Майчинство и второ дете

  • 94 453
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
детето ми е родено в началото на януари 2013. осигурявам се на осиг. максимум от много години. от 1.1.2014, започва втората година майчинство (320лв 310 лв) и съответно от 1.1.2015 започва третата. ако родя второ дете м/у 2рата и 3тата година, вярно ли е, че майчинството ми ще бъде в намален размер? ако 45 дневния ти започне след втората година,да,обезщетението за второто ще е по-малко,тъй като в базата ще имаш цяла година на МРЗ ако да, излиза че за да взимам пълния размер, трябва да родя през 2014,така ли е?да,поне 45 дневния за второто да ти започне преди първото да е направило 2 години и ти да си по майчинство за първото,а не на работа

# 706
  • сф
  • Мнения: 394
мерси мн, ♥Elfita♥! а предполагам, че ако ползвам болничен по време на втората бременност (в сл, че се осъществи така, че раждането да е преди края на 2014), размерът на болничния ми ще си е непроменен, нали така?

# 707
  • Мнения: 534
Здравейте искам да попитам - До момента в целия ми трудов стаж съм осигурявана на максимума.Миналата година 30.07.2012г. родих до 30.07.2013г. тази година бях в майчинство,след това си пуснах платена отпуска до момента и като свърши се връщам на работа.Въпроса ми е ако забременея и си работя или излезна в болничен как ще ми се смята ,майчинството за второто дете,тази една година която бях в майчинство тя влизали в изчисляването на майч. 2 години назад или се гледат само 2 години работни осигурявани от работодателя , независимо колко време си бил в майчинство ?

# 708
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
мерси мн, ♥Elfita♥! а предполагам, че ако ползвам болничен по време на втората бременност (в сл, че се осъществи така, че раждането да е преди края на 2014), размерът на болничния ми ще си е непроменен, нали така?

Не,разбира се,базата за болничните е 18 м назад и в тях ще ти влязат месеци от втората година,които са на МРЗ
Не случайно горе писах,че 45 дневния трябва да ти започне преди първото да направи 2 г и да си по майчинство за първото ти дете

: Белисима,отговорих ти в др тема

# 709
  • Мнения: 534


: Белисима,отговорих ти в др тема
Тъкмо прочетох ,благодаря само малко се поправих ,ако може пак да ми отговориш  Hug

# 710
  • Мнения: 43
Здравейте момичета! Елфита Simple Smile
Имам две прекрасни момиченца на 3,4 и на 1,8 г., като на път е трето дете. Ситуацията по отношение на майчинските следната - отпускът за гледане на второто дете(втората година) свършва на 5.октомври.2013 г., а 45-те дни болнични преди раждането на третото детенце почват средата на ноември, т.е. за малко няма припокриване, което би ни позволило да вземем същите майчински. Старото обезщетение за 410-те дни е с около 200 лева по-високо, отколкото би било новото според КиК калкулатора.
Единствения ти вариант за застъпване е да изтеглиш термина напред,така че 45 дневния да ти започне преди 5 ти ноември



Здравейте отново!
Преди няколко месеца зададох въпрос за майчинство на трето детенце. За щастие бременността ми се развива съвсем нормално и скоро ще трябва да доуточним с моята гинеколожка от ЖК 45-дневния болничен.
Исках да попитам имам ли основание да се надявам за припокриване след като майчинството ми вече е изтекло? Второто ми момиченце вече навърши две годинки на 5-ти октомври. Току що получих смс с преведени от НОИ 53 лв.(вероятно изравняващи), защото термина всъщност беше за 10-ти октомрви.
 И сега дори не съм сигурна, че ще получа обезщетението и ноември.
Дали е достатъчно за застъпване на майчинските на второто и третото дете да изместя датата за започване на болничния на 4-ти ноември?
Или за да има застъпване и въобще НОИ да го вземат предвид е трябвало да бъде преди 5-ти октомври?
Съжалявам за обърканото описание, но лично аз съм доста объркана. Simple Smile Ще се радвам отново да ми отговорите и много благодаря за вниманието.

Да сте здрави!

# 711
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Или за да има застъпване и въобще НОИ да го вземат предвид е трябвало да бъде преди 5-ти октомври?

Да,така е трябвало да стане.Може би вече е късно да говориш с АГ то.Отговорила съм ти 5 ти ноември.Объркала съм месеца.На 5 ти ноември нищо не ти се случва.Детето ти навършва на 5 ти октомври 2 годинки
Ако си искала да си издърпаш термина,защо не говори с АГ то още май месец.Сега,в последния момент,едва ли стане

# 712
  • Мнения: 43
Точно тогава говорих с нея, но уви за 5-ти ноември. Изместване на термин с месец мисля, че няма да е позволено, а и гинеколожката ми едва ли би се съгласила. Ние уговаряхме с нея около 10тина дни.
Здраве да е...

# 713
  • Мнения: 320
Да попитам за колко месеца назад трябва да извадя доход за да получа детски -6 или 12 месеца?

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Точно тогава говорих с нея, но уви за 5-ти ноември. Изместване на термин с месец мисля, че няма да е позволено, а и гинеколожката ми едва ли би се съгласила. Ние уговаряхме с нея около 10тина дни.
Здраве да е...


Да,периода е доста и няма да се съгласи лесно.

Да попитам за колко месеца назад трябва да извадя доход за да получа детски -6 или 12 месеца?

12 м назад.Месеца на подаване на документите за детски не влиза в базата

# 715
  • София
  • Мнения: 328
Здравейте, нуждая се от малко помощ  Rolling Eyes

Имам застъпено майчинство ( както се вижда и от лентичките ) въпросът ми е, дали с болничния 45 дни преди термин трябва да се подаде и друг документ освен Приложение 12 за промяна на обстоятелствата ? И малко помощ, ако може за попълването на приложението - " Във връзка с изплащането на..." какво се пише, отглеждане на малко дете и помощи от ДОО ли ? Какво се пише при ДЕКЛАРИРАМ следните обстоятелства ? И накрая даказателства ??

# 716
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, нуждая се от малко помощ  Rolling Eyes

Имам застъпено майчинство ( както се вижда и от лентичките ) въпросът ми е, дали с болничния 45 дни преди термин трябва да се подаде и друг документ освен Приложение 12 за промяна на обстоятелствата ? да,прил 4 за половината майчинство И малко помощ, ако може за попълването на приложението - " Във връзка с изплащането на..." какво се пише, отглеждане на малко дете и помощи от ДОО ли ? да,за отглеждане на малко дете Какво се пише при ДЕКЛАРИРАМ следните обстоятелства ? прекратяване на изплащането на обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл 53 от КСО И накрая даказателства ?? принципно нищо не се пише.ако искат,пишеш 45 дневен болничен преди термин и даваш копие на болничния лист

# 717
  • София
  • Мнения: 328
Благодаря много за бързия отговор   bouquet

Нещо обаче се обърках.... за какво е това приложение 4 ? Нали уж с декларацията за промяна на обстоятелствата се подразбира ? И друго се сетих - първата година майчинство ми беше до 11.01 обаче трябваше да се прехвърля в друга фирма, за да мога да си ползвам втората година и ми започна от 23.01 това ще ми се отрази ли по някакъв начин ?

Последна редакция: чт, 17 окт 2013, 22:24 от Пърпълче

# 718
  • Мнения: 122
Здравейте!
Бих искала да попитам какво става, когато фирмата от която съм в отпуск по майчинство временно спре дейност. Какво обезщетение ще взимам след като родя второто-това ще бъде преди първото да навърши 2 години. Благодаря!

# 719
  • София
  • Мнения: 328
Такаа...миналия месец на 23-ти ми беше подадена декларацията за промяна на обстоятелствата в НОИ и сегана 7-ми получих следното писмо :

 " На основание чл 40 ал 3 от КСО и чл 31 ал 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО ОТКАЗВАМ ОТПУСКАНЕ на парично обезщетение за отглеждане на дете чл 53 от КСО по заявление-декларация вх номер *********/ дата 07-02-2013 в ТП на НОИ

 МОТИВИ - Към настъпване на неработоспособността на 23-01-2013 Вие не сте осигурен за съответния риск ( ????? ) На основание чл 52а и чл 10 от КСО по Заявление-декларация за отглеждане на малко дете по чл 53 от КСО парично обезщетение не се изплаща.

Направо ме хвърлиха не знам къде с това писмо...първо си мислех, дали пък тая дата 23-01-2013 не е объркана, защото миналия месец на 23-ти ми беше подадена декларацията за промяна на обстоятелствата в НОИ и даже с ПИК си я видях, че се обработва, но всъщност от тази дата съм във фирмата, а на 07-02-2013 ми е подадена декларацията за майчинството за втората година. Как така не съм осигурена за този риск, че нали получавам майчинство ? Ако някой разбира да превежда.... Да допърня, че първата година майчинствоми изтече на 11-01-2013 и от 23-01-2013 при нов работодател си пуснах втората година.

Звънях до НОИ, но и жената, с която говорих не можа да разбере за какво става въпрос и ме посъветва да отида най-добре на място.... и сега в понеделник ще се влача до там. Междувременно говорих и със счетоводителя и според него това е един вид,че отказват да продължават да ми изплащат майчинството за първото дете, защото нали е настъпила промяна в обстоятелствата, а болничния и приложение 4 пък нали се подават сега до 15-ти....

Тотално съм объркана вече, той казва, че иначе всичко е точно с осигуровки и по документи.

Общи условия

Активация на акаунт