Какво ще кажете за това?

  • 6 904
  • 71
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 868
 Joy Ох, искам и аз в тази Германия!
Истината Пикси, е че в най-голямата немска провинция Байерн да си вредиш детето на ясла е почти толкова трудно, колкото да го вкараш в Харвард. Аз подадох докумети, когато дребното беше на 7 месеца и половина - сега е на 2г. и 5 месеца и от септември ще кара 3 предиобеда. Що 3? Щото за толкова има свободно място. Естествено, има и частни заведения - тя ходи в такова в момента, но ако я запиша там целодневно ще плащам 20% повече от заплатата ми... Laughing





Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!

Говорех за трудностите да запишеш детето си в добро ЧАСТНО училище ПРЕДИ детска градина (между 3 и 5 години). Тука има държавни детски градини, които почват от 5, но никога не съм чула за нищо държавно преди тази възраст. Освен това най-добрите частни детски центрове за 3-годишни не работят целодневно и подчертават, че те не са "ясли" а истински образователни центрове. Затова са отворени до 2 или 3 часа. Ако работиш, твой проблем!

Това е болен въпрос за много американски родители, особено с географската мобилност която съвременната икономика изисква. С други думи, дори да си роден тука, най-вероятно работиш и живееш на стотици или хиляди мили от всякакви роднини, така че единствената помощ която получаваш е тази, за която си плащаш.  Както казах, това е друга дискусия...

# 61
  • Мнения: 4 629
Ами кажи и на учителката, че не ти е приятно, да не се повтаря повече и готово! Не виждам никаква драма - извинявай

# 62
  • Мнения: 11 314
Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!
В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.

# 63
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Все пак в Германия има държавни ясли, доколкото разбирам. Това си е вече социална привилегия. Тука, в Щатите, поне в моя град, тази концепция не съществува!
В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.

Стига,бе,Кате.Верно ли няма?  Shocked
Тук има И държавни или нека да ги наре4ем обЩински ясли,където таксата се определя въз основа на доходите.Друг е въпроса колко време предварително трябва да си запиШеШ детето там и дали въобЩе Ще се докопаШ до място. Twisted Evil
Ина4е 4астни ясли бол.И места има,само пе4атница за пари ти трябва. Mr. Green

Торнерозка,сори за "лири4еското" отклонение от темата. Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 18:08 от mcdirock

# 64
  • Мнения: 801
 newsm78 Не разбирам къде е проблема, след като детето е пожелало това и е станало с негово съгласие. Може би бъркам, но не познавам нито едно момиченце, което да не го прави с удоволствие : ревю, гримиране, лакиране.  Една голяма част от индустрията задоволява тези детски потребности: гримове, лакове, парфюми, кукли за фризиране, кукли за гримиране. В тукашната детска градина децата обожават да се рисуват, когато получат бои за лице. Децата в детската градина трябва да експериментират и научават повече за себе си и околните.
Може би просто трябва да си сверим часовниците с новите течения на педагогиката и възпитанието и да попитаме за мотивите.

# 65
  • Мнения: 868

В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.
[/quote]


На това се казва "lost in translation."  Аз не говоря за ясли така както се разбира в БГ, като за пеленачета. Дали ясли са подходящи за пеленачета, държавни или не, това е съвсем друго. Говорех за училищата за деца между 3 и 5 години (тука това е преди "киндергартен").  Казвах, че никога не съм чула за центрове между 3 и 5, които да са държавни в Щатите. Знам, че такива има в Германия. Фактите са, че в Европа като цяло има повече социални привилегии за родители. 



newsm78 Не разбирам къде е проблема, след като детето е пожелало това и е станало с негово съгласие. Може би бъркам, но не познавам нито едно момиченце, което да не го прави с удоволствие : ревю, гримиране, лакиране.  Една голяма част от индустрията задоволява тези детски потребности: гримове, лакове, парфюми, кукли за фризиране, кукли за гримиране. В тукашната детска градина децата обожават да се рисуват, когато получат бои за лице. Децата в детската градина трябва да експериментират и научават повече за себе си и околните.
Може би просто трябва да си сверим часовниците с новите течения на педагогиката и възпитанието и да попитаме за мотивите.


Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

# 66
  • Мнения: 1 147
Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

Напълно съвпада с моето мнение.

# 67
  • Мнения: 11 314

В голяма грешка си! Държавни ясли няма, тепърва искат да вкарат ясленски места в нормалните детски градини.
Ако има ясли, то те са частни и дерат кожата на родителите.
А държавните детски градини не стигат.


На това се казва "lost in translation."  Аз не говоря за ясли така както се разбира в БГ, като за пеленачета. Дали ясли са подходящи за пеленачета, държавни или не, това е съвсем друго. Говорех за училищата за деца между 3 и 5 години (тука това е преди "киндергартен").  Казвах, че никога не съм чула за центрове между 3 и 5, които да са държавни в Щатите. Знам, че такива има в Германия. Фактите са, че в Европа като цяло има повече социални привилегии за родители. 




[/quote]
Pixie, точно lost in translation се получи. Така употребен от теб в началото израза детска ясла на немски е  Kinderkrippe и е него вземат от пеленачета до 3 год. възраст, а Kindergarten е за деца от 3 до 6 г. и си е чиста детска градина. При нас няма предучилищна в смисъла, който се ползва в България.
Но можеш да си представиш социалните привилегии за едно градче с 25ооо жители, където има 3 детски градини с по 100 места и една частна ясла с 30 места.  Да уточня, че детските градини при нас са полудневни, а целодневните места са само 25 %.
В големите градове проблемът е още по-тежък.

По останалата част от мнението ти, която не цитирам, съм съгласна.
Жалко, че Торнеросе не се включи да каже какво обяснение са и дали от градината.

# 68
  • Мнения: 934


Ами точно това е проблемът за много от нас, особено с момиченца. Ние не искаме тази "индустрия" или масова култура да влияе на формирането на тези впечатлителни млади психики. Много от нас не искат момичетата да растат като барби кукли или да си мислят, че барбитата или братс са нормата за жена в това общество.   За съжаление, ако детските градини лакират и гримират момичета, това не е педагогика, а е просто проводник на повърхностите ценности на едно повърхностно общество. Затова и казах, че за повечето родители битките с масовата култура няма да са лесни, не само тука, но и в България където типът Хана Монтана е модел за поведение.   ОК, слизам от моята сапунена кутия.  Сори за отклонението.

Да, ама забраненият плод е най-сладък, както знаем.

Това за децата си е чисто и просто игра.
Моята щерка редовно се "лакира" с фулмастер - не съм я насърчавала, но не я и спирам - нека му мине мерака на детето! Даже веднъж с едно познато момченце заедно се "лакираха" Laughing

# 69
  • Мнения: 3 491
Да, ама забраненият плод е най-сладък, както знаем.

Това за децата си е чисто и просто игра.
Моята щерка редовно се "лакира" с фулмастер - не съм я насърчавала, но не я и спирам - нека му мине мерака на детето! Даже веднъж с едно познато момченце заедно се "лакираха" Laughing
Обожавах и аз да се лакирам като дете. На тази възраст основно баба ми ме гледаше, и също не си спомням нито да са ме насърчвали, нито да са ме спирали, по-скоро си правеха майтап. Имах си лак обаче. Mr. Green И любимите ми магазини бяха за парфюми и бижута.
Мисля, че тези страсти приключиха, когато станах на 10-11 години, и така и не възкръснаха. Неведоми са понякога пътищата на детското развитие.

# 70
  • Мнения: 9 052
нас ни питат. За карнавала ни питаха имаме ли против да гримират детето, zа екскурzята на луна парк питаха може ли да г0 нахранят с картофки и наденица (там това се продава) ...

# 71
Имам дъщеря на 8 г. Когато беше на 4 -ри г. много я влечеше грима и лака. Много пъти е искала да ходи с лак на детска градина. Но аз най- спокойно и обясних, че това е абсолютно недопустимо не-
що и ако иска лак може, но само през почивните дни и ваканции. Ако учителката си е позволила такова своеволие, започвам да се съмнявам в нейните учителски качества. В този случай не се из-
ненадвайте, когато видите 12 г. ученичка с ярко червен лак и грим в 7:30 ч. сутринта, тръгнала за
първия учебен час. 

Общи условия

Активация на акаунт