Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 185
За пореден път се сблъсквам с проблема с яденето, когато детето е болно и сякаш всички възможности на мига се изчерпват. Детето отказва всякаква храна, дори и царевични пръчици(което не знам дали спада към храни или някакви залъгалки и лакомства), за момента поне водичка и сокчета пие, толкова колкото да не се притесня или на границата. Унило е, как да не е. На лекарства е, какви ли не. Включих системата с поднасянето на любими храни, но вече съм се изчерпала или съм забравила други такива.
Помагайте, дайте списъци с любими храни!!!
Ще му драсна и една анкета, не че ще е  кой знае колко полезна, но щом може, защо не, а и ще я дописвам като се появи някоя вкусотия, която съм забравила.

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 10:41 от Фанита

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
Габриела като е болна обикновено не яде. Прояждането й започва с някои от следните любими храни:
- сладолед
- бебешко плодово пюре (харесва онези двупластовите - с извара и плодове)
- ябълка
- нескуик
- извара с банан
- препечана филия
- солети

# 2
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
А защо се притесняваш толкова, като не яде детото. Нормално е.  И мен ме тръшна преди няколко дни този гаден грип и четири дни не бях сложила грам храна в устата си. Е, сега си наваксвам  Twisted Evil.
Важното е, че не отказва течности. Давай повече чайчета с мед, сокове. Даже има теория, че спестявайки сили от храносмилателния процес, организмът има повече шансове по-бързо да се справи с болестта.

# 3
  • Мнения: 27 524
Краставици, солети и печена филийка.  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 197
Моето яде всичко, независимо болна ли е или здрава. Миналата седмица държа два дена 39 градуса температура. Не спря да яде изобщо. Може да яде всичко и по всяко време.
Но иначе си е съвсем нормално да не яде, няма повод за притеснение.

# 5
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
солети,пуканки,пър.картофи,препекани фил.краставица

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Кренвирши Tired

# 7
  • Мнения: 2 090
Като е болен сина ми яде само кисело мляко,нищо друго не иска Confused

# 8
  • Мнения: 581
 Когато дъщеря ми е болна много рядко отказва да се храни (по принцип не е злояда и капризна) изобщо не я насилвам.Гледам само да пие повече течности. Като започне да оздравява и си върне апетита давам супи, много плодове, месо.Точно като е болна изключвам всякакви шоколади, кроасани, зрънчовци и подобни.

# 9
  • Мнения: 3 042
Супа всякаква, но най-често пилешка, кисело мляко и бисквитена торта.
Това може да го яде всеки ден без да му омръзне.

# 10
  • Мнения: 81
Като сме болни почти нищо не хапваме първите два дена ,но и по принцип ,не сме от яшните деца ,на 7 години сме а тежим 20 килограма

# 11
  • Мнения: 25 604
За пореден път се сблъсквам с проблема с яденето, когато детето е болно и сякаш всички възможности на мига се изчерпват. Детето отказва всякаква храна, дори и царевични пръчици(което не знам дали спада към храни или някакви залъгалки и лакомства), за момента поне водичка и сокчета пие, толкова колкото да не се притесня или на границата. Унило е, как да не е. На лекарства е, какви ли не. Включих системата с поднасянето на любими храни, но вече съм се изчерпала или съм забравила други такива.
Помагайте, дайте списъци с любими храни!!!
Ще му драсна и една анкета, не че ще е  кой знае колко полезна, но щом може, защо не, а и ще я дописвам като се появи някоя вкусотия, която съм забравила.

Единственото, което мога да ти кажа е, че детето ти е по-умно от теб, най-малкото защото се вслушва в нуждите на организма си.
Потърси информация и ще разбереш, че когато човек (и не само) е болен, не случайно губи апетит - гладуващият организъм се изчиства по-бързо от токсините, което пък способства по-бързото оздравяване. Говоря наизуст, не съм специалист. Обърни се към някой такъв, ще ти обясни подробно.  Peace

ПП По време на болест няма значение колко и какво яде болният, важно е да поема повече течности, за да изкара токсините. Става въпрос за обикновените простудни заболявания, нали?

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Когато е болна яде цитруси, мляко, краставички, пържени картофи. Пие фрешове и чай доста.
Що се отнася до храни като царечивни пръчици, чипс, солети и т. н. избягвам да купувам дори като е здрава.

# 13
  • Мнения: 3 376
Подкрепям Как' Сийка,според мен е много вредно да караш детето да яде когато е болно и още повече,когато то самото не иска това.Още повече,че повечето от изброените храни са ooooh!

Няма как да помогнеш на организма да оздравее тъпчейки го такава храна.

# 14
  • Мнения: 185
Винаги съм мислела, че децата като цяло мислят много по-логично, по-чисто от порасналите такива Banghead, както и с това че са по-близо до природата майка и знаят най-добре от какво имат нужда, стига и това нещо да им е в обсега и да могат да го поискат. За прочистването съм съгласна, но не и гладуване за деца до 3 г.. Моето е на 2г. и 7 мес. Лекуваме го със силен антибиотик и още купчина други стимуланти и хомеопатии, с които си мисля повече травмирам детето.
Когати се налага АБ, винаги и винаги, без изключение (спазвам и за себе си)  давам по време или след ядене. Не ми се иска да предразполагам организма за язви и други изменения. Ако има моменти в които моето иначе злоядо дете ми откаже да яде, случвало се е често и неведнъж Simple Smile по време на никнене на зъбките  tooth , за ден или през ден, знам че всичко минава стига да си пие течности. Вече спрях и да се  вманиачавам и за това че е и слабушко  , колкото хапне, толкова. Как' Сийка Не знам какво имаш предвид под 'обикновените простудни заболявания', ако е настинка - НЕ говоря за това.
Детенце е с проблемна 3-та сливица от Окт 2007, 1 месеца ликувахме симптоматиката с 4 вида АБ, докато разберем че истинският проблем е в 3 та сливица и после още 2 месеца с хомеопатия. Малък е за опеция, а и щом има време за размисъл се опитвам да обърна процеса. и бла-бла-бла, да не с евпускам в излишни обяснения. В момента детето прави ларингит и ангина едновремено. Така че - да, няма притеснение когато е само настинка и/или леки сополки. Не и  за този случай, а пък и явно съм пресилила с червения текст, защото не исках да прозвучи тъй панически. Просто имам едно на ум, внимавам с реакциите пред детенце, и не че не се притеснявам, защото имам за какво и умората ме гази, но не и толкова. Спокойнооооо, нали трябва да съм на релси и да реагирам адекватно. Няма място за паника  Scream , нищо хубаво няма да последва от това, просто изчерпах менютата  feeding и се обърнах за съвет, напомняне от тези които се разписахте. Умишлено темата ми е в раздела 'Нашите деца', а не 'Здравословни проблеми,...'. Обяснявам се като ученичка и аз, ама хайде. Всичко най-най- хубаво на всички. Действайте с анкетата, имаше нови въведения. Нарочно е  отворена, ако някой реши да до-гласува. Интересно ще е да се разбере дали най-обичаните от малчовците храни са тези които и ние си мислим, че са. По някое време като се забули темичката към 2-3 страница ще я финализирам анкетата.

# 15
  • Мнения: 25 604
Как' Сийка Не знам какво имаш предвид под 'обикновените простудни заболявания', ако е настинка - НЕ говоря за това.

Имам предвид обикновените сезонни заболявания - бактериални или вирусни, които не изискват специална диета като диабет, туберкулоза и т. н.
Въпреки това продължавам да мисля, че когато хората, в това число и децата, са болни, имат нужда от по-лека храна и повече течности. Имай предвид, че при болки в гърлото, понякога и поемането на течности е проблем - боли. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
С времето се научих да не ги насилвам да ядат като са болни (наопаки на бабешките традиции). Мога да им предложа нещо, да ги попитам какво искат, но не ги карам на всяка цена.
 Ако има нещо, което ме притеснява е обезводняването от високата Т или ако са с разстройство и повръщане. Затова ги наливам с вода и билков чай според болежката. А като решат да ядат малкият е готов да започне направо с кюфтета, а сестра му предпочита плодове и зеленчуци.

# 17
  • Мнения: 4 399
Ако е болна и ми отказва да се храни, не се опитвам да я съблазнявам по никакъв начин. В това отношение имам подкрепата на педиатърката. Има много логични причини поради които в такива случаи детето не трябва да се насилва с храна. Предлагам и тост със сирене или с мед и чай с мед. Оставям я ако иска да яде, ако не иска си прибирам яденето и не настоявам и за 1 троха повече отклкото тя е преценила.

# 18
  • Мнения: 351
аз му давам сам да си направи картофено пюре - той си нама4ква картофите, слага си малко масло, мляко, сол, бърка и готово. Супи съ6то хапва по малко, като цяло съм забелязала, 4е ако ми помага в приготвянето яде пове4е

# 19
  • Мнения: 2 211
Когато е болен не яде, но и не го насилвам. Гледам да предлагам повече:

Мед - направо с лъжицата, много му харесва, но и на филийка не отказва.
Супи - пилешка и топчета са му любими, въпреки че белтъчната храна /мляко и месо/ не е препоръчителна при болно дете.
Краставица - нарязана на войничета.
Попара - сам си я прави, за по - интересно.
Препечен хляб - сам го препича на тостера, понякога се опитва да си намаже и масло.
Плодове, нарязани на кубчета с клечка за зъби.
Палачинки - тях никога не ги отказва.
Бисквити.
Кремчета - най - му харесва "Ванилия".
Много, много течности.


Иначе любими са му:

Супи с месо
Малки кюфтенца
Печено пиле
Пилешко шишче
Пуешка шунка
Печени картофи с масълце
Картофи със сметана и шунка в иенската тенджера
Пържени картофи - за мой ужас
Зелена салата с лук и краставица - от скоро много я харесва
Маслини
Пилешки хапки с ориз
Мусака - ту я обича, ту не
Сирене - задължително нарязано на кубчета
Козунак
Кексове
Детски шоколад на Киндер
Плодови млека

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 09:07 от tety

# 20
  • Мнения: 185
Не насилвам детето да яде, само му предлагам. И в такивата моменти предлагам любимите му храни, любимите храни за всяко здраво дете. Излишно е и глупаво да се опитвам да го натъпча с нешо което по принцип не му се нрави.
Благодаря ви иначе.
tety - добри предложения, май ще дописвам анкетата
колебая се как да впиша всички манджички, под едно предложение или всяко да е изброено. Тя стана една грандиозна  анкета, но определено много ми помогнахте къде с нови, къде със забравени от мен вкусотии

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 10:47 от Фанита

# 21
  • Мнения: 2 092
Краставица,банан,бисквитена торта,мляко,сладолед,кремвирш,пържени картофи-това е менюто като започне да се подобрява състоянието. А и по принцип е злояд и пак,горе-долу  само това яде   Mr. Green!

Да оздравява детенцето скоро  Hug!

# 22
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


    Пак има доста остри репики към авторката на темата!Какво ви пречи да отговорите нормално на жената, а не да правите анализ на умствените й възможности!

   Разбирам, че сте с претенции за много умни и интелигентни, но дайте шанс и на непросветените Whistling

# 23
  • Мнения: 185
Благодаря Биляна, mama irina!
Имам си достатъчно грижи и проблеми, за да си тровя душата като се афектирам от дреболии. Зададох въпрос. Който иска да ме анализира. Промених си въведението, както и заглавието на темата , с единствената цел да съм по-ясна и да не ме разбират изопачено. Не искам да нападам никой. Решаването на проблема ми за мен е по-важен, и търся начини. Както са казали - 'проблемът на давещите се, е проблем на самите давещи'. И при мен така, който не се е сблъскал с това детето му да е видимо зле и наистина болно - е щастливец и трябва да го оценява, а който по един или друг начин е бил свидетел/участник на ситуация като мойта - разбира.

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 11:20 от Фанита

# 24
  • Мнения: 7 821
Не ги насилвам да ядат когато са болни. Предлагам разбира се от по-любимите им храни, моите никога не отказват пица и спагети.

# 25
  • Мнения: 2 614
Когато е болна предлагам основно плодове, зеленчуци (всичко според сезона) тя просто не се мръщи на тях. Кисело мляко и пилешка супа и много чай, фреш и вода.
Не съм насилвала никога за хранене - когато има нужда от храна яде, когато не - не насилвам. Знам аз като съм болна какво искам и затовагледам и на детето не преча да събере силите защитните на организма и да се бори с болестите!
Много погрешно е да се насилва болното дете да се храни. И педиатъра ни и хомеопата са на мнение, че детето няма да се самоубие от глад и щом не се храни, значи така трябва да бъде. Организма му си знае най-добре!
Но да предлагате всички тези джънк-фуудс....аз и като е здрава повечето въобще не ги предлагам - досега не ги е яла....
Всеки сам избира как да си гледа детето, но смятам (за себе си и за моето дете) че това е погрешна тактика....и не процедирам така!  Peace

# 26
  • Мнения: 1 032
Картофено пюре и мляко от шише. На 3 години е, но когато е болна си пие мляко от шише и това е. Ако е с ларингит и ангина детенце напълно го разбирам, че не иска да преглъща. Банички от бутертесто понякога спасяват при нас положението. А и рибата. Рибата е може би единствената храна, която мога да предлагам по хиляда пъти и да не ми се откаже. С променлив успех се ползват кюфтенцата и наденицата. Бързо оздравяване.

# 27
  • Мнения: 472
Имам приятелка, чието детенце на 3г.6м. беше със същия проблем. Дълго време ги лекуваха от какво ли не и изпиха сума АБ. Побъркваше се от чудене какво да и дава да яде, защото тя отказваше всичко. Най-накрая детето пропищя от уши, та отидоха на УНГ. Оказа се, че проблемът е от третата сливица. Оперираха я и се оправи. Сега не може да и смогне на ядене. Пожелавам детенцето ти бързо да се оправи и да нямаш повече такива притеснения.
Не знам да има възрастова граница за вадене на трета сливица. В Исул на една майка с дете на 2г. преди две седмици и казаха, че трябва да и я извадят. Това го споменавам само като информация. Аз също съм против операция, ако има друг начин да се оправи.
Иначе за храни не мога да те посъветвам нищо повече от това, което са посочили другите мами. Когато дъщеря ми е болна обикновено и предлагам супи, плодове, млека и течности. Ако откаже, не я насилвам  Wink

# 28
  • София
  • Мнения: 7 097
Когато е болна и не иска да яде, не се чудя какво да й давам и как да я прилъжа, а я оставям докато не си поиска. Гледам само да пие достатъчно течности.
Иначе любимите й храни са: месо, млечни продукти и разни сладки неща.

# 29
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Аз също не го карам да яде на сила, докато е болен. Давам само, ако си поиска и кавото си поиска. Когато оздравее и укрепне, започва да яде по много, като че ли да си навакса.

Моят син много обича да пие топло мляко с мед. Палачинки с мед, филийка с мед, само мед, чай с мед.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 884
Когато е болно, моето дете може да хапне евентуално малко бульон от пилешка супа ( 2-3 лъжички) или да изпие половин чашка мляко.
Хич и не го насилвам за каквото и да било.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Аз също не настоявам за храна когато са болни.
При баткото всяко разболяване е съпроводено и с повръщане Tired, така че не предлагам докато сам не пожелае. Започва с обикновени бисквити или солети, понататък варени/печени картофи или пилешка супа.
Малката по принцип не спира да си хапва, само намаля количествата Wink, но предпочита повече ябълки, краставици, кисело мляко. Сещам се обаче,че при единственото и по-сериозно разболяване - гнойна ангина, не хапна нищо цели три дни Tired. После естествено си навакса Simple Smile.
 

# 32
  • Мнения: 958
Помагайте, дайте списъци с любими храни!!!
Фанита, когато Никол е болна, също отказва всякаква храна, течности пие много. Лекарката казва, не е проблем за един два дена, важното е да не се обезводни. Преди два месеца, детето беше болно от грип, пиеше антибиотик и не ядеше. Първата нощ пищя много, заведохме я в пирогов с много силни колики (не знам точно как се казва). Явно от антибиотика и неяденето му стъжеше на детето. Доста се стреснах и от тогава задължително и давам една две хапчици, ако пие лекарства. Най-обича сирене и хляб. Само че не от паничка, а и чупвам малко хлебче, малко сиренце и ги давам с ръка. Така хапва малко и аз съм по спокойна  Peace
По принцип човек като е болен няма апетит, но поне млекце ако не друго ...

# 33
  • Мнения: 2 438
Никога не съм ги карала да ядат нищо освен зеленчукова супа първия ден и пилешка супа на втория. Обикновено изчаквах вечерта, давах им с лъжичка в устата и обяснявах, че помагат на стомахчето да изгони лошите бактерии. По този начин проверявах и дали им се играе или са отпаднали. Като си поискваха нещо шантаво и необичайно, знае, че вече се оправят.

# 34
  • Мнения: 8 999
Когато са болни, нямат апетит дори и за най-любими лакомства. Не ги насилвам, но ако пият силни лекарства /АБ/, се налага да подложат нещо преди дозата. Прилъгвам ги да сдъвчат поне една коричка хляб или сухарче преди съответната доза.

# 35
  • София
  • Мнения: 7 035
Баница (домашна) и солети.

# 36
  • Мнения: 1 909
Сереали, всякакъв вид макаронени изделия, включително и китайски оризови или соеви, баница със спанак. Големият си умира за ягоди и малини.

Когато са болни, а тук е много разпространен гастроентерита при който не трябва да се поемат никакви млечни произведения, нито зеленчуци - ориз и евентуално соево мляко. Вода със сироп, когато съвсем нищо друго не минава.

# 37
  • Мнения: 3 929
Моят син не яде, само когато е супер болен. Нещо, което рядко му се е случвало досега. Но го кърмя и това е нещото, което спасява положението. Иначе, таратор не би отказал, или някоя хубава супичка.

Общи условия

Активация на акаунт