Отговори
# 60
  • Мнения: 673
  Не го приемай толкова лично Grinning. Аз също съм завършила СУ преди 10 години. Споделям голяма част от това което си написала , но с многото си знания  не знам какво да правя.  Специалностите в повечето университети, както  и учебните им програми не са съобразени с пазара на труда и в крайна сметка се оказваш с вишо ,но продавачка в хипермаркет или в най-добрия случай учителка с мизерна заплата ,но поне работиш по специалността си.  Mr. Green

# 61
  • Мнения: 483
Да, съгласна съм , че го има и този момент. И за себе си знам, че няма веднага да си намеря работа и всичко да е на 6.Все повече се замислям за реализация извън БГ или следдипломна в чужбина. Наистина тук притежаването на образование не винаги е гаранция за успех, но си мисля, че именно след завършването на университета идва истинското разграничение сред  т.нар. висшисти. Защото да знаеш и да можеш да приложиш знанията си на практика са две различни неща. А и значение вече придобиват други качества. Една гола дипломна, която не е подплатена с находчивост и ред други неща, не струва.  Peace

# 62
  • Мнения: 335
... Специалностите в повечето университети, както  и учебните им програми не са съобразени с пазара на труда и в крайна сметка се оказваш с вишо ,но продавачка в хипермаркет ...

Това, че научни сътрудници от БАН (завършили преди началото на образователните рИформи) са принудени да стават "бакшиши" (таксиметрови шофьори) в България или преподаватели в Американски университети с публикации в Science или Nature, не е поради "несъвършенства" на предишната образователна система.

Даже не е по вина на сегашното МОН  Laughing.
Но пък последното (МОН) прави всичко по силите си сегашните български образоващи се да считат за успех тройка от тотото (и от ученическите "матури"), нежели авторство в споменатите по-горе издания, считани открай време за авторитетни.

# 63
  • Мнения: 7 837
Не съм съгласна с абсолютизирането на това, че университетите бълвали само "тъпунгери". Интересува ме кой го казва това, някой завършил университет с лични впечатления или някой на който му се иска да беше завършил висше образование.

Наташа, Наташа...
Пак ще си говорим след десетина години, когато те завърти колелото на живота  Simple Smile

# 64
  • Мнения: 483
Кейси, не хвърча в облаците Wink ето - самоцитирам се
И за себе си знам, че няма веднага да си намеря работа и всичко да е на 6

Дразнят ме единствено прекалено крайните мнения в някои постинги, иначе съм съгласна с доста от написаното в темата.  Peace

# 65
  • Мнения: 220
Ето,че матурите минаха,та искам да попитам тези,които имат дечица в 4 и 5 клас -какви бяха отзивите на децата ви .Да ви кажа министъра и респективно МОН не ми се вярва  ,че ще получат обективна оценка относно степента на  подготвеност в нашите училища.Дъщеря ми е в 5 клас и след всяка матура ми разправяше как единия учител стои на вратата, а другия казва верните отговори на учениците.Беше ми хем смешно,хем жалко.Никакви баркодове и незнам си какви други щуротии не успяха да спрат даскалите ни.На кого правят услуга в случая?Май не е на децата ни,нали.

Последна редакция: чт, 22 май 2008, 07:48 от vivitoo

# 66
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
.........Дъщеря ми е в 5 клас и след всяка матура ми разправяше как единия учител стои на вратата, а другия казва верните отговори на учениците.Беше ми хем смешно,хем жалко.Никакви баркодове и незнам си какви други щуротии не успяха да узаптят даскалите ни.На кого правят услуга в случая?Май не е на децата ни,нали.

Мислят си, че правят услуга на себе си. А може и да имат нареждане от директора. Утре от МОН ще кажат - тия училища с по-високите резултати ще получат повече пари за диференцираното заплащане.
Не ги защитавам, аз затова се махнах, писна ми да изпълнявам подобни директорски нареждания.
А ти като разбра за измамата, съобщи ли някъде?

П.П. не знам, озаптят

# 67
  • Мнения: 656
Лиляна, опасявам се, че ако майката направи това, то детето и няма да получи награда, а наказание. Кой иска да бъде наказван, най-малкото защото е направил нещо правилно?

Не знаех, че си се махнала. Жалко е, защото хората, които имат желанието да се справят с нещата не могат да се обединят и обикновено те отстъпват вместо лицемерните незаинтересувани псевдоучители и директори.

# 68
  • Мнения: 335
Ето,че матурите минаха... какви бяха отзивите...

Виждам, че друго питаш.
Но моят "отзив" ще си остане един - тестовете СА ВРЕДНИ!
Най-ЗАТЪПЯВАЩАТА форма на "обучение".

Тестът наистина би могъл да се прилага от време на време за бързо леко препитване. Много рядко.
Но това, което правят в момента е въвеждането на тази неимоверна глупост като форма на ОБУЧЕНИЕ.
Тестът сам по себе си създава объркващ, стресиращ фон, хаотична, напрегната, объркваща среда в съзнанието, в която трябва да се търси някакво си правилно решение.

Като му формулират и въпроса с една-две "академични" чуждици за по-"интелигентно" звучене и смърдящото мазало върху листчето, на което викат "тест" е пълно.
Дори самата дума е чуждица.

Идеята е една - да се превърне образованието в купчина руини, за да има вечни проблеми за вечно решаване. Вечна нужда от вечни реформи. Вечен повод за вечни фондове (и бюджети) за усвояване.
Да се превърнат хората в страната ни от образован народ в изнервена неука тълпа.

# 69
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, опасявам се, че ако майката направи това, то детето и няма да получи награда, а наказание. Кой иска да бъде наказван, най-малкото защото е направил нещо правилно?
.........
Много пъти съм апелирала, че така не трябва да се разсъждава. Днес ще се осмели един родител, утре ще са пет и колкото повече стават оплакванията, толкова това от което се притеснявате ще става невъзможно.


.......
Но моят "отзив" ще си остане един - тестовете СА ВРЕДНИ!
Най-ЗАТЪПЯВАЩАТА форма на "обучение".
........
Но това, което правят в момента е въвеждането на тази неимоверна глупост като форма на ОБУЧЕНИЕ.
.........
Само леко уточнение - тестът не обучава, той проверява и е форма на проверка на знания. Много любима на сегашния министър.
Иначе съм съгласна с останалите ти разсъждения за тестовете(на български може би е въпросник)

# 70
  • Мнения: 335
...тестовете СА ВРЕДНИ!
Най-ЗАТЪПЯВАЩАТА форма на "обучение"...
Само леко уточнение - тестът не обучава, той проверява и е форма на проверка на знания...

Точно така. Затова е в кавички.

В момента обаче налагат тази форма буквално като булдозер върху мозъчетата на децата с прекомерната й употреба в училище.
С нея са претъпкани тоновете книжа, които децата са длъжни освен да мъкнат на гърбовете си, но и да ги четат, да ги попълват всекидневно и да ги мислят нон-стоп - и вкъщи, и във всеки учебен час.

... Иначе съм съгласна с останалите ти разсъждения за тестовете(на български може би е въпросник)

Историята с произхода на думата "тест" е доста интересна.
Сега са я набутали в училище единствено в значението и на въпрос, съпроводен с няколко предложения за отговор, един от които - верен (поне според автора на теста).




Общи условия

Активация на акаунт