Отговори
# 60
  • Мнения: 4 753
Абе,момичета-твърдо си стоя зад думите-четох го,или го чух по новините,не помня къде-ще се взима заплата 220лв,като пенсията си им остава!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ако го намеря някъде-ще го сложа тук Crossing ArmsВие чувате ли се-никой няма право да им отнеме пенсията-първо като се замисли човек малко  LaughingХората работили,блъскали 100 години и накрая за едно попикано бебе да им отнемат пенсията и да им дадат  220лв......
Намерих го:
http://dnes.dir.bg/2008/07/17/news3205085.html
Хайде всеки недочул-да прочете много внимателно всичко ooooh!

Надявам се г-н Лазаров да е прав, щото иначе си е жива подигравка с пенсионерите...  Rolling Eyes

# 61
  • Мнения: 3 818
Нека да поразсъждаваме логично. Simple Smile
Пенсионерите имат право да работят. Като започнат работа, не им взимат пенсиите, заплатите им са допълнение към тях. Няма никаква логика в това да им се взимат пенсиите единствено при конкретната работа "гледане на внуче".  Wink

# 62
  • Мнения: 1 174
Абе хора,баща ми като е пенсионер и като работи да не би да му взимат пенсията.Няма такова нещо,никой не може да ти вземе пенсията Stop

# 63
  • Мнения: 4 407
Ако има мами юристи моля да ми отговорят:
Имам ли право да осъдя държавата за дето поставя в неравностойно положение част от децата/в случая и моето/?
За мен е унизително да се възползувам от разни фиктивни гледачки.

Нека го поизпипат малко тоя закон.

# 64
  • Мнения: 790
Добре де ами нашите баби като не са пенсионерки или безработни newsm78 излиза че за моето дете държавата не е помислила.Това го поставя в неравностойно положение спрямо връсниците му.
 newsm78
Или аз не тулкувам правилно или понеже не мога да я поверя на кой да е ........ ще разчитам  само на таткото или ще плащам това което за дтругите поема държавата newsm78 newsm78 newsm78

По принцип, досега можеше, майка ти която не е пенсионерка а работи и се осигурява, да и прехвърлиш майчинството и тя да получава 220 лв за това а ти да ходиш на работа. Сега е допълнение че майката може да е пенсионерка и пак да го прави. Досега неможеше.

# 65
  • Мнения: 4 753

Добре де ами нашите баби като не са пенсионерки или безработни newsm78 излиза че за моето дете държавата не е помислила.Това го поставя в неравностойно положение спрямо връсниците му.
 newsm78
Или аз не тулкувам правилно или понеже не мога да я поверя на кой да е ........ ще разчитам  само на таткото или ще плащам това което за дтругите поема държавата newsm78 newsm78 newsm78

Айде без драми... Някои и баби нямат, камо ли пенсионерки... На други бабите им може да не могат да гледат малки деца... Колко съфорумки тука биха поверили 2-годишното си дете на свекървата например... Много пък от бабите на по 65-70 години едвам успяват да се грижат за себе си, а какво остава за току-що проходило дете, по което знаете колко лесно се тича целодневно... В крайна сметка пак някои са дискриминирани... Ами ще я съдим държавата (и аз ще я съдя, защото майка ми не е навършила пенсионна възраст и детето ми е дискриминирано)...

# 66
  • Мнения: 1 367
Някой може ли да ми каже аз от коя програма мога да се възползвам,ако реша да не давам детето си на ясли,а да се върна на работа.Значи майка ми не е пенсионерка,но не работи,защото се грижи за болната ми сестра.Ще кандидатства за личен асистент.При това положение можем ли да се включим в някоя програма?И още нещо,малко извън темата,за което се извинявам.Има ли нещо вярно,че ако дадеш детето си на ясли преди навършване на две години,ти спират майчинството или го намаляват наполовина,независимо дали се върнеш на работа или не?Дано да не е така,защото би било много тъпо.Нали като тръгне на ясла,детето пак има разходи?Благодаря предварително за отговорите.

# 67
  • Мнения: 4 753
За майка ти не мога да ти отговоря... По принцип може да се регистрира в трудовата борса и от там да я дръпнете по програмата за детегледачките, но... не знам дали може да се възползва от нея след като ще кандидатства за личен асистент... Ако дадеш детето на ясла преди навършването му на 2-годишна възраст и се върнеш на работа (задължително) ще ти се изплаща 50% от майчинството, демек 110 лв.... Това обаче е до навършване на 2-годишна възраст на детето, а не до навършване на 3-годишна възраст, както е в случаите с бабите пенсионерки и с детегледачките от борсата...  Peace  Ако дадеш детето да го гледа майка ти (пак до навършване на 2-годишна възраст) и се върнеш на работа, пак ще ти изплащат 110 лв... Малко объркано, но се надявам, че си ме разбрала...  Peace

# 68
  • Мнения: 1 367
Не,не,много ясно си го написала,благодаря!  bouquetА в случай,че не се върна на работа по някакви причини,хипотетично?Какви пари ще получавам до навършване на две годинки на детето,при положение,че то ходи на ясла?Има ли изобщо връзка между яслата и майчинството,ако майката не се е върнала на работа?

# 69
  • Мнения: 1 174
Не,не,много ясно си го написала,благодаря!  bouquetА в случай,че не се върна на работа по някакви причини,хипотетично?Какви пари ще получавам до навършване на две годинки на детето,при положение,че то ходи на ясла?Има ли изобщо връзка между яслата и майчинството,ако майката не се е върнала на работа?
Ако детето преди да навърши 2 годинки  тръгне на ясли,майчинството се спира.

# 70
  • Мнения: 11
Ако дадеш детето си на ясла, преди да навърши 2 години, губиш правото да получаваш тези 220 лева.  Принципно при излизането ти в отпуск за гледане на дете до 2 години ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да попълниш декларация, че детето ти не посещава детски заведения на държавна издръжка /разбирай ясли и детски градини/. Това го въведоха от началото на 2007 г. Целта е държавата да не плаща 220 лв. на майка, която не си гледа детето, а го е дала на детска ясла.

Ако започнеш работа преди детето да е навършило 2 години, то тогава получаваш 1/2 от майчинството т. е. 110лв. Тези пари ти ги дава НОИ  за така наречената "работеща майка" до навършване на 2-годишна възраст на детето.

Ако се върнеш работа като преди това  прехвърлиш майчинството на майка си или баща си или съпругът си, то тогава нямаш право на тези 110 лв. за работеща майка.

# 71
  • Мнения: 1 367
Кратко,точно и ясно!Благодаря ви!

# 72
  • Мнения: 4 407
stelt77
''Айде без драми... Някои и баби нямат, камо ли пенсионерки... На други бабите им може да не могат да гледат малки деца... Колко съфорумки тука биха поверили 2-годишното си дете на свекървата например... Много пък от бабите на по 65-70 години едвам успяват да се грижат за себе си, а какво остава за току-що проходило дете, по което знаете колко лесно се тича целодневно... В крайна сметка пак някои са дискриминирани... Ами ще я съдим държавата (и аз ще я съдя, защото майка ми не е навършила пенсионна възраст и детето ми е дискриминирано)... ''

Не мисля,че правя от мухата слон,но съм силно възмутена че с наближаването на избори управляващите се стремят да си набавят електорат като открито облагодетелствуват определени групи/в случая пенсионерите и най-вече техните внуци/.Обаче това според мен е дискриминация по възраст и освен че птотиворечи на конституцията е и несправедливо.А написано от хора юристи явно си е  и нарочно.Е НЕКА МИ ОБЯСНЯТ ТОГАВА С КАКВО ЕДНО 2.5 ГОДИШНО ДЕТЕ Е ПО РАЗЛИЧНО ОТ ДРУГО САМО ЗАЩОТО БАБАТА НА ЕДНОТО Е ПЕНСИОНЕРКА А НА ДРУГОТО ЩЕ СЕ ПЕНСИОНИРА СЛЕД ГОДИНА-ДВЕ?

# 73
  • Мнения: 4 753
По телевизията казаха, че не е задължително пенсионерката да е биологична баба на детето... В крайна сметка не могат да угодят на всички... И аз нямам на кого да го оставя, но това не означава, че държавата не е помислила... Има ясли, има програма за наемане на безработна от борсата по труда, като може да е някоя млада жена, ваша позната, но безработна, а сега вече и пенсионерите могат да гледат внучетата платено... Какво повече да направи държавата по въпроса с майчинството??? На мен по ми се иска да се увеличат заплатите, така че да можем да спестяваме и тогава бих се навила и на неплатен отпуск за да си гледам детето...

# 74
  • Мнения: 2 069
Цитат
и тогава бих се навила и на неплатен отпуск за да си гледам детето...
аз и сега съм навита но няма
затова ако не го приемат детето ми в ясла след като навърши 2 год ще напусна работа. Нямам друг избор, и ще се запиша в бюрото по труда, та нали тогава ще съм безработна  Mr. Green   

Общи условия

Активация на акаунт