Център vs. периферия

  • 6 362
  • 150
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 008
Сетих се за още нещо.
В квартала можеш да имаш огромен външен простор, което особено през лятото си е благодат.
Дори и да не е забранено от общината, някак си е грозно да си изпльоскаш прашките и пешкирите на балкона, ако живееш "на пъпа на града".

# 61
  • Мнения: 1 424
Живея в центъра на София  цял живот и до кварталния магазин,който е на съседния ъгъл понякога ходя и по "домашни дрехи"  Crazy
Но да тръгна на по-дълга разходка било из център или другаде, абсурд  Naughty

# 62
  • Мнения: 2 792
  Аз съм от центъра и забелязвам различия с периферията,  има ги, като във всеки един град, няма да се разпростирам в конкретика.

# 63
  • Мнения: 5 299
Манталитет е! И ще ти кажа от къде идва цялата работа.
Имам доста познати, които по цял ден кибичат по кафетата на центъра и обсъждат абсолютно всеки минаващ. Убедена съм, че всички имат такива познати, ако не и самите ТЕ. Grinning
А смей да излезеш парцалива... Mr. Green

# 64
  • София
  • Мнения: 6 999
Живея в центъра и ми се случва в събота и неделя да отида до магазина, който /уточнявам/ се намира на 10 метра от входа на кооперацията ни, по пижама и отгоре с дълго яке.  Rolling Eyes Вижда се част от панталона ми... червило и сутиен естествено нямам  Rolling Eyes

Съседите ми не изхвърлят нищо от прозорците си - знам го, защото ако го направят ще цопне директно на моята тераса /по-голяма е/ - за 2 години не съм измела нито един фас дори.

# 65
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
 Mr. Green

# 66
  • Мнения: 220
Тази тема отдавна ми се върти в главата, но сега попаднах на един пост на ДеЩоВиди, който също е в тази посока. Става дума за втората му част:
Цитат
Наскоро писах в друга тема, раделих се с една моя "провинциална" черта. Да ходя до кварталния магазин с официалните си дрехи или поне хайде - с прилични дрехи за навън. Понеже в Плевен сме на центъра почти и като по-малка/млада ме беше срам да изляза от вкъщи по домашни дрехи. Така си продължих после и в студентски град и из другите места, където живях. Наскоро обаче заведох детето дори на градина по домашни дрехи. напредък а?   Или занемаряване? Кое от двете?
С две думи - струва ми се, че хората като манталитет се делят не толкова на "столичани" и "провинциалисти", колкото на такива, израсли и живеещи в центъра на едно населено място (независимо дали е столица, град или село), и такива от покрайнините. Центърът задължава, там си на показ, не можеш да излезеш като повлекана, не можеш да си метнеш боклука през прозореца, не можеш да си позволиш куп други простотии.
Интересно ми е има ли и според вас нещо такова, или са си мои измишльотини  Laughing

Манталитет драга,манталитет.
Къщата е дрехата - човека е ума.

п.п "По дрехите посрещат - по ума изпращат" - народна поговорка,БЪЛГАРСКА  Sunglasses

# 67
  • Мнения: 2 070
И в центъра на София си простират хората бельото, моля ви се.  Или забравихте за старите кооперации с малки или почти без тераси, провисили въжета от един блок до другия. Дето си издърпваш въжето и закачаш прането, после го пращаш пак обратно. Така то си виси между кооперациите. В Лозенец е пълно с такива. И във всички други централни квартали на Сф.

Едно време така си играехме на телефон с приятелка от отсрещния блок - опъваме една жилка от моята до нейната тераса и си слагаме бележки, закачени в пликче с щипка.

# 68
  • Мнения: 5 940
Центърът в малките населени места оголва, докато центърът в големите градове скрива. Площадът в селото, в малкия град е витрината, мястото за показ, там хората се самонаправят такива, каквито искат другите да ги видят. Хвърлят си боклука в двора, но на центъра търсят половин час кошче...
Същите тези хора после отиват в големия център на големия град, за да се скрият.

# 69
  • Мнения: 1 008
ДеЩоВиди, просторите за които говолиш се правят във вътрешните дворове на кооперациите.
Вярно, ако се вторачиш, се вижда. Но има и простори по лицевите страни на сградите, аз за тях говоря.
Виждала съм поне един такъв в центъра на всеки град, в който съм ходила.

# 70
  • Мнения: 2 070
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused

# 71
  • Мнения: 2 070
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused


А ти къде видя полемика в темата? Никой нищо не се опитва, разсъждаваме си върху човешкото поведение, даже и не го осъждаме. Стереотипи, традиции, ей такива.
Валери много хубаво го е казала. С тая разлика, че най-големият град няма такъв тип център като градивете тип Русе, Плевен, Пловдив, Бургас, Стара Загора - там наистина излизаш и си на показ, в Сф няма такова пространство просто. А хората в тези градове са дошли от селата, където мегдана е сакрално пространство и са си го пренесли и в града, такъв е живота, никой никого не обижда.

# 72
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused


Абе 5 не сме, но 3 сме, назад половината не са българи. И ми се ще да можех да си вея прането на балкона.
 Не смятам обаче, че живеенето в центъра има нещо общо, въпрос на възпитание е това къде ще си изхвърляш боклука и къде ще си ветрееш праните гащи. Като си израснал на село, където е напълно нормално да си простираш на двора не е задължително, като се преместиш в центъра да продължиш да го правиш. И м/у другото имаме комшия, кореняк софиянец, който си простира прането на двора. Та възпитание и манталитает.

# 73
  • Мнения: 25 620
А софиянци откъде са дошли, че си нямат стъргало?  Joy

# 74
  • на село
  • Мнения: 1 028
Някой май нагоре беше написал, че селяните много цапали. Е, да ви кажа моите наблюдения  Flutter
Израснала съм на село. Напоследък, като се прибирам ми направи впечатление че  е ужасно спретнато пред всяка къща. Там където няма тротоари, хората си косят редовно тревата с косачки, садят цветя, дръвчета... Дори вътрешните улички, които не са на показ  и  не са асфалтирани  Wink На доста места хората са си направили детски люлки - навън, за да ги ползват всички деца.

Не мисля , че тези хора някой ден ще си изхвърлят буклука през балкона - не за друго, просто всичко е въпрос на възпитание...

Общи условия

Активация на акаунт