Забравих, че е Черешова задушница и изчистих

  • 18 329
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Навремето чана ми така тормозеше мама с такива глупости. Ама днес не се плете, шие, пере и т.н. Обаче тя - чаната пенсионерка, пък майка ми работи. На едната всички дни са и еднакви, а другата има 2 дни да ошета из къщи. Пък и зимните празници дългииииии днес това не може, утре друго. А на майка ми тогава и беше ваканцията, кога да си ушие нещо жената - примерно. Според нея, пък и според мен тези забрани са измислени точно за да си почиват жените от работа. Щото с тази многолюдна челяд, като свърши кърската работа и се започва : предене, тъкане, шиете, па месене на хляб .... край няма. Та по скоро са почивки такива дни. А някои хора доста злоупотребяват с тях. За справка Лальо Коконата на Чудомир - питайте Как`Сийка, тя ще ви каже. Wink

# 31
  • Мнения: 4 965
Всеки ден чистим, перем и се къпем. Затова са и тези празници, за да ни "насилят" да почиваме, защото къщната работа край няма и я спираме само по такива поводи. Няма нищо лошо да си спомним за починалите си близки, да си поговорим за тях, за нас...
Спазвам /ако не забравя/ забраната за работа в такива дни, отделям времето си на семейството и къщата ми най- учудващо не се зарива с мръсотия Wink.

Е, защо пък трябва "насила" да ходим мръсни и неизпрани. А и едно време наистина са имали всеки ден "къщна работа" - я на нива да идат, я обора да изчистят...
Аз лично имам само събота и неделя за да поошетам из къщи, пък тези празници са все в почивни дни /и така става не 1 ден, ами горе-долу 2 седмици - между 2 седмици/, защото през седмицата просто сме вкъщи вечер за няколко часа.
Пък и не мога да си представя 24 ч. да не се измия и изкъпя.
А за починалите ми близки /вкл. и син/ няма нужда да си припомням на специални дати, защото ги нося постоянно в сърцето си и тача паметта им в душата си и всеки ден...
 Peace

# 32
  • Мнения: 4 514
Какво е "чана"?  Blush

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Жената на татковия брат - стринка.
[
А за починалите ми близки /вкл. и син/ няма нужда да си припомням на специални дати, защото ги нося постоянно в сърцето си и тача паметта им в душата си и всеки ден...
 Peace
PeaceЧе аз даже си държа некролога на мама до входната врата и всеки ден си говоря с нея, не ми е необходимо да ми казват бабите, че трябва да си спомня за нея.

# 34
  • Мнения: 1 520
Не се притеснявай за нищо. Когато става въпрос за чистота, няма и не може да има място за грях. Peace

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 241
И през ум не би ми минало да не чистя и да не се къпя. Уважението към мъртвите няма нищо общо според мен. Всичко се пази в сърцето на човек.

# 36
  • Мнения: 2 803
Това което е важно на този ден е да се отдаде почитта към починалите ни близки, като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! Това че си свършила нещо от домакинските задължения не е грях. Това са суеверия!Наистина в нашата Църква все още съществуват бабини дивитини, които нямат нищо общо с живата, истинската вяра!

# 37
  • Мнения: 2 908
Това тема само за вярващи ли е?Питам да не ме освиркате като кажа,че изчистих,изпрах и се къпах.Не съм палила и свещ.Не съм раздавала и нищо.И не се чувствам гузна. Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 4 965
... като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! ...

Това за мен също е суеверие.
Не вярвам, че като "подам" или "прелея", ще нахраня душите на починалите си близки...
 Peace

# 39
  • Мнения: 4 514
... като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! ...

Това за мен също е суеверие.
Не вярвам, че като "подам" или "прелея", ще нахраня душите на починалите си близки...
 Peace
И аз не вярвах до скоро, но май има някакъв смисъл, да ти кажа. Имам такива истории. Confused
Pesheck, мерси за разяснението!  Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 2 271
Понеже и мен ме тормозят околните с тези ограничения, по празниците да не се пере, чисти, къпе, за да покажеш уважението си към мъртвите.... та се питам - на кого го показваме това уважение  Thinking На мъртвите ли? Или на живите? За мен толкова стриктно спазване на каноните е поза.
И Лиска много правилно го е казала - хем искаме да сме в ЕС, 21 век, хем искаме да живеем, както нашите баби са го правили. Е, не става. Живота се е променил толкова много, че традициите вече не са това, което бяха...

# 41
  • Мнения: 4 965
...
И аз не вярвах до скоро, но май има някакъв смисъл, да ти кажа. Имам такива истории. Confused
...

Какви точно истории? Разкажи нещо...
Защото аз вярвам, че душите отиват на по-добро място и не остават да витаят и да блуждаят безцелно, за да тормозят близките си. Всичко останало е или халюцинация, или въображение, или някаква "сила", но не и душите на близките ни...
Т.е. как нещо материално ще "нахрани" нещо духовно и нематериално /това е в разрез с християнството, към което аз причислявам себе си/...

...
И Лиска много правилно го е казала - хем искаме да сме в ЕС, 21 век, хем искаме да живеем, както нашите баби са го правили. Е, не става. Живота се е променил толкова много, че традициите вече не са това, което бяха...

 newsm10

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Това с неработенето по празници си го е измислил едно време народът, когато са бачкали нон-стоп по полето и не са имали достатъчно поводи да си почиват.  Но вашето обяснение за некъпането и нечистенето какво е?

# 43
  • Мнения: 473
Според мен е по-грешно да стоиш мръсен и около теб да е мръсно, отколкото да изчистиш, да се изкъпеш и изпереш. Аз имах гости и нямаше как да не изчистя, защото детето беше направило хола целия в трохи. По-правилно ли е да газим трохи, отколкото да ги почистя? Вярваща съм, но някои неща си ги пречупвам през моята призма. Това че изчистих не ме прави по-малко християнка и по-грешна от други, които не са си изчистили, но са нагрубили някой например.

# 44
  • Мнения: 4 292
Не спазвам тези забрани. Нито знам до колко са основателни - тоест, на религиозна основа - нито пък смятам, че те са критерий за степента на уважението ми към починалите близки.

Общи условия

Активация на акаунт