Макови ниви! Възможно ли е?

  • 15 662
  • 139
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 013


Опиумен мак. От Афганистан

# 16
  • Варна
  • Мнения: 513
Ето още една снимка. В далечината се вижда, мисля, колко ясни са границите на маковия блок и на съседния.

http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474240149707500.jpg

# 17
  • Варна
  • Мнения: 513
Ами може хората да обичат макови кифлички.А на мен ми направиха впечатление обширните жълти ниви.Някой знае ли какво е това?

Жълтото е рапица! използва се за производство на биодизел.

bouquet argun

# 18
  • Мнения: 4 916
Ами може хората да обичат макови кифлички.А на мен ми направиха впечатление обширните жълти ниви.Някой знае ли какво е това?

Рапица, гледа се за производство на биогориво.

Писали сме заедно.

# 19
  • Мнения: 2 161
argun ,много ти благодаря.Аз помислих,че е жълт кантарион и си казах:брей,брей,колко много виагра.

# 20
  • Мнения: 25 633
Ако мислиш, че това червеното е опиумен мак - не е.  Laughing

# 21
  • Варна
  • Мнения: 513
Ако мислиш, че това червеното е опиумен мак - не е.  Laughing
Twisted Evil Признавам си, ми се прокрадна и тази идейка. Whistling
Ако е засято нарочно може би ще се ползва както и рапицата за производство на биодизел или за маково семе за кифлички  Rolling Eyes Помислих си също, че може да го ползват за заздравяване на почвата, примерно  Rolling Eyes
Ама не знае ли някой със сигурност?

# 22
  • Мнения: 25 633
Маково семе се получава пак от опиумния мак, не от дивия.
Просто трябваше да отидеш да го видиш отблизо - най-вероятно е прораснал сред други посеви, избуял е и отдалеч прилича на макова нива.  Laughing

# 23
  • Варна
  • Мнения: 513
 Rolling Eyes
Нещо не съм убедена, че е прораснал  newsm78
Ама не отидох наблизо, да, признавам си  Blush
P.S. Не знаех, че маковото семе е от опиумния мак. Да взема да хапвам по-често макови кифлички и хлебчета Wink  Mr. Green

# 24
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
рапицата също така се дава на кравите за по-голям млеконадой (нищо че малко хващат радко щастие)
от сниимката не става ясно какъв е мака, опиумния мак е светло розов до тъмно розов с много голяма семенна кутийка, има го и по дворовете на бабичките из селата защото е красиво цвете (а може и опиум да пафкат дъртите, знам  ли) . Пчелите също много го обичат, да ли да не проверя за весел мед от Авганистан ...
и да допълня, единствената част от мака където няма алкалоиди е семето .. така че забрави веселбата с кифлички.

# 25
  • Мнения: 27 524
Преди повече от 10 години, като пътувах насам-натам из страната, имаше често такива макови полета. Не са били умишлени. Иначе са вид опиат, така е, не знам дали служат на някого за нещо конкретно.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 824
Не знам дали тези ниви са посяти целенасочено.Факт е,че природата ни е невероятно красива и изпитвам огромно удоволствие всеки път,когато пътувам.Гледките са незабравими.Не всяка страна може да се похвали с това. Wink

# 27
  • Мнения: 2 759
                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
                     Но за предназначението не знам нищо.

# 28
  • Мнения: 4 585
Някой не са му стигнали парите да си третира нивите против плевели.
Съседите обаче са третирали.
Репкото и рапицата цъфтят жълто. Репкото е силаж за крави.
Рапицата е за биогориво.
Едно време билкарите изкупуваха червените листа на дивия мак по лев килото.
Добра цена, като се има предвид, че фин млечен беше о.18лв,
а шоколад Крава - 0.80лв. Стигал съм до 1.5кг.
Лошото е, че докато шучмулкаш листа, вероятността да набараш пчела е голяма.
А виждали ли сте тикви, от семките на които правят масло за самолетите.
Тия тикви животните не ги ядат, даже и свинете им се мръщят.
Едни трактори ги мелят и разпръскват парчетата в нивата, а семките се отделят в чувал.

# 29
  • Мнения: 5 710

Много ми е интересно дали някой от вас знае, възможно ли е някой да засее макове.
За какво биха послужили?
Ако не са засети, възможно ли е да са се разпространили сами и то на такива големи пространства?

Специално тези макове за нищо не служат. Не са като тези в Афганистан.
Много лесно се разпространяват и сами в необработени земи.

Общи условия

Активация на акаунт