Примерна схема на захранване (7)

  • 53 573
  • 599
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 462
Аз искам да попитам за нишестетата- като вид ягода и малина нали не е проблем да се дават. Предполагама че в тях са само някакви оцветители. Аз досега само ванилия и праскова съм давала

# 136
  • Мнения: 2 336
Благодаря ви за бързите отговори

# 137
  • Мнения: 6 444
Тед,и аз съм на мнение,че след 3 год възраст е по-добре  Peace Или поне 2 и половина(зависи кога ще се учели сезонът.

# 138
  • Мнения: 1 449

Ягодите могат да се въведат между първата и втората година.
След 3-тата година се отлагат само при алергична обремененост или по лична преценка.
Имат ценен витаминен (особено витамин С) и минерален съсътав от гледна точка на детското хранене.

В схемите на захранване, вкл. в доста умерените и предпазливите (във форума има примери) възрастта винаги варира от 12 до 24 м. Като цяло храните, които официално и обосновано се препоръчват след 3-тата година, са малко и доста специфични. Ягодите не са сред тях.

Главната причина за отложеното предлагане на ягодите е точно обрива (който е посочила педиатърката по-горе) – което не е признак на алергия към тях, а чувствителност към киселината в тях. Специализираните сайтове по детско хранене са категорични, че тази чувствителност е особено силно изявена преди 1-вата година.


/Според д-р Антоанета Антонова ягодите се включват след 1-вата година./

# 139
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз само да допълня като инфо за ягодите, че наскоро попаднах на тема, в която се обсъждаше точно това, че могат да се дадат след първата годинка и че най-главния проблем, заради който се отлага даването им преди това е плесента, която се образува по външната част около точиците

# 140
  • Мнения: 1 100
Здравейте! Grinning

До момента синът ми е ял морковено пюре /6 дни/ и оризова каша с рожкови /от 1 седмица, вечер след кърмене, заради проблеми със съня/.
Този понеделник му дадох ябълково пюре, но бурканчето е малко, т.е. ще стигне само за два дни, а едва го намерих. Много трудно се намират еднокомпонентни пюрета в Будапеща. Дори морковеното пюре, което му дадох не беше чисто, а сгъстено с картоф, само с морков нямаше.
Чудя се как да постъпя  утре - дали да направя почивка или вместо ябълково пюре, да му дам ябълка с тиква? И само два дни за опитване на ябълка дали са достатъчни, за да се счита за захранен с нея?

Предварително благодаря!

# 141
  • Мнения: 5 401

Ягодите могат да се въведат между първата и втората година...

Миналата седимица дадох за първи път домашни ягоди, а от вчера Каби е на череши. Черешки давах и миналата пролет, но сега отново ги почвам леко като за захранване, защото все пак е минала една година от последното му плюскане.


Ванилия Канелска, минимум 3-5 се въвеждат нови храни, заради възможни алергични реакции!! Имаш ли възможност сама да приготвяш пюретата??

# 142
  • Мнения: 1 100
Благодаря ти, Бръмбазела!

Нямам възможност сама да правя пюрета, защото био пазарът е много далече. Май ще трябва все пак да пообиколя поне наоколо и дано да имам късмет да открия пюре от ябълка.

# 143
  • Мнения: 5 401
... Нямам възможност сама да правя пюрета, защото био пазарът е много далече...

А ако пазарувате по-големи количества пресни плодове и зеленчуци от този пазар веднъж седмично? После вариш на пара и замразяваш.  Simple Smile

# 144
  • Мнения: 1 100
Ох, не се бях сетила за този вариант! ooooh! Мислех си, че за една ябълка, един картоф и т.н. няма смисъл да ходим, защото си представях, че ще приготвям пюрето непосредствено преди хранене. Вече изкукуригвам от безсъние.  Joy
Благодаря за идеята!

# 145
  • Мнения: 527
Да питам за лимонената киселина-до сега избягвах пюрета с такава ,защото нали цитруси може след 1 година,но и лимонената киселина ли не може преди годината?А в много пюрета я има newsm78

# 146
  • Мнения: 1 449
До момента синът ми е ял морковено пюре /6 дни/ и оризова каша с рожкови /от 1 седмица, вечер след кърмене, заради проблеми със съня/.
Чудя се как да постъпя  утре - дали да направя почивка или вместо ябълково пюре, да му дам ябълка с тиква? И само два дни за опитване на ябълка дали са достатъчни, за да се счита за захранен с нея?

Дните, които се препоръчват за въвеждане на нова храна, имат за цел не само да се проследи алергична реакция, но и да се даде възможност на крехкото храносмилане да свикне с дадената храна. Ябълката е един от най-слабоалергенните плодове в детското захранване, теоретично за 2 дни би могло за да се види дали има алергия в истинския смисъл на думата. Обаче ябълковото пюре не е леко за храносмилането – и заради плодовите киселини, и заради фибрите (термично обработената ябълка има по-ниско съдържание на фибри от суровата, но все пак е средноцелулозен плод), и заради пектина. По-добре да се въведе поне 3-4 дни в чист вид.

Хубаво е да се въвежда серия от храни – няколко вида зеленчуци един след друг, няколко вида плодове един след друг, 1-2 вида каша последователно и т.н. Нежното стомахче обработва всяка храна по различен начин и има нужда от време отделянето на стомашни сокове да се адаптира към конкретния вид храна: зеленчуците атакуват стомахчето с целулозата си, плодовете – с киселините си, кашите – с въглехидратите. Така има по-голяма вероятност да се избегне стомашния дискомфорт на детенцето.

В началото е добре домашното пюре да се предлага прясно приготвено същия ден. 6 м. е доста ранна възраст за каша след вечерното кърмене.

# 147
  • Мнения: 1 462
Мами моля за помощ  Praynig
От утре ще взимам храна от детската кухня за сина ми. Готвачките казаха че има и незастроена супа, но кремчетата и гриста ги правят със сухо мляко. Чудя се дали да му ги давам. Аз вкъщи ги правя с АМ newsm78
Давала съм му досега каша на Хип, на която пишеше че съдържа сухо мляко ако това се брои  Laughing

# 148
  • Мнения: 1 100
Намерих ябълка с картоф за сгъстяване, почти всички "еднокомпонентни" пюрета са така. Sad И морковеното пюре, което опита първо, също беше с картоф, значи няма да се чуди утре.
Вчерашното и днешното ябълковото пюре беше сгъстено с оризово нишесте.
Странно ми е, че днес ака 4 пъти. Дали е заради ябълката?  newsm78

Косе Босе, благодаря за съветите! Явно обаче вече съм оплескала работата, ще довърша ябълката и после само зеленчуци. Започнах плодовете по съвет на педито - каза, че така ще е по-сит. По същата причина е и кашата.  Вече изнемогвам от недоспиване и реших, че и аз съм човек - затова започнах каша, плодове, все се пак надявам , че това е по-добре от хомеопатичните приспивни капчици. newsm78

# 149
  • Мнения: 527
Ванилия Канелска/,не разбрах връзката с неспането и храненето при вас newsm78Притесняваш се ,че не ти стига кърмата ли или....Защото моят син все още не спи през ноща спокойно,иначе е много спокойно дете и яде много през деня,т.е. сит е Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт