Необходими ли са детските седалки за кола???

  • 16 388
  • 247
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 829
Ако не може да си организирате така нещата, че да има столче в колата-тогава не возете детето! И за 1 пресечка става беля, няма оправдание за това, че возиш дете без столче. Колата е лукс, без който може да се живее. Когато има желание и здрав разум-намира се начин столчето да е налично. Който е склонен да играе хазарт с живота на детето си винаги ще си намери оправдание защо рискува живота на най-скъпото си.

# 211
  • Мнения: 967
Боже, като чета, че някой не слагат столче и даже си имат аргументи! Как така някой имат пари за различни коли, но не и за няколко столчета! Ами те не са толкова скъпи! Като умалее едното го продавате и купувате за следващата възрастова група. Не можете да нагласите колана така, че да е подходящ! Проблемът е, че когато е на нивото на шията, при катастрофа детето може даже да бъде обезглавено от колана. Ако детето е под 152 см, е задължително столче (или повдигаща седалка, за да се нагласи височината за колана).

Какво ми се случи преди 2 години. В Австрия столчето е задължително - без - глоба 50 евро + отнета точка от общо 3 точки. Всички деца са в столчета - изключения няма - приучени от бебешка възраст.
В багажника винаги имах 2 допълнителни евтини столчета (седалка) за чужди деца (приятелки на дъщеря ми) като ходим нанякъде.

Та децата вече в 3 клас. Влизам в колата, казвам им, закопчайте се и потеглям. И патицата не поглеждам дали са го направили - мойта беше тренирана като войник, а приятелката завеяна - не го направила. Карах с 40 км/ч при разрешени 50. На един сфетофар ми се наложи да ударя пълни спирачки (бутнаха се отпред). Момиченцето излетя, чух я как се удари в шофьорската седалка и се свлече надолу. Беше се завряла под седалката, не можах 5 минути да я измъкна! Имаше разбит нос! После как съм се обяснявала на майката.... Добре, че не стана нищо по-страшно. Никога не съм вярвала, че с 40 км може да стане такъв сакътлък!

Призовавам майките, които мислят, че не е необходимо да си направят сами тест! Сложете някакъв предмет с тежината на детето на задната седалка, отидете на безлюдна улица и опитайте пълни спирачки при 50-60 км - ще се изненадате за какво става въпрос!

# 212
  • Мнения: 3 405
заглавието на темата е абсурдно.

Мда. Сто пъти писах, че този въпрос изобщо не бива да се задава. Сточлетата освен,ч е са необходими са задължителни. Както и седалките за поотрасналите деца. Както коланите за големите и възрастните.

Вчера в Часът на мама зададоха въпросът: Ще оставите ли детето си да се разхожда на тераса без парапет на 5 етаж?
Същото е, и ако детето се вози необезопасено в колата.

# 213
  • Добрич
  • Мнения: 958
Проблемът е, че не мислим предварително, а след като, недай Боже, нещо се случи, т.е. следварително. Също така, не съм видяла масови проверки, за сигурността на децата, а без контрол няма да стане в нашата държава.

# 214
  • София
  • Мнения: 44 245
Ами предстви си, че човек се връща от работа и не минава през къщи да си монтира столчето, а отива да си прибере детето от градина. Може да става дума за 2-3 пресечки.

А като е за 2-3 пресечки и няма столче за всяка кола...не е логично просто да взимате детето пеша...то и за 1 пресечка би могло нещо да става..........

# 215
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
По закон са задължителни за деца до 12 години(доколкото съм осведомена според правилника за движение по пътищата).Тъпото е, че аз моят син въобще не мога да го накарам да седи в столчето.В момента, в който тръгнем, той се измъква, отваря си прозореца и се надвесва през него ConfusedКофти ...
Някаква идея, как да го накарам, да си седи в столчето?Не винаги имам възможност да го държа и да се возя и вече изпитвам ужас, когато трябва да пътувам с него,без придружител Confused

# 216
  • София
  • Мнения: 44 245
Как се измъква - какаво ви е столчето....със собствени колани или ползва този на колата....разкопчава ли ги или се измъква от закопчаните...

# 217
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Как се измъква - какаво ви е столчето....със собствени колани или ползва този на колата....разкопчава ли ги или се измъква от закопчаните...
Първо беше съвсем обикновенно - закопчавах го с коланите на колата.Тип като това, само че не беше на чиполино(не му знам марката)
http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2924784&parent=7015
Обаче той започна да разкопчава колана.Една приятелка ми даде нейното - подобно е на това
http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2096430&parent=7015
(не мога да намеря точният модел), обаче и в него не стои.Разкопчава се и се измъква, до първата пресечка.ВЪпросът ми е по - скоро как да го накарам да седи и да се занимава в столчето - явно му е неприятно и скучно и затова бяга от стола.С какво да му привлека внимание, в самият стол, за да си седи мирно и тихо вътре Confused
Предварително благодаря  bouquet

# 218
  • Мнения: 3 405
http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2924784&parent=7015
Обаче той започна да разкопчава колана.Една приятелка ми даде нейното - подобно е на това
http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2096430&parent=7015

Първото е за голямо дете, а второто е кошница до 9 кг.
На вас ви е нужно столче от 9-18 или от 9-25 кг. От лентичката виждам, че детето е на 2 годинки.
Например това:

http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2215448&parent=7015&tm=1830

Неговите колани много трудно биха били разкопчани от дете.

# 219
  • София
  • Мнения: 44 245
Каквото и да направиш по едно или друго време им става скучно, като гледам обаче и двете столчета не са подходящи за деца на нашата възръст...първото е за доста по-големи деца, а второто е за деца до годинка....което всъщност оправдава да му е неудобно и неприятно на детето....
иначе има разни играчки за столчека, кормила и разни такива...но и те са внимание за 5 мин....
скъпия вариант, но за мен лично не е мн удачен е ДВД за кола....сигурно помага особено когато си сама с детето, но нещо имам много резерви към това чудо....

Истината е, че много важен фактор е и на детето да му е удобно и приятно в столчето.....
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=40_42_125&products_id=1121 това е вида като за нашите деца...може и такова....http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=40_42_125&products_id=2379

# 220
  • София
  • Мнения: 6 999
...ВЪпросът ми е по - скоро как да го накарам да седи и да се занимава в столчето - явно му е неприятно и скучно и затова бяга от стола.С какво да му привлека внимание, в самият стол, за да си седи мирно и тихо вътре Confused

За мирно и тихо не знам, но ще ти кажа най-лесния начин да седи в стола си.
1. Ако се е возил само и единствено в стол откак се е родил - щеше да е свикнал.
2. Ако все пак сега е решил, че неще и се измъква. Още първия пътк, когато го видиш - Спираш колата и го слагаш отново в стола и му казваш, че това е единствения начин да се вози в колата.
3. Ако пак го направи пак спираш и казваш, че ако отново го стори - ще го свалиш от колата и няма да се вози повече съответно няма да отидете там, на където сте тръгнали. Не се колебай да го изпълниш. Паркираш на най-близкото място и го сваляш от колата.  

# 221
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Наистина е много важно столчето да е удобно. Ние имахме такъв проблем със бебешкото до 1 година и добре,че се сетих,че не й харесва да е полулегнала и купихме такова http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=40_42_125&products_id=2379 ,та се усмириха нещата и сега даже редовно спи в него на дълъг път.
Доскучава й разбира се,но аз се возя отзад до нея и се занимаваме с разни неща като книжки и играчки.

# 222
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
 bloodywhite, ако столчето е точно за възрастта на детето, тъй като е съобразено с  анатомичната форма на тялото действително е много удобно. Детето се чувства комфортно в него. Единственото с което трябва да свикне във вашия случай, е че е закопчано. През седмицата съпругът ми сложил племенницата в столчето на дъщеря ни, като преди това вдигнал облегалката за главата според ръста на детето / столчето е от 9 до 36 кг. /. Племенницата е на 8 години и никога до сега не е сядала в столче, защото родителите и не смятат за необходимо и не са купили нито за нея, нито за братчето и, което е на 4 години. В нашето столче обаче на детето му харесало, дори се отпуснало и заспало. Когато столчето отговаря на теглото на детето е удобно и може спокойно главата да се облегне и отпусне на него - нещо, което в седнало положение няма как да стане.

Последна редакция: сб, 12 юли 2008, 15:28 от Вела

# 223
  • Мнения: 3 405
http://www.911.bg/a2/offers.asp?p=2215448&parent=7015&tm=1830

Това сточле има 6 позиции на облегалката като последната е доста удобна за спане - положението на тялото е като в кошницата.

# 224
  • Мнения: 1 763
По принцип не се включвам в една тема повече от веднъж, а в тази ще ми е вече за трети път... Моите наблюдения са, че родителите не купуват столчета на децата си, не защото нямат пари или не им се дават, а защото не са убедени в необходимостта им. Мен даже ме убеждава майка на две деца, че кошницата за новородени е с много голяма извивка и да не слагам бебето вътре преди да стане поне на 5-6 месеца. Затова трябва да се говори много и то не само в нета, а и по телевизията. Не малко съвестни и отговорни родители нямат достъп до интернет или време да се ровят във форумите, освен това не са виждали столчета от близо и затова не са убедени в необходимостта им.
Иначе аз гледам да не возим често детето в колата, защото няма климатик и е много горещо, но кошницата винаги си стои закопчана и мъжът ми  я разкарва из целия град.

Общи условия

Активация на акаунт