Примерна схема за захранване 8

  • 55 704
  • 619
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 1 834
Искам да въведа пшеница с бебешки бисквити или бишкоти  //пак по съвет на Косе Босе, че е добър вариант след овеса//, има ли обаче такива без мляко newsm78 . До сега не съм давала пюрета и каши които да съдържат обезмаслено мляко.
Няма бебешки бишкоти без мляко (или поне аз не знам да има). Обикновените бисквити са без мляко, но те пък имат набухватели (най-вероятно не е проблем да се дават на бебе). Аз дадох бебешки бисквитки на Хип за гризкане на малкия като стана на 9 месеца и му давам по 1- 2 бисквитки на ден, така че според мен млякото е минимално.

# 571
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 635
Home raider, пропуснах да те питам в горния пост, вие сте колкото нас на възраст, защо даваш само гладко пасирани пюрета? Аз от месец и нещо давам по-едри парченца,  пресните плодове ги мачкам с вилица, месото го режа на парченца, зеленчуковите пюрета също ги мачкам с вилица, за да започне да се приучва да дъвче. И наистина започна - докато не сдъвче парченцето, което е в устата й, не си я отваря за следваща лъжичка. Е, храненето стана малко по-бавно, но за къде да бързам Laughing

# 572
  • София
  • Мнения: 1 834
Home raider, пропуснах да те питам в горния пост, вие сте колкото нас на възраст, защо даваш само гладко пасирани пюрета? Аз от месец и нещо давам по-едри парченца,  пресните плодове ги мачкам с вилица, месото го режа на парченца, зеленчуковите пюрета също ги мачкам с вилица, за да започне да се приучва да дъвче. И наистина започна - докато не сдъвче парченцето, което е в устата й, не си я отваря за следваща лъжичка. Е, храненето стана малко по-бавно, но за къде да бързам Laughing
Готовите пюрета, които са за след 8 месеца с парченца вътре ги яде, но когато му правя аз плодово или зеленчуково пюре на по - едри парченца се задавя и не иска да яде след това. Намачкани яде само банан и пъпеш с малко зор. Иначе му давам ебешки бисквитки да дъвче, за да се тренира. Има само 2 зъба (отдолу) може би това е проблема.

# 573
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 635
Е, и бебка е с 2 зъба, на дъвче здраво. Само, ако парчетата са твърди - отказва. Бях намачкала пъпеш, който не беше от най-меките (има едни сортове, които са по-твърди), та детето се мъчи, мъчи, накрая започна да недоволства  Grinning

# 574
  • Мнения: 58
Косе Босе  bouquet

# 575
  • Мнения: 2 401
Ако може и от мен едно въпросче, преди седмица захраних бебо с оризова каша и сега се чудя какво да е продължението дали елда или царевица са добър вариант или да започвам със зеленчуците? Благодаря!

# 576
  • Мнения: 8 242
Звездиче, решението е твое Simple Smile
Ако искаш въведи първо няколко зеленчука.. можеш и с ориза да ги смесваш..
После въведи елдата и си прави и с нея комбинации..
Аз почти никога не съм давала еднокомпонетни манджи .. Смятам ги за скучни Simple Smile Като въвеждам нещо ново го добавям към вече въведено и така..
Иначе много странно ми се струва  newsm78

# 577
  • Мнения: 199
Невена, Ванилия, Home Raider, Косе Босе много благодаря на всички ви за споделеното за маслoто   bouquet

# 578
  • Мнения: 277
искам да препоръчам едни вафлички на сънвал. с елда и ръж (дори стават за вкарване на ръж). сега не мога да погледна, но мисля, че имат и масло. но нямат мляко и нямат захар. и на детето много му харесват, защото си ги гризка, а те в устата се постопяват (по-скоро омекват)и лесно преминават през гърлото

# 579
  • Мнения: 1 449
преди седмица захраних бебо с оризова каша и сега се чудя какво да е продължението дали елда или царевица са добър вариант или да започвам със зеленчуците?

Друга каша след оризовата каша

Защо
Предимството на този вариант е, че се преминава от една към друга високовъглехидратна храна (т.е. не се променя типа на храната). Това дава възможност на стомахчето да продължи да се адаптира към твърдите  храни, а от своя страна стомашните ензими се активират да преработват правилно точно този тип въглехидратни храни. Така се избягва вероятността за подуване и стомашен дискомфорт.

Каква друга каша
Следващата каша може да бъде елда или с царевица:
- Елдата е ценен продукт в детското хранене, но тъй като е пълнозърнеста и предполагаем алерген, може да се отложи от 7 м. нататък или към 8 м.
- Царевицата също е тежка за храносмилането и не е безобиден алерген, удачно е да се включи след 7-8 м. Тя е отличен източник на калории, но все пак другите зърнени са с по-важен хранителен принос от нея. Много зависи с каква каша се въвежда и колко е съдържанието на царевица в нея.

Колко време
Първата кашата може да се предлага и малко повече време, около 10-14 дни. Добре е оризовата каша или оризовата+друга да се предлагат в продължение на поне две седмици - въпреки правилото, че нови храни се въвеждат за 3-5 дни. Това все пак са първи храни изобщо. Освен това е препоръчително да има пауза от поне 2 седмици между отделните типове храни т.е. между кашата и зеленчуците. Причината е, че всеки тип храна се обработва по различен начин и така стомахчето се приспособява по-плавно.


Зеленчуци след оризовата каша

Защо
Предимството на този вариант е, че се обогатява менюто с повече витамини и минерали. Освен това колкото по-рано се въведат зеленчуците спрямо останалите типове храни, толкова по-голяма е вероятността да се приемат лесно от детенцето.

Как се въвеждат зеленчуците
- Зеленчуците могат да се добавят лъжичка по лъжичка към кашата (за сметка на кашата). В този случай се прави плавен преход от познат към нов вкус.
- Друга възможност е първо да се дават 1-2 лъжички чисто зеленчуково пюре, после да се дохранва с каша. По този начин зеленчуците не са маскирани от кашата и детенцето усеща ясно вкуса и консистенцията им, а това е доста важен психологически подход в захранването.
- Може да се предлагат чисти зеленчуци, но кашата ще трябва да се измести като друго хранене – а за това все още е рано, второ хранене се въвежда в идеалния случай месец след захранването.

Колко време
Ако кашата се предлага 2 седмици, а зеленчуци с каша още 1-2 седмици, след около 4 седмици от началото на захранването кашата може вече да се прехвърли следобед като второ хранене за деня. Зеленчуците остават като самостоятелно хранене на обед.


==> Какъвто и подход да се избере, най-важното е как ще се чувства детенцето и храненето да се допълва с кърмене/мляко. Независимо от начина на включване на зеленчуците и кашата, в началото е добре да се смесват само 2 вида продукти – каша с някакъв зеленчук или зеленчук със зеленчук. Комбинацията от 3 продукта на едно хранене ще натовари стомахчето.

# 580
  • Мнения: 1 449
глутена с какво и кога го въведохте?
А месните пюрета кога да ги въвеждам и в какъв ред-пуешко,заешко,пилешко,риба,телешко?
Давате ли жълтък?
Какви сурови плодове мога да давам?

Месо
Примерна схема на захранване /7/ - стр. 13
Примерна схема на захранване /7/ - стр. 26
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 11
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 3

Глутен
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 22
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 12
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 10
Примерна схема на захранване /7/ - стр. 28
Примерна схема на захранване /7/ - стр. 15

Сурови плодове
Примерна схема на захранване /8/ - стр. 8

Жълтък
Примерна схема на захранване /8/ - стр.10
Примерна схема на захранване /7/ - стр. 17


Захранването протича много добре засега.

# 581
  • София
  • Мнения: 1 834
искам да препоръчам едни вафлички на сънвал. с елда и ръж .......
Невенa, много добре звучат тези вафлички, но за съжаление в България ги няма, или поне аз не съм ги виждала.

# 582
  • Мнения: 2 401
Благодаря на Duhi puhi и Косе Босе, ще започваме зеленчуците след няколко дни, че за царевица и елда май ни е раничко! Simple Smile

# 583
  • Мнения: 35
Благодаря ти,Косе Босе!  bouquet  bouquet  bouquet

# 584
  • Мнения: 42
Здравейте мили мами. Изключително ми е приятно и аз да се запиша сред вас. Изчетох полезните ви съвети, за което страшно много ви благодаря. Ние сме вече на 6 месеца и седмица и съвсем скоро започнахме захранването с оризова каша.  Ще следя темите с интерес, защото вашият опит ще ни е от голяма полза. Искам да ви питам, как въведохте сока  и от  какво беше той? Благодаря предварително

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт