да изказва или да премълчава?

  • 1 517
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
. А от друга страна със сестра ми сме се покривали доста добре.

сега разкривам на нашите някой детайли около детството ни с брат ми и косите им настръхват.

Ама е по-добре да си споделя детето. То е още малко и има време да се научи на тактичност. Пък и затварянето в себе си крие рискове... затова трябва да се споделя, да се реве, да си депресивен за определен период, но да знаеш кака сам на себе си да помогнеш.

# 16
  • Мнения: 647
Нека споделя. Така детето може да следи реакциите ти и да отсява кое е добро , кое лошо , какво е правилно и какво не. Все пак е само на 3 г , нали ? Като стана на 13 г. може и да не споделя , а ще ти се иска  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 8 999
Предпочитам да знам всичко. Дори и когато стане на 18 г. Надявам се, че така ще съумея да предотвратя нещо ужасно, което може да се случи на децата ми.
По-добре е да знам, че съученикът Иванчо се друса, отколкото да ми съставя легенди, че учи до къно и затова погледът му е отнесен.
Насърчавам "изказването". Случвало се е да алармирам някоя майка за проблем при детето й, който тя не е усетила. Винаги са ми били благодарни, че съм им обърнала внимание.
Няма такова нещо като "предателство" и "прикриване от приятелски чувства". В България това явление, тъй като дълги години се вършеше анонимно, доби лошата слава на "доносничество", но в останалия свят е познато под името "будна гражданска съвест" и бива насърчавано. Може би затова има повече ред в тези държави.

# 18
  • Мнения: 3 929
Хубаво е, че споделя. Според мен с времето ще започне да преценява сама кое да казва и кое да прикрие.Особено в тийнейджърска възраст....Та радвай се, че засега споделя Wink
Нямам какво повече да добавя.

# 19
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
 Naughty Не толерирам "портенето". Не одобрявам, детето ми постоянно да е фиксирано върху изцепките на останалите деца и да ходи да ги изказва на госпожата. Така децата придобиват едно измамливо превъзходство, особено ако не могат да изпъкнат по друг начин. Правих вече няколко пъти забележки в нашата градина. Оказа се, че госпожите одобряват клюкаренето  Shocked Уча си детето да не си пъха носа в чужди работи. Другият недостатък на клюкаренето е, че децата губят инициативност и смелост да се оправят сами. Никой не обича клюкарите.
Споделянето е едно, но клюкаренето и портенето нещо съвсем друго.

# 20
  • Мнения: 1 134
Правя разлика за това дали идва, за да каже за собствената си беля, или за чуждата. Първото го толерирам, второто - само, ако застрашава някого.

# 21
  • Мнения: 3 479
Да ви кажа честно това с портенето е нож с две остриета, щото в началото да си порта е срамно, обаче като пораснем и колегата оплеска работата, пък отрежат премиите на целият отдел, на никой не му харесва. Но нали да си порта е срамно(това ни е втълпявано от детството и трудно се преборваме с такива стереотипи), тогава какво правим ... Thinking

Правя разлика за това дали идва, за да каже за собствената си беля, или за чуждата. Първото го толерирам, второто - само, ако застрашава някого.
А как и от каква възраст децата могат да предценят кое ги застрашава?

Изчетох всички мнения. Подкрепям baibibi


# 22
  • Варна
  • Мнения: 5 530
Как определяте границата между портене и споделяне?
Когато моите двамата играят заедно голямото сме му казвали да ни казва, когато малкото прави нещо, което ние не разрешаваме. Да ама тя вече само да мръдне брат и малко в страни почва да вика, а пък той еди какво си. Стана с нашите камъни по нашите глави и сега се опитваме да ограначим всичко това, но някак не успяваме.

# 23
  • Мнения: 966
Аз на сина ми му казвам да ми "споделя" само, ако безопасността неговата или на другите деца е застрашена. Иначе да идва да ми казва кои какво направил не обичам - на доносничене ми прилича

И аз така набивала съм му в главата да се оправя сам все пак е мъж. Е за нещо наистина сериознo съм се притичвала на помощ, но инак съм го възпитавала да не клепе другарчетата си.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 05:39 от mariane

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Освен чужди тайни и нелицеприятни забележки, нищо друго не уча да премълчава дъщеря ми.  Naughty
Не смятам нито за умно, нито за добро да премълчаваш чуждите 'бели', защото в много случаи го отнасяш ти или някой невинен. 


# 25
  • Мнения: 1 312
Хубаво е, че споделя. Според мен с времето ще започне да преценява сама кое да казва и кое да прикрие.Особено в тийнейджърска възраст....Та радвай се, че засега споделя Wink
Peace
Дори я стимулирай да споделя.
Това,което от позицията на голям човек на теб ти се вижда клюкарене за нея не е.
Нещата няма да са винаги такива.
Радвай се докато можеш на желанието и да комуникира и на нуждата и от теб.

Общи условия

Активация на акаунт