Забравих, че е Черешова задушница и изчистих

  • 18 347
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 168
Да, и българските историци и псевдо-интелектуалци...
Сигурно си права, то понеже сме все недоволни и по всичко и всички плюем и все нещо ни е криво и всички са ни виновни, освен ние самите, затова сме на тоя хал, че няма и да се оправим.
Както и да е, да не влизам в излишни спорове, и без това от тая трънка няма да изскочи заек.
Пак казвам, последно, всеки е свободен да прави каквото иска /стига да не противоречи на закона/, но не и да натрапва своето мнение на другите!
Всичко най-добро!
 Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 2 271
А който не е християнин, няма какво да се меси да се изказва за Задушницата, нали така?
Така е!
Както и който не е християнин, няма какво християните да го тормозят на Задушницата  Wink

# 77
  • Мнения: 3 146
Както и който не е християнин, няма какво християните да го тормозят на Задушницата  Wink

Абсолютно вярно!
Проблемът, ако ме питате, във връзка и с конкретната тема, е да се определи кое е християнско и кой точно е християнин.

# 78
Моята покойна баба пък,ще се разсърди ако не съм изчистила,Много важно ,че е задушница.Като я помня каква беше-е-е-троха да не падне,тя със сигурност се кефи страшно,когато гледа от горе как внучката й чисти и готви прилежно Hug Hug Hug
И аз,като повечето не смятам,че това,че съм се изкъпала или почистила е неуважение към покойните.Нали ги обичам и ги нося в сърцето си Peace

# 79
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 294
 Я да ви питам къде в библията пише,че трябва това и това да се прави?А това да не се прави?Аз също съм християнка,макар и не дотам вярваща.Скоро слагахме 40 дена на баща ми и цялото шетане беше на мен Към обед се окъпах и така сервирах.Какво: да седна умирисана сред хората ли?Скръбта е в сърцето и никакво спазване на обреди и обичаи не може да го промени.Всеки преценява за себе си.

# 80
Моята баба е на 89 години и е най- истинската християнка, която познавам, та тя казва- Кой ради, Бог не брани.
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

Peace Peace PeaceМдаа, на Бог ли искаш да угодиш, или на хората, коитоп са ги измислили тия странни традиции, щото са си нямали друга работа??? Това е  въпроса Thinking

  Герганди  bouquet, точна, както винаги в такива теми.

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 21:47 от gerik

# 81
  • Мнения: 4 965
...
Целта не е да се нахранят душите на мъртвите, а да се раздаде на живите за "Бог да прости!" - т.е. повече хора да се помолят за душата на мъртвия да му бъдат опростени греховете, да се застъпят за него пред Господ, за да му се облекчи съдбата на "оня свят".

....

Е, това пък е нещото, което най-много ме кара да се бунтувам срещу "подаването", защото е много далеч от писаното в Библията, а и има хора, на които Бог няма какво да прощава...

# 82
  • Мнения: 3 146
Само да отбележа, че "подаването" не ми е ясно токно как се обосновава канонично, тъй като според християнството (особено православното), човекът изобщо не може нито да говори, нито да предполага, нито да направи каквото и да е вече, след като друг човек премине отвъд.
Молим се за опрощение на греховете на мъртвия чисто ритуално, но действително няма смисъл от това.
Да не говорим за библейско потвърждение на подобни архаични практики на въздействие върху отвъдния свят.

# 83
  • София
  • Мнения: 38 498
Тука имам един календар, на който са отбелязани всички празници и по няколко думи за тях.
Ами кажи-речи всяка седмица има празник, в който не се чисти!
И като ходим на работа и имаме само 1-2 дни свободни да си оправим къщата и точно тогава се падне някой празник, какво мръсни ли да се седим?
Пък и в Библията е казано /цитирам по памет/ - ако ти се изгуби овца в празничен ден, така ли ще я оставиш. Ще я намериш, много ясно.

# 84
  • Мнения: 3 092
Какво  да ти кажа - не вярвам в тия работи за чистенето ..... изобщо има много странни традиции , за който дори и не знам  Thinking

# 85
  • Мнения: 41
абе хора вие луди ли сте как можете да се впрягате за глупости

# 86

Общи условия

Активация на акаунт