Патладжанена тема

  • 27 464
  • 114
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 952
Обожавам патладжаните и затова всяка рецепта за мен е интересна.
От мен една рецепта за Патладжанени лодки - предложение подходящо и за дамите, които спазват режима на Пиер Дюкан.

# 91
  • Мнения: 52
Става страхотен на скара като допълнение към месната част на скарата. Реже се по дължина с дебелина около 6-8 мм, намазва се със соев сос и олио и се пече от двете страни. Става страхотно.

# 92
  • Мнения: 1 461
много ползотворна тема    bouquet
искам да попитам за кьополу  мога ли да изпека патладжана на оребрена скара и цял ли трябва да е или  нарязан

# 93
  • Добрич
  • Мнения: 5 458
Не съм пекла на оребрена скара, но си мисля, че сигурно вътре няма да се опече, ако е цял.

# 94
  • София
  • Мнения: 15 478
Започнах да преглъщам от тази тема, обожавам патладжан, но рядко си позволявам да ям, получавам някакви кризи(не мога да разбера дали ме боли бъбрек от него или черен дроб). Последния път си го направих печен, на резенчета на фурна, само леко наръсен с олио и солчица.Стана разкошно,като пържен и не толкова мазен, но после умрях от болки. Cry Не мога да разбера кое точно от патладжана дразни, соля го, цедя го, мия го, подсушавам го, не ям кожата(люспата).

# 95
  • Мнения: 321
да се включа и аз. по повод кризите от патладжани,ако те притеснява  лилавият патладжан ,опитай този с бял цвят-има го по магазините,той е по щадящ. ето и моята любима рецепта за "лазаня" от патладжани.    патладжаните се режат на езици и се запържват леко от двете страни в зехтин/аз ги пека върху дом.хартия  във фурната,леко намазани с мазнината/ същото количество печени и обелени чушки,разрязани след това ,така ,че да станат 1 пласт. настърган кашкавал и доматен сос ,приготвен с малко чесън и зехтин-като сос за спагети. в тавичка редя ред патладжан,ред чушки,заливам с част от дом.сос и ръся с кашкавал. и отново ред паладжани,чушки ,сос и кашкавал. така до свършване на продуктите. най отгоре кашкавал. пека на 180 гр. около 30 мин докато остане на мазнина и кашкавала хване зласиста коричка.

# 96
  • София
  • Мнения: 15 478
Разрових се и намерих това. Явно не съм добре с бъбреците.

Цитат
Не се препоръчват и при болни с оксалтни и уратни камъни, тъй като съдържат оксалова и пикочна киселина и други пуринови вещества, въпреки че имат добър пикочогонен ефект. По същата причина патладжаните не бива да се консумират и при редица нарушения на обмяната на веществата, като подагра, артрити, затлъстяване и др.


На всички,които могат да си го позволят, пожелавам да хапнат и заради мен  Hug.Добър апетит! Peace

# 97
  • Мнения: 115
 Стархотна тема  Peace
искам да попитам обаче,как се прави маринатата за пържения патладжан ,дето се хапва веднага-с олио ,оцет,чесън-но какви пропорции и колко време  newsm78

 благодаря предварително!

# 98
  • Мнения: 9 114
аз правя такава, но без олио - патладжаните си поемат достатъчно.
Счуква се пр. 1 глава чесън и наливаш по малко оцет -  като стане на рядка каша спираш, ако обичате много чесново, ако не обичате много чесново - счукваш 4-5 ск. с 4-5 лъж. оцет, колкото да замирише.
Може да си направиш и заливка от кисело мляко с чесън - 5-6 ск. с 4-5 лъж. кисл. мляко, или повече, пак зависи колко чесново ядете.

# 99
  • Мнения: 115
Цитат
    Отговори с цитат
Баща ми приготвя мариновани патладжани за директна консумация. Ето как:

Патладжаните нарязва на мнооого тънки кръгчета. Обработва ги, както си му е редът да пуснат гочивия си сок и ги изпържва във фритюрник. След това приготвя марината от сол, оцет, олио,  вода, пресован чесън  и много нарязан магданоз. Стават невероятно вкусни!

 благодаря Пепи,но имах предвид този вид марината,за директна консумация.Мисля,че Ягодка е мамата,която беше писала   chef ако я знае някой друг как става,ще съм му мноооого благодарна,че патладжана ми е нарязан и осолен и си чака реда  Heart Eyes

# 100
  • София
  • Мнения: 210
Току-що вечеряхме с бързата гръцка мусака на Вери от 5 страница. Много добра рецепта! Вери,  Hug

# 101
  • Мнения: 914
интересна  тема   bouquet

Тайна  ,може и от  проблеми с жлъчката  да  са  болките след консумация на патладжана Hug

аз  навремето  като ме хвана  една  жлъчна криза  по време на изпит моята преподователка  ми каза 

  ако искаш  да нямаш повече  жлъчни кризи    бягай от три   
 
сини сливи

сини  домати/ПАТЛАДЖАНИ / 

и  мъж  със  сини  очи    Shocked


днес  готвих   ориз  с  патладжани ,предварително  нарязани на кубчета и  леко сварени  и карфиол

подправки    жинжифил ,черен пипер , сол , Hug

# 102
  • Мнения: 5 713
Току-що вечеряхме с бързата гръцка мусака на Вери от 5 страница. Много добра рецепта! Вери,  Hug
Оооо, много се радвам, че ти е допаднала.  Hug Аз даже се зачудих кога съм писала тук, а то е било миналата година лятото. Мислех си, че само съм се абонирала, за да следя темата.

В нашето семейство от известно време не се готви, по-точно продуктите не минават термична обработка. По-голямата част от храната ни е сурова. Патладжан също няколко пъти вече ядем суров, но маринован. Така приготвен, сме го ползвали и за кьопоолу. Разбира се, има разлика. Simple Smile Ако на някого му е интересно, ще дам рецептите. Не искам да досаждам със странности.  Laughing

# 103
  • Мнения: 4 406
Патладжаните лодки много добре звучат, сигурно ще ги правя довечера

# 104
  • София
  • Мнения: 5 606
Искам да направя кьопоолу за зимата, но нямам представа как. Намерих сигурно 1000 рецепти в нета, но  ако имате нещо изпитано - ще съм много благодарна.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт