Знахар и морал

  • 11 131
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Знам, че бабините илачи не са новост.
Знам, че имат фенове. Имат и врагове.

Един мой познат отслабна преди време
с някакъв чай от някакъв дядо от Лозенец.
Но на една приятелка й прилошало от този
чай и дала някоя и друга капка за проба. Та
се оказало, че вътре имало фекални води.

Тия дни една позната ми разправя за чудото
на чудесата, лекуващо рани от какво ли не.
Костинбродски мехлем някакъв. Нито можа да
ми каже какво има в този мехлем, нито пък да
каже кой стои зад него и какви гаранции дава.
Чудо, та чудо.

Питам се, дали у нас върлуват само тези две чудеса на
алтернативната медицина и лежерното шарлатанство,
или има и още чудесни чудесони, дето само авторите им
знаят що за помия е забъркана вътре и какво им е чудното.

# 1
  • Мнения: 984
Със сигурност има и други опасни бъркочи, а някои от тях биват рекламирани и по телевизионните канали. Нищо ново под слънцето. Където има невежество, там битува шарлатанството.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
И за двете "чудеса", съм чувала.  Peace
Първото не го пих, но моя колежка едва не си отиде от него - болки в корема, с всичките екстри към тях. До болница стигна жената и едвам я оправиха.
За мехлема от Костинброд мога да гарантирам със самата себе си.  Hug
Бабата, която го прави,  май вече почина.  newsm78   Нейната щерка сега се опитва да го прави и го докарва. С него си излекувах втора степен изгаряне на крака, от вряло кафе.
За 10 дни заздравя и на единадесетия бях на морето вече. От рана при изгарянето нямаше и следа - само червенина малка имаше.

По темата - знам и за един лечител на някакви петна по врата ... Някакъв си Захариев май беше  newsm78 и се подвизаваше дълго време в телевизия СКАТ. Че и гадаеше, и лекуваше от рак, и какво ли още не правеше ....  #Crazy

По ТиВИШоп-а рекламират и някакво кремче за косопад - е, това вече е боза, ама класна .... 50 и кусур лева ми се струва, че струваше.  newsm78
Мой приятел го ползваше и за 6 месеца даде толкова пари за въпросното кремче, колкото да му присадят коса.
От кремчето файда - йок!  Naughty

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 01:04 от инка62

# 3
  • Мнения: 3 423
Добре, де, тия хора имат ли лицензи?
Като си вземате илачите, искате ли да
ви покажат сертификат, легални ли са?
Какво ви кара да се доверявате? Лекар
ли ви праща или устната пропаганда?

# 4
  • Мнения: 3 098
Помислих,4е за Мостови4 ще говорим,а то за друго идело ре4.

# 5
  • Мнения: 335
... само авторите им
знаят що за помия е забъркана вътре и какво им е чудното.
Някой май е гледал "Трите малки прасенца".
Там положителният герой нали е вълкът с неговия всичколекуващ елексир: "Малко студен чай, малко билки. И тайната добавка - кал."

И само един Мечо Гризли знае какво се прави след употребата на такъв.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 079

Бабата в Костинброд имаше право да прави и продава мехлема. Peace  Не помня дали беше лиценз или патент, или само беше изпитано средство в съответната лаборатория.
Отдавна беше ...  newsm78

# 7
  • Мнения: 14 654
Лечебни илачи взимам от баба ми, тя няма лиценз, но и не търгува с тях-само за домашна употреба са. Ползвала съм хомеопатично лекарство, забъркано от хомеопата, не знам легално ли е или не, но ми свърши чудесна работа. Няма да казвам какво си излекувах, че пак ще започнат да ми пращат ЛС с молба да им дам координати на хомеопата.

# 8
  • Мнения: 17 546
Добре, де, тия хора имат ли лицензи?
Като си вземате илачите, искате ли да
ви покажат сертификат, легални ли са?
Какво ви кара да се доверявате? Лекар
ли ви праща или устната пропаганда?
Liska, верно ли не знаеш отговорите или просто така си питаш надявайки се на някой по-смислен!? В тази бедна държава, в която 80% от населението е под средностатистическо ниво, здравето е изпуснато... Хората нямат пари за скъпи прегледи, скъпи лекарства или налагащите се безброй посещения от лекар на лекар, заради множеството некадърници, докато им бъде уточнен проблема. И така този чул от онзи, онзи казал на другия и мълвата за "вълшебното биле" се разнася от уста на уста! Хем панацея, хем почти без пари на фона на медицинските такси и суми за лекарства. Никой не прави нищо по въпроса за "вълшебниците-лечители", защото така подсигуряват висок процент прореждане на населението, позовавайки се на естествения подбор. Лиценза си има цена.  99% от хората, които се уповават на тази "алтернативна медицина", не знаят сертификата яде ли се или се пие, или се пъха отзад и що е то! Силата на пропагандата е известна от древни времена. Акъл на сироп и на хапчета все още не е измислен!

ПП. Думата ми е за истинските шарлатани, защото лечение с нетрадиционни (от медицинска гледна точка) средства има, но те не се разпространяват широко, предават се от майка на дъщеря, от баба на внучка и са на изчезване.

# 9
  • Мнения: 1 312
Където има невежество, там битува шарлатанството.

Не винаги невежеството е причина за подобни предоверявания.
Отчаянието и болката също си казват думата.

От опит-лекарство против хемороиде-черно,лепкаво,цапащо,с почти неизвестна консистенция,забърквано от пиян дядка в турско село.
Резултат-бебешко дупе Mr. Green

Мазило с разни билки и треви,купено случайно,пътьом от манастир.
За рани и натъртвания.
/приложимо и за меки петички Wink/

# 10
  • Мнения: 884
И аз си купих 2 кутийки ,,лечебен''  мехлем от 1 маймуна в Тайланд , но нямам намерение да ги използвам!

# 11
  • Мнения: 4 585

Аз съм купувал веднъж крем против изгаряне.
Много бързо зарастна и белег не остана.
Синът ми си бе залял с вряла вода крачето.

# 12
  • Мнения: 2 161
Знахарите нямат морал извън книгите.Когато баща ми умираше от рак,в отчаянието си обикалях не само лекарските кабинети,а и известните знахари.Какво значи известни,по-скоро,кой за когото ми спомене,паля колата и отивам при него.Положението беше безнадеждно,но аз се държах за сламката.И те,всичките знахари ми даваха сто процентова гаранция.Проблемът си е мой,не са ми вадели парите от джоба насила,и на мен не ми пука за тези пари.Обаче кой ще ми плати изхабената надежда и мъката в очите на баща ми,когато пиеше тези гадости,само за да ми угоди.

# 13
  • Мнения: 17 407
Шанел е написала много добре. Човек в отачянието си е склонен да опита кво ли не. Последният винаги обира лаврите Laughing
С това отношение към лекарското съсловие, все повече и повече ще стават вярващите в чудодейни "лекове". Ефект има, и той с енарича плацебо. При това положение -нямаа сила, която да ги убеди, че това са идиотщини.

# 14
  • Мнения: 17 546
С това отношение към лекарското съсловие, все повече и повече ще стават вярващите в чудодейни "лекове".
Дренка, за мен лекар е най-прекрасната професия на света, а медицината моя несбъдната мечта, която смятам да осъществя в следващия живот. Но тази част от населението, която е най-болна, най-не може да си позволи квалифицирани медицински услуги, процедури и адекватно лечение. А отношението към лекарите се промени, заради една част от самите тях. Половината от тези лекари, които станаха такива по диплом през последните десетина-петнадесет години, просто не са такива! Нито по знания, нито по призвание. Затова хората прибягват до "знахари", което в повечето случаи се оказва загубено време и средства, а не дай Боже и загубена възможност за оправяне на техните фатални грешки от опитите за "лечение".

# 15
  • Мнения: 1 897
Да, не винаги причината е в невежеството.
Често  хората стигат до знахари, екстрасенси, че и гледачи от безизходица и отчаяние.  За много от тях това е лъч светлина и нова надежда, когато вече са изчерпали всички други възможни варианти.Нещо като бялата лястовица от разказа "По жицата' , за която хората са вярвали, че носи изцеление, надявайки се да се случи чудото.
Иначе съм склонна  да вярвам, че болшинството от  въпросните илачи действат на принципа на самовнушението.

# 16
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
За този деди и чая му знам че слага вътре английска сол  Sick
Един приятел пиеше от тоя чай  Sick  и аз бях го пробвала покрай него ..... та по-гнусно нещо през живота си не бях пила. Та за въпросния чичка от Лозенец знам че крие рецептата на гнусната си смес като рецепта на Кока-кола  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 4 585
Тя му е пенсионната вноска в Алианц.

# 18
  • Мнения: 7 474
Когато си отчаян и това ти е последната надежда всичко можеш да погълнеш  Confused
Но не бих пила отвари за отслабване, като от лозенския дядка Stop

# 19
  • Мнения: 17 546
Тя му е пенсионната вноска в Алианц.
Вълк, просто нямаш идея за каква смрад иде реч! Квартала, около казана за варене на тази бълвоч, смърди... Колежките ми, начело с главната счетоводителка, организираха служебен транспорт и по три кашона с бутилки от литър и половина за да се запасяват с това нещо! Ще бъде смешно да скрия, че опитах да пийна от буламача, тогава когато за пръв път се появи (аз поне го знам от около 1998 г. - смятай какво състояние е натрупал този!) но миризмата и вкуса му са толкова смъртоносни, че няма начин да преодолея погнусата си и да не си избълвам червата и предпочетох да си ходя дебела... Mr. Green

# 20
  • Мнения: 2 161
Разбирам хора като мен,които в отчаянието си правят глупостти,но не мога да приема,че ще пиеш гадости заради това,че си дебел.Толкова ли е трудно да изградиш режим на хранене?Знахарите сигурно умират от смях.

# 21
  • Мнения: 17 546
Разбирам хора като мен,които в отчаянието си правят глупости,но не мога да приема,че ще пиеш гадости заради това,че си дебел.Толкова ли е трудно да изградиш режим на хранене?Знахарите сигурно умират от смях.
Трудно е. Няма да ме разбереш, затова няма да се напъвам да обяснявам. Живей щастлива, че не си дебела, но имай винаги едно на ум, че нещо може да се обърка и от 10 инжекции с прогестерон да трупнеш 10 кила с чудесен хранителен режим, базиращ се основно на тревуляци и плодове. После още десет инжекции и така...

# 22
  • Мнения: 2 161
Аз много добре те разбирам.Като малка бях доста пухкавичка.Сегашният ми вид,не е перфектен,но все пак става,защото го контролирам.

Цитат
че нещо може да се обърка и от 10 инжекции с прогестерон да трупнеш 10 кила с чудесен хранителен режим, базиращ се основно на тревуляци и плодове. После още десет инжекции и така...
Това вече е друга работа.Аз имах предвид тези,дето се тъпчат ежедневно и после пият хапчета и билки.Чак яд ме хваща,когато видя красива жена без воля.А забелязали ли сте,че повечето пухкавелки са красиви?

# 23
  • Мнения: 17 546
Това вече е друга работа........... А забелязали ли сте,че повечето пухкавелки са красиви?
Благодаря, че ме разбра, правилно! Hug Тогава сигурно и аз съм красива Crazy Flutter (шегичка)

# 24
  • Мнения: 2 161
Килограмите ли определят красотата?не мисля.

# 25
  • Мнения: 2 070
Засега ще си мълча по темата. Кат пукъл.

# 26
  • Мнения: 2 401
Аааа закуската ми се качи в гърлото, Лисоо.
Аз никога не съм пробвала таквиз чудеса, няма и да пробвам явно, но със сигурност са в изобилие на пазара. И тук се обсъждат даже.

# 27
  • Мнения: 1 367
Помислих,4е за Мостови4 ще говорим,а то за друго идело ре4.
И аз така помислих,и тъкмо щях да се развихрям да пиша какви страхотни книги са и двете-и "Знахар",и "Морал".Препрочитам ги често.

# 28
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Въпросът е многостранен, така да се каже. Българската медицина съвсем му изтърва края (небрежни, алчни и недоучили лекари, стара апаратура, скъпи медикаменти). Поради нашето безотговорно отношение и бързото развитие на технологиите природата боледува, ние също. Здрави хора вече няма, което е по-страшно - децата са най-потърпевшите. Човек, като е отчаян, му се иска да намери вълшебния лек.
Да не дава Господ да съм толкова отчаяна, че да търся помощ от знахар.
 

# 29
  • Мнения: 599
Знахарите нямат морал извън книгите.Когато баща ми умираше от рак,в отчаянието си обикалях не само лекарските кабинети,а и известните знахари.Какво значи известни,по-скоро,кой за когото ми спомене,паля колата и отивам при него.Положението беше безнадеждно,но аз се държах за сламката.И те,всичките знахари ми даваха сто процентова гаранция.Проблемът си е мой,не са ми вадели парите от джоба насила,и на мен не ми пука за тези пари.Обаче кой ще ми плати изхабената надежда и мъката в очите на баща ми,когато пиеше тези гадости,само за да ми угоди.

Да.И при мен беше така, но за жалост нищо не помогна.
Но поне знахаря ни обърна повече внимание, отколкото лекарите,
въпреки, че и те си взеха "полагаемото".

# 30
  • Мнения: 871
Моралът е разтегливо понятие...Знахарите може и да си вярват, знам ли...
Единствено си обеснявам положителното действие на илачите им с една дума - пласибо!

# 31
  • Мнения: 449
Добре ги казвате нещата, всичко е вярно, ама парите управляват света и това е.
Пояснявам се: повечето от тези лечители и знахари си правят реклама в именити ежедневници. Излиза един 24 часа с цял подлистник (или минимум 2 страници) за чудесата, сътворени от конкретния лечител и хората си казват: еее, не може, щом в тоя вестник го пише това-няма начин, това ще е проверено, сериозна работа. Сериозно платена реклама май излиза  Twisted Evil
От личен опит: лечител от Габрово след публикации в не знам колко вестници влязъл в ума на майка ми и като хукнахме цялото семейство..Човекът прави ирисдиагностика и на всекиго по нещо намира...Ами той изписва по за 100тина лв. билки, мехлеми и масла за капане в чайовете...За един месец-500 лв. на баща ми почна да му се вие постоянно свят, майка ми стана още по-зле с кръвното (така се реши и да оперира жлъчката, която се оказа пълна с 10 камъка с прилична големина, които тоя мошеник щеше да разнася с билки  Shocked). Аз пък след няколко седмичен прием на тези билки като почнах една серия от боледувания-така не съм боледувала през целия си живот, едва сега се поспрях  Close А пред кабинета на този човек има опашки, има кабинети в Габрово, търново и София-вятър и мъгла. Опитах се да се свържа с него на телефоните, които имах-никакъв шанс. Явно са се умножили недоволните. А направо се чудя като чувах по какви сериозни въпроси взема становище, как не го е срам тоя да заблуждава така хората  #Cussing out
Свекърва ми-почина от рак наскоро.  8 години обикаля по знахари и лечители, не знам какво не пи и какви пари не даде-никой не я излекува (не че класическата медицина го направи, де)  Peace
Примери и още мога да дам с мои познати. Лошото е, че в нашата страна няма кой да потърси отговорност на такива хора, вски си прави каквото си иска  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 2 388
Купувала съм в момент на отчаяние разни "чудодейни смеси". За съжаление моят знахар не беше Антони Кошиба.

# 33
  • Мнения: 17 546
Моралът е разтегливо понятие...
Сега се сещам, че от началото на темата май само знахарите обсъждаме! За морала никой не обели дума, освен ако нямате предвид морала на знахарите.

# 34
  • Мнения: 3 675
Това ме подсеща за билкаря д-р Иванов, който лекува с билки и преструктурирана вода.Някой чувал ли е за него, написал 2 книги за билките.Ако някой иска лекарства за отслабване или други мехлеми по-добре да се довери на традиционната фармация

# 35
  • Мнения: 17 407
МАсово се рекламират лекарства, кво остава за тези бъркалочи! НАпоследък забелязвам една хубав атенденция-  фармацевтите отказват да продадат лекарство без преглед и рецепта от лекар. Да, ама сульо или пульо отива и казва- бе мАни ги лекарите, вие( фармацевтите) знаете повече от тях. Без коментар, дет се вика. Нема оправия и това е.

# 36
  • Мнения: 14 654
Оставам с впечатлението, че смятате всички шарлатани за знахари, а те са си обикновени лъжци и търговци. Знахарите не лекуват с разни енергии и фекални води, а знаят как да използват билките, за да си забъркат лекарствата, които пък са супер евтини, почти ти ги подаряват. Това знание съвсем ще изчезне за съжаление. А за изобилието от натурални продукти по аптеките, с извлек от разни вълшебни треви и корени какво мислите? Да не говорим за  търговията с продуктите на "Аквасорс", по които са полудели доста хора, дават и на децата си от тях.

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 11:33 от Янечек

# 37
  • Мнения: 17 407
Знахарите май вече не са това, което са били някога. Аз останах с впечатлението, че точно шарлатаните обсъждаме.
Ми да, никой не знае кво точно има в тези извлеци, Янечек, така като си ги купуваме от аптеката. А относно гаранцията- тръгне ли някой да ви дава гаранция, че ще ви оправи, далеч да бягате! Laughing

# 38
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Морал ли? Какъв морал? То такова нещо няма вече. Гузната съвест се приспива с: "Ама то всички лъжат. Ами те всички крадат. Ами никой не спазва закона. Ама аз ли ще съм най-големият будала." Ето тези чудни мисли кръжат над всяка глава, в балонче. Виждат се даже.
Та защо знахарите, лечители или там, за каквито се самопровъзгласяват, ще правят изключение.

# 39
  • Мнения: 14 654
Май е така, Дренка. Едва ли не думата знахар буди присмех и недоверие, заради такива като лозенския "лечител". Сещам се, че като бях в родилното, една майка на съседното легло разказваше за този чай Simple Smile Сподели същите симптоми за ужасно гадене, болки в стомаха и повръщане и че колежките и се запасили с големи количества. Поне каденето с кожа таралеж против хемероиди ми се вижда безопасно  Wink
Припомням ви За лечебната сила на кокошия гъз.

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 11:38 от Янечек

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
С ръка на сърцето заявявам, че имаше дни (седмици) в моя живот, когато бих изяла и ако, само и само да стана предишната.

# 41
  • Мнения: 197
Знахар и морал често са несъвместими. Същото важи и за лекар/фармацефт/фармацефтичен гигант и т.н. и морал. Всеки си е намерил вратичката в закона.

# 42
  • Мнения: 4 300
ФармацеВт.
И недей обобщава- във всяка професия има такива и онакива.

# 43
  • Мнения: 17 407
Във фармацевтичния бизнес морал няма отдавна, Рокс. Съвсем, ама съвсем спокойно може да се обобщи. Да, и лекарите се въвличат( на принципа "дават ли ти- вземай..."). НЕприятно, но факт.

# 44
  • Мнения: 4 300
Аз под фармацевт разбирам аптекар. Имаме семейна приятелка фармацевт, дъщеря й също се дипломира като такава. Не знам, аз лично тях не ги слагам в тази категория.
Все пак колкото аз определям банковата политика, толкова и приятелката ми определя фармацевтичния бизнес Wink.

# 45
  • Мнения: 2 448
Това вече е друга работа........... А забелязали ли сте,че повечето пухкавелки са красиви?
Благодаря, че ме разбра, правилно! Hug Тогава сигурно и аз съм красива Crazy Flutter (шегичка)
Балу, Chanel, обичам ви!  Hug

А по въпроса за "лечителите" може и да има добронамерени и желаещи и можещи да помагат, но за мен почти всички са шарлатани за пари. Печелейки от мъката и отчаянието на хората. Личното ми отношение към тези е отвращение.  Sick

# 46
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Познавам внуците на бабето, което забърква "Родопско чудо". Патентовано е, лицензирано е... Ама не мога да си представя, че лекува и псориазис, и хрема, и изгорено, и язва.
И все пак свързах с нея приятел, който има псориазис. Чакам да видя.

# 47
  • Мнения: 17 407
Рокси, и те(аптекарите) участват- замени на лекарства( примерно и най- често). Но по- рядко се вклюват във веригата вече.
Фармацевтичен бизнес- тука сложих прозиводителите аз( на първо място).

# 48
  • Мнения: 4 740
 От Габрово купувахме веднъж един бял крем за лечение на псориазис. помня че беше много криминална цялата ситуация дорде успяхме да открием апартамента на лечителя

# 49
  • Мнения: 4 300
Да, Дренкич, разбрах че за производителите говориш. Те са друга бира. Аз имах предвид обикновенните аптекари, които изпълняват рецепти и ти продават аналгин и лепенки.

# 50
  • Мнения: 2 018
Знам, че бабините илачи не са новост.
Знам, че имат фенове. Имат и врагове.
....

За теб може и де е шарлатанство, но както сама казваш тези т.н. знахари и техните "илачи" за някои са единствения начин за оцеляване.
Ако човек вярва, че този бъркоч ще му помогне, то той наистина ще му помогне!
Чела съм за такива примери, които потвърждават, това което казах!
Лечебната сила на плацебото не е за подценяване  Wink

Не съм нито от враговете, нито от феновете!

# 51
  • Мнения: 17 407
МДа, Рокси, но аз и за тях писах малко по- назад. НЕ само аналгин, но и сиропче з акашлица, антибиотик.... БЕз рецепта, без нищо. ПОне тук виждам напредък някакъв, но трябва и рекламите на лекарства да се забранят.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Баща ми практикуваше знахарство и на него бих се доверила за отвари или мехлеми, тъй като знам какво съдържат. Правеше много сполучлив крем от невен и мас за изгаряне и разни такива кожни белези. Много харесва шведската горчивка. Наследил е интересът към билките от леля си.  Rolling Eyes
Свекърва ми има много рецепти от билкари и известни знахари, понякога си прави домашни илачи и си ги ползва с радост. Природни продукти, всеки може да си ги произведе в цяр.
Но на всички останали люде, занимаващи се с подобна дейност и вживели се в ролята си на изцелители не вярвам и не посягам на услугите им.

# 53
  • Мнения: 1 312
С ръка на сърцето заявявам, че имаше дни (седмици) в моя живот, когато бих изяла и ако, само и само да стана предишната.
Ставаме две.

# 54
  • Мнения: 3 423
Мда. Излиза, че всеки на своя глава се доверява
на въпросните тайни лаборатории с още по-тайни
бъркочи и бълвочи. Като че ли наистина иде реч за
плацебо-ефекта, а не за истинската лечебна сила.
И все пак, при толкова много лекарства, кое ни кара
да се доверяваме на художествената самодейност.
И наистина ли няма контрол върху всичко това?!

# 55
  • Мнения: 4 585
С ръка на сърцето заявявам, че имаше дни (седмици) в моя живот, когато бих изяла и ако, само и само да стана предишната.
Ставаме две.

Бих си сложил превръзка на дясното око, да го видя това.
Не как сте изглеждали преди.
Как го изяждате.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 105
Преди известно количество години си изгорих крака на ауспух на мотор, ама зверски! Баба ми като ме видя веднага отиде до някаква друга баба за мехлем. Беше се видяла в чудо жената с мене! Е тоя мехлем какво ми направи на крака, думи нямам. Не само, че не ми помогна, ами нещата станаха още по-зле. След това ходих 2 месеца с превръзки по крака, а първите седмици ходех всеки ден на лекар за сменяване на превръзките. Беше много тежко положението. От тогава не вярвам нито на мехлеми, нито на знахари. Плацебо ефекта при мене явно не важи!

# 57
  • Мнения: 868
   А сещате, ли се за онзи знахар, който опипваше момичетата по корема и гърдите?Даваха скрита камера по Господари на ефира.
   Ето от такива случки си вадя изводи.
   

# 58
  • Мнения: 799
И все пак, при толкова много лекарства, кое ни кара
да се доверяваме на художествената самодейност.

Преди година и малко детето си изгори и двете ръце (дланите) на стъклото на камина. Изгарянията бяха ІІ-ра и ІІІ-та степен. Айде в Пирогов, лечение, подготовка за пластика (пластиката предполагаше изрязване (не остъргване) на парче кожа от корема, присаждане на двете ръце и ежегодни корегиращи операции за отпускане на присадената кожа на ръцете) и тотална невъзможност да заведем детето на друг лекар за второ мнение, тъй като превръзките били свръхстерилни и отварянето им щяло да има не-знам-какъв-си ефект. Силно уплашена, аз се доверих тотално на тези доктори. Насрочиха дата за пластиката. За късмет детето се разболя и анестезиолозите отказаха да сложат упойка, докато не се излекува напълно. След 20 дневен престой в болницата най-накрая ни пуснаха да си отидем до нас, с уговорката да се върнем пак в болницата след 7 дни, когато малката вече е здрава.
Първата ни работа беше да отидем при друг лекар - в случая кинезитерапевт - бивш рехабилитатор в клиниката по изгаряния точно в Пирогов. Само като погледна ръцете на малката каза, че тези рани нямат нужда от пластика и присадки и функционалността и вида на ръцете могат да се възстановят само с масажи и мехлеми. Така и стана. Благодарение на Констинбродското, Маданското, Родопското, Приморското, Варненското и още много други чудеса и мехлеми, детето е с напълно възстановени функции на ръцете, напълно възстановена еластичност на кожата и със съвсем малък белег на едната длан, който надявам се, ще изчезне. Но и да остане, само ще затрудни гледачките и баячките някой ден  Mr. Green
В Пирогов се върнах само да получа болничната епикриза. И какво беше изумлението ми, когато видях, че вътре пише, че детето е оперирано  ooooh!
Все още недоумявам как ш*баните доктори щяха да й съсипят здравето за едните жалки пари от здравната каса, които са получила за тази "операция". А най-абсурдното е, че ние бяха "с връзки" и на докторката в отделението и беше прекратена отпуската заради нашия случай....

Мисля, че това отговаря на въпроса ти.

Да не се налага на никого да прибягва както д лекари, така и до знахари.

# 59
  • Мнения: 17 407
Брейй, доживях да видя как рехабилитатор разбира и от пластики. Браво!
ШИбаните доктори да го д.хат, нъл тъй?
Лиске, работата е там, че вече не е много ясно и в лекарствата какво има... Mr. Green

# 60
  • Мнения: 799
Повтарям, че рехабилитаторът е доктор. Ако трябва да бъда по-прецизна - доцент доктор. А ако трябва да бъда най-прецизна, ще допълня, че е пенсионирана шефка на отделението по рехабилитазция и възстановяване към клиниката по изгаряния в Пирогов. Човек, който е видял всичко в тази област на медицината.

BTW, някои от действащите доктори в Пирогов препоръчваха на хората с по-леки изгаряния именно тези Костинбродски и всякакви чудеса.

# 61
  • Мнения: 17 407
Значи  не е рехабилитатор, нито кинезитерапевт. ЛЕкар- физиотерапевт. Така съм съгласна и се извинявам Peace

# 62
  • Мнения: 14 654
Все още недоумявам как ш*баните доктори щяха да й съсипят здравето за едните жалки пари от здравната каса, които са получила за тази "операция".
Ето и шарлатани в бели престилки, затова и е такова отношението към лекарското съсловие. Имам чувството, че на пациентите се гледа като на клиенти. Всеки първо ходи на лекар, а като лекарят  го довърши- търси друг да го оправя и така се стига до лечители, магове и разни други, които неправилно наричате знахари.

# 63
  • Мнения: 3 423
Лиске, работата е там, че вече не е много ясно и в лекарствата какво има... Mr. Green

Е, как така не е ясно. На всяко лекарство,
което съм купувала досега, пише съставки.
Или искаш да кажеш, че има и премълчани?

# 64
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
С ръка на сърцето заявявам, че имаше дни (седмици) в моя живот, когато бих изяла и ако, само и само да стана предишната.
Ставаме две.

Бих си сложил превръзка на дясното око, да го видя това.
Не как сте изглеждали преди.
Как го изяждате.
Късно е, късно-о-о. Оправих се и без ако.  Joy

# 65
  • Мнения: 5 228
В Красива мамка има една тема за бенките. Там една част от хората споделят, че известен знахар от Бургас (май) с чудодейно мазило отстранява бенки. Нищо не оставало от тях. Не чудо, а направо юдо. И си разменят координатите му.  

# 66
  • Мнения: 2 161
В Красива мамка има една тема за бенките. Там една част от хората споделят, че известен знахар от Бургас (май) с чудодейно мазило отстранява бенки. Нищо не оставало от тях. Не чудо, а направо юдо. И си разменят координатите му.  
Мисля,че и при този знахар също ходих.И рак лекува и бенки.Евала!

# 67
  • Мнения: 3 423
Лекува е едно, излекува - съвсем друго.

# 68
  • Мнения: 2 161
Нито лекуват,нито излекуват.Само дано не се наложи покрай тях и нещо друго да се лекува.Аз просто кипя,когато става въпрос за тези долни шарлатани.

# 69
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
Нито лекуват,нито излекуват.Само дано не се наложи покрай тях и нещо друго да се лекува.Аз просто кипя,когато става въпрос за тези долни шарлатани.
Не кипи, Шанел. Когато човек е безпомощен се хваща и за сламката, въпреки здравия разум, който не е дефицит по принцип.

# 70
  • Мнения: 2 792
  Когато Момчил си изгори ръката от лакътя до китката и на мен ми предложиха Костинбродския мехлем, отказах минахме си през Клиниката по изгаряния в Пирогов. Мина му за 10-тина дни и не остана и следа и белег.

# 71
  • Мнения: 678
Здравейте
Лиске ще ми се да ти отговоря за костинбродското чудо - да, има го този мехлем. Не е чудо - просто в Костинброд имаше завод за олио и сапуни едно време и в него произвеждаха заводски крем. Не съм химик, не мога да кажа съставките, но на негова база и допълнителни съставки, една жена с фамилия Деремишкова е направила крем, който обаче се използва за лекуване основно на изгарания. Казвам от личен опит, че помага - от степен на изгаряне до живо месо, в момента е останал малък белег на ръката ми. За съжаление жената почина и аз лично не съм сигурно доколко качествено го правят децата й, но като гледам колко хора го ползват и казват, че помага - не знам защо да не вярвам.

# 72
  • Мнения: 2 018
И все пак, при толкова много лекарства, кое ни кара
да се доверяваме на художествената самодейност.

Липсата на мозъчни гънки!

# 73
  • Мнения: 11 009
От Габрово купувахме веднъж един бял крем за лечение на псориазис. помня че беше много криминална цялата ситуация дорде успяхме да открием апартамента на лечителя

Този бял крем ми премахна един мазол, за който не вярвах, че може да се махне и бях готова да ходя да ми го изрежат/изгорят. Малко съм скептично настроена, че помага за псориазис и другите 1000 неща, описани в листовката към него, но от мазола ми няма и следа. Wink

# 74
  • Мнения: 871
И все пак, при толкова много лекарства, кое ни кара
да се доверяваме на художествената самодейност.

Липсата на мозъчни гънки!

Доста грубо, Бо! Надеждата е това, което ни кара...

# 75
  • Мнения: 4 585
Отчаянието ни пришпорва.

# 76
  • Мнения: 2 388
В Красива мамка има една тема за бенките. Там една част от хората споделят, че известен знахар от Бургас (май) с чудодейно мазило отстранява бенки. Нищо не оставало от тях. Не чудо, а направо юдо. И си разменят координатите му.  
Вярно е. Всъщност незнам дали става въпрос за същата тема не съм я чела, но има такъв човек в Бургас. Наистина маха бенките с някакъв мехлем и не остава нищо. С очите си съм виждала резултата.
Друг е въпроса дали след някоя и друга година няма да ти се случи нещо. Мен лично ме е страх да отида специално за бенка при знахар.

# 77
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Лиске, крайно време е да спреш да гледаш Скат и Ясновидци.

# 78
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Един мой познат отслабна преди време
с някакъв чай от някакъв дядо от Лозенец.

Въпросният "чай" е коментиран многократно във форума Peace
Видно е, че бизнеса на дядото върви!

Билката на д-р Лозанов
чай за отслабване в бутилки 
Билките/Отварата на "доктор" Лозанов...
Купих си една горчилка за отслабване...
Изпитани средства за отслабване


И все пак, при толкова много лекарства, кое ни кара
да се доверяваме на художествената самодейност.

Липсата на мозъчни гънки!

Прибягвала съм до средства за лечение, различни от фармацевтичните лекарства!
Това значи ли, че нямам мозъчни гънки?
Понякога( дори бих казала много често), медицината е безсилна и никакви лекарства не са в състояние да помогнат!
И когато това стане, и когато докторите кажат:"Край! Ние сме до тук!"... когато се касае за здравето и живота на детето ми, тогава разбира се, че няма да се примиря, а ще търся всякакви алтернативни начини за лечение!
Търсенето на бялата лястовица не е само разказ, а ежедневие за много хора!

# 79
  • Мнения: 9 990
...За мехлема от Костинброд мога да гарантирам със самата себе си.  Hug
Бабата, която го прави,  май вече почина.  newsm78   Нейната щерка сега се опитва да го прави и го докарва. С него си излекувах втора степен изгаряне на крака, от вряло кафе.
За 10 дни заздравя и на единадесетия бях на морето вече. От рана при изгарянето нямаше и следа - само червенина малка имаше.

По темата - знам и за един лечител на някакви петна по врата ... Някакъв си Захариев май беше  newsm78 и се подвизаваше дълго време в телевизия СКАТ. Че и гадаеше, и лекуваше от рак, и какво ли още не правеше ....  #Crazy

...

Нормално е за толкова време да ти мине изгарянето.Чудо щеше да е, ако за ден-два беше станало. WinkМое такова игаряне мина за 8 дена без вълшебния илач.

Захариев е патентовал май Егологията.Онези червени петна на врата, дето той твърди , че са нещо много страшно.По скат  пускат много такива смешки.

# 80
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Захариев е патентовал май Егологията.Онези червени петна на врата, дето той твърди , че са нещо много страшно.По скат  пускат много такива смешки.

Въпросният Захариев

# 81
  • Мнения: 2 388
СКАТ са невероятни. Понякога се забавлявам искрено. Особено имаше един човек, който беше еголог или нещо подобно.
И беше много важно да се запишеш за някаква лечебна картина. Laughing

# 82
  • Мнения: 9 990
айде четете де-ей ви го Захариев изтипосан горе и Що е това егология... Laughing

# 83
  • Мнения: 2 388
айде четете де-ей ви го Захариев изтипосан горе и Що е това егология... Laughing
Идея си нямам, но лекува. Laughing

# 84
  • Мнения: 197
Виждала съм една малка книжка в библиотека-"40-те най големи екстрасенси в БГ" или нещо такова беше. Та там беше и Ванга и Захариев и други. Така , че понятието знахар явно е много общо, може би и врачките трябва да се включат....По принцип знам, че знахар е човек, който лекува с билки, но може и да греша. А за билките има достатъчно книги и не е необходимо да ходиш при знахар, за да пиеш билки.

# 85
  • Мнения: 14 654
може би и врачките трябва да се включат....
На тях им е обидно да ги наричат врачки, обичат титлата Маг  Laughing

# 86
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Помислих,4е за Мостови4 ще говорим,а то за друго идело ре4.
И аз така помислих,и тъкмо щях да се развихрям да пиша какви страхотни книги са и двете-и "Знахар",и "Морал".Препрочитам ги често.

Аз също  Sunglasses

А по въпроса с магданоза - и моя колежка го попийнюваше този чай, но не забелязах да отслабна от него. Отслабна си жената, ама с диета и в последствие.

# 87
  • Мнения: 476

Нормално е за толкова време да ти мине изгарянето.Чудо щеше да е, ако за ден-два беше станало. WinkМое такова игаряне мина за 8 дена без вълшебния илач.


Не е редно да се отрича всичко. Илачът на бабата от Костинброд е наистина вълшебен. Казвам го, защото знам, че след дълго лечение това беше последният отчаян опит на родителите ми да помогнат на брат ми след жестоко изгаряне - лепна си горящ пластмасов маркуч на окото.
Единственото, което напомня днес за това изгаряне е една мигла, която расте много дълга.

# 88
  • Мнения: 2 018
Прибягвала съм до средства за лечение, различни от фармацевтичните лекарства!
Това значи ли, че нямам мозъчни гънки?
Понякога( дори бих казала много често), медицината е безсилна и никакви лекарства не са в състояние да помогнат!
И когато това стане, и когато докторите кажат:"Край! Ние сме до тук!"... когато се касае за здравето и живота на детето ми, тогава разбира се, че няма да се примиря, а ще търся всякакви алтернативни начини за лечение!
Търсенето на бялата лястовица не е само разказ, а ежедневие за много хора!

Преди да се правите на обидени, прочете и първият ми пост по темата.

Вярата е това, което лекува, а не някакви си там бъркочи.

Имах гости с детенце на 10 години. Изведнъж го заболя главата - казваше, че му е лошо и че иска да си тръгва. Седна до майка си и започна да се криви.
Аз с категоричен тон му казах, че ще му дам лекарство, от което до 10-15 минути ще му мине главата, че с това лекарство лекувам и батковците /моите деца/ с които си играе оттатък!
След около двадесет минути, това дете отново се усмихна и започна да си играе  моите деца!

Знаете ли, какво му дадох - витамин С!

Това, че се доверявате на такива хора няма нищо лошо, стига вярата ви в тях да е истинска!
И аз мога да ви кажа, че трябва да пиете отвара от `нам си колко билки и ако вие ми вярвате ще се излекувате, но не защото аз съм велика, а защото сте ми повярвали!

 

# 89
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Преди да се правите на обидени, прочете и първият ми пост по темата.

Вярата е това, което лекува, а не някакви си там бъркочи.

Аз обидени не виждам! Всеки изразява мнението си.
А твоето, Бо, относно липсата на мозъчни гънки у хората, които се доверяват на алтернативни методи, беше доста крайно! И си противоречи с първия ти пост, в който си по-толерантна!
За плацебо може да говорим, когато става въпрос за човек съзнателен, разбиращ... на когото може да се повлияе и да му се внуши определено нещо. Но не винаги е така!
Не смятам, че може да се говори за плацебо, когато човекът е в безсъзнание, в кома, бебе или дете с почти пълна степен инвалидност.

Вярата е способна да твори чудеса, истина е това, но за съжаление не е достатъчна!
Защото ако беше така, моето и още много други дечица, все още щяха да са живи!!

# 90
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Бо, ела моля те да излекуваш дъщеря ми с витамин Ц.
Искаш ли?

Аз колкото и да съм рязка спрямо алтернативната медицина отидох при двама-трима вълшебника.
Не се възползвах от илачите им, но все пак отидох.
Въпреки всичко.

Надеждата е безкрайна и сляпа.

# 91
  • Мнения: 2 161
Вярата е това, което лекува, а не някакви си там бъркочи.
Стига с тия кухи приказки.Някои хора карат само на вяра,докато тя им ритне камбаната.

# 92
  • Мнения: 2 018
Явно е трябвало да бъда по-подробна в обясненията си!

iskrica_nadejda , аз също съм прибягвала до така наречените лечители, но за себе си го отчетох като глупост! Просто не им вярвам! Твърдението ми за липсата на мозъчни гънки, можете да го приемете като самоирония!
Не виждам противоречие в постовете си!

Reza Витамин С - беше само пример, как може един човек да си самовнуши, че му е помогнало!

Chanel Не зная дали си наясно, но традиционната медицина прави опити с плацебо и по-точно с вярата на хората! Има такива програми. Предложиха на моя близка да участва в една такава програма - на половината пациенти включени в програмата им дават плацебо, на останалата половина едно от най-новите и добри лекарства за съответната болест. Но всъщност никой от тях не знае какво пие. Следват наблюдение над пациентите. Чувала съм ,че е важно и самият лекар, който дава лекарството на човека, да не знае, за да не повлияе.
Лошото беше, че пациента трябва да е наясно, че участва в тази програма. Моята близка ми каза - аз все ще си мисля, че ми дават плацебото и че няма да ми помага. Самата лекарка И каза, че е безмислено тогава да участва.

Човешкият мозък все още има своите тайни!

# 93
  • Мнения: 2 161
Цитат
Chanel Не зная дали си наясно, но традиционната медицина прави опити с плацебо и по-точно с вярата на хората! Има такива програми. Предложиха на моя близка да участва в една такава програма - на половината пациенти включени в програмата им дават плацебо, на останалата половина едно от най-новите и добри лекарства за съответната болест. Но всъщност никой от тях не знае какво пие. Следват наблюдение над пациентите. Чувала съм ,че е важно и самият лекар, който дава лекарството на човека, да не знае, за да не повлияе.
Лошото беше, че пациента трябва да е наясно, че участва в тази програма. Моята близка ми каза - аз все ще си мисля, че ми дават плацебото и че няма да ми помага. Самата лекарка И каза, че е безмислено тогава да участва.

Човешкият мозък все още има своите тайни!
Не съм наясно.Аз съм човек реалист.Плацебо,знахари,магии,скумрии- дрън-дрън.След това,което ми се случи с моя баща,вярвам само на лекарите и винаги съм им вярвала.Само че отчаянието кара хората да се побъркат.И си казваш-ти си говори,драги докторе,аз ще пробвам всичко.

# 94
  • Мнения: 2 018
Това, което ти разказах се практикува в болница във Варна от лекари! Сигурна съм, че се прави и по цял свят!

# 95
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Разбира се, че се прави.
Нито е тайна, нито е от вчера.
Кой не го знае?

Всичко което си изписала има стойността на една проста нула, когато човек е отчаян (явно го знаеш от опит).
И абсолютно никой не може да го убеди, че не бива да прави това или онова, освен вътрешното му чуство.

Моето лично мнение е, че 90% от вълшебниците са шарлатани без морал.
Но ако на някой му помагат сеансите, бъркочите и всичко останало което те предлагат, и е съгласен да им се довери без никаква гаранция за съдържанието на всичко това - ОК.
Лошото е, че и при лекарите процента не е много по-различен.

# 96
  • Мнения: 2 018
Всичко което си изписала има стойността на една проста нула, когато човек е отчаян (явно го знаеш от опит).

Имало е момент на отчаяние в живота ми – не оспорвам. Но мисля, че именно тогава бях загубила вярата си.
За мен това, което съм написала има стойност, защото това е моята истина.
За мен вярата е от съществено значение!

# 97
  • Мнения: 335
... След това,което ми се случи с моя баща,вярвам само на лекарите...

На други бащи се е случило това, което на твоя, но именно заради лекари.
Не е задължително лекар собственоръчно да убие пациент, за да е отговорен за смъртта му.
Отказът да лекуваш според писания и неписан морал на тази професия води до същия резултат.

Естествено не всички лекари са такива, а някои стават заради условията, в които работят и които определя някой друг.
Но за мен няма разлика между "насилствена" и "естествена" смърт, ако умира човек, лишен от лекарска помощ, въпреки че я е потърсил именно в болница и именно от лекари. А не я е получил.
Напротив - бил е върнат "да умира у дома си" - след "три до шест месеца", без всякаква грижа това да се промени.

Затова горното мнение (на Reza) е съвсем близо до "моята истина".

# 98
  • Мнения: 799
Да попитам как стои точно въпроса с плацебото, вярата, самовнушението и т.н. при децата на 1-2-3 години?  newsm78
Или там майчината/бащината вяра и надежда имат лечебна сила?

Не ме разбирайте погрешно, аз мога са да се самоопределя като човек реалист, атеист, ненавиждащ всякакви гледачки, байачки, екстрасенси и прочее шарлатани, в това число включвам уруките и освещаването на разни работи, вярвам в точните науки, НТП, медицината и т.н., но това което съм видяла с очите си не мога да отрека.
А моралът си зависи от човека, независимо дали той е проф. д.м.н. или е дедо Груе, който бърка вълшебен мехлем срещу СПИН и кариес.



# 99
  • Мнения: 335
Дано не разводнявам темата като се включвам пак.

И лекар, и знахар означава лечител.

Ако лекуваш, защото това е  професията ти, си лекар.
Задълженията във връзка с тази професия са определени в закон.
Ако лекуваш, без това да ти е професия, може и да си знахар („народен лечител”).
Задълженията и условията да се практикува това са описани в същия закон.

Младежът, който уби и разфасова свой съученик (точно преди абитуриенския им бал), се е готвел да става лекар.
Умението, с което е извършил дисекцията (с истински  медицински инструменти), показва, че може би щеше да стане отличен специалист, ако „лекар” значеше „занаятчия”.

„Знахар и морал” е същото като „Лекар и морал”.
Само че, и правата, и задълженията им по закон са различни.

Ако приемем, че под „знахар” авторката разбира „лице, което упражнява неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве”, значи отговорът на половината тема е в Закона.
„Морал” е философско понятие и отговорът на другата половина става широк колкото понятията „добро” и „зло”.

В Закона цитираните „неконвенционални методи” са изредени подробно: „използване на нелекарствени продукти от органичен произход”, „използване на нелекарствени продукти от минерален произход”, „използване на нетрадиционни физикални методи”, „хомеопатия”, „акупунктура и акупресура”, „ирисови, пулсови и аурикуларни методи на изследване”, „диетика и лечебно гладуване”.

Министърът на здравеопазването би трябвало да определя с наредба изисквания към дейността на лицата, които упражняват неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве.


ПП
Закон за здравето
http://www.who.int/idhl-rils/idhl/Bulg06001.pdf
В закона има изменения, вкл. от тази година, но не ми е известно да са във връзка със „знахарите”. Рachikrak може да ме поправи, ако греша.

# 100
  • Мнения: 17 407
Холограма, използвам темата да те попитам: ти с медицинко образование ли си? Забелязала съм, че доста често даваш съвети по здравни въпроси...

# 101
  • Мнения: 335
... Забелязала съм, че доста често даваш съвети по здравни въпроси...

Знам всичките си "съвети" в който и да е форум.
Мненията си, които не са съвети, също.

Ти какъв мой "съвет" имаш предвид.

# 102
  • Мнения: 17 407
Ясно, благодаря! Отговаряш ми на въпроса с въпрос, но и това ми е достатъчно. Нямам з ацел да развалям темата с лични нападки Peace

# 103
  • Мнения: 799
Ааааа, няма опасност да прочета цял закон заради единия принципен въпрос  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт