Забравих, че е Черешова задушница и изчистих

  • 18 345
  • 86
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 146
Maxin, в това за ученето си напълно права. Аз допреди 7 години не знаех дори, че има три лица на Бога, защото съм отгледана в атеистично семейство, но всичко е въпрос на желание, когато вярата е налице. Само вярата не можеш да научиш - всичко друго е лесно! Така че, пред дъщеря ти има бъдеще да се учи, ако иска, а и ти можеш да бъдеш спокойна, очевидно е, че си съвестен човек. Едва ли има нещо по-важно!  Hug

# 61
  • София
  • Мнения: 1 109

А който не е християнин, няма какво да се меси да се изказва за Задушницата, нали така?
[/quote]

Точно това беше и моето мнение.  bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 17 592
Попитай пастора си, не нас тук.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 109
Попитай пастора си, не нас тук.
Пастори имат протестантите.Православните христяни - свещеници.

# 64
  • Мнения: 600
е, не'ам нерви. Rolling Eyes

свободен ден ми е само събота. кога да чистя и пера, ако не в събота.

свекърва ми пили на главата на мъжа ми на всеки такъв празник, че не трябвало така да правя, направо ми къса нервите. какво, да пропусна една седмица чистенето, прането и гладенето ли #Crazy

много се дразня от подобни неща, лиска добре го е казала, ние в европейския съюз ли сме, 21ви век ли е или какво?

# 65
  • Мнения: 1 168
Защо всеки не си прави каквото иска - в крайна сметка живеем в свободна страна и всеки има право на избор да спазва ли традициите или не и до каква степен.
Гризанке, Лиске, понеже на няколко пъти все за този ЕС и 21в. говорите , ще ви дам един пример /за него се сещам в момента/, но преди това да ви питам.
Испания /Мадрид/ в кой век и на кой континент живеят?
Защото съм била на Великден там и останах втрещена: Няколкочасово шествие /разбирай заставаш на едно място и чакаш няколко часа да се източат хората/ с големите "носилки" със статуи и повече от 50% от хората бяха боси, с вериги на краката, а някои и  кръстове мъкнеха. Включително млади и наконтени мацки бяха боси и с вериги на краката. Не знам испанците сега туземци ли ще ги наречете!
А относно това какво казали бабите и защо ги слушаме: а откъде знаем, че се червят яйца на Великден, правят се козунаци и се обикаля в църква; че на Бъдни Вечер се яде постно; на Гергьовден - агне. Сигурно вие, модерните никога не сте ги правили, нали!?
Понеже сте модерни, европейци в 21в.
Сега понеже ще ме захапете, ще ви кажа следното:
Никога не съм се старала да изпълнявам до най-малка подробност всички традиционни "ритуали", но основните - да и искам дъщеря ми да ги знае, и нейните деца също - защото НИЕ СМЕ БЪЛГАРИ И ТЕЗИ РИТУАЛИ СА ЧАСТ ОТ НАШЕТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, БИТ И ТРАДИЦИИ. И ЗА МЕН Е ВАЖНО ТЕ ВИНАГИ ДА СЕ ЗНАЯТ. А вече кой ще ги спазва си е лично негов избор. И тези които ги смятат за архаични и се срамуват от традициите си, понеже са ултрамодерни, просто да не натрапват мнение на другите, задавайки им едни и същи въпроси по няколко пъти!   

# 66
  • Мнения: 600
ирина_вас, не ме е срам от традициите. това, за което е всъщност темата, е, че, когато нещо е изключително непрактично(като това да не можеш през уикенда да изчистиш и изпереш, да не коментирам некъпането Rolling Eyes), е редно всеки сам да си избере какво да прави и да не налага мнение.

който иска, се къпе, който не иска, си стои мръсен. това е.

ще оспамя темата, но ще спомена как навремето като почина леля ми, братовчедка ми беше на 15 години. забраниха й не знам колко дни да не се къпе, да не си пере дрехите и да не гледа телевизия. и я влачеха на гробищата непрекъснато. а тя има своя форма на скръб за майка си, независеща от това колко дни не се е къпала и не е гледала телевизия. подобни неща ми се струват варварски. както и неизхвърляне на боклука по тъмно, ако имаш бебе и непростирането навън. едното е религия, а другото суеверие. каква според теб е разликата в гореизбоените? аз не виждам такава...

# 67
  • на село
  • Мнения: 3 917

А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy


Това ми хареса  Peace.
Ами изчистила си, изчистила, няма нищо де,
аз какво да кажа като бях на работа и колко други е имало като мен.

А за починалите - винаги ще си спомняме за тях, не само на задушница.

# 68
  • Мнения: 836

...
За реакцията на майка ти - оставам безмълвна.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 14:23 от Силви_

# 69
  • Мнения: 600

А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy


Това ми хареса  Peace.
Ами изчистила си, изчистила, няма нищо де,
аз какво да кажа като бях на работа и колко други е имало като мен.

А за починалите - винаги ще си спомняме за тях, не само на задушница.

а, видя се, че ако си изчистил, защото си забравил, пак няма проблем. чудя се какво е 'нарочно изчистил' newsm78

# 70
  • UK
  • Мнения: 1 351
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

Имам в Пазарджик една съседка, води се най-веща в религията и запозната с правилата на играта в махалата. Тя, само да усети, че някой й се връзва на акъла и я слуша и започва да усложнява играта. "Ма днес не се чисти, утре не се пере, в неделя не се плете, не се къпи, не дишай........"
Аз пък мисля, че бабешкия фолклор няма нищо общо с религията. Горецитиранат от мен г-жа ви е дала отговор.

 Но да не забравяме, че това са смъртни гряха  Peace Забраната е съвсем различно нещо

# 71
  • Мнения: 3 146
Аз пък изобщо не с егордея с нашите традиции, защото те са смесица от невежество и езичество, нищо оригинално и културно няма в тях, камо ли пък нещо, което да съхранява идентичността ни.

# 72
  • Мнения: 1 168
КАСИС, напълно съм съгласна с теб, и аз чистих и се къпах на Задушница, което не ми попречи да сваря жито.
И тъй като не изпитвам чувство на вина за това, не би ми се понравило и не смятам за правилно, ако някой се опита за тази моя постъпка да ми вмени чувство на вина, както и не смятам за правилно, на някой който е решил да спазва тези забрани, да му  бъде вменявано чувство за вина или да му се лепят етикети.
 Просто смятам, че това, че някой е решил да спазва "нещо" е въпрос на личен избор и е негово право и не е редно другите да го упрекват, защото не бил европеец или живеел в отминал век! В крайна сметка, не е извършил престъпление!
И какво като хората споделят какво са чули от бабите си - това дори не значи, че самите те стриктно го изпълняват.
Изобщо в този форум всеки пише нещо за да поиска съвет или да сподели нещо, да му олекне малко, а в повечето такива теми, този някой бива оплют, заклеймен и обиждан. Та вместо да му помогнем на човека, го караме да се чувства по-зле. Разбира се, всеки има право на мнение, но изразено така, че да не обижда другите!
 Hug

# 73
  • Мнения: 1 168
Аз пък изобщо не с егордея с нашите традиции, защото те са смесица от невежество и езичество, нищо оригинално и културно няма в тях, камо ли пък нещо, което да съхранява идентичността ни.
Това, че не са чисто християнски, или пък не са "културни", не виждам и защо едни традиции трябва да са оригинални, не значи, че не са част от историята ни /миналото на народа ни/. Но май само чужденците се възхищават на българските традиции и фолклор!

# 74
  • Мнения: 3 146
Да, и българските историци и псевдо-интелектуалци...

Общи условия

Активация на акаунт