Съкращават ме

  • 142 444
  • 790
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 1
Добре за маиките ясно. Но когато бащата работи само тои идетето е на една годинка какво правим тогаз.

# 781
  • Мнения: 128
Имам следното питане -  прекратяване на трудов договор срещу уговорено обезщетение, по чл.331, считано от 27.12.2012г. Заплатата за м.Декември, се изплаща на 21.12.2012г. Размерът на  обезщетението въз основа на  кое получено трудово възнаграждение следва да е - върху това за Декември, или за Ноември?
И лицето ще има ли право на обезщетение за безработица от БТ за двата оставащи дни от 2012г -27 и 28.12.2012?

# 782
  • Мнения: 2 149
Явно в нашата организация нещата не вървят добре, щом след колегата се налага и аз да се разделя с работното място.
Ще съм благодарна на мнение, съвет, защото вчера с директорката на детската градина си спретнахме спор, относно правото на ползване на болничен лист и ми бе казано, че на който не му харесва може да си ходи. Представих болничен лист за 4 дни, които тя отказа да ми плати /но нали има разлика в осигуряване и реална заплата....в мен е контрата/ .
Това добре. Майка на две деца съм, пък и аз съм човек, но това е друга тема.
Сега, след като тя каза, че като дългогодишен кадър/около 8 години/ имам право на месец предизвестие от нейна страна, то тя щяла да ми го даде, казах й да тече от днешна дата.
1. По кой член е най-добре за мен да ме освободи?
2. Предвид кризата към момента се притеснявам, че може и да не скочат куп работодатели да ме поискат, затова бих желала след толква години работа да хвана и аз БТ възможно с най-дълъг срок и при най-добри условия.
3. Заемам длъжност технически сътрудник-офис, която не отговаря на реалната ми работа като учител, подписала съм длъжностна х-ка за учител, която не отговаря на длъжността в договора естествено, но и вчера ми бе казано, че относно професионалните ми качества нямаме спор, т.е. предполагам,  че ще иска да е по взаимно съгласие. Голяма обърквация е, но аз съм си виновна, че толква години търпя. Ясно е, че осигуровката е в/у малко по-ниска сума от получаваната, в което и двете страни нарушаваме законите, но когато съм искала реална ( дори за моя сметка) ми е казвано, че няма да получа такава, имала си принципи  Grinning И е ясно, че сега каквото реши да плаща - това ще плаща, защото има договор и според него тя ще е чиста, а договорките са минало-заминало, жива и здрава да е.
Та, общо взето мако съм афектирана към момента, но главно искам мнение за т.1 и т.2, че имам две деца да храня, а и на мен ми се живее. Мъжът работи, но не мога да му вися на врата.
Благодаря ви!  bouquet

# 783
  • Мнения: 47 985
Чети тук, например точка 6 и 7 http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso
За да се запишеш на борсата, в точка 7 има изброени членовете, по които не е желателно да е прекратен договора ти. Например чл 325, т 1 - по взаимно съгласие. Ако бъде прекратен по взаимно съгласие, ще получаваш минималното обезщетение от 7 и нещо на ден.
За съжаление обезщетението се определя на база на декларирания ти доход, който е по-нисък от получавания от теб, но по този въпрос няма какво да се направи...

# 784
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Явно в нашата организация нещата не вървят добре, щом след колегата се налага и аз да се разделя с работното място.
Ще съм благодарна на мнение, съвет, защото вчера с директорката на детската градина си спретнахме спор, относно правото на ползване на болничен лист и ми бе казано, че на който не му харесва може да си ходи. Представих болничен лист за 4 дни, които тя отказа да ми плати - Първите три дни са за сметка на работодателя, останалите се плащат от НОИ. Можеш да пуснеш жалба, че не са ти ги платили, до Инспекция по труда./но нали има разлика в осигуряване и реална заплата....в мен е контрата/ .
Това добре. Майка на две деца съм, пък и аз съм човек, но това е друга тема.
Сега, след като тя каза, че като дългогодишен кадър/около 8 години/ имам право на месец предизвестие от нейна страна, то тя щяла да ми го даде, казах й да тече от днешна дата. - Предизвестие се връчва на всеки, който се освобождава на основание различно от взаимно съгласие и дисциплинарно, а също и някои специфични случаи, които няма как да работят при теб. Ако си на постоянен договор - а явно си.
1. По кой член е най-добре за мен да ме освободи? - Прочети линка, даден от LOST по-горе, но основното е да е по инициатива на работодателя.
2. Предвид кризата към момента се притеснявам, че може и да не скочат куп работодатели да ме поискат, затова бих желала след толква години работа да хвана и аз БТ възможно с най-дълъг срок и при най-добри условия.
3. Заемам длъжност технически сътрудник-офис, която не отговаря на реалната ми работа като учител, подписала съм длъжностна х-ка за учител, която не отговаря на длъжността в договора естествено, но и вчера ми бе казано, че относно професионалните ми качества нямаме спор, т.е. предполагам,  че ще иска да е по взаимно съгласие. Голяма обърквация е, но аз съм си виновна, че толква години търпя. Ясно е, че осигуровката е в/у малко по-ниска сума от получаваната, в което и двете страни нарушаваме законите, но когато съм искала реална ( дори за моя сметка) ми е казвано, че няма да получа такава, имала си принципи  Grinning И е ясно, че сега каквото реши да плаща - това ще плаща, защото има договор и според него тя ще е чиста, а договорките са минало-заминало, жива и здрава да е.
Та, общо взето мако съм афектирана към момента, но главно искам мнение за т.1 и т.2, че имам две деца да храня, а и на мен ми се живее. Мъжът работи, но не мога да му вися на врата.
Благодаря ви!  bouquet


Ще получаваш 60% от осигурителния ти доходо, осреднен на база последните 24 месеца. Колко време - зависи от общия ти трудов стаж, но няма да е по-малко от 6 месеца.

# 785
  • Мнения: 2 149
Благодаря ви!
Подписах предизвестие по чл. 328, ал.1 т.3, (четох за него, че е поради намаляване обема на работа) в отношение с другия чл.326, ал.2.
Попитах кой е този член и какво означава, тя каза, че е по взаимно съгласие и с предизвестие от 30 дни.... после чета, че е не по взаимно съгласие, а поради намаляване обема на работа, или тя се е объркала, или и аз не знам. Сега вече не може да ми подновява предизвестието, нали? И в заповедта трябва да е по този член?

Последна редакция: пт, 21 дек 2012, 21:29 от Чаено момиче

# 786
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря ви!
Подписах предизвестие по чл. 328, ал.1 т.3, (четох за него, че е поради намаляване обема на работа) в отношение с другия чл.326, ал.2.
Попитах кой е този член и какво означава, тя каза, че е по взаимно съгласие и с предизвестие от 30 дни.... после чета, че е не по взаимно съгласие, а поради намаляване обема на работа, или тя се е объркала, или и аз не знам. Сега вече не може да ми подновява предизвестието, нали? И в заповедта трябва да е по този член?

Ако заповедта е точно по чл.328 ал.1 т.3 то съответно е Прекратяване на трудовия договор при намаляване обема на работа.Те се объркала нещо...

# 787
  • София
  • Мнения: 412
Честита Коледа!
Хайде и тук да разпитам. Мъжът ми е съкратен от 1 януари, предполагам по чл.328 ал.1 т.1,2 или 3. Работодателят му е дал предизвестие от 1 декември. Интересува ме сега какво предстои?
Трябва първо да го регистрираме като безработен в бюрото по труда, нали така?
Интересува ме и от кога ще започнат да му изплащат обезщетение? Четох нещо за някакво обезщетение от работодателя по чл.222, което дори да му се полага, мъжът ми няма да получи, тъй като са им такива отношенията с работодателя...Та ако правилно съм разбрала, ще се води, че за м.януари работодателят си му плаща, така че от бюрото ще му платят за февруари, което ще получим през март...Правилно ли съм разбрала?
И за тази заплата по чл.222. Винаги ли я има? Т.е. винаги ли е задължително да се води, че е изплатена?
Предварително благодаря и се извинявам за обърканите си писания...

# 788
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Започвам подред:
Първо се записва с БТ в срок 7 работни дни от датата на прекратяване.Трябва да носи лична карта, заверена трудва книжка, заповед за прекратяване (всичко с подписи и печати от работодателя) и диплома за завършено образование.
След изтичане на януари, ако не си е намерил работа работодателя дължи обезщетение по чл.222, което трябва да бъде нанесено също в трудовата книжка - пак с подпис и печат...Дори и да не го е получил, щом отношенията са им специфични.За януари съпругът ти трябва да си плати сам здравните осигуровки, за да няма прекъсване в здравноосигурителните права.
След като е нанесено обезщетението в трудовата книжка трябва да е отиде да се запише в НОИ.
Да, ще започнат да му изплащат обезщетение за февруари, през март месец.

# 789
  • София
  • Мнения: 412
Много благодаря за изчерпателния отговор! Весели празници!

# 790
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Нова тема: - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=695256.0

Общи условия

Активация на акаунт