Примерна схема за захранване 8

  • 55 673
  • 619
  •   1
Отговори
# 600
  • варна
  • Мнения: 28
Косе Босе Моля те кажи ми дали е правилен режимът ни и дали достатъчно мляко и твърда храна приемаме. Момиченцето ми е на 7,5 месеца и тежи 7.400 при родена 2700 , режимът ни е следният:
м/у 5-6.00 - кърма
м/у 8-9.00- кърма
10.30 - плодово пюре 50мл.
12.30-13.00- зеленчуково и месно пюре през ден по 190 гр.
17.00 - МЛЕЧНА  каша ( 4 с.л ) + 50 мл плодово пюре или настърган плод
20.30- 21.00 - кърма
Кърмене и 1 път през ноща, но не всяка вечер
Притеснявам се дали са ни добре килограмите,защото беше качила за месец само 200гр.
ТРЯБВА ЛИ ДА ЗАМЕСТЯ ВЕЧЕ И ТРЕТО ХРАНЕНЕ С ПОПАРА????????? newsm78 Rolling Eyes

# 601
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Един въпрос и от мен - днес мисля да правя домашно пюре от тиква и морков. Има ли нещо по специално, което трябва да добавя или само ги сварявам и пасирам?

# 602
  • Мнения: 199
Косе Босе, ако можеш да ми помогнеш  Praynig.  На втория ден след като въвеждах маслото забелязах много бледо розови точици по коремчето на сина ми, трудно забележими са, имал ги е преди, всъщност има ги често в частта около памперса, но сега са по-обширни. по принцип възможно ли е да има алергия към краве   продукти при положение, че преди маслото съм въвела сирене без проблем, а също в бебешките бисквитки има обезмаслено мляко на прах?Утре ще се консултирам и с педиатърката, но ще съм много благодарна и на твоето мнение. За съжаление не пречистих маслото  преди въвеждане, а също така си давах доста (цялата порцийка), а не постепенно и плавно Cry Embarassed, дали е възможно да се е пренатрупал белтък в организма, давам и сирене всеки ден?

# 603
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Момичета, имам нужда от съвет. Започвам да захранвам Нели и ще се наложи бързо да въведа месото, защото има много нисък хемоглобин (доста под физиологичната анемия в 6тия месец). Мисля да въведа морков, картоф, тиквичка и месо като 4та храна, ако нямаме проблеми с първите три. Въпросът ми е, мога ли да й дам от еднокомпонентните месни пюрета на Хип? Уж са еднокомпонентни, а съдържат ориз и лук, които аз няма да съм въвела. Не пише колко, но предполагам че не е  малко, след като в пуешкото например месото е 40%. Или трябва сама да й правя пюрета? Ако според вас е така, препоръчайте ми марка качествено месо, за съжаление няма домашно.
Може да разгледаш тук асортимента и състава на пюрета -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128088.msg2387023#msg2387023
Според мен въведи междудругото и ориза. Повечето пюрета съдържат оризово брашно.
А защо не започнеш с каша от елда захранването?
Богата на желязо е. Кашата ще си върви всеки ден, пък ще добяваш пюретата постепенно Simple Smile

# 604
  • Мнения: 115
Здравей, а защо не въведеш ориза също, преди месото?  Така ще ти е по-лесно после с избора на пюрета....

Аз си правя домашно месно пюре от пиле - бялото месо го сварявам, като изхвърлям първата вода, пасирам го и го замразявам на кубчета, може и да не е най-добрия вариант, но мен ме устройва  Simple Smile

# 605
  • София
  • Мнения: 1 833
Невена, намерих ги въпросните вафлички на Сънвал. Но ме притесни това, че пишеше, че са за над 12 месеца. Може би нещо в състава им не е подходящо да по-малко дете. newsm78. Май соев летицин съдържаха - да не би да не трябва да се дава?

# 606
  • Мнения: 277
хоум райдър, благодаря ти, че си забелязала това 'след 12тия месец', аз уж чета, но не бях. спирам да ги давам до по - нататъшно инфо. толкова се зарадвах, че са без захар и мляко Sad. дала съм около 3 засега, той губи интерес понякога

мъката ми е, че сме на почивка, а никола не иска да яде пюрета, от кашите яде наполовина, в сравнение с обикновената си дажба. и не знам на какво да отдам тая промяна, направо съм отчаяна. блъска лъжицата с ярост. компенсирам с кърма, но не ми се струва добре, а и доста ми дърпа зърната и направо си боли
давахме го по няколко часа на детска градина тук (има такава опция), дали пък не е от това, не му харесва особено да е разделен от мен
друго вероятно е да се разболява. засега нищо не виждам при него, но мен ме боли гърло и имам хрема
и третата вероятност е да не иска да яде с лъжичка. давах му сварен бейби морков и бейби царевица. иска ги, но се дави. няма как да ги пасирам. сиренце също дъвче. коричка хляб, въпросните вафли. слива и круша, с тях също се дави. само банана е ок. и всичко това или аз да подавам с пръсти или той да си гризе

ако на някой му се е случвало, нека сподели как се е справил. много се надявам като се приберем у дома, да се върне на същия режим. но не му е за първи път да сме на почивка

# 607
  • Португалия
  • Мнения: 3 950
НЕВЕНА и при нас е същото- откакто сме в Бг не ядат нищо моите Sad,побъркаха ме,всички пурета изхвърлих,останахме само на коричка хляб,малко сирене и малко кисело мляко/въведох го тук по неволя,че няма какво да ядат/,давам и бисквитка,плод на парченца,абе мнооого ограничено мену!Не знам дали е от различните храни,или от друго newsm78 Да спомена и че се разболяха от  вирус/много разтройство, чак на глукоза стигнахме/,та от малкото килограми,които имаме /на 10м. бяха по 7600кг и 7800кг/ са и отслабнали малките ми мишки Cry Моля се само като се приберем на 8ми,да се върнат към предишния режим.
P.S. да спомена,че лекар ми каза,че вирусът върлува в цяла Европа,та  хидратирайте децата  по презумпция/ чай от шипки,от кора нар,от джоджен/

# 608
  • Мнения: 295

Много ти благодаря, Косе Босе!  Hug
И на мен режимът ми се стори твърде калоричен, но нали уж сме слаби...
Хубавите новини около нас са, че след като отидохме на море миналата седмица, Ники неочаквано прояде!!! Направо зяпаше за още и още!!!! Слава богу, не се отби от многото тъпчене преди да прояде и сега се опитвам (засега успешно) да увеличавам отново кърменията. Малко по-малко яде твърда храна, но пък има апетит за тази, която изяжда. За три седмици е качил 300 грама!!!
Така че - ето понякога климатът оказва страхотно благотворно влияние!!!
Сега само трябва да се справим с една хрема, която получи пак на морето (от много киснене във водата).

# 609
  • Мнения: 1 449
Косе Босе Моля те кажи ми дали е правилен режимът ни и дали достатъчно мляко и твърда храна приемаме.
...

За теглото
Теглото е напълно в нормите.
След 6 м. е нормално да се наддава не повече от 200-300 г на месец. Освен това по-фините дечица наддават по-малко като абсолютно тегло, така че 200 г също е в нормите.

При рождено тегло 2.8 кг (момиче):
7 месеца = 6.8 кг
8 месеца = 7.0 кг

Според графиките на СЗО от 6 до 12 м. наддаването по месеци следва да бъде 200-300 г.
Обаче за дечица, родени под 3.2 кг, наддаването е по 200 г месечно.
А за дечица, родени над 3.2 кг, като нормално наддаване се счита по 300-400 г месечно.

За режима
Кърменето заедно с млечната каша вероятно набавя достатъчно мляко. Нощното кърмене (докато го има) също е предимство на тази възраст, все пак се набавя още малко мляко и се поддържа лактацията. Интервалите на хранене са подходящи, самите хранения са балансирани като тип продукти, количествата също са добри.

Трето хранене се въвежда през третия месец от захранването – но когато детенцето получава повече кърма, няма смисъл да се избързва с повече твърди храни. 3 пъти твърди храни на ден е достатъчно за тази възраст т.е. 2 основни хранения (зеленчуци и каша) и 1 междинно (плодово пюре). За сравнение: режимът на детенце на 10-12 м. следва да включва 3 пъти твърда храна дневно и нещо леко 1 път дневно между храненията. 

Няма гаранции, че детенцето ще наддава повече с още едно твърдо хранене – ако това е притеснението. Когато дойде времето за закуска – това може да е попара, но може и да е всякаква друга комбинация от зърнена храна + млечен продукт в зависимост от това какво ще бъде въведено (напр. овесени ядки със сирене и масло, елда със сирене или извара и подобни).



Косе Босе, ако можеш да ми помогнеш  ...

Да, лекар най-добре ще прецени вида на обрива при самия преглед.

Ако е въведено безпроблемно сирене и сухо мляко, няма логика детенцето да реагира на белтъците в маслото. Маслото се отпенва само когато се въвежда като първи краве млечен продукт и/или при алергични деца, като това не е задължително. Може да е реакция към самото масло като конкретен продукт или като марка, не към белтъчините му.

Има разни теоретични ситуации за пренатрупване на белтъчини в организма, но в случая по-скоро е нещо друго. Не се притеснявай веднага за хранителна алергия, по описанието не изглежда като типична алергична реакция. Ако ситуацияата не се задълбочи и в зависимост от съвета на лекаря, може да се пробва пак масло след седмица-две, за да си сигурна, че точно това (не) е причината.

# 610
  • Мнения: 695
Може да разгледаш тук асортимента и състава на пюрета -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128088.msg2387023#msg2387023
Според мен въведи междудругото и ориза. Повечето пюрета съдържат оризово брашно.
А защо не започнеш с каша от елда захранването?
Богата на желязо е. Кашата ще си върви всеки ден, пък ще добяваш пюретата постепенно Simple Smile
Ханна, благодаря ти за линка, много полезна информация. Засега планът ми май е както предлагате да въведа и ориза, може би в реда морков, тиква, картоф, тиква+пуйка, след което пуйка от еднокомпонентните, която съдържа ориз, за да въведа и ориза. Тъй като много бързаме да въведем месото сякаш нямам време да въвеждам елда или ориз отделно. Смятам да въведа елда възможно най-скоро, знам че е богата на желязо, затова тя ще е първото нещо, което ще въведа след като имам вече едно месно хранене на ден. Моля ако някъде греша според вас да кажете.

mamaalabala, един глупав въпрос: коя е първата вода? пилето завира и изсипваш водата, добавяш нова и в нея вече се сварява, или?

Имам и още едни притеснение: малката не е акала близо 48 часа, явно морковът я запече (обикновено си ака 2-3 пъти на ден). Мисля че й е тежко, през нощта беше доста неспокойна. Знам, че е нормално първата твърда храна да провокира запек, но след колко дни следва да се притесня и да търся лекар? Четох, че може да й дам подсладена вода за разхлабване, така ли е? Не смея да давам сокове и чайове, защото сме с много чувствително стомахче и не искам да вкарвам ново непознати неща.

# 611
  • София
  • Мнения: 1 833
Търсих информация от кога се въвеждат малините, но не можах да намеря. Става въпрос за малини от пюре - не сурови. На самото пюре пише, че може да се консумира след 5 месец, но  аз не им вярвам.  Wink Ако някой може да помогне ще съм благодарна.

И друго се чудя -  как да въведа зеления фасул. Не съм виждала готови пюрета със зелен фасул. Дали ще стане да го въведа със замразените зеленчуци  в пакети, които съдържат зелен фасул.

И един въпрос към Lilcho, Ванилия Канелска, zaek, невенa, erota (и изобщо наборите) - започнахте ли да давате всеки ден месно пюре?

# 612
  • Мнения: 1 100
Home raider, аз от около 2 седмици започнах да давам всеки ден месно пюре, но фабрично. Месото в него е пренебрежително малко. Аз даже не го усещам.  Wink

За малините нямам нищо в записките си от Косе Босе, но според унгарската схема малини, капини, боровинки и подобни се препоръчват след навършване на 1 година. Не се изяснява дали пресни или от пюре. От пюре е по-щадящо и мисля, че може и по-рано.

А за соевия лецитин - мисля, че не той е бил причина бисквитите на Сънвал, за които говорихте с Невена, да са от 12-ти месец. В АМ "Лека нощ" на Милупа също има и е за деца над 6 месеца. Давала съм два пъти от него.
Не знам как ги определят тия възрасти - сега имам едно пюре на Mildi със съвсем обичайни съставки, но пише, че е за деца над 10 месеца. Shocked Може някой от продуктите е в по-голямо коричество и това да е причината.

На моя син нещо не му харесва сиренето. Намерих му българско, краве, но само като го подуши и се обръща настрани. Вече 4-ти ден го мъча и се чудя дали да продължавам или да изчакам. Вчера трябваше да хвърля пюлето, което бях смесила със сирене, дано и днес не е така и малко да е посвикнал с вкуса. Confused

# 613
  • Мнения: 2 111
От 10 дни имаме голям апетит и гледам да се възползвам и давам всеки ден месо-телешко и пилешко редувам.
Давам от  2 дни козе сирене-слагам й направо по 2-3 трохички в устата.Така давам и жълтъка-направо в устата.

# 614
  • Мнения: 1 100
А при нас проблемът е точно в трохичките сирене. Confused Старая се да го смеся с пюрето и да стане възможно най-незабележимо, но усети ли малко по-едро парченце, т.е. повече от 1 кв. мм, започва да плюе и отказва да яде повече.

Последна редакция: ср, 03 сеп 2008, 15:57 от Ванилия Канелска

Общи условия

Активация на акаунт