В защита на Българския книжовен език!

  • 48 500
  • 1 235
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Мнения: 4 392

"ТАТЯНА КАЛКАНОВА (БНД): Колеги, не знам дали сте обърнали внимание на факта, че за броени дни са събрани 90 000 подписа в Интернет в подкрепа на оставането на тази, иначе чисто техническа и формална т. 4, а именно изискване да бъде направено изискване на закона, което е вменено през 1999 г. в Закона за народната просвета – да бъде направено държавно образователно изискване за усвояване на българския книжовен език.
Всъщност първата причина, поради която реших да взема думата е точно тази подписка, събрана за броени дни. Аз не знам, не се сещам, това мислих преди малко, дали има друга такава тема, която напоследък да е фокусирала толкова обществена енергия. Сещам се за „Натура”, сещам се за неща, свързани най-вече с екологията, но ето и книжовният език се оказва една такава тема, по която обществото е изключително чувствително."


 Laughing Mr. Green hahaha


Браво, мацки!  bouquet

Пийте по една бира и заради трезвениците. Grinning

Чакаме сега изработването на наредбата. Sunglasses

# 1 201
  • Мнения: 183


Аз предлагам в О,шипка,да речем в неделя,но към колко?!

# 1 202
  • Мнения: 4 465


Аз предлагам в О,шипка,да речем в неделя,но към колко?!

Ми не знам. Мнозинството да каже. Преди обяд едва ли.

# 1 203
  • Мнения: 3 835
Това е доклада на Комисията по образованието, след заседанието й в сряда, на 14.05., за което писах по-нагоре, който са предоставили на народните представители преди второто гласуване в четвъртък и окончателното приемане на Законопроекта.

http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&acti … =docs&gid=163

РАБОТЕН  ДОКЛАД
към Доклад № 853-09-10/23.04.2008 г. за второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета относно § 3, § 8 и § 14


   
§ 3. В чл. 17, т. 4  цифрата 4 и запетаята след нея се заличават.

Предложение на н.пр. Димитър Камбуров, Веселин
Методиев и Иван Иванов:


Параграф 3 да отпадне.

Комисията не подкрепя предложението.

Комисията  подкрепя  по  принцип текста на вносителя за § 3, който става § 1 със следната редакция:

„§ 1. В чл.17 се правят следните изменения и допълнения:

1.Досегашният текст става ал.1, като в т.4 цифрата „4” се заличава.
2.Създава се ал.2:
(2) Държавното образователно изискване по чл.16, т.4 се урежда с наредбата по ал.1 за държавното образователно изискване по чл.16, т.3.”

Предложение на н.пр. Лютви Местан, направено по реда на чл.70, ал.2, т.2 от ПОДНС:

В § 3 след думите „чл.17” се добавя  „в т.2 думите “по т. 9” се заменят с “по т.4, 9” и  в”.
[/u]


Като цяло Комисията подкрепя предложението на вносителя ДОИ за учебното съдържание да станат и ДОИ за "усвояването на българския книжовен език", т.4, чл.16..

НО, обърнете внимание на предложението на Местан. Grinning

Ето ви пак чл.17, за да се ориентирате.

Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Държавните образователни изисквания по чл. 16 се приемат, както следва:

1. по т. 2 и 6 - със закон;

2. (изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) по т. 9, 12, 13, 14, 15, 17 и 18 - с наредби на Министерския съвет;

3. по т. 7, 8 и 10 - с наредби на министъра на образованието и науката, съгласувано със съответните министерства и ведомства;

4. (изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г.) по т. 1, 3, 4, 5, 11, 16 и 19 - с наредби на министъра на образованието и науката.




Процедурните предложения за биреното заседание са две, едното е за ок. 17 ч., другото за ранния следобед, ок. 14 ч.. Аз ги обмислям в момента. Laughing

# 1 204
  • Мнения: 3 835
Компромисно предложение, 15.30ч., М? newsm78

# 1 205
  • Мнения: 836
Компромисно предложение, 15.30ч., М? newsm78
Кас ми се обади да пита в колко часа е срещата. Ще й кажа този час Peace

# 1 206
  • Мнения: 3 835
Кас ми се обади да пита в колко часа е срещата. Ще й кажа този час Peace

Ok! Hug


Продължавам от по-горе:

Т.е. той е предложил следните текстове:

§ 3. В чл. 17, в т.2 думите “по т. 9” се заменят с “по т.4, 9” и  в т. 4  цифрата 4 и запетаята след нея се заличават.

Т.е., нека си заличат в т.4 цифрата 4, обаче да я преместят в т.2, преди цифрата 9. Mr. Green

Предлаганата алинея от Комисията да отпадне:

(2) Държавното образователно изискване по чл.16, т.4 се урежда с наредбата по ал.1 за държавното образователно изискване по чл.16, т.3.”

и на нейно място две нови алинеи:

"Предложение на н.пр. Лютви Местан, направено по реда на чл.70, ал.2, т.2 от ПОДНС:

Досегашният текст става ал.1 и се създават ал.2 и 3:
„(2) Министерският съвет в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон приема наредбата по чл.17, т.2 (относно държавното образователно изискване по чл.16, т.4).
(3) До приемането на наредбата по ал.2 държавните зрелостни изпити се провеждат при условията и по реда на действащите юридически актове.”"

 Sunglasses

# 1 207
  • Мнения: 3 835
Биреното заседание мина екстра, имаше някакъв кворум, както и картофки с бира! Laughing

Амарена, жалко, че нямаше как да присъстваш, щяхме да те уредим с безалкохолна бира. Grinning


От Пленарното заседания на 15.05..

"На заседание, проведено на 14 май 208 г., Комисията по образованието и науката обсъди повторно текста на § 3 и предложенията по него:
„§ 3. В чл. 17, т. 4 цифрата „4” и запетаята след нея се заличават.”
Предложение на народните представители Димитър Камбуров, Веселин Методиев и Иван Иванов - § 3 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага § 3 да отпадне.”
Уважаеми господин председател, с други думи това означава, че по предложение на комисията и на колегите Камбуров, Методиев и Иван Иванов стандартът за усвояване на книжовния български език остава в Закона за народната просвета. Отхвърлят се предложенията и за асимилирането на този стандарт от стандарта за учебно съдържание по български език. Съгласно волята на комисията, предишното предложение на комисията за сливане на двата стандарта също не би следвало да се подлага на гласуване утре. Благодаря ви."


От Пленарното заседание на 16.05..

По § 2 има направено предложение от народните представители Димитър Камбуров, Веселин Методиев и Иван Иванов.
Комисията подкрепя тяхното предложение и предлага § 2 да отпадне.
Подлагам на гласуване предложението за отпадане на § 2, направено от тримата народни представители и подкрепено от комисията.
Гласували 111 народни представители: за 111, против и въздържали се няма.
Предложението за отпадане е прието.


По § 3, уважаеми колеги, има допълнителен доклад на комисията, внесен на 14 май – преди два дни. Той гласи: „На заседание, проведено на 14 май 2008 г., Комисията по образованието и науката обсъди повторно текста на § 3 и предложенията по него”.
Предложението е от народните представители Димитър Камбуров, Веселин Методиев и Иван Иванов – за отпадане на § 3.
Комисията подкрепя предложението и предлага § 3 да отпадне.
Подлагам на гласуване предложението за отпадане на § 3.
Гласували 114 народни представители: за 114, против и въздържали се няма.
Предложението за отпадане е прието
.



С две думи Комисията накрая, след заседанието си на 14.05 е променила мнението си и е подкрепила предложението за отпадане на § 3. И двата параграфа са отпаднали.

Сега търся да видя дали все пак са приели някакъв текст, който да регламентира някакви срокове, за създаване на наредбата. В последния документ на Комисията попаднах и на това, освен предложението на Местан, което съм пуснала по-нагоре.

Предложение на н.пр. Димитър Камбуров, Веселин Методиев и Иван Иванов:

   "Да се създаде § 11:
   „§ 11. Изискването по чл.17, т.4, отнасящо се до държавното образователно изискване по чл.16, т.4 влиза в сила от 1.01.2009 г.”."

Обаче са оттеглили предложението си. newsm78

# 1 208
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Ееееей, колко много съм изпуснала, особено бирата  Laughing Но ви изчетох.
Браво момичета, страхотни сте!  Hug
Надвихме ги, бе!


   „§ 11. Изискването по чл.17, т.4, отнасящо се до държавното образователно изискване по чл.16, т.4 влиза в сила от 1.01.2009 г.”."

Обаче са оттеглили предложението си. newsm78

Тео, мисля, че са го оттеглили, защото не е издържано. Изискването на чл. 17 за създаване на наредба е прието още '99г. или там някъде /не ми се връща да проверявам/, по което време е влязло в сила. Абсурдно е нещо, което отдавна е влязло в сила, но не е било изпълнено, да му се отложи действието за в бъдеще. Все едно досега го е нямало, а тепърва се създава. Противното би потвърдило теорията на Холограма за обслужване на изпълнителната власт от законодателната. Явно са се усетили. Или са ни прочели  Wink
Още веднъж поздравления!    bouquet
  

# 1 209
  • Мнения: 3 835
Явно са се усетили. Или са ни прочели  Wink
Още веднъж поздравления!    bouquet[/color]  

Еййййй, Буба Мара, как се радвам да те видя! Hug  bouquet
Много липсваше на заседанието! Mr. Green

Да, да, не е издържано, най-издържано и идеално ни устройваше това на Местан, ама не би. Нямаше и да мине на гласуване, дори и цялата Комисия да го беше подкрепила, а тя не е искала явно.  Засега обаче колкото и да четох, не видях и не разбрах да са приели някакъв текст, с който да са се указва някакъв срок или изобщо по някакъв начин да се намеква, че ВСЕ ПАК тази наредба трябва да се създаде, най-накрая. Приели са компромисно решение, явно не са успели да стигнат до единодушие, затова са приели средното положение. Да оставят нещата както са си били, пък после един господ знае. Мен това не ми харесва много, защото ни остава единствено надеждата, че след целия този шум и дебати, трябва накрая да си свършат работата и ИЗПЪЛНЯТ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА! Ама това са умряли надежди, чакай ти.

# 1 210
  • Мнения: 3 835
Честит 24 май!

Празник на всички българи, на българската култура, славянската азбука и писменост!

# 1 211
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Честит празник!
Поздравявам всички, взели участие в тази тема. (И специално Тео!)  Heart Eyes

# 1 212
  • Мнения: 2 761
Честит празник!!!!

Пo-точно е  Ден на старобългарската писменост и книжовност,която даваме на останалите. Ние НЕ сме славяни.

Цитат
Но какви са тези славяни, които настоятелно биват вкарвани като наши предци? Думата е латинска, "склави" значи слуги, често роби

Цитат
Ние българите нямаме нищо общо с тюрките, нито пък сме славяни, тъй като такава народност просто не съществува. Няма славяни, има източноевропеиски народи. Ние българите сме потомци на велики и културни арийски народи - траки, келти, готи и основно на древните българи, като продължители на Българската цивилизация."
/"Ние, Болг-Ариите" - Шегор Расате/

http://web.hit.bg/bgsviat/proizhod.html

# 1 213
  • София
  • Мнения: 62 595
Този празник винаги ми е бил много скъп. Може би единственият, на който наистина ми е било приятно да съм на манифестацията (сигурно заради лентата "отличник"  Wink). Все ми е едно дали е славянска или старобългарска писмеността и културата, важното е, че я има. Всички други празници да махнат, 24-ти май трябва да си стои докато има жив поне един българин някъде по света.

# 1 214
  • Мнения: 673
  ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, БЪЛГАРИ!
 И за мен този празник е НАЙ-празник.

Общи условия

Активация на акаунт