Правилно ли възпитавам детето си?

  • 7 399
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 103
И аз възпитавах - давай всичко и не удряй, обаче като почна да страда от това обърнах друга страница. Децата трябва да се научат да се защитават и да реагират на несправедливостите, а не да понасят с волско търпение всичко което им се стоварва. Не казвам че трябва да ги превръщаме в зверчета, но в този свят никой няма да ги гали с перце. Предпочитам да ми се прибере с насинено око, но да не е дал да му вземат парите от джоба или телефона, отколкото да си плаща всеки ден за да не го бият.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Ная,

Дано не се налага в действителност да проявяваш предпочитанията си - насинено око срещу запазен телефон (или пари в джоба). Сигурна ли си, че ще се прибере САМО с насинено око? И на колко години ще му се случи това и агресорите колко по-големи, по-силни или колко човека ще бъдат срещу него? Можем до утре да си говорим тук за чест и достойство, но по-добре без телефон, отколкото с телесни повреди. Какво ще му кажеш на сина си: "сине, и трима да ти наскочат и да са по два метра високи се бий до смърт, но не си давай имуществото", така ли?

# 32
  • Мнения: 103
До сега са му крадени два телефона, и повярвай хич не ми пука за тях, въпроса е да не се примирява като му скочи някои връстник да му се прави на много силен, ако са двама трима по големи както казваш ти да дава и да бяга много ясно. Принципа ми е като те ударят по едната страна не подавай и другата. Естествено безумни геройства са излишни.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, в общи линии е така.


В темата става въпрос за деца на много малка възраст. Те така или иначе не са "програмирани" да дават. Затова и се чудя защо болшинството майки правят точно обратното, а после твърдят, че са чели много книги за гледането на деца. Предполагам, че е от задоволяване на собственото его и представи за това как трябва да изглежда поведението на детето. Две-три годишните деца имат нужда повече от възрастните, а не от други деца, освен ако не са им братя и сестри. Колко още такива теми трябва да бъдат пуснати, че да стане ясно?

# 34
  • Мнения: 494
Да, в общи линии е така.


В темата става въпрос за деца на много малка възраст. Те така или иначе не са "програмирани" да дават. Затова и се чудя защо болшинството майки правят точно обратното, а после твърдят, че са чели много книги за гледането на деца. Предполагам, че е от задоволяване на собственото его и представи за това как трябва да изглежда поведението на детето. Две-три годишните деца имат нужда повече от възрастните, а не от други деца, освен ако не са им братя и сестри. Колко още такива теми трябва да бъдат пуснати, че да стане ясно?
  Явно трябва още теми и още разяснения-няма лошо. Не виждам причина да не се обсъждат отново , и отново нещата, когато има въпроси и хората се чудят(както авторката, например), което е похвално-нищо друго. Иначе за всичко останало си абсолютно права.

# 35
Не го учи да се бие,но пък му дай правото ако някой му направи нещо да не се оставя да бъде стъпкано.

# 36
  • Мнения: 1 555
Хора всяакви, респективно деца всякакви !!! Ако е побойник, защо е побойник, ако пък го бият, защо го бият ! Ей, угодия няма !
Синът ми преди да се роди сестра му беше горе-долу като твоето дете - от устата храна са му взимали, аз много се ядосвах, но... все си мислех, че нещата ще се променят поне малко с възрастта. Е, не чаках много ела сега да го видиш той решава на кой какво да даде и дали въобще да дава и ако някой му вземе нещо без да го е питал следват 3 стъпки : 1- казва на детето да му го даде, ако то не го дава, 2- започва да си дърпа играчката и ако то пак не я пуска, 3- удря през ръцете примерно ! Не искам да казвам колко пъти съм го наказвала да си мисли до дървото резултата  беше обратен намрази децата, заради които го наказвах ! Все пак негови са си играчките той решава !

А пък това за подбиране на средата, ми то по-добре да си купим парцел на Луната и да се преселим там, немислите ли ??? #Crazy Абсолютно погрешна практика според мен, освен ако въпросните майки не мислят да контролират децата си цял живот !!!

Един съвет - не го наказвай за това, че не си е дал играчката !!! 

# 37
  • Мнения: 1 820
Ох,тая тема незнам къде ми бръкна.Преди малко пуснах подобна.Незнам аз ли бъркам,не ме бива ли или просто не ставам за майка.Всички заспаха,а на мен ми е криво.Стоя пред форума,задавам си куп въпроси и отговор няма.Иска ми се да направя от детето си един достоен човек,знаещ принципите си и защитаващ интересите си човек.Да е самостоятелна и да се оправя сама в живота.Остава въпроса-дали ще упея?Или дали ще успеем с баща и? :Бъркам ли,и као да,къде?Какво да променя?Как да преборя ината и....Куп такива въпроси и отговор няма............. Cry

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Бъркаш колкото всяка от нас. Забравяме, че децата са отделни личности и си имат техния път в живота. И на мен ми се иска да бъдат достойни личности, но дали моите представи за достойно са като техните? Или за защитаването на интересите. От много мислене полза няма. Може би е по-добре да се опитваме да живеем с децата си, а не да ги правим такива, каквито на нас ни се иска. Най-много се ядосвам на себе си, когато ми се изплъзне от устана репликата "аз съм възрастният и решавам", защото усещам, че говоря глупости. Да, налага се да решавам като възрастен, но защо ли все се получава така, че точно тази реплика излиза за дреболии?! Сякаш искам да се докажа пред децата.  Sad По детински.

# 39
  • Мнения: 1 168
Аз пък правя огромната грешка да крещя на детето. Sad Правя го за да не я ударя, защото понякога прекалява. После и обяснявам, че не е редно да се крещи и го правя, защото много ме е ядосала и се опитвам да извлека някаква поука от това. Сигурна съм, че всички грешим в стремежа си да възспитаваме правилно децата си, но да са ни живи и здрави!

# 40
  • Мнения: 4 965
...
А пък това за подбиране на средата, ми то по-добре да си купим парцел на Луната и да се преселим там, немислите ли ??? #Crazy Абсолютно погрешна практика според мен, освен ако въпросните майки не мислят да контролират децата си цял живот !!!
...

Само не разбрах защо подбиране на средата се отъждествява с изолиране и контролиране  ooooh!.
Това да подбираш къде водиш децата си не е контрол, защото още не съм срещнала отговорна майка, която да пуска безконтролно децата си да си общуват с всеки срещнат, независимо от неговото поведение, външен вид, отношение и т.н.
За мен пък е безотговорно да не те е грижа с кого общува детето ти. Ами, когато стане на 15-тина години и му е много кеф да ходи на гости у съседа-наркоман или да излиза на вечерна разходка с "кварталната труженичка" пак ли ще решиш, че така "трупа опит". newsm78
Аз вече обясних, че под подбиране на средата не разбирам контактуване с конкретни хора, а не-контактуване с определени хора.
 Peace

# 41
  • Мнения: 294
Да се гледат децата в стерилна среда е вредно за самите тях. Naughty Те трябва да се научат да общуват свободно с различни хора, някои не много приятни и да се справят с различни ситуации. Моето мнение по въпроса е, че човек не трябва да кара детето да прави нищо насила. Те трябва да се наставляват, да се насърчават да правят някои неща и да не правят други и най-вече, трябва да им се дава личен пример. Естествено и без наказания не може, най-малкото защото децата трябва да разберат, че трябва да поемат отговорност и да понасят последствията от собствените си действия.
Въпросът е не, дали да ги учим само да дават и да не се бият или обратното, а да ги учим да реагират адекватно според ситуацията.



Абсолютно подкрепям! Възпитавай да не се бие, да не търси само конфликти,
но не забравяй да възпитаваш у детето си и инстинкт за самосъхранение-когато
порасне ще му бъде необходимо. Иначе така сама го обричаш в бъдеще да го тъпчат и то да не реагира!

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Всеки възпитава децата си, така както намери за добре и така както е възпитан самият той.Наистина е много трудн о да възпитаваш в едни ценности, които самите деца вече не виждат у другите,но това е животът.да се надяваме, че всички възпитаваме децата си правилно.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
...
А пък това за подбиране на средата, ми то по-добре да си купим парцел на Луната и да се преселим там, немислите ли ??? #Crazy Абсолютно погрешна практика според мен, освен ако въпросните майки не мислят да контролират децата си цял живот !!!
...

Само не разбрах защо подбиране на средата се отъждествява с изолиране и контролиране  ooooh!.

Защото се разглежда първосигнално. Но истината е, че всеки контролира средата си - както своята, така и тази на децата си. Само дето някой го правят в една, другио в друга насока.

Дъщеря ми вече сама игнорира деца, които са агресивни - без никога да съм й казвала изрично да го прави. Просто не е свикнала с такова поведение и не го възприема за нормално. В тази насока съм ОК само след 4 години 'изолиране и контролиране" .

# 44
  • Мнения: X
До 3 години не си споделят играчките.
Изкуствено да го учиш - не че няма да успееш, но са хвърлени напразно сили.
Метод - незнам - аз опитвам да стоим по-далече от агресивни деца, засега, за по-после - ще мисля, но категорично и при мен се наблюдава това  - то хубаво го уча да не се бие, ма то така му изпоизземват всичко другите и .... не върви. А да ходим по пясъчниците при деца, които ще го бият, ще му дават лош пример и куп такива неща - излишно за момента. Моят е на 2 и 6 месеца. Почти единственият проблем който имам с него е при комуникацията с други деца за същите неща - бой за играчки. Мисля след 3 години да го превръщам в проблем, засега си има научно обяснение този феномен. По дебелите книжки пише.

леко повторение направих, извинявам се за което, но не съм изчела темата, явно и други са ти казали преди това същото, до 3 г. - толкоз

Общи условия

Активация на акаунт