6% комисионна!

  • 4 080
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 518
... т.е. не тя ползва услугите на агенцията ...

Агенцията извършва посреднически услуги:
Продавачът получава услуга - намиране на купувач.
Купувачът получава услуга - намиране на продавач.

В случая жената е получила услугата, предмет на дейност на фирмата - купувачът е налице, парите, които искала - също. Повечето продавачи като обявяват, направо си казват, искам ... чисто за мен и ... за комисионната, т.е. предлагайте го на ...

За съжаления майка й се е подвела по безплатния обяд и сега въпреки, че ще получи толкова, колкото е искала, започва да гледа кой колко ще получи.

Не е коректен обаче този начинът за набиране на клиенти, затова и написах:
... Ако не е слагала подписа си под подобно нещо, да си взима цялата сума, която е записана в Предварителния договор ...

Демек, прибира си и горницата, която Купувачът дава Peace

# 16
  • Мнения: 2 168
И при мен банката провери абсолютно всичко, нищичко не остави непроверено и непроучено Peace (банката е ДСК)

Искаш да кажеш, че отиде, подаде молба за кредит и повече нищо, само ти се обадиха за одобрение?  Shocked
... извинявай, просто за пътрви път чувам за подобен случай, наистина съм учудена, закоя година говорим?

Какво значи да не им осигурява огледи. Просто агенцията действа от името на купувача, съответно той трябва да си заплати услугите. Представи си ситуация, в която продавача си има агент и купувача също. Какво тогава, продавача и на двата агента ли трябва да плати?

Значи, че ако ще ползва услугите на агнецията, ще го прави с/у заплащане, никой не работи заради кафявите очи на клиента си. Ако не желая да ползва въпросната услуга, заради която трябва да извади пари - ами, не я ползва, не работи с тях, няма никакви отношения.

За ситуациите, има различни ситуации, може агенцията да е има договорни отношения за услуга с Продавача, може да е с Купувача, може и с двамата. Т.е. ако Продавача има Комисионен договор с Агенция "Х", си плаща на нея, няма на кой друг.

Захир, с 2 се пише: комисионен, комисионна.
Никол, да, знам как се пише, но в случая като съществително думата се пише с 1 "н". Докато думата комисионна, която е с 2 "н" е прилагателно. Но стига вече съм го дъвкала това.

# 17
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Не е нормално да искат толкова голяма комисиона.На една позната ,която продаваше собствените си  апартаменти от агенция са и искали 14% комисиона.Така ,че има и такива случаи.

# 18
  • Мнения: 539


... Виж, при покупка на жилище, което не е ново, почти не може да се мине без агенция.

 Shocked

Защо?

# 19
  • Мнения: 46 518
Захир, чак сега схванах какво искаш да кажеш doh но аз така и не мога да я примема комисиона като ж.р. на комисион, не ми звучи добре  Rolling Eyes но пък краткото "комисионна" вместо комисионна сума, комисионна сделка и т.н. е примеливо Simple Smile

syn, много е.
Освен, ако не става дума за някакъв много евтин имот, например 2000 лв., а възнаграждението, за такива от 1000 до 10 000 например да е твърдо (150 евро да кажем), а не процентно.

# 20
  • Мнения: 3 621
Скоро имаше тема за агенциите за недвижими имоти.При положение, че майка ти не е възлагала на съответната агенция, да и търси купувач на имота , следователно не им дължи нищо.След като купувачите са потърсили услугите на фирмата, би трябвало да си платят. Да не говорим че 6% са си множко

# 21
  • Мнения: 2 100
В случая става въпрос най-вече за "лъжата". Тя искаше да продаде апартамента за определена сума, както и каза на агенцията, че няма да плаща комисионни, затова не иска и посредници. Тук проблема е, че агенцията е излъгала, че майка ми няма да плаща комисионна, а в договора цената е по висока, т.е. все пак агенцията е щяла да си вземе комисионна без да уведоми предварително майка ми!
И разбира се, че ще гледа кой какво получава! Все пак става дума за пари, които се вземат от нея!

# 22
  • Мнения: 3 621
Може би купувачите затова да са се отказали да купят вашия имот, след като от агенцията са вдигнали цената

# 23
  • Мнения: 46 518
Джиджа, насочете си мислите към това, което е важно за вас:
- майка ти да има купувач
- да вземе сумата, която е искала в началото

За останалото - както прецени, може да си прибере горницата, която купувачът дава, може и да си му каже направо, че цената е по-ниска и да се пише в договора другата цена, пък на него, ако са му излишни - да ги дава, на който иска.

Не виждам какво има за умуване, казали са й, че работят без пари - да се оправят Peace

... агенцията е излъгала, че майка ми няма да плаща комисионна, а в договора цената е по висока, т.е. все пак агенцията е щяла да си вземе комисионна без да уведоми предварително майка ми! ...


Парите се дават от ръката на Купувача в ръката на Продавача, или по банков път, Предварителният договор е двустранен, т.е. м/у тях двамата, Агенцията не е страна по този договор и не може да взима/получава от сумата по него. Няма как някой да бръкне в джоба на майка ти и да взима от парите. 

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Дааа,  Thinking Ние преди 6 месеца купихме апартамента, в който сега живеем. Агенциите в Бургас също се обаждат на продавачи и купувачи - все-пак с това си изкарват прехраната. Става въпрос за големи цифрички, ако някой "клъвне"! Тук поне имаме вестници, САМО за обяви, но това не пречи на агенциите да слагат конкретен имот в листите с офертите си, без съгласието на продавача, но тук поне си добавят и комисионната в цената. Не можеш ли да и пуснеш безплатна обява от нейно име в сайтове за имоти? Нямате ли местни вестници с подобна цел? Когато пишеш, че е директно от продавача имота много бързо ще бъде "хапнат"! И не се връзвайте на агенти и агенции-на тях това им е работата-да хващат "рибки"!

# 25
  • Мнения: 3 621
Между другото има и много обяви пуснати като от частно лице, а като се обадиш се оказва че е агенция, наскоро търсих апартамент за мои познати и поне 3 от 5 обяви бяха точно такива

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687


... Виж, при покупка на жилище, което не е ново, почти не може да се мине без агенция.

 Shocked

Защо?


Ами защото почти няма обяви за продажби от частни лица, обявени са на агенции, ако попаднеш случайно на частно лице си е чист късмет. Е, не е съвсем да няма, но е рядкост. 
А повечето от новите апартаменти си ги продават направо строителите.
Обаче зависи. Имам едни клиенти, мъжът е строителен предприемач, а жена му има агенция. Та той строи, а тя ги продава през нейната агенция с полагаемите се там комисионни. Но това все пак не е типично, не се среща често.
Аз не съм против ползването на услугите на коректните агенции, само че къде са те. Имах позната брокерка, чиито услуги съм ползвала не веднъж, пращала  съм и също мои приятели и как пък нямаше един недоволен. Перфектно свършена работа. После хората сами си я търсеха. Обаче жената спечели зелена карта и замина за САЩ. След нея повече не съм попадала на коректност. Сигурно късмета ми е такъв.

# 27
  • Мнения: 2 100
Може би купувачите затова да са се отказали да купят вашия имот, след като от агенцията са вдигнали цената

Точно така се е получило  Sad

Никол, много е трудно да вземе сумата, която си иска при намесата на агенция, защото вдигат цената на имота значително. Почти всеки тегли кредит за закупуването на жилище. А начин да се вземат парите има, и той е такъв-агецията казва, че капарото остава при тях докато не се завърши всичко по сделката.  Whistling

А обяви от нейно име има, и то на няколко места-по вестници и интернет! Но купувачите предпочитат агенции, тъй като има доста измамени и хората предпочитат да дадат малко повече пари, но да са по сигурни (не че има на какво отгоре). Майка ми ми обяснява как й звънят лица, които казват, че не са от агенции и искат да видята апартамента. В последствие се разбира, че са си баш от агенции  Tired Мисля, че законите относно тези агенции са доста "хлабави"  Tired

# 28
  • Мнения: 46 518
... агецията казва, че капарото остава при тях докато не се завърши всичко по сделката.  Whistling ...

Пак казвам, Агенцията не е страна по договора, така че не може да казва какво ще стане с капарото. Да не го дава. И да не се подписва, ако има точка, че капарото ще стои при трето лице. Ами, ако Купувачът по една или друга причина се откаже, нали това капаро остава като неустойка при майка ти, може да откажат да й го дадат и да разчитат, че ще сметне, че е загуба на време да ги съди и т.н.

# 29
  • Мнения: 3 621
Майка ми ми обяснява как й звънят лица, които казват, че не са от агенции и искат да видята апартамента. В последствие се разбира, че са си баш от агенции  Tired Мисля, че законите относно тези агенции са доста "хлабави"  Tired

То май няма никакъв закон , който да регулира работата на  агенциите, не е и необходим си мисля аз. Много са малко коректните агенции явно трябва и купувачи и продавачи да спрат да им търсят услугите и нещата ще си дойдат на място.Един адвокат при всички случай ще поиска доста по-малък хронорар от това което взима една агенция
И съм абсолютно на мнението на Никол, агенцията не е страна по договара и няма как да поставя условия  в кой да стои капарото

Общи условия

Активация на акаунт