Чужд човек да се кара на детето ви?

  • 6 605
  • 131
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 052
не мисля, че в подобна ситуация е редно да се караме на децата, zащото се стряскат и се объркват и става по лошо.
 До сега което съм видяла , ако някое дете удари друго , обикновенно майка му отива и му обяснява кротко, чЕ не се удря, а сегали и му покаzва как, обяснява му как да се иzвини и тя самата се иzвинява на другата майка. Майката на другото дете отива, успокоява си детето, почиства го ,ако е цялото в пясък и му обяснява , че никой нищо нее направил нарочно, а приятелчето му не е искалко, не раzбира и сега се иzвинява ... с две думи го учи да приема иzвинения.
За сега само ведъж съм попадала на една истерична, детето на която иzмъкна на моя формичката от ръцете, точно преди да я zахлупи и моя , колкото и да е търпелив и да не плаче в такива ситуации тоzи път се раzядоса и ревна. Тогава тя си вzе детето обидена, като му обясни, че не е направило нищо лошо, сякаш моя 2 годишен специално реве, zада раzстрои нейното и се преместиха на друга площадка. Ясно беше нервна тогава , zащтоот и другх път съм я zасичала и няма проблеми.

# 61
  • Мнения: 8 999
Не е редно, ако аз съм наблизо.

# 62
  • Мнения: 2 090
Хехех, вие как точно им правите забележка на децата си? Сега се сещам, че това, което обикновено чувам е: "НЕ се прави така, бе, маменце, нали знаеш" Laughing, казано с толкова лигав тон, че по- добре да вземе да го резцелува детето.
Щото прочетох думата молби, та се присетих.
Дренка,въпреки че детето ми е малко много добре разбира от тона с който му се говори за какво иде реч.Когато се случи да бутне някое дете за да мине пръв на пързалката,никога не съм му ''мечила'':''не така маменце....ще събориш детето'',ами направо го смъквам от пързалката и със сериозен тон му обяснявам защо не трябва да прави така,а ако се повтори случката след това направо си тръгваме от площадката(въпреки плача и тръшкането).На следващия път не се държи по същия начин,защото знае че ''мама ще му отнеме удоволствието'' ако не я слуша.
Въпреки това понякога неволно се случва някое дете да направи някоя поразия,ами деца са все пак,ние пък като зверове ли трябва да се държим като се нахвърляме в/у чуждо дете?
Не приемам чужд човек да се кара на детето ми,както и аз не бих си позволила такава реакция към чуждо дете Peace

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 11:01 от sashimama

# 63
  • Мнения: 2 614
Абе, ако ми чаткат ежедневно детето с лопатка по главата, и аз бих се изнервила.  Или го блъскат, замерят с пясък...Аре, стига си затваряхте очите за агресията Peace
РЕакцията и използваните думи не ги оправдавам, но ги разбирам хората. И, да- лоши са децата, щот родителите с епарвят, че нищо няма. А то има, не е приятно някак икакво като с амалки още. НАли сме родители, възпитаваме уж... НЕ искам лично никого да обидя с написаното. Споделям мнение, базирано на 4-годишното ми киснене по градинки.


За каква агресия говориш? Съдейки по лентичката на авторката, детето и е едва на две годинки.
Да, блъскат се две годишните и играчките си дърпат и емоциите си не умеят да изразяват. Но това не е агресия, а поведенчески модел характерен за тази детска възраст.
Не мога да си представя да се скарам на чуждо две годишно детенце. А ако майка му вече е взела мерки, въпроса не подлежи на коментар за мен.

Додо, не съм много съгласна за агресиата, защото вчера се прибирам и детето ми има синявица на челото, разбира се питам какво е станало. И в кафенето, където ходим да си играят, защото има ограда и много пързалки, тя стояла до масата и пиела сок и минало едно от тези "кротки мили момиченца-лидери"  Twisted Evil и я дръпнало за опшките и я свалило на земята!!!  Close Ами, късмет са имали родителите на "милото неагресивно момиченце" че не съм била там, да чуят как мога да правя забележки!!!
Не одобрявам, и никога няма да одобря подобно поведение. Смело мога да кажа, че детето ми не е агресивно, дори и когато го ударят, посипят с пясък и т.н. не отговаря на атаката. Но това поведение от страна на много други деца се наблюдава все по-често и за мен това си е агресия!!!  Peace

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Абе как на всички ви децата са супер кротки и послушни и никога не им се случва да посипят нечия глава или да хвърлят някое друго камъче по някого??Истината ,че няма такива деца!Друг е въпроса дали го правят системно!

Забележките отправени към "виновното"дете от чужд човек са напълно нормални.Ми те и на градина ще ходят после и на училище,какво ще се депресират от забележките на учителките ли?Или ще си кажат "Тя няма право да ми прави забележки?" защото има и реакции на такива деца по наблюдения от гледането ми на порасналият ми вече голям син.Така са възпитавани .

И какво се нахвърлихте върху детето на Хриси.Както казах случва се,децата са си деца.А саморазправа с чуждо дете е абсолютно недопустимо това не е просто забележка,а доста голямо своеволие.Никой не дава правото никому да наказва детето на друга майка,това е право едниствено и само на жената която го е родила ,гледа и възпитава!
Ако някой може да бъде вбесен до такава степен що не отиде директо при майката и не се саморазправя с нея тя носи отговорност за това ,че не го е погледнала примерно какво прави??

Абе случаи всякакви въпроса е да се постъпи адекватно на ситуацията.

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 11:30 от kloie

# 65
  • Мнения: 9 052
правда_z  и какво .9е стане ? ще направиш гроzна сцена пред дъщеря си, която и вместо стрес и крясъци ще има нужда от успокоение и обяснение , чЕ агресивни и истерични иzблици не са правилни между големи или малки.

# 66
  • Мнения: 1 440
Забележка бих направила на "виновното" дете,но не и да се скарам.В случая ,ако моето дете е потърпевшото и майката е реагирала,не бих имала правото да се намесвам с остри критики.
Ако моето дете е направило тази неволна грешка,правя забележка,а ако се повтаря отново и отново,просто я прибирам.
Що се отнася до агресията,наистина ми прави впечатление,че се среща,та дори и при по-малки,което меко казано ме шокира! Shocked

# 67
  • Мнения: 2 614
правда_z  и какво .9е стане ? ще направиш гроzна сцена пред дъщеря си, която и вместо стрес и крясъци ще има нужда от успокоение и обяснение , чЕ агресивни и истерични иzблици не са правилни между големи или малки.
Не забележката ми щеше да е към родителите, не към детето, то не е виновно за начина, по който се държи...
И да, детето ми наистина не прави така, просто е много кротка...играе си сама предимно, особено ако не познава дечица в пясъчника!

# 68
  • Мнения: 2 090
Абе как на всички ви децата са супер кротки и послушни и никога не им се случва да посипят нечия глава или да хвърлят някое друго камъче по някого??Истината ,че няма такива деца!Друг е въпроса дали го правят системно!

Забележките отправени към "виновното"дете от чужд човек са напълно нормални.Ми те и на градина ще ходят после и на училище,какво ще се депресират от забележките на учителките ли?Или ще си кажат "Тя няма право да ми прави забележки?" защото има и реакции на такива деца по наблюдения от гледането ми на порасналият ми вече голям син.Така са възпитавани
Забележките са нормални,да,ненормалното е да се кара и крещи на чуждо дете,повечето майки това мисля че имаха впредвид(включително и аз),а не че не трябва дума да се казва на нашите си деца от страничен човек.Ако правилно съм разбрала. Peace Hug

# 69
  • София
  • Мнения: 6 743
Със съжаление ще кажа, че колкото и странно да е за малка възраст, агресия има и на моменти даже се фрапирам в какви форми  Rolling Eyes
Вчера на огромен пясъчник на който бяхме сами пристига баба с внуче.Хлапето започва да си пълни количката с пясък и след това отива и прави купчинки до сина ми.Съответно синът ми започва да си играе със скупчения пясък.Онова ми ти дете, като се ракрещя, че това е негово...Аз отидох и спокойно предложих да си играят заедно - все пак нямаше други деца.(бабата стои и НЕ реагира никак!) Хлапето се изправя и през стиснати зъби на висок тон ми казва "Не искам, това си е мое и не ми говори повече, че съм изнервен!"  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

Щях да падна - честно. #Crazy Да ме прощават всички майки на перфектни деца , но наиситна нямам думи.....

В конкретната ситуация бих се извинила за постъпката на детето, но с равен тон бих обяснила на неговите близки, че нямат право да обиждат моето...
Това е моето мнение по темата  Peace

# 70
  • Мнения: 2 032
До авторката: тук не става дума друг човек да се кара на детето за нещо, което е в кръга на нежелателни, но взе пак безопасни и невинни  неща. Ако детето ти седне да яде в Макдоналдс например  Wink, мляскайки, и някой му направи забележка: естествено, не му е работата на чуждия човек да учи твоето дете на маниери на хранене.

Но има неща, които просто не се правят и всеки има право да изисква едно "чуждо" дете да не удря неговото. Ти казваш:

"замахна  с лопатка лекичко и удари друго дете по главата"

А от другата страна, бабата вижда: ужас, едно хулиганче халоса моето детенце по главата с лопата. Това вмятане за "лекичко" е смешно и жалко: не си ти тази, която решава другото детето колко го боли след удар по главата и дали само защото не реве, не е шокирано, нито пък е редно да оневиняваш удар по главата в засимост от това колко силен бил според теб.

Децата не трябва да бият други деца. Това е абсолютният минимум, на който могат, надявам се,  да ги научат родителите. И всеки има право да им каже това.

# 71
  • Мнения: 9 052
Дамаянти, децата имат такъв период да искат да играят сами, да си паzят нещата и да викат мое. Толкова често го zабеляzвам ... НЕ може да се промени , просто детето още не раzбира да дели. Затова в яслата не им дават да си носят играчки . Просто това не е агресия да иска да играе само и като си е направило zамък да не иска да му го пипат. Е и мен ме драzни, като някое се раzреве мое , мое ... но го раzбирам.

# 72
  • Мнения: 2 614
Алиса, моята гледна точка е 100% като твоята. Леко-силно, кой го определя, ако детето се разплаче, може и само от обида, това е негово право...другото е сгрешило...
Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace

# 73
  • Мнения: 9 052
Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace


zащо? zначи на 5 г. не може да zапомни реплика, но може с точност да установи степента си на иzнервеност?

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
В случай,че по някакъв начин моето дете пострада (малко или много) при игра с други деца, действам според случая, но най-често се обръщам към родителите или моля детето да пази сина ми, или да е по-внимателен и т.н. Ако се повтори след това- взимам си детето и приключваме с играта!

Аз също смятам,че има агресия сред децата(малки, големи) и не е длъжно моето дете да търпи хорските (детските) изблици на негативни емоции Naughty

За конкретния случай, ако аз бях на мястото на авторката щях да накарам детето ми да се извини на потърпевшето дете или аз да се извиня на бабата! Може да не е кой знае какво да те пернат по главата с лопатка за пясък, ама на мен и детето ми е неприятно Crossing Arms

Аз пък съм от майките, които са близо до децата си и се намесвам, ако е необходимо.Не го оставям да се оправя сам все още Naughty

Общи условия

Активация на акаунт