За умалителните

  • 6 705
  • 113
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
"Шампоанче за дудки", разбира се. Simple Smile
хахах, един познат "й" викаше "пусинка"

# 91
  • Мнения: 189
Забравих една важна дума в поста си: "понякога". Моля, да не се разбира като "винаги".

Лигавщини не понасям, използвам умалителни в близко обкръжение, работя с клиенти, там не сме на "парички", "дайте си телефончето, да Ви се обадя", "фактурчицата Ви е голямжка" и т.н.

# 92
  • София
  • Мнения: 351
Обръщението "миличка" ме влудява.Както и "мацка".Звучи ми някак си лицемерно, незнам...
Парички мислех, че само мен ме дразни Mr. Green,поради доста честата му употреба напоследък.Вече се успокоих, мислех си, че аз нещо не съм наред.
Неразбирам и защо се казва "детенце"...например "детенце е болно", в случая поне едно -то да има накрая малко по-добре ще ми звучи.
Умалителни употребявам, но вкъщи, на мъжа ми.Някак не върви в компания да му кажа "ела да ти изпапкам ушенцата" Laughing

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
За пръв път чуж да се говори "отивам да взема детенце от детската"  като дойдох в София. Явно е част от диалекта.

# 94
  • Мнения: 2 386
Заразни сте! Joy Току-що попитах баба дали баничката се е опекла. Mr. Green

# 95
  • varna
  • Мнения: 676
Не съм забелязала така масово да се говори с умалителни думи,но ми се струва много лигаво и превзето.

# 96
  • Мнения: 2 401
За пръв път чуж да се говори "отивам да взема детенце от детската"  като дойдох в София. Явно е част от диалекта.

Не е местно.

# 97
  • София
  • Мнения: 717
С децата си позволявам да говоря умалително, но в разговорната реч и въобще контактите ми - не!

# 98
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, хубава тема. Бърша сълзи и вия, децата се чудят какво става (и защо, по дяволите, разнасям лаптопчето си от стая в стая и се кикотя). Laughing
П.П. Аз съм грубиянка. За мой ужас и децата са такива. Големият трол крещеше: "Няма ли кой да ми избърше "заника"?" като беше по-малък.  Joy

# 99
  • Мнения: 276
Без коментар по темата, страхотна е  Peace Аз използвам умалителни. Дано е с мярка! Сетих се за една приказка на Асен Разцветников , често я разказвам "за лека нощ" 

"Край горица на полянка, Мързелан и Мързеланка си живели в къщурка, ниска като костенурка. Имали си те козица, с бяла пухкава брадица и на кривите рогчета с две пиринчени звънчета. Тя ги хранела с попара щом тревицата покара.
"Сутрин рано Мързелан вдигал вехтия юрган и побутвал Мързеланка:
- Ставай, пиле, стига нанка!..........." (цитирам по памет)

 smile3524 

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 21:43 от MamaChrisi

# 100
  • Мнения: 1 364
използвам умалителни когато става въпрос за нещо малко.

# 101
  • Мнения: 13 512
мразя ги, не ги употребявам. А пък да ги чуя от мъж - наораво ми се повръща!

# 102
  • Мнения: 1 447
А пък да ги чуя от мъж - наораво ми се повръща!
И аз не мога да възприема мъж да говори така.Аз когато съм с децата или говоря за тях използвам умалителни думи.

# 103
  • Мнения: 2 448
Ами аз не съм чувала мъж да говори с умалителни.Може и да има, но не съм засичала такива индивиди.
Когато става дума за дете, може да си позволя някоя и друга по гальовна дума, но като цяло не говоря на умалителни. Камо ли пък да кажа кремче. Това няма да съм аз.

# 104
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 504
В момента Ути готви "крушки".Аз пък ги хвърлям щом изгорят.Странно звучат всички умалителни в устата на този як българин.

Общи условия

Активация на акаунт