Майчинството - счетоводно - 9

  • 58 338
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 24
Моля да ми кажете как се изчисляват болничните преди стандартния болничен 45 дена преди термина.По принцип термина ми е за 22.11.08 ,но искам от август да изляза в болничен,но незнам как ще ми бъде изчислен след като имам прекъсване от 18.02.до 24.03. ,не съм осигурявана за този период.Кои месеци се взимат за единия болничен и кои ще ми вземат за този който ще ми издадат 45 д. преди термина.Моля за отговор!

# 1 021
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Детето вече е на 3 месеца. Един счетоводител ми казва, че можело ако се подпише декларация, че ако в този период майката започне работа връща сумата с лихвите. Забравих да кажа, че майката си е получила част от парите.

Нека този счетоводител ви даде декларацията и да я попълните и после да ви я подаде в НОИ.
Значи смешката е още по-голяма. Не съм разбрала правилно - не става въпрос само за 315-те дни, а за двете години Crazy Декларацията е подадена и чакаме резултат. Само да поясня, че не става въпрос за мен, аз съм косвено заинтересувана от ситуацията  Mr. Green, но ще споделя резултата.

Това пък е още по-невероятно. Това е време, което влиза поне в две календарни години и обезщетенията в последно време се различават. За това време също вали правилото да изтече календарния месец и детето да не е настанено в дом и да е живо /колкото и грубо да звучи/

# 1 022
  • София
  • Мнения: 210
Имам въпрос, не можах да намеря къде е обсъждано, ако може само да ме насочите. На 11.10.2008 трябва да ми започне 45 дневния болничен за бременност и раждане. За дните от 1.10 до 10.10 заплата ли ще ми бъде платена и трябва ли за октомври да съм осигурена за цял месец, понеже ще се осигурявам допълнително до макс. праг според мен за октомври няма нужда да плащам всички осигуровки или дори най-добре да ме осигурят от фирмата на старата по-ниска заплата, след като октомври не злиза в базата за изчисление. Дано ме разбрахте, че въпросът ми стана много дълъг  Embarassed   

# 1 023
Здравейте, момичета. Имам нужда от помощ. В болнични съм от 28 март 2008 до 05 май. В нашата фирма осигуровки са внесени до февруари включително. Въпреки, че болничният ми е внесен в НОИ, а нямам внесени осигуровки за март, април и май, това значи ли, че няма да ми преведет парите, които ми се полагат от НОИ за болничния? Благодаря предварително.

# 1 024
  • Мнения: 8 991
Здравейте!
Нямам време да изчета цялата огромна тема. Затова ще си задам въпроса и много се надявам някой да ми отговори!
Оказват ли влияние болничните, ползвани по време на бременността върху размера на обезщетението за майчинство? В случай, че се вместваш в 180-те дни?

Благодаря предварително!

# 1 025
  • Мнения: 142
Здравейте, не знам вече към кого да се обърна. Надявам се да можете да ми помогнете.  Praynig
След няколко дни излизам в редовния 45дневен болничен преди раждането. На постоянен трудов договор съм. Успоредно с това работя и по граждански договор. Преди два месеца отидох да си заверя осигурителния стаж по гражданския договор за 2007 година в НОИ. Там се оказа, че данните за гражданския договор липсват, поради грешка в подаването им. Данните за трудовия договор си бяха наред. След като съобщих на касиерката за проблема, тя отиде да оправи нещата. При следващото ми отиване в НОИ се оказа че при подаването на данните за гражданския договор са изтрити тези от трудовия #Cussing out и един вид съм без трудов договор от юли 2007г. до момента. Отново я изпратих да поправи проблема, както ми казаха в НОИ - с подаване на "корекция". Тя е направила същото и предишния път. В петък е подала данните за трети път. До момента все още няма промяна на положението, което ме докарва до истерия. Най-лошото е че и жената, при която са подадени коригираните данни не е била сигурна дали ще се оправят по този начин. Кой да знае, ако не "професионалистите" в НОИ? На кого да се обадя, за да проверя какво се случва в НОИ, защо бавят въвеждането на данните? Защото ако отново има проблем, трябва да успеем да реагираме навреме и в крайна сметка да ни се даде вярна информация как точно да постъпим в случая. Притеснявам се как ще се изчисляват болничните ми, ако всичко е объркано и съответно ако има проблем и ми се изплатят малко пари, при коригирането на проблема ще ми изплатят ли това, което реално трябва да взема?  #Crazy

# 1 026
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, не знам вече към кого да се обърна. Надявам се да можете да ми помогнете.  Praynig
След няколко дни излизам в редовния 45дневен болничен преди раждането. На постоянен трудов договор съм. Успоредно с това работя и по граждански договор. Преди два месеца отидох да си заверя осигурителния стаж по гражданския договор за 2007 година в НОИ. Там се оказа, че данните за гражданския договор липсват, поради грешка в подаването им. Данните за трудовия договор си бяха наред. След като съобщих на касиерката за проблема, тя отиде да оправи нещата. При следващото ми отиване в НОИ се оказа че при подаването на данните за гражданския договор са изтрити тези от трудовия #Cussing out и един вид съм без трудов договор от юли 2007г. до момента. Отново я изпратих да поправи проблема, както ми казаха в НОИ - с подаване на "корекция". Тя е направила същото и предишния път. В петък е подала данните за трети път. До момента все още няма промяна на положението, което ме докарва до истерия. Най-лошото е че и жената, при която са подадени коригираните данни не е била сигурна дали ще се оправят по този начин. Кой да знае, ако не "професионалистите" в НОИ? На кого да се обадя, за да проверя какво се случва в НОИ, защо бавят въвеждането на данните? Защото ако отново има проблем, трябва да успеем да реагираме навреме и в крайна сметка да ни се даде вярна информация как точно да постъпим в случая. Притеснявам се как ще се изчисляват болничните ми, ако всичко е объркано и съответно ако има проблем и ми се изплатят малко пари, при коригирането на проблема ще ми изплатят ли това, което реално трябва да взема?  #Crazy

Варианта е да отидете на място в НОИ с всички документи и да се види какво е влезнало в системата им и как да се коригира.
Може да ви изплатят една сума и след отрастраняване на грешките да ви доплатят и разликат.

# 1 027
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А когато издадено продължение на болничен лист не попадне в НОИ(работодател не го е предал или друго) те търсят ли си го,а аз за същите дни съм в отпуска и след това ми бъде издаден първичен лист,продължение и т.н. има ли вероятност да бъде отказано тяхното  плащане? Извинявам се за многото въпроси последните дни ,но от работата ме  вкарвам в такива филми и то по няколко пъти на ден, и то без аз да имам някаква вина(всичко ми е точно и предадено на време),но заради тяхна грешка....уф Благодаря

Ще ви откажат плащане ако има разлика в работни дни между първичния болничен лист и продължението, независимо дали сте били в отпуска или не. По принцип болничния лист прекъсва ползването на отпуска.

# 1 028
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Моля да ми кажете как се изчисляват болничните преди стандартния болничен 45 дена преди термина.По принцип термина ми е за 22.11.08 ,но искам от август да изляза в болничен,но незнам как ще ми бъде изчислен след като имам прекъсване от 18.02.до 24.03. ,не съм осигурявана за този период.Кои месеци се взимат за единия болничен и кои ще ми вземат за този който ще ми издадат 45 д. преди термина.Моля за отговор!

Базата е 6 календарни месеца преди месеца в който е ползван болничния лист. Обезщетението на болничен за обща заболяване е 80% от средно дневното брутно, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение. За болничен за бременности  раждане обезщетението е 90% от средно дневното  брутно, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение и не по-малко от МРЗ. Прави се нова база защото са различни рискове

# 1 029
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Имам въпрос, не можах да намеря къде е обсъждано, ако може само да ме насочите. На 11.10.2008 трябва да ми започне 45 дневния болничен за бременност и раждане. За дните от 1.10 до 10.10 заплата ли ще ми бъде платена и трябва ли за октомври да съм осигурена за цял месец, понеже ще се осигурявам допълнително до макс. праг според мен за октомври няма нужда да плащам всички осигуровки или дори най-добре да ме осигурят от фирмата на старата по-ниска заплата, след като октомври не злиза в базата за изчисление. Дано ме разбрахте, че въпросът ми стана много дълъг  Embarassed   

Ще се осигурявате за периода до болничния лист. Зависи как ви е променен осигурителния доход за периода до м.10.
Вариант е да си вземете болничен лист за м. 10 , за да не плащате осигуровки

# 1 030
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, момичета. Имам нужда от помощ. В болнични съм от 28 март 2008 до 05 май. В нашата фирма осигуровки са внесени до февруари включително. Въпреки, че болничният ми е внесен в НОИ, а нямам внесени осигуровки за март, април и май, това значи ли, че няма да ми преведет парите, които ми се полагат от НОИ за болничния? Благодаря предварително.

Да. Дори при плащане на осигуровките, ако не е подадена информация с декларация 1 пак няма да ви платят обезщетенията

# 1 031
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!
Нямам време да изчета цялата огромна тема. Затова ще си задам въпроса и много се надявам някой да ми отговори!
Оказват ли влияние болничните, ползвани по време на бременността върху размера на обезщетението за майчинство? В случай, че се вместваш в 180-те дни?

Благодаря предварително!


Как се изчисляват болнични?

Среднодневното обезщетение е:
- за обикновен болничен - 80% от среднодневното брутно (СДБ) трудово възнаграждение шест месеца преди настъпването на неработоспособността
- за болничен за бременност и раждане - 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение шест месеца преди настъпването на неработоспособността

Така полученото среднодневно брутно възнаграждение се сравнява със среднодневно нетното (СДН) и по-малкото е обезщетението, което ще ви преведат от НОИ.

Пример:
Ползвате болничен м. септември 2007г. Базовите ви месеци ще са от март до август. Тогава сте се осигурявали на 1400лв. Получавали сте чисто 852.28лв. месечно.
Тогава СДБ е 1400*6/129=60.87лв.
6 - шестте месеца на периода, а 129 са работните дни за тези 6 месеца.
СДН е 852,28*6/129=37.06лв.
Сравняваме 90% от СДБ със СДН
54.78>37.06
В случая обезщетението, което ще ви изплатят е СДН (37.06), тъй като то е по-малкото.

Какво става, когато сте ползвали болничен през периода на шестте базови месеци?
За дните в болнични за база се взима осигурителният доход, от който е изчислено обезщетението за болнични.
Тук е съществената разлика, тъй като самото обезщетение е 80% от този доход.
Напр. ако сте получили 8лв. дневно обезщетение, то в базата ще влязат 10лв.

Пример:
Ако януари 2008г. сте работили 15 дни и 7 дни сте били болнични. Заплата 500лв.
Брутната ви заплата ще е (500/22*15) 340.92лв.
А за дните в болничен в базата влиза Доходът, от който се изчислява (напр. 10лв. дневно) е 70лв. Тогава ще имате брутен доход 410.92лв. (=340.92+70) за януари, който ще ви фигурира като база за месеца при 22 раб. дни..

Тази база не се променя!
---------------------------------------
Ако болничният за бременност и раждане започва на 7 февруари 2008г, база за неговото изчисляване ще са месеците август 2007 - януари 208г. (A не 7 август – 6 февруари)


# 1 032
  • Мнения: 110
Здравейте
И аз имам един въпрос!
45-те дена преди термина ми се определя за 15 юли 2008г. 6-те месеца за изчислението на болничен за бременност и раждане ще се взимат месеците от януари до юни. От февруари месец ми е повишена заплатата и аз искам да поработя цял юли месец за да може при изчислението да влязат месеците  февруари - юли (а не януари-юни) и от 1-ви август да изляза в болнични преди раждане, разбира се ако ми разреши лекаря.
Та въпроса ми е ако изляза от 1 август в болнични преди раждане няма да се съберат тези 45 дена до термина. След раждането продължава ли да се броят тези 45 дена или се прекратява в деня на раждането и се почват другите 42 дни след раждане?
Дано да съм била ясна с въпроса си.
Благодаря Ви предварително!

# 1 033
  • Мнения: 742
Да попитам за палтения отпуск, колко пари трябва да получавам след като съм вече в отпуск Hug newsm78
 - от 23.04 съм в платен отпуск (поради навършване на 2 год на детето) Днес ми изплатиха от фирмата една сума от 178 лв, които така и не разбрах защо са толкова малко  newsm78

само да поясня, че преди да изляза по майчинство ме осигуряваха на мин.раб заплата, която тогава беше 160 лв...

Дори да са ви изплатили отпуската на базата на заплата от 160 лв. е трябвало да ви платят над 205 лв.
Благодаря за отговора - именно поради тази причина и аз се осъмних за сумата-утре ще разнищя нещата във фирмата #2gunfire

# 1 034
  • Мнения: 8 991
Благодаря много!
Ако не е нахално - още нещо ме интересува :
Възможно ли е по граждански договор да ме осигуряват и за майчинство? По принцип ми е ясно, че гражданските договори са един вид заобикаляне на закона и нямат легално определение... Значи при мен положението е супер странно - държавен служител съм, но тъй като заплатата никак не  е голяма, работодателят ни е дал възможност да получаваме допълнително още пари на граждански договор. По гражданския договор си ми текат осигуровки, плащам данък върху сумите, които съм получила.
А доколкото разбирам обезщетението ми за майчинство ще бъде само върху заплатата ми като държавен служител. В действителонст взимам два пъти повече на месец...

Дано сте ми разбрали въпроса!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт