще предложа повече - не го съобщавам като факт. Не изисквам от клиентите си да правят нещо си за подобряването на моето обслужване, или ако искам нещо - им го казвам, очаквам от тях единствено да си плащат съвестно и навреме.

Макар като се замисля - на последната родителска среща да дадох доста идеи, които мен биха ми харесали ако се осъществят.

# 52
# 53
  • София
  • Мнения: 4 412
@ TanyaMG

Прегледах набързо мненията ти от твоя профил и разбирам, че активно се интересуваш от идеи за бизнес и то като че ли с уклон към образователни услуги. Какво чакаш - скачай в реката и се учи да плуваш, .... ако ти стиска. Успех.

Не си догледал добре профила ми, интересувам се да е най-доброто за детето ми, ако може да помогне на по-голяма група от хора, още по добре. Въобще надживяла съм желанията да печеля от всеки свой час. Но те уверявам, че имаме достатъчно заплатено време в семейството, за да можем да си позволим обучение, в което и да е "класово" училище.

Социалното общуване няма как в капитализма да не бъде класово.

Знаеш ли, според мен детската градина и началното училище не са място, където децата се срещат или водят  на класов принцип. Знам 2 частни у-ща в Сф, който се опитват да си подбират учениците на този принцип и не са ми фаворите.

И само да ти кажа, че по-нагоре си позволи да обидиш директорката на Веда, не е редно.

Лека нощ, съня е много важен за правилната преценка на икономическата обстановка.

# 54
Не искам и не съм тук за да обидя нито директорката на Веда, нито теб, нито който и да е било. Просто видях, от тема в която си писала за "идеи за бизнеса" . Не се засягайте, момичета. А директорката на Веда не я познавам. Аз не съм директор на частно училище и не участвам в оперативно управление на кое да е такова.
Лека нощ.  Без лоши чувства.

# 55
  • Мнения: 4 877
edu_daddy,

мярнах в някои статии, че сте обърнали внимание и на проблема с незаконните забавачници (детски центрове и подобни измишльотини). Най-после! Преди няколко години обиколих над 20 ЧДГ и повечето бяха лицензирани (в сайта на МОН си го пише), но с учудване разбрах за няколко с по-агресивна реклама, че не са. Дори най-нагло се опитваха да ме лъжат. А поне да бяха наели педагози. В една детска една баба преподаваше аглийски по  учебници на чешки, водеше часове по пиано с детска йоника, а като бонус преподаваше и италиански език. Питах ( Simple Smile) за руски - и него го владееше, разбира се, пак тя. После се ядосах и тръгнах да разпитвам дали някой не контролира подобни безумия. Оказа се, че никой. Щом нямат лиценз - могат да правят каквото си искат с образованието на децата. Могат да ги учат и на патагонски и да твърдят, че е, например, френски.
Знам, че за повечето родители е важно по-малките деца да са нахранени, да излязат навън, ..., но подобни странни експерименти с обучението на децата не трябва да се допуска поне от вашата гилдия.

# 56
  • Мнения: 771
Драги ми "Смехурко", твоето изказване ми напомня за една приказка - за лисицата и киселото грозде.
Това е частен сектор и избора е твой. Аз от миналата година обикалям Кестнер, Веда и Увекинд. Просто се двоумя. На изложението видях цените и в трите детски градини. Увеличението от миналогодишното изложение  НЕ Е 100%. оСВЕДОМИХ СЕ И ЗА ЛИЦЕНЗИТЕ. И трите издават легитимни дипломи. Така, че който може да си го позволи, защо пък не! А ти защо просто отиде на разговор с директорите? И на мен ми увеличиха наема на офиса, но избора си е мой. Да, мога да си наема по-евтин, но ще бъде в Мусагеница/примерно/, а не в центъра!

# 57
  • София
  • Мнения: 4 412
danybon, съгласна съм с твоето описание на повечето забавачки в частта, че не знаем на какво учат децата, с какво качество и дали е съобразено с възрастта. За това родителските кооперативи са решение поне до някъде, защото родителите могат да наемат добри педагози, например 2 часа в седмицата добър музикален учител, почасово могат да идват най-различни други учители. В крайна сметка активното внимание на децата е около 2 часа сутрин и след обяд и за това време могат да се наемат специалисти като външни услуги , а през другото време и любющи възпитателки са ОК.

И да допълня, че като родител, дори и на лицензираните градини не вярвам много. Този лиценз се издава еднократно и изглежда никой не проверява как се работи с годините. Виждах градини, пише че имат лиценз от 99 г., а те са почти пред закриване. Какво е качеството на учителите, какво е текучеството, как се отнасят с децата, това е много трудно да се види.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 12:29 от TanyaMG

# 58
  • София
  • Мнения: 4 412
балони, не съм съвмем съгласна, ти обикаляш, но още не ис записала детето. Няма да ти е приятно, ако детето ти е учило 2 години, свикнало е с децата и средата и да ти кажат 50% увеличение на таксата, а за след още 1 година може с допълнителни 50%. Вярно всичко е бизнес, но хляба и бензина са с фиксирани надценки. Също ние сме имали договори, в които клиентите са искали да подписваме, че услугите ни няма да се увеличават над определен процент в рамките на годината. Така, че вярно е бизнес, но в този бизнес са 2-те страни. И определено си мисля, че страната на клиентите трябва да бъде защитена с разумно поскъпване през годините, за мен реалното е % инфлация или коефициент на основния лихвен процент.

# 59
  • Мнения: 3 271
edu_daddy, благодаря ти за отговора към мен и по принцип. 60-70 училища казваш. Къде ги видя толкова?!?! В София? Дори да са толкова на хартия (в което не вярвам), само около 10-тина изобщо "стават"!! И като всички направят таксата с 50% отгоре и имаш 2 деца... Само с 1 час повече работа сутрин няма да стане. 80 лв на месец, няма да ме спрат, но НЕ са толкова. Посмятай пак. Уможи по 2, сложи общата инфлация, повишените други дейности (плуване, танци) и т.н. и тогава ми кажи моят доход с колко трябва да се повиши. И пак няма да си съвсем прав, защото не искам всяка година да сменям училището по икономически съображения. Не е хубаво за децата.

Таня, благодаря ти за умесното уточнение относно начина и мярката за поскъпване. Това имам предвид и аз.

Общи условия

Активация на акаунт