малко гостенче,което краде

  • 7 303
  • 91
  •   1
Отговори
# 75
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Снощи в нас се случи нещо подобно. Детето ми в момента го няма в нас. Дойдоха ни гости, момиченцето е най голямата приятелка на дъщеря ми. Пуснах я да си играе в стаята на детето ми. Освен, че беше счупила любимият кон на дъщеря ми(конят на барби) , като си тръгваше си беше взела един друг кон. Майката и бащата видяха коня в ръката и , но не реагираха #Crazy. Мъжът ми обаче и го взе от ръката и и каза, че това е играчка на нашето дете и трябва да я остави. Нямаше никакъв проблем, но не ми хареса, че родителите си стояха без да реагират. А са с претенции за възпитание newsm78

# 76
  • Мнения: 3 423
ivben а,колко голямо бе детенцето на приятелите ви newsm78
Наистина случката е съвсем,като при нас.Дори мъжа ти се е намесил,вместо теб,както и моя.
А теб,какво те спря?

Pipinka Hugмерси

# 77
  • Мнения: 4 292
Не мисля, че дете на четири годинки може ясно да разбере значението на думата 'кражба". Все пак, за да я знае, някой трябва да му я обясни, а изглежда това е пропуснато. Така че, аз също съм на мнение, че това не е точната дума и някак много пресилено се използва.
Определено трябва да се обърне внимание на родителите относно проблема. Не на детето, а на родителите. Тяхно е задължението да научат на ценности отрочето си, защото както днес е на четири, така утре ще е на четиринадесет, с мироглед и възпитание които ще карат мама и тате да казват "А ма ние не сме го възпитали така...'.
А ти,  Mila mama, със своето безропотно мълчание и дълго обмисляне какво точно да направиш, си станала съучастник на "крадливото" дете. По-точно на родителите му. Никаква жертва не си, при положение, че си видяла, а не си реагирала адекватно.
Мое мнение!  Simple Smile

# 78
  • Мнения: 959
Майката и бащата видяха коня в ръката и , но не реагираха  #Crazy

Е, това е проблема всъщност.

Mila mama, не мисля, че възраста има значение. И във твоя, и във този случай, Проблема е в родителите, а не в детето.

# 79
  • Мнения: 3 423
Майката и бащата видяха коня в ръката и , но не реагираха  #Crazy

Е, това е проблема всъщност.

Mila mama, не мисля, че възраста има значение. И във твоя, и във този случай, Проблема е в родителите, а не в детето.
Просто се чудя дали не е някакъв етап характерен за възрастта newsm78

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
ivben а,колко голямо бе детенцето на приятелите ви newsm78

Детето е на 5 годинки и половина. Не мисля , че на тази възраст  на децата не им е ясно кое е тяхно и кое не. А що се отнася за взимане на чужди предмети мисля, че няма какво да се премълчава трябва да се обърне внимание на детето веднага, защото днес ще вземе от нас утре от друг, после от магазина....Мъжът ми  направи забележка на детето защото той пръв е видял аз също мисля да разговарям с майката макар , че тя смята детето си за много възпитано и съм сигурна , че ще ме отреже.Ще пиша какво е станало след разговора.

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 15:52 от ivben

# 81
  • Мнения: 959
Mila mama, то в един момент е етап от възрастта, но когато не се обърне внимание, става навик и нещо разрешено и съвсем нормално за детето. За това, без всякакви колебания, трябва да реагираш когато видиш детето, че  взима ваши неща. Ти, не може да възпитаваш чужди деца, но поне ще знае, че в твоя дом не може да пипа и взима нищо без позволение. Peace

# 82
  • София
  • Мнения: 1 941
Прави впечатление, че всички които обявиха момиченцето за  крадла са все с по-малки деца. Искам да ви кажа да се успокоите и настроите, че и вашето мъниче един ден може да реши да си прибере някоя вещ. Наистина децата в един етап от възрастта си, смятат че могат да си вземат нещо без да питат. Било то играчка от дома на приятелче или дъвка от магазин. Дори и подсъзнателно да разбират, че вършат нещо лошо или че крадат, те пробват. И ако се оставят по течението вече става лошо. Трябва да се говори с детето и да му се обясни постъпката му на какво е равносилна. И да, наистина може да го направиш ти, ако майка му не се сеща. Дори  като говориш нека присъства и майката, така може пък да се усети какво пропуска във възпитанието на щерка си.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, де, не било кражба, а присвояване или смяна на собствеността без разрешение на собственика.  Laughing

Моите не са малки, ученици са, но въпреки това моят възглед е, че не трябва да вземат чужда вещ (за постоянно) без разрешението на собственика й. И не съм правила компромис в никой момент от възрастта им. Затова и не са "забравяли", че играчката не е тяхна, нито са се прибирали вкъщи с чужди вещи.
На мен ми омръзна за какви ли не постъпки децата да се смятат за ангелчета или неразбрали или нечули, или невидяли. Едно дете много преди 3 години осъзнава коя вещ е негова и коя е чужда, иначе нямаше да се дере, ако някой иска да му вземе играчката или да крие нещо в джобовете си или на скришни места като не е негово. Изобщо не подценявайте мисленето на децата. Друг е въпросът доколко е готово да понесе последствията от постъпката си и колко може да контролира импулса си да си вземе нещо чуждо. Това се извършва с възпитанието, а не от самосебе си.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 941
Че е кражба, така си е... Но за детето не мога да се съглася да е крадла на 4 години. Не казвам, че е нормално и че трябва да се прави компромис. За тези неща - никога! Колкото до възпитанието - майката на детето е пропуснала да го научи на всичко това, което си описала. Но и поддържам тезата си, че повечето от децата опитват Wink, въпреки че са възпитавани в обратното. Дето се вика, да пробва дали ще го хванат. За нас остава да стопираме и предотвратим тези прояви.

# 85
  • sofia
  • Мнения: 8 938
На тази възраст се пробват. Моя син миналото лято излизаме от кварталния магазин и ми показва "виж какво си имам". Върнахме се, платихме джвъчката и обясних. Преди месец, бяхме в бриколаж и вади от джоба си един пирон и ми казва виж какво си взех (бяхме още в магазина) и сега вече обясних за полицаите, кражбите и пр. От приятелчета по-скоро заявява "искам да взема тази играчка", но никога не е взел незабелязано.

Аз самата си спомням една моя кражба (с едно съседче) от магазина. Бонбонки като топчета и то не за да ги ядем, а ритахме пакетчето във въздуха и те се разпиляваха. Хванаха ни, но ние направихме няколко поредни удара и то трябва да е сляп и глух, та да не ни види човек Simple Smile
Била съм на 5 или 6г.

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Децата опитват да си вземат това, което им харесва. Но не реагират ли навреме родителите става лошо.

# 87
  • Мнения: 11 607
Гостенчета не са ни крали......но имаме едно гостенче, което като дойде обръща къщата с главата надолу и нито един път майка му не му е направила каквато и да е забележка.....

В ситуацията - солидарна с останалите - трябва да се вземат мерки.....

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 23:09 от Мама Цоцоланка

# 88
  • Мнения: 3 804
но имаме едно гостенце, което като дойде обръща къщата с главата надолу и нито един път майка му не му е направила каквато и да е забележка.....

В ситуацията - солидарна с останалите - трябва да се вземат мерки.....
и това ми е много познато  #Cussing out

# 89
  • Мнения: 214
Mila mama, а защо не направите същото - отивайки на гости твоето дете си играе с някоя от играчките на "крадливото" дете, взимате я на тръгване без коментар от твоя страна. Дали тогава твоята приятелка пак няма да забележи и ще стои безучастна? Съмнявам се. В този момент може да изброиш всяка от играчките, които е взело нейното дете. А защо мислиш, че твоето дете не забелязва какво се случва, щом вече една година тече цирка. Какъв пример му даваш като мълчиш? Ако не е реагирало досега, не значи, че не е видяло. Моят син знае и помни всяка една от играчките си, нищо, че не си играе с всичките.

Общи условия

Активация на акаунт