Примерна схема за захранване 8

  • 55 683
  • 619
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 8 242
Звездиче, не ви е рано за елда и царевица Simple Smile
Аз захраних с елда, защото повръщаше ориза (под всякаква форма) почти до годинката  Crazy

# 586
  • Мнения: 360
Здравейте!
Захранвам бебо вече около месец, но доста бавно и досега съм въвела само картоф, тиквичка и тиква. Без проблем.
Днес, обаче, дадох морков на обяд, 1 л., , но сега видях, че бебо има разстройство. Чудя се какво да правя, да спирам ли моркова и кога пак да го пробвам . Дали трябва да направя пауза от твърда храна и колко време? Чудя се и с какво да продължа, може би зелена чушка, не знам.  newsm78 Ще ви бъда благодарна, ако ме посъветвате нещо.
 Peace

Последна редакция: нд, 31 авг 2008, 20:10 от ellpi

# 587
  • Мнения: 8 242
Дефинирай разтройство  Mr. Green
Колко пъти ака? Как изглежда акото?
Тони отначало моркова си го изкарваше както влязъл, така и излязъл  Crazy
Пробвай с оризова каша Simple Smile
Или добави морков към картофа или тиквичката..

# 588
  • Мнения: 108
оффф  ooooh! и ние сме с разтройство от няколко дни вече. Новата храна която дадох беше овесена каша миналата неделя, а разтройството се появи към сряда или четвъртък. Имаше и много ситни пъпчици под памперса, но доки каза че не са от храна. Сега ситните пъпчици изчезнаха, а има едни такива червени петънца, но и те мисля намаляват. А иначе акитата са каквито бяха преди, когато беше само на мляко /рядки, жълти и ароматни  Crazy/.

 Дали е от овеса? Няма други неразположения, като изключим липсата на всякакъв апетит. Яде много малко, само вечер в 12 му бутвам докато спи шишето и изпива 150 гр. АМ и съм на седмото небе /той не се събужда за хранене, аз го будя/

 Днес му дадох една обикновена бисквитка /благодаря ти Home raider /

 А дали е възможно разтройството да е от никнене на зъбки ? Вече сме ги наредили 8  Hug С тях не сме имали никакви проблеми, но знам ли.

# 589
  • Мнения: 8 242
Овесените ядки разхлабват, нормално е  Peace

# 590
  • Мнения: 1 449
дадох морков на обяд, 1 л., , но сега видях, че бебо има разстройство. Чудя се какво да правя, да спирам ли моркова и кога пак да го пробвам . Дали трябва да направя пауза от твърда храна и колко време? Чудя се и с какво да продължа, може би зелена чушка, не знам. 

Удачно е да се направи пауза от 2-3 дни – в смисъл да се предлагат само въведени продукти. Няма нужда от пауза само на кърма, ако детенцето се чувства добре като цяло и няма други реакции (обриви, болка в стомахчето, раздразнителност и др.)

Морков може да се пробва отново след седмица например. Иначе при по-сериозни реакции проблемният зеленчук се въвежда повторно след месец или повече.

По-разумно е да се продължи с някакъв зеленчук. За зелената чушка едно наум, защото се счита за газообразуващ зеленчук - добре е да бъде до ½ от пюрето. Ако се започне с оризова каша или плодово пюре, това означава превключване към нов тип храна, а при временно неразположение на храносмилателната и отделителната системи едва ли има смисъл. Ако проблемите продължават по-дълго време, тогава може да се обмисли варианта оризова каша или друга по-щадяща храна.

А морковът от готово пюре ли е или домашно приготвен? Може просто да не е понесло самото пюре или пък домашно приготвените моркови (морковът акумулира доста нитрати). През кърмата също може да има влияние върху детето.

Така както запекът е нормално явление при въвеждане на първите нови храни, по същия начин може да се случи обратното. Важното е да се следи за други признаци за неразположение.

/За разстройство на тази възраст става въпрос, когато детенцето пълни памперсите над 7-8 пъти дневно или 2 пъти повече от обикновено и има видима промяна в цвета и миризмата в продължение на поне 1-2 дни./



ще започваме зеленчуците след няколко дни, че за царевица и елда май ни е раничко!

На 6 м. може елда и царевица.
Най-добре е обаче да се въведат поне на 7-8 месеца (в общия случай). Това са препоръките на почти всички схеми на захранване.

За да не се абсолютизират цифрите относно възрастта - друг ориентир за въвеждането на пълнозърнести и високоцелулозни храни (като елдата) е да е изминал поне месец от захранването. Относно царевицата – включването на царевично брашно като съставка на друга зърнена каша може и през първия месец от захранването, зависи от конкретната каша. Ако обаче става въпрос за каша със/от царевичен грис или царевица от пюре, най-ранната възраст е 7 м. при захранване около 6 м. Царевичната каша е допустима, но не съвсем типична и подходяща за първия месец от захранването. Има далеч по-добри варианти от царевицата сред първите храни.
И двете култури са потенциален алерген, макар доста да се преувеличава този факт конкретно от гледна точка на захранването.

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 03:26 от Косе Босе

# 591
  • Мнения: 100
тук и аз да се включа. Моя звяр го заxраних от 4 месеца по препоръка на педиатъра. По4ти вси4ко съм въвела за възрастта му без жълтък, кис. мляко, ягоди и месата. Всъщност от месата съм давала само пиле6ко и 2 пъти телешко. А и не съм спирала да кърмя, колкото кърма имам. Не давам допълнително АМ.
Сутрин в 5,30-6,00 мляко от мама
                9,30-10,00 каша(мле4на плодова) или кърма с об. бисквити или сухар    около 80-100 гр.
Обяд   13,00-13,30   зеленчуково или месно пюре 100-150гр.
След обяд 16,30-17,00   плодово пюре    цяло(190 гр.)
Вечер 21,00 мляко от мама и/или пюре за лека нощ
През нощта 3,00-3,30 мляко от мама

Вода не обича, но аз му слагам малко сок за цвят около 200гр. на ден и ако иска цица (винаги преди да заспи) му давам колкото поиска и когато поиска.

Чудя се кога да започна с киселото мляко и жълтъка, че да го запи6а на кухня?

# 592
  • Мнения: 360
Благодаря ви за отговорите.   bouquet
 Акото беше течно, като пяна и леко зеленикаво. Обаче само веднъж. Тази сутрин му е перфектно. Излиза, че не е имал разстройство  newsm78 Дали да му спра морковът, май ще бъде по-разумно. Иначе му дадох ранни моркови на Хип, исках домашно да му дам, обаче се притесних за нитратите и реших да му дам готово.
Косе Босе, какъв зеленчук е подходящо да въведа според теб, иска ми се да е нещо сезонно, или което ще го има скоро, за да мога да му правя аз. Днес купих пъщърнак на Хип, мога ли него да пробвам?
Големи благодарности, още веднъж!

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 21:23 от ellpi

# 593
  • София
  • Мнения: 1 833
Искам да ви питам, как въведохте сока  и от  какво беше той?

Сока ще го отложа за след 1 година. Има много теми за сока. Няколко от тях, с които като прочетеш можеш да прецениш дали да дадеш сок и кога:

Лекарят съветва да захраните със сок?
Защо нашите майки са ни давали сок...
Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.
Защо сок след годинка, а плодове след 6 месеца?

# 594
  • Мнения: 1 449

Само да добавя към полезните линкове по-горе – тъй като става въпрос за детенце, което вече е захранено с каша и което е над 6 месеца:

--> Може да се дава сок (след 6 м., заедно с други храни)
--> Може спокойно да се пропусне от менюто (до 9-12 м.)


Сокът не е забранен преди 1 год. В доста схеми на захранване се посочва като разрешен вид храна в първите месеци на захранването (на възраст 6 месеца) - но не и като първа храна. В тези случаи обикновено се предлага като допълнение към основаната храна, например към закуската  – не самостоятелно или между храненията. Целта е да подпомогне усвояването на желязото в зърнените храни – поради съдържанието на витамин С в прясно приготвения сок. Във всички схеми на захранване без изключение се препоръчва ограничаване на количеството за деня (напр. до 80 мл) и предлагане не повече от веднъж дневно. Става въпрос точно за първите месеци от захранването.

От сока няма голяма полза и не се препоръчва преди 10-12 м. по няколко основателни причини:
- може да има ефект на заместване на кърма/АМ със сок (ако детето пие повече сок или го предпочита заради сладкия вкус)
- сокът няма достатъчна хранителна ценност (детенцето има повишена нужда от енергия за ускорения си растеж и преди 1 год. всяка негова хапка или глътка са важни – 50 г пюре или кърма/АМ са по-ценни от 50 мл сок)
- не насърчава детето да дъвчи (в хода на захранването е важно да се развиват добри дъвкателни умения, независимо с каква скорост растат зъбките)
- по-добрият вариант е пресни плодове от 8 м. нататък (пасираните или настъргани плодове имат целулоза за разлика от сока, съответно регулират храносмилането)
- сокът е източник на витамини - плодовете също, дори повече (сокът има добра алтернатива)
- ако се въведе от 10-12 м. нататък, детенцето вече има по-укрепнало храносмилане и сокът не е толкова агресивен за стомаха

# 595
  • Мнения: 277
хоум райдър, вафличките ги купих от българия, аз основно от тук си пазарувам. от бебемаркет, имат магазин на плиска и в иван вазов в софия

# 596
  • София
  • Мнения: 1 833
Благодаря, Невена. Ще ги потърся.

# 597
  • Мнения: 695
Момичета, имам нужда от съвет. Започвам да захранвам Нели и ще се наложи бързо да въведа месото, защото има много нисък хемоглобин (доста под физиологичната анемия в 6тия месец). Мисля да въведа морков, картоф, тиквичка и месо като 4та храна, ако нямаме проблеми с първите три. Въпросът ми е, мога ли да й дам от еднокомпонентните месни пюрета на Хип? Уж са еднокомпонентни, а съдържат ориз и лук, които аз няма да съм въвела. Не пише колко, но предполагам че не е  малко, след като в пуешкото например месото е 40%. Или трябва сама да й правя пюрета? Ако според вас е така, препоръчайте ми марка качествено месо, за съжаление няма домашно.

# 598
  • София
  • Мнения: 1 833
.......Мисля да въведа морков, картоф, тиквичка и месо като 4та храна, ако нямаме проблеми с първите три. Въпросът ми е, мога ли да й дам от еднокомпонентните месни пюрета на Хип? .....
Yoanna, по добре не предлагай еднокомпонентните месни на Хип, след като няма да си въвела ориза и лука. Можеш да използваш месни пюрета със зеленчуци, които вече си въвела и в които месото  е около 8 %. Освен това, така ще включиш месото  с познат вкус на вече опитвана храна. На Хип има  "Тиква с пуйка", което ще ти свърши работа или  "Tиква с пиле" на Bebivita (ако въведеш тиква, вместо тиквичка, както си писала).
За приготвяне на месни пюрета в домашни условия нищо не бих могла да те посъветвам, но и аз бих следила с интерес, ако някой сподели опита си, защото скоро мисля да започвам сама да ги приготвям и аз.

# 599
  • Мнения: 695
по добре не предлагай еднокомпонентните месни на Хип, след като няма да си въвела ориза и лука. Можеш да използваш месни пюрета със зеленчуци, които вече си въвела и в които месото  е около 8 %. Освен това, така ще включиш месото  с познат вкус на вече опитвана храна. На Хип има  "Тиква с пуйка", което ще ти свърши работа или  "Tиква с пиле" на Bebivita (ако въведеш тиква, вместо тиквичка, както си писала).
Ами да, и мен ме е страх май да ги давам. На всичко отгоре сега видях, че и в пюретата картоф+тиквичка и картоф+карфиол има ориз.
Засега май наистина схемата ще е морков, картоф, тиква, месо. Много по-лесно щеше да е ако съм въвела ориза, но какво да се прави. Моля ако знаете конкретни пюрета които не съдържат ориз, масло и др, а само месо+картоф/морков/тиква, казвайте. Много ще ме улесните. Home raider благодаря ти Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт