Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 443
  • 356
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 517
Сия, в 34 "Брезичка" сме
Cruela, то май най-вече откъм контрол куца положението. Дори да има някакви нормативни пропуски, те са нищожни в сравнение с правилата, които не се спазват (конкретно за вътрешния ред, а и за доста други неща: http://kg.sofia.bg/?page=regulations). Имам чуството, че тази сфера е оставена да се саморегулира и никой не обръща внимание, и как да обръща, като местата не достигат и заплатите на персонала са толкова ниски  Confused.

Сега видях, че си ги постнала, мерси, Сия  Hug

# 166
  • София
  • Мнения: 6 260
Не знам нищо за нея (нали е в "Изгрев").  Rolling Eyes Ако имаш време, наистина надзъртай в темата за първата година на градина - има подобни на вашия казуси: едната първа и другата първа група.  Peace

# 167
  • Мнения: 4 978
Точно тези наредби имах предвид.
Значи трябва да се мисли как да се осъществява контрол при настоящата ситуация и в бъдеще, къде да се подават сигнали за нередности, срокове за отстраняването им, отговорни и т.н.
Най-добрият регулатор е обществото, т.е. ако родителите са добре запознати с правилата/нормативите, те биха осъществявали и контрол, защото е в техен интерес.
Тук изниква въпроса за липсата на достатъчна информираност за съществуването на наредбите и правилниците.
Повечето родители реагират на нередностите by heart, но като не са подковани и аргументирани, няма как да отстояват правата на децата и да изискват спазването на правилата.
Да мислим нещо в тази насока?

# 168
  • Мнения: 1 517
Сия, като я видя колко е дълга емата, и се отказвам да я чета, но сега вече сигурно ще надничам Simple Smile
Cruela, струва си наистина да се помисли по въпроса.  Simple Smile

# 169
  • София
  • Мнения: 6 260
Cruela D'Evil, го голяма степен си зависи от самите родители.  Peace Наредбите са абсолютно общодостъпни на сайта за кандидатстване в детските градини: http://kg.sofia.bg/?page=regulations .

Ели, ако искаш, изчакай да пуснем новата (аз също чета темата от първия до последния пост, преди да се включа  Wink ).

# 170
  • Мнения: 4 978
Cruela D'Evil, го голяма степен си зависи от самите родители.  Peace Наредбите са абсолютно общодостъпни на сайта за кандидатстване в детските градини: http://kg.sofia.bg/?page=regulations .

Няма спор, но хората сме устроени така, че предпочитаме да получаваме готова смляна информацията, която ни интересува, вместо да се ровим и да търсим нещо м/у десетките страници отегчителни алинеи и параграфи. А и колко родители всъщност ползват тази система?

Както и да е, засега това са само разсъжденията ми по темата.
Ако имаме желание, няма начин да няма начин  Grinning

# 171
  • Мнения: 1 517
Сия, така и ще направя Simple Smile
Cruela, аз освен това забелязвам че и при готова смляна информация повечето родители бездействат и се надяват някой друг да се заеме, уви! Но си струва да се направи нещо по тези въпроси, ще го мислим  Peace

# 172
  • София
  • Мнения: 6 260
Cruela D'Evil, го голяма степен си зависи от самите родители.  Peace Наредбите са абсолютно общодостъпни на сайта за кандидатстване в детските градини: http://kg.sofia.bg/?page=regulations .

Няма спор, но хората сме устроени така, че предпочитаме да получаваме готова смляна информацията, която ни интересува, вместо да се ровим и да търсим нещо м/у десетките страници отегчителни алинеи и параграфи. А и колко родители всъщност ползват тази система?

Както и да е, засега това са само разсъжденията ми по темата.
Ако имаме желание, няма начин да няма начин  Grinning


Всички, които са кандидатствали за ЦДГ, ОДЗ, седмична ДГ или ДГ със специален прием на територията на Столична община, т. е. доста голям процент.  Peace

# 173
  • Мнения: 4 978
Голям, голям, колко да е голям процента, както се казва  Wink
А и нямах представа, че темата засяга само София.

Всички, които са кандидатствали за ЦДГ, ОДЗ, седмична ДГ или ДГ със специален прием на територията на Столична община, т. е. доста голям процент.  Peace

# 174
  • София
  • Мнения: 6 260
Не, не засяга само София, повечето от наредбите са на Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието и науката, не на СО, така че се отнасят за цялата страна. И всеки може да ги прочете, стига да иска.  Peace А процентът може да се изчисли доста грубо, затова не съм го посочила. Но ако приемем, че 1/4 от хората, които имат нужда от ДГ, са кандидатствали (реално са повече, защото има и яслени групи, а и някои деца са по-големи и също са кандидатствали) на фона на концентрация на 1/3 от населението е в София (всъщност частта на активното население, т. е. на това с малки деца, е още по-голяма, но трябва да се изключат пенсионерите примерно) , т. е. над 8% за страната, което според мене не е никак малко.  Peace

# 175
  • Мнения: 4 978
Това, което исках да кажа е, че една неправителствена организация има за цел да работи в 2 посоки - едната е с Държавата, в лицето на институциите и държ админ, когато е необходимо инициирането на промени, допълнения и т.н. на нормативната уредба и др, а втората - това е обществото - да подпомага разл целеви групи по съответни теми/въпроси и един от начините са информационни кампании (независимо от съществуването на източници).

# 176
  • Мнения: 4 970
Висчко, което пишеш е много хубаво и съм съгласна с него Peace .Обаче смятам че на този етап нямаме  нужния ресурс, за да поемем работа и в посока"информиране на обществото". Нека се съсредоточим сега върху нещата , които сме поели и да ги доведем до желания край, а после ще се насочим и към обществото.
Това е само моето скромно мнение... Blush

# 177
  • Мнения: 4 978
Разбира се.
Нека се съсредоточим сега върху нещата , които сме поели и да ги доведем до желания край....

Ресурс винаги има.
Необходими са само глобално мислене, желание и вяра в начинанието.
Обаче смятам че на този етап нямаме  нужния ресурс, за да поемем работа и в посока"информиране на обществото"

# 178
  • Мнения: 4 970
Не съм особено съгласна.... Rolling Eyesза жалост напоследък имахме неедна ситуация, в която се усещаше липсата на достатъчно човешки ресурс от наша страна.Не ме разирай погрешно- и аз съм ЗА това да сме информирани, да отстояваме правата  ни и тези на децата ни, но ...когато се нагърби човек  няколко дини под една мишница...има реална опасност да  изпусне някоя Peace
А иначе  мисля че всички, които сме се събрали тук, имаме желание и вяра в начинанията , с които се захващаме- иначе не бихме били   в редиците на Сдружението!

# 179
  • София
  • Мнения: 2 708
Според мен е доста добра идея да се стремим към информираност на родителите, във всяка една сфера, не само ДЗ. И би било особено полезно за всички ни. А относно процентите - какво да ви кажа, някои не знаеха как да си регисртират децата в системата, други въобще нямат грам желание да търсят инфо, трети чакат наготово, четвърти не ги интересува (за съжаление тази група е голяма) ...  Но нека първо отмине кръглата маса, тогава може да се захванем и с това  Peace
А за чашите/шишетата - аз определено не съм доволна от положението. И без това в нашата ДГ вече съм ги подбрала в разни други направления, следващата седмица ще имаме родителски и мен ме искат като член на род. настоятелство (то и аз исках, ама получих официална покана) и ще ги подбера и по това направление. Ани, и ние събираме по 1 лев на месец за автомат за вода, но нещо предоставените им "стерилизирани" чаши недостигат, затова занесох пластмасови

Общи условия

Активация на акаунт