Макови ниви! Възможно ли е?

  • 15 634
  • 139
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 759
...защо тази година да няма и маков...
                      Полетата не са от тази година, поне 10 години ги виждам.

# 46
  • Мнения: 4 585
Кейт Остин питах дали е южнячка, копнал съм друг ник.
От афион май са правели катаран, а с него са смазвали осите на колелетата на каруците.
Нямало е лагери все пак.
Миналата година освен рапичен, друг мед почти не изкараха пчеларите в разградско,
времето беше кофти. Мак не се сее за мед, не е достатъчно медодобивнио растение,
не си струва. Има много по-добри, сеят едно лилаво.

# 47

 Twisted Evil Уаууу, доста спокойно и весело са си живели хората, навремето.
Винена попарка, салатка и манджичка с оливце от опиумно макчеее  Whistling
  bouquet
[/quote]Много те бива да се подиграваш,поне се научи да ги разпознаваш растения и бурени,и тогава говори.Прочети малко повече за Санданско-Петричкият регион и културите отглеждани през социализма!

# 48
  • Мнения: 5 710
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.

извинявам се, но опиумния мак не е ли ендемитен вид? като коката?

ето за това говоря:

# 49
  • Мнения: 4 392
Ха! И аз го забелязах това. Тази година е доста плодородна за мака. Mr. Green

Със сигурност е много повече от друга година. Тук даже в междублоковите пространства е пълно.  Друга година не е било така, иначе щях да забележа.

А тези макови полета на снимката са умишлено засети. Личи си от самолет.
Ако не са толкова хомогенни полетата, може причината да е в семената за посев, които са били замърсени с макови семена.

Трябва да видим, за какво се използва макът. Май е лечебно растение.

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 23:10 от Amarena

# 50
  • Мнения: 4 585
Не са умишлено засети.
Никой не може да спечели от площи, засети с полски мак.
От самолет може да приличат на ниви, умишлено засети с мак,
ако отидете до нивата, ще видите мижав ечемик или жито.
Маковете са много видове, в Азия са над 100, не знам дали
всички са ендемични видове, пиринският мак е ендемичен вид.

# 51
  • Мнения: 5 710
Не е ендемитен вид, прочетох  bowuu
Даже сме спрегнати, като страна производителка на опиумен мак.
Въпросните полета с обикновен мак не мисля, че са умишлено засяти. Това е все едно да садиш коприва.
Напълно е възможно да са очертани, ако до тях полетата са обработени.

# 52
  • Мнения: 4 392
Сега се разрових малко. Традиционната медицина не го признава (Слабичък е за нейния ресор явно.  Wink), но в алтернативната се използва за чай (прибавя се в чайове против безсъние и прекалена раздразнителност). Също така помага при кашлица и успокоява рани. Външно се прилага при кожни проблеми.

В миналото са използвали семенцата (маково семе) при приготвяне на хляб и подобни. (Нищо чудно и сега да го правят, ако е по- евтино от семето на опиумния мак.)

И най- важното: по изобилието от полски мак в нивата това можеш да познаеш, че не са използвани пестициди. 

Вълчан е прав.  Grinning

Според вас има ли разлика между първата и втората картинка?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/Klatsch … atschmohnfeld.JPG

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Moonfeld_toscana.jpg


Последна редакция: пн, 26 май 2008, 23:34 от Amarena

# 53
  • Мнения: 2 759
                       Не знам, мисля, че на полета съм виждала този от втората картинка. Но и от първия май съм виждала... но отдавна... АКо не бъркам все пак...

# 54
  • Мнения: 5 710
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.

# 55
  • Мнения: 4 392
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.


Но трябва да са минали през оран поне, защото маковете често се появяват на прясно разкопани улици например.
Мен лично тази макова благодат ме радва. Красиво и екологично едновременно! Laughing

# 56
  • Мнения: 2 891
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.

# 57
  • Мнения: 4 392
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
А, поне 5 трябва да ги направим. Laughing
Излагате се.  Whistling

# 58
  • Мнения: 2 759
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
                    Твърде тъпи сме - това ли е? Отегчаваме те, пречим ти, възмущаваме те? Какъв точно е проблема? Иначе казано причината, за това тъй мъдро откровение?

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 23 684
Абе едно време, по Татово време някъде, страната беше една от официалните производителки на опиумни деривати за медицински цели. Тогава се сееха макови ниви за промишлено производство.
Обаче май сега официално у нас не се произвежда нищо такова?! newsm78
Във всеки случай, това на снимките е див мак. Опиумния е много по-едър, дивия е до под коляно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт