Право на обезщетение от борсата?

  • 285 199
  • 759
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 4 615
Имам си проблем. Нямам издавана ТК до момента. Според познати счетоводители такава може да ми бъде издадена от последния работодател, да но според закона НОВА (понеже няма филм "не ми е издавана" ) може да издаде само ИТ по местоживеене след подаване на молба от работника. В единия случай (загубена по вина на работника) трябва да ми издадат УП 2 от всички местоработи до момента и с документите ИТ ще ми издаде нова книжка. В другия (изгубена по вина на работодателя) по служебен път (последния работодател) издава УП 3 и с това удостоверение ИТ ми издава книжка. Последния работодател не иска да ми издаде ТК, защото го е страх от санкции, служител от ИТ (неофициална среща) ми казва, че последния работодател има право да ми издаде ТК без да ходи в ИТ. На кое да вярвам и какво да правя? Ще ме посъветвате ли? Истината е, че последния работодател ми издаде книжка, но стажа ми не е сметнат вярно. Аз все още не съм се регистрирала в БТ.

# 601
  • Мнения: 534
Последният работодател ще ти издаде книжка и ще впише само периода при него. Не виждам проблем да си поискаш УП-3 от всички други места, къдети си работила...и дубликат на трудова книжка не се издава от ИТ, а от НОИ, в краен случай от НАП - тези две институции боравят с РОЛ /регистър на осигурените лица/ и могат да видят от кога до кога и къде си работила.

# 602
  • Мнения: 728
НАП и НОИ не издават дубликати на трудови книжки. НОИ евентуално може да издаде УП за времето през, което лицето е получавало обезщетение за безрботица и това време е зачетено за осигурителен стаж, ако лицето няма издадена до момента трудова книжка, в която да се впише този стаж (това се случва например когато лицето има до момента издадена само служебна книжка, т.е. е работило единствено и само по служебно правоотношение).
Инспекцията по труда е тази, която издава нова тр.книжка, ако е изгубена.

Ето текста от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж:

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) Когато трудовата книжка бъде изгубена или унищожена, съответната дирекция "Инспекция по труда" издава нова въз основа на писмена молба-декларация на работника или служителя, в която се посочва, че трудовата книжка е изгубена, кой я е изгубил и данни за работодателите, при които е работил.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) Когато трудовата книжка бъде изгубена или унищожена от работника или служителя, в новата трудова книжка съответната дирекция "Инспекция по труда" по местоживеене на лицето вписва данни за трудовия стаж въз основа на представените от него удостоверения по образец съгласно приложение № 2 или други оригинални документи, съдържащи тези данни.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) Когато трудовата книжка бъде изгубена или унищожена по вина на работодателя, съответната дирекция "Инспекция по труда" по местоседалището му го задължава в срок не по-дълъг от един месец да представи необходимото удостоверение за издаването на нова трудова книжка по образец съгласно приложение № 2.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) Когато работникът или служителят е работил и при други работодатели, работодателят по ал. 3 изисква от тях удостоверения по образец съгласно приложение № 2. Събраните удостоверения се предоставят в съответната дирекция "Инспекция по труда" по опис.

(5) Работодателите са длъжни да издават исканите удостоверения по ал. 2 и 4 в 7-дневен срок от поискването им.


Щом имаш издадена трудова книжка от последния работодател, регистрирай се с нея в БТ, иначе рискуваш да изпуснеш 3-месечния период, ако тръгнеш да събираш целия стаж отново чрез ИТ.

# 603
  • Мнения: 4 615
Книжката ми е некоректно попълнена. И личните ми данни също. Счетоводителката не иска да попълни нова или да поправи тази, т.к. "вчера в ИТ са я вкарали в страхотен филм и са я заплашили с глоба". Crazy Срока няма да го изпусна.  Ще ми издаде УП и с него ще искам ИТ да ми издаде книжка. Нали би трябвало да стане бързо? УП 2 в рамките на другата седмица ще ми издадат и от предходните две работи. Преди това съм работила на още 2 места, но почасово. Та въпросът ми е за тях. Как се смята там стажа (понеже  трудовия не е равен на осигурителния)? Ако съм работила там 1 година, като 1 година или като половин ще ми водят стажа? Интересуваме, т.к. ако се води цяла година минавам в по-горна категория за изплащане на обезщетение, ще получавам по-дълго време. Благодаря!

Току-що разбрах как стои въпросът със стажа, което предизвика нов въпрос. Възможно ли е да не ходя лично до фирмата, а по телефона  да поискам да ми изготвят УП 2? Може ли след това някой с пълномощно да го получи от фирмата?

Последна редакция: пт, 22 окт 2010, 17:43 от Raffaella Sanzio

# 604
  • Мнения: 728
Книжката ми е некоректно попълнена. И личните ми данни също. Счетоводителката не иска да попълни нова или да поправи тази, т.к. "вчера в ИТ са я вкарали в страхотен филм и са я заплашили с глоба". Crazy

Това е безумно твърдение. Поправя си грешката, пише: "поправката е служебна" и толкоз. По кой член от кой закон ще я глобят за това?

За почасовата работа ще ти издадат само УП, стажът предполагам няма да ти бъде нанесен в трудова книжка.

За последното - питай фирмата  Grinning. Успех!

# 605
  • Мнения: 4 615
Благодаря, знам че твърдението е безумно и знам, че ме "врътка", но няма сила (и закон), която да я накара  да поправи грешката. Хайде, има вариант НОИ да поправи стажа, но те пък ще се хванат за личните ми данни. Знам ли. Не искам да се занимавам повече с тази жена и просто ще ида в ИТ да ми издадат ТК. Crazy

# 606
  • Мнения: 1
здравейте,искам да попитам,има ли право всеки на ТБ,тъй като съм малка и не съм се записвала досега,а нямам голям стаж,но пък съм майка на дете,по4ти на 2 години,и не ми е ясно от какво зависи колко дълго 6те съм на борсата и какви пари 6те вземам от там и какво зависи от работодателя(4астник).ако може да ми обясните 6те съм ви много благодарна

# 607
Здравейте! Някой има ли информация защо обезщетенията за безработица този месец все още не са преведени или проблемът е само при мен? Благодаря предварително!

# 608
  • София
  • Мнения: 23 165
Здравейте! Някой има ли информация защо обезщетенията за безработица този месец все още не са преведени или проблемът е само при мен? Благодаря предварително!
Моите пари дойдоха още на 14, бяха ми казали да ги чакам между 15 и 20 число на месеца. Досега не ми се е случвало да ги забавят.

# 609
И на мен не ми се беше случвало да ги забавят досега, но до момента все още нямам превод...  Confused
Както и да е, благодяря за отговора

# 610
  • Мнения: 534
Парите отдавна са преведени и никога не е имало забавяне!
Сигурна ли си, че не ти е изтекъл периода? Да не би да има проблем с банковата ти сметка? Провери тези две неща...

# 611
Проверих и двете и всичко е наред, не съм пропускала подписите, днес ще се опитам да разбера какво се случва.

# 612
  • Мнения: 140
здравейте на всички Hugще може ли някой да ми обясни кога ще имам право на платена борса отново?Знам,че трябва да са минали 3 години от преди6ната платена борса и през последните 15 месеца да съм осигурена за временна нетрудоспособност-това вярно ли е ?В моя случай-през 2006 г.ползвах само 3мес.платена борса от отпуснати 4мес.,,от август 2009г.до февруари2010г. си използвах цялата отпусната платена борса от 6 мес. и мислим вече за второ бебенце,така че след още една бременност,изкарана в болничен и след това двете години майчинство мисля че пак ще имам право отново да се запиша на борсата и да имам отпуснато някакво обящетение newsm78.По мои сметки това ще дойде към 2013 пролетта -правилно ли мисля или греша някаде newsm78Моля някой компетентен по тези въпроси свързани с платената борса да ми отговори

# 613
  • Мнения: 47 991
Аз имам въпрос- преди 2 години се регистрирах на борсата, но си намерих работа веднага и не съм получавала никакви пари тогава, ако сега преди изтичане на 3 години се наложи да се запиша пак в БТ, ще имам ли право на заплащане или не?

# 614
  • Мнения: 534
Ще имаш право на обезщетение от НОИ, не от БТ, ако имаш мин. 9 месеца в осигуряване, но ще бъде в минимален размер като сума и в минимален период, демек 6лв/ дневно за 4 месеца! Peace
По-добре изчакай да минат 3 години от предходното отпускане на ПОБ!

Общи условия

Активация на акаунт